ابزار کاربر

ابزار سایت


کشورها:مجارستان

مجارستان

مجارستان (Hungary) کشوری است در اروپای مرکزی که پایتخت آن بوداپست است. در شمال با جمهوری اسلواکی٬ در شرق با کشور رومانی٬ در شمال‌شرقی با جممهوری اوکراین و در جنوب نیز با جمهوری‌های پیشین یوگوسلاوی (صربستان، کرواسی و اسلوونی) مرز مشترک دارد. در غرب نیز مجارستان با کشور اتریش همسایه است.

تقسیمات کشوری

مجارستان از ۱۹ شهرستان تشکیل شده‌است به علاوه بوداپست که متعلق به هیچ شهرستانی نیست و مستقل است. شهرهای مهم مجارستان شامل دبرسن، میشکولتس، سگد، پچ و گیور هستند.

مردم‌شناسی

جمعیت مجارستان بالغ بر ۱۰٬۳۱۳٬۸۸۳ نفر (سازمان ملل متحد ۱۹۹۵) است. ۸۸٪ جمعیت کشور از مجارها تشکیل شده و دیگر تیره‌های ساکن این کشور رومانیایی‌ها، صربها، کرواسی‌ها، آلمان‌ها، و شمار نسبتاً زیادی از کولی‌ها هستند. مطالعات ژنتیکی نشان داده است که مجارها فقط 13 درصد از ژن‌های اقوام اورالی را دارا هستند. زبان رسمی مجارستان مجاری است. ۷۰٪ مردم مسیحی کاتولیک و ۲۵٪ پروتستان میاشند.

اقتصاد

معادن بوکسیت بسیار غنی در این کشور، شناسایی شده و به بهربرداری رسیده است. نیمی از صادرات مجارستان را ماشین آلات کشاورزی، ابزار مهندسی و غلات و ماشینهای صنعتی تشکیل می‌دهند. از صنایع مهم این کشور می‌توان به بهره‌برداری از معادن٬ متالوژی٬ مصالح ساختمانی٬ مواد غذایی فرآوری شده٬ مواد شیمیایی و ماشین‌آلات اشاره کرد.

پیوندهای مفید

کشورها/مجارستان.txt · آخرین ویرایش: 2014/02/22 19:49 توسط M1KE