آکادمیا کافه
یادگیری همزمان دو زبان - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: زبان‌های خارجی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C)
+--- موضوع: یادگیری همزمان دو زبان (/Thread-%DB%8C%D8%A7%D8%AF%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D9%88-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86)

صفحات 1 2

یادگیری همزمان دو زبان - amirfriendship - 11-11-2016

به نظر شما کسی که یک زبان و در سطح B2 یاد میگیره, می تونه به یادگیری یک زبان جدید شروع کنه یا تاثیر منفی روی زبان قبلیش داره؟
اساسا با این متدهای جدید یادگیری زبان, میشه 2 زبان و همزمان یاد گرفت؟

RE: یادگیری همزمان دو زبان - Matinking - 11-11-2016

(11-11-2016, 02:48 AM)amirfriendship نوشته: به نظر شما کسی که یک زبان و در سطح B2 یاد میگیره, می تونه به یادگیری یک زبان جدید شروع کنه یا تاثیر منفی روی زبان قبلیش داره؟

- یادگیری زبان جدید چیزی نیست که روی زبان هایی که قبلا یاد گرفته ید اثر منفی بگذاره... چیزی که اثر منفی داره، "فاصله گرفتن از اون زبان" و "با کار نبردن اون" هست که باعث میشه تسلط قبلی رو روی اون از دست بدید... بسته به ماهیت و نزدیکی دو زبان، فراگیری یکی نه تنها اثر منفی روی دیگری نداره بلکه همدیگه رو تقویت هم می کنند... مثلا یادگیری دو زبان از ریشه لاتین کمک می کنه لغات مشترک و مشابه، در مورد هر دو زبان بهتر و عمیق تر به حافظه فعال سپرده بشن...

- متد در مقابل پارامترهای اساسی یعنی علاقه + تلاش و انگیزه + استعداد + ممارست در تمرین برای حفظ اموخته ها، هیچ اهمیتی نداره...

RE: یادگیری همزمان دو زبان - M1KE - 11-11-2016

اگر در هر دو ضعیف باشید و اون دو زبان هم خیلی شبیه هم باشند ممکنه گرامر و کلمات رو با هم قاطی کنید. مثلا اصلا توصیه نمیشه فرانسوی، اسپانیایی یا ایتالیایی رو با هم شروع به یادگیری کنید. ولی اگر در یکی از اونها به حد کافی قوی باشین همونطور که دوستمون گفتن میتونه در مواردی کمک کنه. برای نمونه یادگیری زبان اسپانیایی برای یک فرانسه زبان به مراتب راحت تر از یادگیری اون برای یک فارسی زبان هست. برای یک فارسی زبان یادگیری عربی خیلی راحت تر هست.

RE: یادگیری همزمان دو زبان - amirfriendship - 11-11-2016

من الان آیلتس اورال 6 دارم که میشه B2. اسپیکینگ و لیسنینگ هم 6.5 که میشه C1.

حالا قصد داشتم آلمانی یا اسپانیایی شروع کنم. به صورت خودآموز. ریشه اینها یکی نیست؟

RE: یادگیری همزمان دو زبان - M1KE - 11-11-2016

به نظرم مشکلی نداره. آلمانی و اسپانیایی هم خیلی با هم تفاوت دارند. یادگیری اسپانیایی تا حدودی ساده تر هست. برای یادگیریش هم می تونید با کتاب espanol en directo شروع کنید. مثال های ساده و زیادی داره. من ۶-۵ ترمی با این سیستم کار کردم. البته این کتاب بیشتر برای یادگیری گرامر اسپانیایی از راه مثال هست. برای درک مطلب کتاب Sueña بود که به نسبت سخت بود.

RE: یادگیری همزمان دو زبان - amirfriendship - 12-11-2016

(11-11-2016, 08:32 PM)M1KE نوشته: به نظرم مشکلی نداره. آلمانی و اسپانیایی هم خیلی با هم تفاوت دارند. یادگیری اسپانیایی تا حدودی ساده تر هست. برای یادگیریش هم می تونید با کتاب espanol en directo شروع کنید. مثال های ساده و زیادی داره. من ۶-۵ ترمی با این سیستم کار کردم. البته این کتاب بیشتر برای یادگیری گرامر اسپانیایی از راه مثال هست. برای درک مطلب کتاب Sueña بود که به نسبت سخت بود.
ممنون از راهنماییت.
می دونید...من فکر می کنم بزرگترین مشکل برای یادگیری زبان جدید این که آدم تمام علم و دانشی که توی سالها جمع کرده را می خواد دقیق به زبان جدید ترجمه کنه. یعنی حتی از جزئی ترین اصطلاحات پزشکی و تاریخی و ... که می دونه تا زندگی روزمره. بعد وقتی می بینه ترجمه این همه تاریخ و دانش سخته, تازه به خودش میاد.

پس شما معتقدی اسپانیولی را بوسیله خودآموز میشه تا حد مطلوبی یادگرفت؟
انگلیسیم هم تحت تاثیر قرار نمی گیره

RE: یادگیری همزمان دو زبان - mona - 12-11-2016

(11-11-2016, 07:19 PM)amirfriendship نوشته: من الان آیلتس اورال 6 دارم که میشه B2. اسپیکینگ و لیسنینگ هم 6.5 که میشه C1.

حالا قصد داشتم آلمانی یا اسپانیایی شروع کنم. به صورت خودآموز. ریشه اینها یکی نیست؟

با سلام، من هم با مایک عزیز موافقم و در ادامه اضافه میکنم که معلم در هر زبانی ، اگر خوب باشه ، میتونه نقش کاتالیزر را داشته باشه و سرعت یادگیری شما را افزایش بدهد اما این به این معنا نیست که شما نتوانید به صورت خودآموز یک زبان جدید را یاد بگیرید. من توصیه میکنم شما ابتدا زبان اسپانیایی را بخوانید . زبان آلمانی به دلیل داشتن آرتیکل خنثی و صرف شدن آرتیکل ها برای مونث و مذکر و جمع و تغییرات آنها با توجه به هر کلمه میتونه یک کم سخت باشه. به نظرم برای آلمانی بهتر است چند ترم اول را معلم بگیرید . برای اسپانیایی هم اگر حداقل دو ترم به کلاس بروید که خوب است اما خودتان هم میتوانید آن را ( اسپانیایی) شروع کنید . شاید کمی برای آلمانی اولش دچار مشکل بشید.
اگر اسپانیایی را یاد بگیرید میتوانید راحت تر آلمانی را یاد بگیرید . چون به صورت ناخودآگاه، درک صرف و نحو افعال و زمانها برایتان آسان تر میشود
اما این دو زبان از یک ریشه نیستند
اسپانیایی از ریشه لاتین است.
آلمانی از ریشه ژرمن که نحوه جمله بندی آن ( نه صرف و نحو آن----> صرف و نحو آن شبیه افعال لاتین است تقریبا) ، به انگلیسی شباهت دارد.

موفق باشید

RE: یادگیری همزمان دو زبان - mona - 12-11-2016

(11-11-2016, 02:48 AM)amirfriendship نوشته: به نظر شما کسی که یک زبان و در سطح B2 یاد میگیره, می تونه به یادگیری یک زبان جدید شروع کنه یا تاثیر منفی روی زبان قبلیش داره؟

خب اولش زمان میبره تا ذهن بتونه بطور کامل دو یا چند زبان را از همدیگه تمییز بده که البته این رابطه مستقیم با تلاش شما داره که آیا بتوانید زبان ها را همزمان با یکدیگر مرور کنید یا خیر. نباید یک زبان را به طور کامل گذاشت کنار و زبان بعدی را شروع کرد. باید همیشه با همه زبان ها کار کنید تا حضور ذهن شما در یکی از زبان ها کمتر از دیگری نشود.

RE: یادگیری همزمان دو زبان - M1KE - 12-11-2016

طبیعتا شما نمی تونید همه اون اصطلاحاتی رو که در زبان اول یاد گرفتین به سرعت در زبان دوم هم یاد بگیرین. خیلی به انگیزه و هدف شما از یادگیری زبان موردنظر بستگی داره. مثلا خود من زمانی که اسپانیایی رو حدود سال 2009 یا 2010 شروع کردم انگلیسی رو مسلط بودم و فرانسه رو هم در حد B2 بلد بودم. فرانسه رو خیلی بیشتر وقت می گذاشتم چون هم به اون احتیاج داشتم و هم به اون علاقه بیشتری داشتم به همین دلیل الان در فرانسه هم تقریبا خیلی از اصطلاحات فنی رشته خودم رو بلد هستم ولی اسپانیایی رو تفننی و صرفا برای یادگیری گفتار روزمره می خوندم و نه در حد اصطلاحات فنی. بعد از حدود یک سال و نیم هم تقریبا دیگه وقت نکردم روی اون کار کنم. یادمه در کلاس هم هر جا کم میاوردم از فرانسه قرض می گرفتم که استاد مسخره می کرد و تصحیح می کرد (فرانسه و اسپانیایی شباهت های خیلی زیادی دارند هر چند تلفظ ها و نوشتار فرانسوی کمی سخت تر هست). به نظرم بد نیست یکی دو ترمی کلاس برین که با اصول زبان موردنظر آشنا بشین و بعد به صورت خودآمور ادامه بدین.

(12-11-2016, 12:54 AM)amirfriendship نوشته: ممنون از راهنماییت.
می دونید...من فکر می کنم بزرگترین مشکل برای یادگیری زبان جدید این که آدم تمام علم و دانشی که توی سالها جمع کرده را می خواد دقیق به زبان جدید ترجمه کنه. یعنی حتی از جزئی ترین اصطلاحات پزشکی و تاریخی و ... که می دونه تا زندگی روزمره. بعد وقتی می بینه ترجمه این همه تاریخ و دانش سخته, تازه به خودش میاد.

پس شما معتقدی اسپانیولی را بوسیله خودآموز میشه تا حد مطلوبی یادگرفت؟
انگلیسیم هم تحت تاثیر قرار نمی گیره

RE: یادگیری همزمان دو زبان - M1KE - 12-11-2016

در انتخاب زبان دوم گستره مکانی اون رو هم در نظر بگیرید. مثلا آلمانی تقریبا فقط در خود آلمان و یک سری کشورهای اطرافش مثل اتریش و لهستان و لوکزامبورگ صحبت میشه و در نتیجه به درد کسی میخوره که قصد داشته باشه اونجاها کار کنه. اسپانیایی به غیر از خود اسپانیا تقریبا در سرتاسر آمریکای لاتین (به استثنای برزیل) و آمریکای مرکزی صحبت میشه. در ایالت های جنوبی کشور آمریکا که مهاجران زیادی از آمریکای لاتین داره زبان اسپانیایی زبان دوم حساب میشه و دونستنش بد نیست. زبان فرانسه در اروپا در کشورهای اطراف فرانسه مثل سوییس و بلژیک و در آمریکای شمالی هم در نواجی شرقی کانادا صحبت میشه. یک سری جزایر مثل هاییتی و کشورهای آفریقایی هم فرانسه صحبت می کنند که فرض می کنیم شما سرو کارتون به اونها نمی افته. بنابراین اگر مثلا قرار باشه در کانادا زندگی یا کار کنید دونستن فرانسوی به اسپانیایی برتری داره و در آمریکا دونستن اسپانیایی به فرانسوی برتری داره. در اروپا هم بستگی داره در کدوم کشورش بخواهید مشغول بشین.