ابزار کاربر

ابزار سایت


gre

آزمون GRE

GRE مخفف Graduate Record Examinations و از آزمون‌هایی است که برای متقاضیان دوره تحصیلات تکمیلی بسیاری از رشته‌ها در دانشگاه‌های آمریکا اجباری است و کارنامه این آزمون را باید در هنگام اپلای برای دانشگاه‌ها فرستاد. همچنین برای برخی از دانشگاه‌های کانادا نیز نمره این امتحان اجباری است (در این مورد به سایت دانشگاه و دپارتمان رشته موردنظر خود مراجعه کنید). دقت کنید که نمره این امتحان ارتباطی به نمره امتحان TOEFL/IELTS ندارد. امتحان TOEFL/IELTS برای سنجش سطح زبان است. بنابراین برخی از دانشگاه‌ها، مانند اغلب دانشگاه‌های آمریکا، هم نمره امتحان تافل/آیلتس و هم نمره امتحان GRE را لازم دارند.

این امتحان توسط موسسه ETS و در دو نوع General و Subject برگزار می‌شود. رشته‌های بیوشیمی، زیست‌شناسی سلولی مولکولی، زیست‌شناسی، علوم کامپیوتر، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک، و روانشناسی امتحان Subject هم دارند ولی برای بقیه رشته‌ها مانند رشته‌های مهندسی فقط شرکت در امتحان General لازم است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد GRE Subject می توانید به GRE Subject مراجعه کنید.

مدت اعتبار GRE پنج سال است.

امتحان GRE از سه بخش تشکیل شده: بخش درک زبانی (Verbal)، بخش ریاضی (Quantitative)، و بخش نوشتار تحلیلی (Analytical Writing).

در سال ۲۰۱۱ تغییراتی در آزمون GRE داده شده است. بدین صورت که بخش‌هایی از امتحان verbal حذف شده و بخش‌های جدیدی به آن اضافه شده است. دو بخش ریاضی و تحلیلی تغییر چندانی نکرده است.

بخش Quantitative

بخش quantitative این امتحان ساده بوده و در حد ریاضی دبیرستان می‌باشد. برای کسانی که در دبیرستان رشته ریاضی بوده‌اند کسب نمره کامل در بخش ریاضی ساده است و تنها نیازمند تمرین نمونه‌های موجود و افزایش سرعت پاسخ‌دهی به سوالات می‌باشد. به خصوص برای سوالات نموداری دقت زیادی لازم است که در اثر تمرین مشکلی برای پاسخگویی نخواهید داشت. حل تمرین‌های The Official Guide to the GRE revised General Test برای بدست آوردن نمره کامل به شما کمک زیادی خواهد کرد.

برای آگاهی از سایر منابع موجود برای این بخش از امتحان می توانید به موضوع منابع مطالعاتی بخش Quantitative مراجعه کنید.

بخش Verbal

بخش verbal امتحان برای اکثریت افراد بسیار سخت بوده و بدست آوردن نمره کامل در آن بسیار مشکل است. برای گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های خوب نیازی به گرفتن نمره کامل نیست. حداقلی که دانشگاه‌ها برای بخش verbal تعیین می‌کنند متفاوت است. با وجود تغییرات صورت گرفته در این امتحان هنوز هم خواندن لغت از منابع موجود یکی از راه‌های موثر برای کسب نمره بالا می‌باشد. اما تنها خواندن لغت کافی نیست. بهتر است که علاوه بر خواندن لغت کاربرد این لغات را در متن نیز مورد بررسی قرار دهید و سعی کنید تا حد امکان متن‌های انگلیسی را که کمی هم مشکل باشند مطالعه کنید.

برای بخش verbal منابع بسیار زیادی وجود دارد. بسیاری از این منابع از لحاظ لغات با هم هم‌پوشانی دارند. معمولا توصیه می‌شود که افراد این منابع را مطالعه نمایند:

  • ‎1100 Words You Need to Know
  • ‎800 Absolutely Essential Words (Barron’s)‎
  • ‌‎3500 Essential Words for the GRE (Barron's)‎

کتاب Big Book نیز یکی از منابع مهم و قدیمی این امتحان بوده است. با وجود این که این کتاب برای نوع قدیمی امتحان کاربرد بیشتری داشته است اما مطالعه آن به خصوص بخش‌هایی که به صورت reading هستند برای امتحان نوع جدید نیز بسیار مفید است. علاوه برای این منابع توصیه می‌شود که حتما تمرین‌های کتاب The Official Guide to the GRE revised General Test را نیز حل کنید.

بخش Analytical Writing

بخش writing در این امتحان نسبت به writing تافل/ آیلتس کمی مشکل‌تر بوده و نیاز به تحلیل‌های دقیق‌تری دارد. برای آشنایی بیشتر به نمونه‌هایی که وجود دارد مراجعه کنید. نوع تحلیل‌هایی که برای این writing‌ها ارائه می‌دهید باید منطقی‌تر باشد.

در بخش writing باید برای دو موضوع که به شما داده می‌شود انشا بنویسید.

Issue Task: در اولین writing یک متن به شما داده می‌شود و معمولا از شما خواسته می‌شود تا نظر خود را در مورد آن بیان کنید و بگویید که آیا موافقید و یا مخالف و برای موضع خود دلایل منطقی بیاورید. دقت کنید که استدلال‌هایی که انجام می‌دهید باید منطقی باشد. می‌توانید مثال‌هایی نیز بیاورید ولی دقت کنید که اگر مثلا از فرد خاصی جمله‌ای را نقل می‌کنید باید منبع آن را نیز ذکر نمایید. بسیار مهم است که این نوشته از خود شما باشد. یعنی مثلا متنی را از جایی حفظ نکرده باشید و بعد آن را کپی کنید.

Argument Task: در writing دوم به شما یک پاراگراف داده می‌شود که معمولا در مورد یک تحقیق و یا یک نظرسنجی و یا چیزی شبیه آن است. مثلا گفته می‌شود که «در کشور x یک تحقیق انجام شده نشان می‌دهد که خوردن چای خطر حمله قلبی را کاهش می‌دهد. بنابراین میتوان نتیجه گرفت که خوردن چای برای کاهش احتمال حمله قلبی موثر است». شما باید استدلال ارائه‌شده را مورد بررسی قرار دهید و به دقت آن را آنالیز نمایید. باید ذکر کنید که این استدلال منطقی هست و یا خیر و اگر نیست مشکل آن کجاست. تحقیق به چه صورت باید انجام می‌گرفته است. نقاط ضعف آن کجاست. به چه سوالاتی باید پاسخ داده می‌شده که نشده است و … .

برای این دو writing حتما دقت کنید که از شما چه خواسته شده است و براساس آن بنویسید. حتما نمونه‌هایی که برای امتحان وجود دارد را مطالعه نمایید تا درک بهتری از موضوع پیدا کنید.

سعی کنید نمونه‌های امتحان را حتما حل کنید تا با نوع جدید سوالات آشنا شوید. در سایت ETS معمولا کلیه موضوعاتی که موضوع امتحان از بین آنها انتخاب می‌شود را می‌توانید پیدا کنید. سعی کنید که این موضوعات را حتما بخوانید و برای تمرین از آنها استفاده کنید.

نحوه نمره‌دهی

در نوع قدیمی امتحان نمره بخش verbal و ریاضی بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ بود که در امتحان جدید بازه نمره بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ می‌باشد. بازه نمره writing همچنان بین صفر تا ۶ است. معمولا برای گرفتن پذیرش بهتر است نمره writing شما حداقل ۳ باشد. برای برخی رشته‌ها مانند رشته‌های فنی نمره بخش ریاضی اهمیت بیشتری دارد. اما این بدین معنی نیست که نمره بخش verbal را دست کم بگیرید. نمره بالا در این امتحان برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا بسیار مهم است.

وب‌سایت دانشگاه را حتما برای حداقل‌های که برای بخش‌های مختلف امتحان تعیین شده چک کنید.

برای اطلاع بیشتر در مورد تغییرات اعمال شده در امتحان به موضوع مباحث مربوط به آزمون جدید GRE از آگوست 2011 مراجعه کنید.
برای آزمون GRE منابع بسیار زیادی وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد منابع آزمون به انجمن منابع مطالعاتی GRE General مراجعه کنید.

ثبت نام در آزمون

امتحان GRE در ایران در طول سال در چندین شهر از جمله تهران، اصفهان، شیراز، جیرفت، زنجان، ارومیه و آمل بصورت اینترنتی (کامپیوتری) برگزار می‌شود. برای ثبت نام نیاز است یک نام کاربری در سایت ETS ایجاد کنید و تاریخ و مکان مورد نظر را انتخاب کنید. برای پرداخت هزینه از دو روش پرداخت با کارت اعتباری یا ووچر می‌توانید استفاده کنید. برای خرید ووچر می‌توانید به مراکز برگزار کننده این امتحان مراجعه فرمایید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد ثبت نام به موضوع ثبت نام GRE General مراجعه کنید.

کارنامه آزمون

بلافاصله پس از پایان امتحان و درخواست دیدن نمره، نمرات بخش Quantitative و Verbal بر روی صفحه ظاهر می‌شود. بعد از دیدن نمرات، در همان جلسه امتحان، شما می‌توانید برای چهار دانشگاه نمره خود را بصورت رایگان بفرستید. برای این کار بهتر است کدهای دانشگاه‌های مربوطه را همراه داشته باشید. بعد از ده تا پانزده روز، نمرات شما بصورت رسمی در سایتی که ثبت نام کرده‌اید قابل دیدن خواهد بود. توجه داشته باشید که کارنامه‌ها دیگر بصورت کاغذی ارسال نمی‌شود. حتی برای دانشگاه‌ها نیز کارنامه بصورت الکترونی فرستاده می‌شود. به همین خاطر بعد از ارسال نمره به دانشگاه، بلافاصله نمره شما به دانشگاه می‌رسد. در صورت تمایل بعد از وارد شدن نمره در پرتال، با پرداخت ۲۸ دلار امریکا (این مبلغ ممکن است در اینده تغییر کند)، داوطلب می‌تواند درخواست ارسال کارنامه خود به دانشگاه مورد نظر را بدهد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد ارسال کارنامه آزمون به موضوع سوالات مربوط به ارسال نمرهGRE General مراجعه کنید.

gre.txt · آخرین ویرایش: 2015/12/21 16:52 توسط automotive