ابزار کاربر

ابزار سایت


کشورها:اطلاعات_مفید_در_سفر_به_ارمنستان

اطلاعات مفید برای سفر به ایروان
همانطور که میدانیم، کشور ارمنستان یکی از کشورهایی است که ایرانیان زیادی را در زمانهای مختلف به خود میبیند. در این میان سهم مصاحبه کنندگان سفارت ایالات متحده آمریکا بیشتر از سایر موارد است.

اطلاعاتی در مورد کشور ارمنستان:
ارمنستان با نام رسمی جمهوری ارمنستان کشوری در قفقازجنوبی است که پایتخت آن شهر ایروان است. در غرب آن کشور ترکیه ،در شرق جمهوری آذربایجان ، درشمال گرجستان و در جنوب آن ایران قراردارد.کشور ارمنستان که در همسایگی ایران قرار دارد، کشوری کوهستانی است که فقط ۱۰% از مساحت این کشور کمتراز ۱۰۰۰ متر ارتفاع دارد. مذهب اکثریت مردم آن ارمنی وواحد پول آن درام است. هر درام بین 6 تا 7 تومان ایران ارزش دارد. ارمنستان دارای آب و هوایی خشک است. خط ساحلی ندارد و دو شهر کوماری و کارکلیس مهم ترین شهرهای آن هستند. مرکز این کشور ایروان است و اماکن دیدنی و تفریحی ارمنستان عبارتند از: ایروان ،دریاچه سوان ،بازارها ، موزه های ارمنستان و پارک دنیای آب ایروان.
اطلاعاتی در مورد ویزای ارمنستان:
برای رفتن به ایروان باید ویزای آن کشور را گرفت. مسافران به دلایل مختلف به ارمنستان میروند و مدت اقامت نیز متفاوت است. از این رو قیمت ویزا نیز متغیر بوده و تابع ودت اقامت و نوع ویزا است. از آنجا که دانشجویان قصد گرفتن ویزا را در ایروان دارند اینجا مختصری راجع به ویزای اقامت کوتاه مدت توضیح داده میشود. ویزا را میتوان به سه صورت پرداخت کرد. راه اول، پرداخت در سفارت ارمنستان در تهران است. مسافران با مراجعه به سفارت همراه با مدارک مورد نیاز میتوانند با هزینه معادل 5 یورو ویزای ارمنستان ( که 3 روز کاری برای آماده شدنش طول میکشد) اقدام کنند. این ویزا در زمان نگارش این جزوه، 21 روز اعتبار دارد و در صورت نیاز حتما باید تمدید شود که در غیر اینصورت جریمه مشمول آن خواهد شد. راه دوم، پرداخت در مرز زمینی «نودوز» در استان آذربایجان شرقی هست. شما در مرز زمینی با پرداخت 3000 درام یا 8 دلار میتوانید ویزا بگیرید. راه سوم، گرفتن ویزا در فرودگاه ایروان است که همان مبلغ 3000 درام را میدهید تا ویزا برایتان صادر کنند. در حال حاضر راه اول به صرفه نیست و نیاز به زمان دارد.

سفر به ارمنستان:
سه روش برای رفتن به ایروان وجود دارد که هریک توضیح داده خواهد شد.

1-از طریق هوایی: هواپیمایی های مختلفی از جمله ایر فرانس ، هواپیمایی سعودی ، لوفت هانزا ، و هواپیمایی کاسپین ایران به ایروان پرواز مستقیم دارند. البته شرکتهای هواپیمایی ماهان و آسمان در حال حاضر عهده دار پرواز هستند. نکاتی که قبل از سفر هوایی باید مد نظر قرار دهید عبارتند از:
1- وجود لپتاپ تقریبا الزامی هست چون یافتن کافی نت در ایروان هم سخت و هم زمانبر خواهد بود.
2- بهتر است دمپایی و بطری آب همراهتان باشد.
3- بهتر است با خودتان همراه داشته باشید.
4- معمولا ایروان نیز مثل آنکارا هتلهای زیادی دارد و نیازی به رزرو کردن نیست.
5- پولتان را به صورت دلار خریداری کنید و در ایروان به درام تبدیل کنید.

2- از طریق زمینی: اتوبوس های خوبی از تبریز به سمت ایروان حرکت میکنند که البته بعضی از آنها از تهران حرکت میکنند. مسیر به صورت تهران-زنجان-تبریز-جلفا-مرز نودوز- ایروان هستش. مسافران باید دقت داشته باشند که مسافرت زمینی دردسرهای خودش را خواهد داشت از جمله آب و هوای متغیر به خصوص در فصول پاییز و زمستان و بهار، مسافت طولانی که حدود 24 ساعت خواهد بود که صد البته با معطلی در مرز بیشتر هم خواهد شد، میزان خطر جاده به خصوص پس از عبور از مرز که جاده ای کوهستانی و پیچ در پیچ خواهد بود. هزینه اتوبوس 150 هزار تومان میباشد که نسبت به زمان متغیر خواهد بود.

3- از طریق قطار:
روزانه یک قطار میان ایروان ارمنستان با تفلیس گرجستان وجود دارد. خطوط آذربایجان و نخجوان نیز بسته هستند.مسافران می توانند با قطار از شهرهای دیگر ایران به تبریز بیایند و بعد با قطار به شهر جلفا در مرز آذربایجان آمده و بعد با اتومبیل یا تاکسی به نوردوز شهر مرزی ایران با ارمنستان بروند که با جلفا حدود 60 کیلومتر است. در گذشته راه آهنی از تهران تا مسکو وجود داشت که از منطقه جلفا در مرز ایران و شوروی به یکدیگر متصل می شد اما اینک این امکان وجود ندارد.

پس از ورود:
حمل نقل عمومی در ارمنستان خوب و ارزان است و بیشتر سفرهای درون شهری هم با مینی بوسن انجام میپذیرد. سفرهای برون شهری نیز با اتوبوس انجام میشود، اما مشکل آن این است که نمیتوانند برای رفتن به مراکز گردشگری بصورت مستقیم نمیتوانند اقدام کنند، اما احتمالا در مناطق نزدیک آنجا و روستاها می توانند وسیله پیدا کنند چون اکثر روستا ها و مناطق مسکونی برای ایروان وسیله وجود دارد. مسافران میتوانند هر جا که خواستند سوار مینی بوس شوند و کرایه را هم می توانند بصورت نقدی به راننده بپردازند. استفاده ازاتومبیل شخصی مستلزم داشتن گواهینامه بین المللی است.کرایه اتوموبیل هم امکان دارد که موسسات مختلفی برای این کار وجود دارد از جمله Europacar که در هتل ایروان هم دفتر دارد اما اگر گواهینامه معتبر برای ارمنستان وجود نداشته باشد باید راننده هم به همراه اتومبیل کرایه با مسافر باشد که ممکن است هزینه ها زیاد شود. تاکسینیز به نقاط مختلف وجود دارد و تاکسی ها بصورت مسافتی هزینه خود را محاسبه می کنند که حدود 100 درام برای هر کیلومتر است.
در هر حال در اینجا فرض بر آن است که مسافر مورد نظر از طریق فرودگاه وارد ایروان میشود. در اصل سفر هوایی برای ارمنستان مناسب تر است. از فرودگاه به مرکز شهر تاکسی وجود دارد و مسافران میتوانند با پرداخت حدود 7 تا 10 دلار به مرکز شهر بروند. ذکر این نکته ضروری هست که مسافر بهتر است از فرودگاه خارج شده و کمی فاصله گرفته و تاکسی بگیرد تا هزینه کمتری بپردازد.
همانطور که گفته شد هتلهای متنوعی وجود دارد که مسافران میتوانند با پرداخت 20 تا 100 دلار برای هر نفر هتل کرایه کنند. مسافران باید توجه کنند که اکثر هتلها چند تخت خوابی بوده و شبیه پانسیون یا خوابگاه میباشد. بهتر است دسته جمعی رفته شود تا حد امکان که بتوان هزینه ها را بسیار پایین آورد.
برای رفتن به هتل مسافران میتوانند با پرداخت حدود 3 تا 5 دلار به سفارت ایالات متحده میروند. نقشه سفارت را در اینجا میتوانید ببینید.
در مورد غذا هم باید گفته شود که رستوران ایرانی وجود دارد که غذاهای ایرانی در آن فراوان است. میتوان با حدود 15 هزا تومان تا 20 هزار تومان یک وعده کامل غذایی خورد. البته رستوران های دیگری نیز وجود دارند که مسافران ایرانی معمولا از پیتزا به عنوان غذای اصلی استفاده میکنند. قیمت آن هم بسته به نوع غذا از 7 تا 25 هزار تومان متغیر است.

نکات ایمنی در طول سفر:
1-مسافران باید مراقب افراد مست در خیابانهای ایروان باشند. تعداد افرادی که مشروب استفاده میکنند بسیار زیاد است.
2- برخی از خودپردازها ممکن است پول مسافران را بیشتر از مورد نیاز خالی کنند. حتما مسافران رسید را وارسی کنند و در صورت مشکل به بانک مورد نظر مراجعه کنند.
3- مسافران نباید نگران زبان باشند. مردم معمولا انگلیسی بلد هستند و حداقل برای رفع نیاز میتوان مطمین بود اما برخی از کسانی که بیشتر با ایرانی ها رفت و آمد دارند ترکی و فارسی هم بلدند.
4- اموال و پول را نباید در معرض عموم نشان داد.
5- از آبهای بسته بندی شده استفاده شود.
6- پلیس ارمنستان شدیدا بر داروهای کودیین دار حساسیت دارد. مسافران باید نسخه پزشک همراه داشته باشند.
7- از اطمینان به افرادی که خود را ایرانی یا راهنما جا میزنند بپرهیزید.
8- ایمیلهای زیادی از طرف افراد ناشناس در ارمنستان ممکن است به شما برسد که به هیچ وجه پاسخ آن را نباید داد.

کشورها/اطلاعات_مفید_در_سفر_به_ارمنستان.txt · آخرین ویرایش: 2015/07/01 05:27 توسط Charming