ابزار کاربر

ابزار سایت


کشورها:اطلاعات_مفید_در_سفر_به_ترکیه

اطلاعات مفید برای سفر به ترکیه
دانشجویان برای ادامه تحصیل، تفریح، مصاحبه ویزای آمریکا، کانادا، انگلستان و … به شهرهای ترکیه سفر میکنند. در این بین شهرهای استانبول، آنکارا و آنتالیا درصدر شهرهای پربازدید قرار دارند. ترکیه قراردادی با کشور ایران دارد که در آن مسافرین از گرفتن ویزا معاف هستند و فقط با داشتن passport میتوان 3 ماه در ترکیه اقامت کرد.
با توجه به اینکه دانشجویان برای تحصیل و مصاحبه ویزا بیشتر آنکارا و استانبول را مدنظر قرار میدهند، نحوه مسافرت، نکات لازم در هنگام رسیدن به مقصد و اقامت موقت در هتل یا پانسیون توضیح داده خواهد شد.

چگونه میتوان به آنکارا یا استانبول سفر کرد؟

از سه طریق میتوان عازم این شهرها شد.

1- از طریق اتوبوس:اتوبوس در روزهای شنبه، سه شنبه، و جمعه در ساعت 1:30 بعدازظهراز تهران حرکت میکند. به این منظور شما میتوانید بلیط 220 هزار تومانی را خریداری کرده و عازم شوید. مسیر حرکت تهران-قزوین-زنجان-تبریز-خوی-بازرگان-دوغوبایازید-ارزینجان-ارزروم-سیواس-آنکارا است. افرادی که از تبریز قصد سوار شدن دارند، میتوانند ساعت 8:30 شب سوار اتوبوسهایی که از تهران حرکت میکنند شوند. اتوبوسها معمولا از نوع اسکانیا بوده ولی در کل چون مدت زمان زیادی در اتوبوس خواهید بود باید خستگی سفر را تحمل کرد. اتوبوس حوالی ساعت 1:30 شب به مرز بازرگان میرسد. نکته قابل توجه در این سفر معطلی حداقل 2 ساعته در مرز میباشد که مسافرین باید در اتاق کوچکی منتظر باشند. لازم به ذکر است فروشگاه کوچکی در هر دو طرف (ایران - ترکیه) وجود دارد که میتوان در صورت نیاز استفاده کرد.
نکته ای که باید اشاره کرد این است که شما 25000 تومان عوارض خروج و 1000 تومان عوارض شهرداری به تعداد نفرات را در باجه بانک ملی شعبه مرز بازرگان پرداخت خواهید کرد. باید توجه کرد که عوارض خروج از این مرز باید در همان روز (یعنی شبی که میرید) پرداخت بشه، پس عوارض خروج را نباید قبلا پرداخت کرد و تا مرز باید صبرکرد. در فصلهای پاییز و زمستان و حتی بهار داشتن لباس گرم برای مسافرین ضروری هست چون آب و هوا به شدت متغیر بوده و گاهی دما تا 25 درجه زیرصفر نیز میرسد.
حوالی ساعت 7 به وقت ترکیه، اتوبوس به نزدیکی ارزروم میرسد و برای صبحانه نگه خواهد داشت. نکته ای که باید توجه کرد این است که بهتر است ارز مورد نیاز قبلا در شهری که زندگی میکنید تهیه شود و به هیچ وجه در مرز خریداری نشود (به علت احتمال کلاه برداری). اتوبوس حوالی ساعت 3 به وقت ترکیه برای نهار و در نهایت حوالی ساعت 9 شب به آنکارا میرسد. در طول مسیر در ترکیه مناظر زیبایی وجود دارند و از این رو مسیر آنچنان طولانی به نظر نمیرسید. اتوبوس در ترمینال انکارا نگه خواهد داشت که مسافرین برای رفتن به مرکز شهر میتوانند از مترو که تا پاسی از نیمه شب کار میکند به قیمت 1.75 لیره ترکیه استفاده کنند. ترمینال آنکارا معروف به AŞTI میباشد. از آنکارا تا استانبول نیز بااتوبوس در حدود 7 ساعت زمان لازم است.
2- از طریق هوایی: شرکتهای هواپیمایی مختلفی از تهران به آنکارا یا استانبول در روزهای مختلف پرواز دارند. از شهرستانهای دیگر نیز اکثرا میتوان بلیط استانبول به راحتی پیدا کرد. برای رفتن به آنکارا اما باید از پروازهای ترکیبی مبدا-استانبول-آنکارا استفاده کرد و یا از تهران اقدام کرد. در اینجا نیز توصیه میشد بلیط از مدتها قبل خریداری شود و در صورت امکان رفت-برگشت گرفت (در این حالت ارزانتر خواهد بود). از طریق تور نیز میتوان اقدام کرد که صدالبته باید در انتخاب تور دقت کرد تا مشکلات عدیده ای پیش نیاید. صرف ارزان بودن تور نباید ملاک انتخاب تور باشد. در هر حال، هواپیما در فرودگاه ESINBOĞA فرود خواهد آمد که از مرکز شهر حدود 45 کیلومتر فاصله دارد. از فرودگاه میتوان با تاکسی و یا اتوبوسهای مخصوص 442 که HAVAŞ نیز گفته میشود به طرف شهر حرکت کرد که قیمت آن 10 لیر میباشد. اتوبوس ها تا ساعت 12 شب آماده خدمت رسانی هستند و سر هر نیم ساعت حرکت دارند. معمولا گرفتن تاکسی در کشور ترکیه گران خواهد بود و از این رو اتوبوس به صرفه تر است. اتوبوس از فرودگاه به ترمینال وجود دارد که یک ساعت پیمودن آن طول خواهد کشید. از ترمینال با مترو میتوان به مقصد مورد نظر رفت. دوستان توجه کنند که قبل از رفتن به فرودگاه از طریق بانک سامان یا ملت حواله ای دریافت کنند (با داشتن مدارک لازم اعم از passport و بلیط هواپیما و …) تا در گیت خروجی در فرودگاه مقدار 300 دلار ارز مسافرتی دریافت کنند. عوارض خروج از کشور نیز 75000 تومان به تعداد نفرات میباشد. لازم به ذکر است که راه دیگری هم وجود دارد که مسافران میتوانند از طریق مرز رازی در استان آذربایجان-غربی به شهر وان ترکیه رفته و از آنجا با هواپیما به شهر آنکارا یا استانبول بروند. مسافرینی که راهی این مرز هستند توجه کنند باید توجه کنند که مرز رازی از ساعت 9 صبح تا 6 بعدازظهر باز است و باید بین این ساعات از مرز عبور کنید. عوارض 25000 تومان خروج از کشور و 3000 تومان عوارض شهرداری به تعداد نفرات نیز باید پرداخت شود. همچنین به علت قطعی پی در پی سیستم در این مرز بهتر است برنامه ریزی شود تا به پرواز مربوطه در وان رسید. مسیر نیز به این ترتیب است : تهران- زنجان-تبریز-مرند-قطور-مرز رازی. از مرز رازی با مینی بوس های مخصوص که «دولموش» نام دارند میتوان خود را با حدود 20 لیر خود را به وان رساند و از انجا با مینی بوس با 5 لیر به فرودگاه رفت. فاصله مرز تا وان را حدود 2 ساعته میتوان پیمود. هزینه این سفر معمولا کمتر از مسافرت مستقیم خواهد بود تا آنجا که بر اتوبوس و قطار ترجیح داده میشود.
مسافرانی که با هواپیما راهی استانبول هستند و میخواهند به آنکارا بروند میتوانند از قطارهای سریع السیر استفاده کنند که قیمتی حدود 60 لیره دارد و از نظر زمانی هم به صرفه است.
3- از طریق قطار: قطار از تهران به آنکارا موجود است و قیمت آن حدود 120 هزار توامن میباشد و چهارشنبه ها حرکت میکند. مسافرت با قطار به هیچ وجه توصیه نمیشود. مسافرت با قطار حدود 72 ساعت طول میکشد و مسافرین باید در نظر داشته باشند که کوپه ها 6 نفری هستند و از نوع قدیمی.

اقامت در آنکارا یا استانبول:
کشور ترکیه به علت دارا بودن مکانهای دیدنی متنوع هر ساله پذیرای تعداد زیادی مسافر از اقصی نقاط جهان میباشد. به همین دلیل تعداد هتل ها و پانسیون ها بسیار زیاد است. با توجه به زیاد بودن هتل ها معمولا نیازی به رزرو هتل نیست.
در آنکارا اکثر هتلها در مرکزشهر یعنی KIZILAY قرار دارند. اکثر ادارت دولتی و سفارت ها نیز در بلوار آتاتورک که در واقع در امتداد میدان KIZILAY قرار دارد، قرار دارند.

نکاتی که مسافران باید به آن دقت کنند:
1- سعی کنید مقداری لیر مورد نیاز تا رسیدن به مقصد داشته باشید و بقیه پول را به صورت دلار با خودتان همراه ببرید که به صرفه تر میباشد.
2- با وجود امنیت بالا در ترکیه، بهتر است مسافران مراقب وسایل خود باشند. همچنین دلارها را در صرافی های معتبر که در شهر موجود هستند به لیره تبدیل کنید.
3- بهتر است مسافران غذاها را در رستورانهای بزرگ صرف کنند تا از نظر سلامتی مشکلی پیش نیاید. همچنین چند رستوران ایرانی نیز وجود دارند که در صورت نیاز مسافران میتوانند بهره ببرند.
4- مردم ترکیه از نظر زبان انگلیسی ضعیف هستند و فقط در بعضی مراکز بزرگ و هتلها میتوان با زبان انگلیسی صحبت کرد. بنابراین بهتر است قبل از سفر نگاهی به کلمات زبان ترکی انداخته شود. در ترکیه مردم اکثرا خوب راهنمایی میکنند و مهمان نواز هستند، پس مسافران هر سوالی که پیش آمد و یا هر آدرسی را که بخواهند بروند جویا شوند، میتوانند به طور کامل آنها را راهنمایی کنند.
5- علاوه بر هتلهای معروف که گران نیز هستند، هتلهای ارزان دیگری نیز در آنکار و استانبول وجود دارند که مسافران میتوانند از انها استفاده کنند.
6- مسافرانی که قصد خرید دارند میتوانند از شهرهای ایغدیر و وان نیز دیدن کنند. با این حال استانبول از نظر خرید هم همچون تفریحات، آب و هوای دیگری دارد و جنسهای خیلی خوبی به خصوص پوشاک را میتوان با قیمت خوب خرید. چند روز مانده به عیدهای معروف عربی بهترین زمان برای خرید کردن میباشد.
7- ورود کالا با ارزش بیش از 80 دلار ممنوع است، ولی قانون نانوشته ای حکایت از آن دارد که تا سقف 300 دلار میتوان جنس وارد کرد.
8- مسافرانی که با تعداد زیاد همراه میخواهند اقامتی موقت در آنکارا و استانبول داشته باشند میتوانند از پانسیون های مخصوص سفر استفاده کنند که هزینه ای به مراتب کمتر از هتل دارند.
9- کسانی که با خودرو شخصی عازم هستند باید توجه کنند که سوخت در ترکیه بسیار گران است و در حدود 4 تا 6 لیر متغیر میباشد.
10- کسانی که میخواهند تماسهای مکرری با خانواده داشته باشند نیز توجه کنند که هزینه تماس نیز در ترکیه گران است. این افراد میتوانند با خرید کارت بین المللی 5 لیره ای حود 22 دقیقه توسط تلفنهای عمومی تعبیه شده در داخل شهرها 30 دقیقه با ایران و 60 دقیقه با آمریکا صحبت کنند. این کار بسیار به صرفه تر از سایر موارد است.
11- مسافران بهتر است نقشه شهر مورد نظر را از دکه های روزنامه فروشی تهیه کنند و اطلاعات مکانهای دیدنی را از قبل تهیه کرده و یا از هتلها درخواست کنند.
12- کسانی که به ترکیه میروند بهتر است لباس اضافی داشته باشند تا در صورت سردی هوا استفاده کنند. البته این مساله در استانبول زیاد به چشم نخواهد آمد.
13- به تازگی شرکتی در ایران مسافران ترکیه را بیمه میکند. افرادی که به خصوص فرزند کوچکی دارند بهتر است آن را در نظر داشته باشند. چون هزینه درمانی نیز در ترکیه و تقریبا همه نقاط دنیا گران است. فقط نکته ای که میتوان به آن اشاره کرد، دقت در امضای قرارداد و خواندن متن کامل آن است.
14- خروج بیش از 5000 دلار به ازای هر نفر نیز ممنوع است.

کشورها/اطلاعات_مفید_در_سفر_به_ترکیه.txt · آخرین ویرایش: 2015/06/27 17:11 توسط Charming