ابزار کاربر

ابزار سایت


کشورها:ژاپن

ژاپن

ژاپن (Japan)‏ کشوری است در اقیانوس آرام واقع در آسیای شمال شرقی که یکی از قدرت‌های اصلی اقتصادی جهان است و سومین اقتصاد بزرگ جهان را از نظر تولید ناخالص داخلی دارد. ژاپن کشوری است کاملا محصور شده در آب که از طریق مرز آبی با کشورهای چین، کره جنوبی و کره شمالی و روسیه همسایه‌است. پایتخت ژاپن شهر توکیو است.

تقسیمات کشوری

ژاپن از ۴۷ استان تقسیم شده‌است که به نوبه خود به شهرها و روستاها تقسیم می‌شوند.

مردم‌شناسی

ژاپن با جمعیتی در حدود ۱۲۸ میلیون نفر دهمین کشور پرجمعیت جهان است. توکیو پایتخت ژاپن با بالغ بر ۳۵ میلیون نفر جمعیت از بزرگترین و گرانترین پایتخت‌های جهان به شمار می‌آید. زبان مردم ژاپن «ژاپنی» است و با زبان چینی کاملا متفاوت است.

اقتصاد

واحد پول این کشور ین است. این کشور از بزرگترین هم‌پیمانان و شرکای تجاری آمریکا در قاره آسیا است. کشور ژاپن عضو سازمان ملل متحد، G8، G4 و APEC است. کشور ژاپن در سال ۲۰۱۰ سومین قدرت اقتصادی دنیا (پس از آمریکا و چین) بوده و در آسیا نیز رتبه دوم را از این نظر داراست.

این کشور دارای منابع طبیعی خیلی محدودی است و بیشتر جزایر و خاک آن کوهستانی و آتشفشانی است. ولی با همکاری‌های دولت در بخش صنعت و نیز سرمایه گذاری گسترده در فناوری‌های پیشرفته، ژاپن به عنوان یکی از پیشگامان عمده در صنعت و تکنولوژی دنیا شناخته شده‌است. محصولات صادراتی عمدهٔ ژاپن شامل تجهیزات حمل و نقل، اتومبیل، صنایع الکترونیک، ماشین آلات الکتریکی و صنایع شیمیایی هستند. در بخش صنایع ژاپن به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین کشورها در زمینه تولید اتومبیل، تجهیزات الکترونیکی، ماشین ابزار، فولاد و فلزات غیرآهنی، کشتی سازی، صنایع شیمیایی و نساجی و نیز صنایع غذایی فرآوری شده به‌شمار می‌آید.

پیوندهای مفید

کشورها/ژاپن.txt · آخرین ویرایش: 2014/02/22 19:58 توسط M1KE