ابزار کاربر

ابزار سایت


statement_of_purpose

Statement of Purpose

Statement of Purpose (به اختصار SOP) یکی از مدارک مهم برای گرفتن پذیرش است که به دقت خوانده می‌شود. این نامه که توسط متقاضی نوشته می‌شود با نام‌‌های مختلفی در دانشگاه‌های مختلف دیده می‌شود که همگی آن‌ها تقریباً یک مفهوم را می‌رسانند. از جمله سایر نام‌های این نامه می‌توان به Personal Statement، Statement of Objectives، Statement of Intents، Application Essay، Goals Statement اشاره کرد. به هر حال در این جزوه سعی شده معمولترین نام که همان SOP باشد به کار گرفته شود.

SOP فرصتی است که دانشگاه‌ها به متقاضیان می‌دهند تا در کنار سایر مدارک، بتوانند با بیان خود در مورد ویژگی‌های شخصیتی، گذشته، علایق، موفقیت‌ها، دلایل ادامه تحصیل، و اهداف آکادمیک خود بنویسند و بدین ترتیب مجموعه مدارک مورد نیاز برای اپلای کردن، صرفاً یک سری عدد و رقم و کاغذ نباشد، بلکه فرد بتواند اهداف خود را از ادامه تحصیل به بهترین نحو بیان کرده و کمیته پذیرش را مجاب نماید که وی را از بین صد‌ها متقاضی انتخاب کنند. تجربه نشان داده که یک SOP خوب و تاثیر گذار می‌تواند برگ برنده ای در درخواست پذیرش شما باشد.

نکته مهم در نوشتن SOP این است که هیچ فرمت مشخص و ثابتی برای آن وجود ندارد. در واقع SOP هر شخص منحصر به فرد بوده و ساختار و شیوه نگارش منحصر به فرد هر شخص، آن را تاثیر گذار و جذاب می‌کند. بنابراین سعی کنید در نوشتن SOP به هیچ وجه از SOP دیگران کپی نکنید. البته خواندن انواع SOP برای گرفتن ایده و آشنایی با شیوه‌های نوشتن آن مفید است.

اگر دانشگاه مورد نظر شما فرمت یا محدودیتی برای SOP تعیین کرده، حتماً بر اساس آن عمل کنید. در غیر این صورت معمولا یک SOP در حدود دو صفحه می‌باشد. بعضی دانشگاه‌ها از شما SOP نمی‌خواهند، در عوض سوالاتی را در فرم‌های خود دارند که باید به آن‌ها پاسخ دهید. در این موارد می‌توانید با مراجعه به SOP خود، متناسب با هر سوال بخشی از SOP را کپی کرده و با اندکی تغییرات جواب سوال مربوطه را بدهید.

اگرچه فرمت مشخصی برای نوشتن SOP وجود ندارد، ولی پیروی از شیوه‌های نگارش صحیح یک Essay ضروری است. SOP باید عاری از اشتباهات نگارشی و گرامری و روند نوشته آن روان و منجسم باشد. سعی کنید قبل از ارسال SOP خود چندین بار آن را از نظر مناسب بودن گرامر و شیوه‌های نگارشی بررسی کنید و سعی کنید از یک فرد مسلط به زبان انگلیسی بخواهید که آن را برای شما اصلاح کند. نوشتن یک SOP خوب از زمان شروع به نوشتن آن تا زمان نهایی شدن آن ممکن است حتی یک ماه طول بکشد. سعی کنید حداقل یک هفته در مورد اینکه به چه نکاتی در SOP اشاره کنید فقط فکر کنید. سعی نکنید یک شبه SOP بنویسید.

نکات مهم در نوشتن SOP

  • SOP باید طوری نوشته شود که خواننده پس از مطالعه آن بتواند پاسخ سوالاتی مثل دلایل ادامه تحصیل شما، ارتباط بین گذشته شما و موفقیت آینده در دوره مورد نظر، زمینه‌های تحقیقاتی مورد علاقه شما، دلایل انتخاب آن رشته و آن دانشگاه، و اهداف و برنامه‌های شما بعد از اتمام تحصیل را پیدا کرده باشد.
  • کلی گویی نکنید. هر توصیفی باید با ارائه دلیل و مدرک باشد. مثلاً اینکه خود را دانشجوی خوب و موفقی بدانید، بدون ذکر اینکه چرا اینطور فکر می‌کنید و به این نتیجه رسیدید، می‌تواند SOP شما را به یک SOP بد تبدیل کند.
  • کپی برداری نکنید.
  • به نقاط ضعف رزومه خود اشاره نکنید و از آوردن دلیل و توجیه برای آن‌ها خودداری کنید. کلاً هر جمل‌های که بار منفی دارد را کنار بگذارید. بهتر است نقاط قوت خود را پررنگ تر نشان دهید البته در حدی که اغراق آمیز نباشد.
  • SOP را با رزومه یکی نگیرید. نباید در SOP همه سوابق و موفقیت‌هایتان را فهرست کنید. با این حال بسط دادن یک یا دو مورد خوب از بین آن‌ها در SOP لازم است.
  • درSOP به طور کوتاه به ابعاد غیر علمی شخصیت خود مثل علاقه به کار تیمی، دوستانه بودن، شیوه شما در رویارویی با مشکلات، احساس مسئولیت، وظیفه شناسی و غیره هم اشاره کنید، چون SOP فرصتی است تا شما علاوه بر توانایی‌های علمی ویژگی‌های شخصیتی خود را هم نشان دهید.
  • یک ساختار پیشنهادی (و البته نه لزوما ضروری) برای SOP به این شکل است که ابتدا به معرفی خودتان پرداخته و از گذشته خود، دلایل علاقه‌مندی به رشته‌تان و سوابق و موفقیت‌های دانشگاهی و شغلی می‌گویید، سپس اهداف تحصیلی و شغلی خود و دلایل‌تان برای ادامه تحصیل را مورد بحث قرار می‌دهید، و در آخر به دلایل انتخاب دانشگاه مورد نظرتان می‌پردازید. می‌توانید به زمینه‌های تحقیقاتی (Research Interests) مورد علاقه‌تان در بخش سوابق دانشگاهی بپردازید و یا بخشی جدا برای آن در نظر بگیرید.

برای آشنایی بیشتر و دریافت نمونه‌های SOP موفق به این انجمن مراجعه کنید.

statement_of_purpose.txt · آخرین ویرایش: 2013/09/02 06:30 توسط babak