ابزار کاربر

ابزار سایت


tef_و_tefaq

آزمون TEF

آزمون TEF یا Test d'Evaluation de Français نوعی آزمون تعیین سطح است که برای برآورد دانش زبان فرانسه غیر فرانسوی زبانان به کار می‌رود.این آزمون توسط مرکز زبان فرانسه‌ اتاق بازرگانی و صنعت پاریس CCIP برگزار می‌شود. مدرک این آزمون دو سال اعتبار داشته و می‌تواند برای مقاصد مهاجرتی، تحصیلی و حرفه‌ای به کار رود.

هر متقاضی بسته به میزان تسلط و آشنایی خود به زبان فرانسه نمره‌ای بین A1 تا C2 به دست خواهد آورد (A1 برای مقدماتی‌ترین و C2 برای پیشرفته‌ترین). به بیان دیگر، در این آزمون نمره رد یا قبولی معنی ندارد.

این آزمون دارای چند نوع مختلف است که در زیر کاربرد و ساختار هر کدام توضیح داده می‌شود.

TEF و e-TEF

آزمون TEF توسط موسسه‌ها و شرکت‌های مختلفی که قصد کارگزینی دارند٬ دانشگاه‌هایی که نیازمند ارزیابی مهارت‌های زبان فرانسه کاندیداهای تحصیلی‌شان هستند یا سازمان‌های مهاجرتی کشورهایی مثل کانادا مورد پذیرش قرار می‌گیرد. نسخه کامپیوتری این آزمون نیز وجود دارد که e-TEF نامیده می‌شود.

افرادی که بیشتر از ۱۶ سال سن داشته باشند می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. نمره آزمون در دو مقیاس اروپایی (A1 تا C2) و کانادایی (۰ تا ۱۲) گزارش می‌شود. نمونه‌ای از کارنامه این آزمون را می‌توانید در اینجا ببینید. محدودیتی برای تعداد دفعات شرکت در این امتحان وجود ندارد.

این آزمون از سه بخش اجباری و دو بخش اختیاری تشکیل شده است.

سه بخش اجباری دو بخش اختیاری
الف) شنیداری
۶۰ پرسش
۴۰ دقیقه
۳۶۰ نمره الف) گفتاری
۱ موضوع
۱۵ دقیقه
۴۵۰ نمره
ب) ساختار زبان
۴۰ پرسش
۳۰ دقیقه
۲۴۰ نمره ب) نوشتاری
۲ موضوع
۶۰ دقیقه
۴۵۰ نمره
پ) خواندن (درک مطلب)
۵۰ پرسش
۶۰ دقیقه
۳۰۰ نمره

TEFAQ و e-TEFAQ

آزمون TEFAQ توسط اداره مهاجرت کبک و به منظور مهاجرت به کانادا از راه این استان مورد پذیرش قرار می‌گیرد و توسط دانشگاه‌های فرانسه پذیرفته نمی‌شود. البته آزمون TEF هم توسط اداره مهاجرت کبک پذیرفته می‌شود. نسخه کامپیوتری این آزمون نیز وجود دارد که e-TEFAQ نامیده می‌شود.

افرادی که بیشتر از ۱۶ سال سن داشته باشند می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. نمره آزمون در دو مقیاس اروپایی (A1 تا C2) و کبکی (۰ تا ۱۲) گزارش می‌شود. نمونه‌ای از کارنامه این آزمون را می‌توانید در اینجا ببینید. محدودیتی برای تعداد دفعات شرکت در این امتحان وجود ندارد.

پیشتر فقط مهارت‌های شنیداری و گفتاری در این آزمون اجباری بودند. با این حال٬ با توجه به تغییر قوانین مهاجرتی کبک از تاریخ اوت ۲۰۱۳ مهارت‌های نوشتاری و خواندن (درک مطلب) نیز به این آزمون افزوده شده‌اند.

بخش‌های آزمون نمره
الف) شنیداری ۶۰ پرسش
۴۰ دقیقه
۳۶۰ نمره
ب) گفتاری ۲ موضوع
۱۵ دقیقه
۴۵۰ نمره
پ) نوشتاری ۲ موضوع
۶۰ دقیقه
۴۵۰ نمره
ت) خواندن (درک مطلب) ۵۰ پرسش
۶۰ دقیقه
۳۰۰ نمره

TEF naturalisation

آزمون TEF pour la naturalisation تنها برای متقاضیان درخواست تابعیت کشور فرانسه در نظر گرفته شده است. مدرک این آزمون برای دانشگاه‌های فرانسه و همچنین مهاجرت به کانادا پذیرفته نمی‌شود. محدودیتی برای تعداد دفعات شرکت در این آزمون وجود ندارد.

این آزمون از دو بخش شنیداری و گفتاری به صورت زیر تشکیل شده است.

بخش‌های آزمون نمره
الف) شنیداری ۶۰ پرسش
۴۰ دقیقه
۳۶۰ نمره
ب) گفتاری ۱ موضوع
۱۵ دقیقه
۴۵۰ نمره

منابع آزمون

یکی از بهترین منابع آموزشی که برای آزمون TEF وجود دارد کتاب TEF, 250 activités از انتشارات CLE International است. منبع دوم هم کتاب TEF Objectif réussite از انتشارات Hachette livre است.

برای یافتن منابع دانلودی این آزمون‌ها می‌توانید به این موضوع در انجمن آکادمیاکافه مراجعه نمایید. همچنین برای مشاوره در مورد این آزمون می‌توانید به این موضوع در انجمن مراجعه نمایید.

مرکزهای برگزاری

آزمون‌های TEF و TEFAQ در بیشتر کشورهای دنیا برگزار می‌شوند. فهرست مرکزهای مورد تایید CCIP برای برگزاری آزمون‌های TEF و TEFAQ در کشور موردنظرتان به همراه اطلاعات تماس آنها را می‌توانید در اینجا پیدا کنید. در حال حاضر ۳ مرکز زیر در ایران این آزمون ها را برگزار می کنند:

Institut des Langues de Ravandi

Ville: Téhéran
Rue Erfan 4, Av. Ghaem-Magham Farahani
Code postal (ZIP): 15876
Tel: 98 912 3017377
Fax: 98 21 8871 4017
Site internet: www.ghotbravandi.ac.ir

Institut N°3 de la Faculté des langues et littératures étrangères
de l'Université de Téhéran

Ville: Téhéran
Av. Taleghani, entre les avenues Vessal-e-Shirazi et Ghods, N°574
Département de français
Code postal (ZIP): 1417863611
Tel: 98 21 6641 2566
6641 2565 21 98
Fax: 98 21 8863 4500
Site internet: ffll.ut.ac.ir

Institut Kowsar

Ville: Ispahan
Kowsar Fardaye Sepahan, rue Motahary Gharby, N°148
Tel: 98 311 236 1273
Fax: 98 311 236 1483
Site internet: www.kowsarinstitute.com

tef_و_tefaq.txt · آخرین ویرایش: 2019/08/17 19:52 (ویرایش خارجی)