ابزار کاربر

ابزار سایت


کشورها:لوکزامبورگ

لوکزامبورگ

لوکزامبورگ (Luxembourg)‏٬‏ کشوری است در شمال اروپا و پایتخت آن شهر لوکزامبورگ است. مناطق پست این کشور در گوت‌لاند واقع است که دو سوم مساحت این کشور را در برمی‌گیرند و دارای جمعیت بیشتری هستند و مناطق مرتفع در یک سوم شمالی کشور که اوسلینگ نام دارد و دارای جمعیت محدودی است. سردترین و مرتفع‌ترین شهر در لوگزامبرگ وایس واپاخ است.

تقسیمات کشوری

لوگزامبورگ به سه بخش تقسیم می‌شود:

  1. دیکریخ (Diekirch)
  2. گرونماخر (Grevenmacher)
  3. لوکزامبورگ (Luxembourg)

در ادامه این سه بخش به ۱۲ ناحیه (کانتون) تقسیم شده‌اند که شامل ۱۰۶ شهرستان (کمون) می‌شوند.

مردم‌شناسی

تعداد ساکنان این کشور طبق سرشماری سال ۲۰۰۴، ۴۵۵ هزار نفر بوده است. از این تعداد ۴۰٪ غیر بومی بودند. زبان محلی این کشور لوگزامبورگی است که از زبان آلمانی مشتق شده است. دو زبان آلمانی و فرانسوی در این کشور معتبر هستند. غالب ساکنان این کشور کاتولیکی هستند. در این میان مسیحیان پروتستان و لوتری در این کشور نیز وجود دارند. در این کشور حدود ۹۰۰۰ مسلمان، ۵۰۰۰ ارتدکس و ۱۰۰۰ نفر یهودی زندگی می کنند.

اقتصاد

واحد پول لوکزامبورگ از سال ۲۰۰۲ یورو است . پیش از سال ۲۰۰۲ و در تمام طول قرن بیستم واحد پول این کشور فرانک لوکزامبورگ بود. بخش صنعتی این کشور در حوزه‌هایی همچون فولاد٬ مواد شیمیایی و لاستیک فعال است. بخش زیادی از اقتصاد لوکزامبورگ به خدمات٬ به ویژه بانکداری و امور مالی متکی است. لوکزامبورگ مهمترین مرکز بانکداری خصوصی در ناحیه یورو است.

پیوندهای مفید

کشورها/لوکزامبورگ.txt · آخرین ویرایش: 2014/02/22 19:48 توسط M1KE