ابزار کاربر

ابزار سایت


کشورها:جمهوری_چک

جمهوری چک

جمهوری چک (Czech Republic) کشوری واقع در اروپای مرکزی و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در تاریخ اول ژانویه ۱۹۹۳ و به دنبال تقسیم کشور چکسلواکی سابق پدید آمد. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن شهر پراگ است با وجودی که عضو اتحادیه اروپا است واحد پول آن کرونا است. جمهوری چک به دریا راه ندارد و سه ناحیه تاریخی بوهم، موراوی، و بخش کوچکی از سیلزی را شامل می‌شود.

این کشور بالاترین شاخص توسعه انسانی را در اروپای مرکزی و اروپای شرقی دارا است. جمهوری چک هم‌چنین سومین کشور در اروپا از نظر برقراری صلح و آشتی و دموکرات‌ترین کشور در منطقه خود است.

تقسیمات کشوری

جمهوری چک از سال ۲۰۰۰ میلادی به ۱۳ استان تقسیم شده‌است. هر یک از این استان‌ها یک شورای استانی و یک رئیس شورای استانی یا به عبارتی همان استاندار، برای خود انتخاب می‌کند.

مردم‌شناسی

جمعیت جمهوری چک ۱۰ میلیون و پانصد هزار نفر و زبان رسمی این کشور چکی است که از زبان‌های اسلاوی است. شهر پراگ ۱/۳ میلیون نفر جمعیت دارد. مردم چک به طور تاریخی به عنوان «بی‌اعتنا به مذهب» توصیف شده‌اند و این کشور کم‌مذهبی‌ترین مردم را در جهان دارد. در سرشماری سال ۲۰۱۱ میلادی، ۴۵/۲ درصد پاسخی به پرسش در مورد دین خود ندادند و ۳۴/۲ درصد نیز گفتند که بی‌دین هستند. ۱۰/۳ درصد از مردم این کشور مسیحی از شاخه کاتولیک رومی هستند و ۹/۴ درصد نیز باورهای دیگر را دنبال می‌کنند.

اقتصاد

به سبب وجود نیروی کار فوق‌العاده ماهر، این کشور به قدرت صنعتی کشورهای بلوک شرق سابق تبدیل شد. شاورزی در اقتصاد کشور، نقش مهمی به عهده دارد، و عمده محصولات آن، جو و چغندر قند می‌باشد. دامداری و جنگل‌داری نیز در این کشور متداول است. از صادرات جمهوری چک، می‌توان به سنگ آهن و زغال سنگ اشاره کرد. جمهوری چک، هم اکنون، در حال گذر از نظام اقتصاد کمونیستی، به سمت بازار آزاد و خصوصی سازی صنعت و کشاورزی است. صنعت گردشگری و طبیعت زیبای این کشور سالانه جمعیت بسیاری را میهمان خود می‌کند.

پیوندهای مفید

کشورها/جمهوری_چک.txt · آخرین ویرایش: 2014/02/22 19:51 توسط M1KE