ابزار کاربر

ابزار سایت


کشورها:اوکراین

اوکراین

اوکراین (Ukraine) از کشورهای اروپای شرقی است. این کشور از شرق با روسیه٬ در شمال با بلاروس٬ از غرب با لهستان، اسلواکی و مجارستان٬ از جنوب شرقی با رومانی و مولداوی هم مرز است و در جنوب آن دریای سیاه و دریای آزوف قرار دارد و پایخت آن شهر کی‌اِف است.

تقسیمات کشوری

کشور اوکراین به ۲۴ استان (اوبلاست) تشکیل شده که این استان‌ها به نوبه خود به ۴۹۰ ناحیه (رایون) تقسیم شده‌اند. اوکراین دارای یک منطقه خودمختار به نام کریمه می‌باشد و شهر سواستوپول به لحاظ موقعیت نظامی خاص از وضعیت قانونی ویژه‌ای برخوردار است.

مردم‌شناسی

جمعیت اوکراین در حدود ۴۶ میلیون نفر و زبان اکراینی زبان رسمی کشور است. زبان روسی نیز کاربرد گسترده‌ای دارد. دین رسمی این کشور مسیحیت می‌باشد.

اقتصاد

در زمان شوروی، اقتصاد اوکراین دومین اقتصاد بزرگ اتحاد جماهیر شوروی بود و یک بخش صنعتی و زراعی مهم به حساب می‌آمد. پس از فروپاشی شوروی، نظام اقتصاد با برنامه این کشور به سمت یک اقتصاد بازاری تغییر کرد که روند این انتقال برای اکثریت جامعه که دچار فقر بودند، بسیار دشوار بود. در رتبه بندی سازمان جهانی گردشگری، اوکراین از نظر تعداد گردشگران جایگاه هشتم را به خود اختصاص داده‌است.

پیوندهای مفید

کشورها/اوکراین.txt · آخرین ویرایش: 2014/02/22 19:50 توسط M1KE