ابزار کاربر

ابزار سایت


کشورها:کره_جنوبی

کره جنوبی

کره جنوبی که با نام رسمی جمهوری کره (South Korea) نیز شناخته می‌شود، کشوری است در بخش جنوبی شبه‌جزیره کره در شرق آسیا. پایتخت این کشور شهر سئول است. کره جنوبی در کنار دریای زرد (در مغرب)٬ ژاپن (در مشرق) و چین شرقی (در جنوب) و در همسایگی کشور کره شمالی در شمال واقع شده‌است. کره جنوبی کشوری نیمه کوهستانی بوده و ارتفاعات آن عمدتا در نواحی مرکزی و شمال شرقی واقع شده‌اند.

تقسیمات کشوری

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری کره جنوبی از ۹ استان و دو شهر ویژه تشکیل گردیده که زیر نظر فرماندار انتصابی دولت مرکزی اداره می‌شوند.

مردم‌شناسی

جمعیت کره جنوبی حدود ۴۹ میلیون نفر است. کره‌ای زبان رسمی این کشور بوده و اکثریت نژادی این کشور را نیز کره‌ای‌ها تشکیل می‌دهند. طبق آمار ۴۶/۵ درصد مردم این کشور بی‌دین٬ ۲۲/۸ درصد بودایی٬ ۲۹ درصد مسیحی و بقیه مذهب‌ها نیز هر کدام کمتر از ۱ درصد پیرو دارند.

اقتصاد

امروزه اقتصاد موفق کرهٔ جنوبی الگویی برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه‌است. کرهٔ جنوبی اکنون دارای اقتصاد توسعه یافتهٔ چندین هزار میلیارد دلاری است و یکی از اعضای OECD می‌باشد و توسط بانک جهانی جزءاقتصادهای با در آمد بالا و از دیدگاه IMF و CIA به عنوان یکی اقتصادهای پیشرفته طبقه بندی شده‌است و در همین راستا سئول، پایتخت این کشور یکی از ده شهر برجستهٔ اقتصاد ی و مالی جهان است. کرهٔ جنوبی علی‌رغم کمبود منابع طبیعی و دارابودن کمترین مساحت در میان کشورهای گروه G ۲۰ به عنوان یکی از اقتصادهای نیرومند دنیا تلقی می‌شود.

پیوندهای مفید

کشورها/کره_جنوبی.txt · آخرین ویرایش: 2015/09/17 05:37 (ویرایش خارجی)