ابزار کاربر

ابزار سایت


gmat

تفاوت‌ها

تفاوت دو نسخهٔ متفاوت از صفحه را مشاهده می‌کنید.

پیوند به صفحه‌ی تفاوت‌ها

gmat [2013/08/30 00:56]
babak ایجاد شد
gmat [2019/08/17 19:52]
خط 1: خط 1:
-======آزمون GMAT====== 
-این امتحان، که جی مَت خوانده می‌شود و مخفف Graduate Management Admission Test است، یکی از پیش شرط‌های ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های مدیریت و حسابداری در Business School‌های دانشگاه‌های آمریکایی و کانادایی می‌باشد. برخی از دانشگاه‌های اروپایی نیز در مقطع دکتری نمره این امتحان را از شما درخواست می‌کنند. 
-  
-سوال رایج میان متقاضیان این رشته‌ها این است که آیا می‌توان به جای GMAT، GRE امتحان داد یا خیر؟ 
- 
-پاسخ به دانشگاهِ هدف شما وابسته است. برخی دانشگاه‌ها این دو امتحان را به عنوان جایگزین هم می‌پذیرند، برخی دیگر خیر و یا حتی به کرات دیده شده است که دانشگاهی که به طور کلی جهت‌گیری خاصی نسبت به GRE یا GMAT ندارد و دست داوطلبان را آزاد گذاشته است، برای گرایش خاصی فقط نمره GMAT را می‌پذیرد. 
- 
-توصیه می‌شود در صورتی که در انتخاب یکی از این دو آزمون آزاد هستید، حتما GMAT را انتخاب کنید چون اولا توانایی‌های شما را به عنوان یک مدیر آینده در تصمیم گیری‌های منطقی و ایجاد واکنش صحیح در مراحل حساس تقویت می‌کند و ثانیا دانشگاه‌ها برای تبدیل نمره GRE کسب شده توسط شما به GMAT، جهت قابل قیاس شدن با سایر متقاضیان، از مقیاسی استفاده می‌کند که زیاد عادلانه به نظر نمی‌رسد! نمرات بسیار بالا در GRE، به نمرات متوسطی از GMAT تبدیل می‌شوند. با استفاده از [[https://​www.ets.org/​gre/​institutions/​about/​mba/​comparison_tool|این لینک]] می‌توانید نمرات GRE خود را به GMAT تبدیل کنید. 
- 
-به دلیل اینکه امتحان GMAT در ایران برگزار نمی‌شود و شما مجبور هستید به کشورهای اطراف اعم از ترکیه، امارات، ارمنستان و ... سفر کنید، بلاشک امتحان ارزان قیمتی نخواهد بود. 
- 
-این امتحان به صورت CAT(Computer Adaptive Test)^^ می‌باشد یعنی هر سوال مطابق پاسخ شما به سوال قبلی انتخاب و نمایش داده می‌شود. بدین ترتیب که در ابتدا سوالی به صورت کاملا تصادفی برای شما در صفحه مانیتور نمایش داده می‌شود، اگر پاسخ صحیحی به سوال بدهید، سوال بعدی دشوارتر و در غیر این صورت سوال بعدی سوال ساده‌تری خواهد بود. توجه کنید که امتیاز سوالات مختلف با هم یکسان نیستند و طبیعتا با پاسخ به سوالات دشوارتر، امتیاز بالاتری را کسب می‌کنید. با این منوال سوالات کاملا با توانایی‌های شخصی افراد متناسب‌سازی می‌شوند. 
- 
-//مدت زمان امتحان سه ساعت و نیم می‌باشد.//​ 
- 
-این آزمون از چهار بخش مجزا تشکیل شده که البته بخش چهارم از Jun 2012  به ساختار امتحان اضافه شده است: 
- 
-====بخش (Analytical Writing Assessment (AWA==== 
-در این بخش شما با یک Argument روبرو می‌شوید که باید مشکل منطقی موجود در آن را به خوبی تجزیه و تحلیل نمایید و درباره آن بنویسید. مدت زمان این بخش ۳۰ دقیقه می‌باشد و نمره آن از ۶ می‌باشد که به صورت مجزا از نمره کل شما اعلام می‌شود. 
- 
-<WRAP forum> 
-برای آشنایی با نمونه سوال‌های این بخش و نحوه نوشتن این بخش، به [[http://​www.academiacafe.com/​pf/​Thread-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%B9-%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%B9%D8%A7%D8%AA%DB%8C-GMAT?​pid=17841%22%20%5Cl%20%22pid17841|این پست]] در انجمن آکادمیاکافه مراجعه نمایید. 
-</​WRAP>​ 
- 
-====بخش (Integrated Reasoning (IR==== 
-برای پاسخ به ۱۲ سوال این بخش، ۳۰ دقیقه زمان دارید. نمره این بخش از ۸ می‌باشد که همانند Writing بصورت مجزا از نمره کل شما، اعلام می‌شود. 
- 
-سوالات در ۴ نوع دسته بندی می‌شوند:​ 
-  * Multi-Source Reasoning 
-  * Graphics Interpretation 
-  * Two-Part Analysis 
-  * Table Analysis 
- 
-<WRAP forum> ​ 
-برای مشاهده نمونه سوالات این بخش می‌توانید به نمونه سوالات GMAT-Integrated Reasoning در انجمن مراجعه نمایید. 
-</​WRAP> ​ 
- 
-تا اینجا یک ساعت از حضور شما در محل امتحان گذشته است! حال می‌توانید از ۸ دقیقه Optional Break خود جهت استراحت استفاده کنید. 
- 
-====بخش (Quantitative (Q==== 
-سوالات ریاضی در این بخش مطرح می‌شوند که شامل ۳۷ سوال ۵ گزینه‌ای با ۷۵ دقیقه زمان است. دو سبک متفاوت از سوال در این بخش وجود دارد: 
- 
-  - (Problem Solving (PS: که مشابه سوالات عادی ریاضی می‌باشد. 
-  - (Data Sufficiency (DS: بدین صورت است که عبارت یا سوالی مطرح می‌شود که با داده‌های سوال قابل حل نیست، دو داده مختلف به مسئله اضافه می‌شود. حال شما باید تشخیص بدهید که با کدام یک از این دو داده، مسئله قابل حل است: فقط با داده اول؟ فقط با داده دوم؟ با تک تک داده‌ها بله اما با هردوی آن‌ها خیر؟ هم با تک تک داده‌ها و هم با هر دو داده با هم؟ با هیچ یک از داده‌ها؟ 
-  
-نمره این بخش بین صفر تا ۶۰ داده می‌شود. 
- 
-ضمنا ترتیب خاصی در ظاهر شدن سوالات وجود ندارد. 
- 
-بعد از این بخش شما ۸ دقیقه استراحت اختیاری (optional break) خواهید داشت. 
- 
-====بخش (Verbal (V==== 
-شامل سه بخش می‌باشد:​ 
- 
-  - (Sentence Correction (SC  که در آن جمله‌ای داده می‌شود و زیر بخشی از آن خط کشیده شده که باید آن را از لحاظ گرامری تصحیح کنید. 
-  - (Critical Reasoning (CR اطلاعاتی داده می‌شود و باید سوال داده شده را از منظر منطقی تجزیه و تحلیل کنید و سپس پاسخ درست را انتخاب کنید. 
-  - (Reading Comprehension (RC که درک مطالب خواندنی است. 
- 
-مجموعا ۴۱ سوال و ۷۵ دقیقه زمان برای پاسخگویی دارید. نمره این بخش هم بین صفر تا ۶۰ است. 
- 
-نمره کل (Overall score) امتحان GMAT بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ است. 
- 
-دانشگاه‌ها معمولا حداقل نمره برای GMAT اعلام نمی‌کنند، اما میانگین نمره دانشجویان پذیرفته شده سال قبل را اعلام می‌نمایند. این میانگین در دانشگاه‌های TOP 10 آمریکا حدود ۷۵۰ است ولی در سایر دانشگاه‌ها تا حدود ۶۵۰ کاهش پیدا می‌کند. واضح است که کسب نمره میانگین پذیرفته شدگان قبلی، تضمینی برای پذیرفته شدن شما نیست بلکه تضمینی برای بررسی مدارک شما است. 
  
gmat.txt · آخرین ویرایش: 2019/08/17 19:52 (ویرایش خارجی)