ابزار کاربر

ابزار سایت


کشورها:اطلاعات_مفید_در_سفر_به_آمریکا

اطلاعات مفید در سفر به ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده یکی از کشورهایی است که بیشترین تعداد فرودگاه را در دنیا در اختیار دارد. این کشور با دارا بودن ایالتهای فراوان و مسافران بین المللی زیاد، دارای بیشترین تعداد پرواز در روز است.
سفر به ایالات متحده، به خصوص برای بار اول، ممکن است به خاطره انگیزترین سفر دانشجویان تبدیل شود. معمولا دغدغه دانشجویان قبل از سفر را میتوان درک کرد. اکثرا با سوالات مختلفی روبرو میشوند: چقدر پول مجاز هستیم ببریم؟ چه چیزهایی بیشتر به درد بخور هستند؟ میزان بار چقدر باشد؟ آیا فاصله زمانی مناسب بین دو پرواز (به خصوص پروازهای داخلی ایالات متحده) وجود دارد؟ چه مدارکی در دسترس داشته باشیم؟ و بسیاری از سوالات دیگر. پس از گرفتن ویزای ایالات متحده آمریکا، دانشجویان یا مسافران خود را باید آماده پرواز کنند. ذکر این نکته ضروری است که در هنگام ورود به آمریکا نباید تاریخ انقضای ویزا گذشته باشد. همچنین دانشجویان عزیز باید این نکته را درنظر داشته باشند که تا بیشتر از ۳۰ روز مانده به تاریخ شروع کلاسها (ثبت شده در I-20) نمی‌توانند وارد خاک ایالات متحده شوند. همچنین این مورد که خستگی ناشی از پرواز و اختلاف زمانی ممکن است مشکلاتی را در چند روز ابتدایی پرواز ایجاد کند، بهتر است حداقل ۵ روز مانده به شروع کلاس‌ها و مراسم در ایالت یا شهر مربوطه حضور یافت.

قبل از سفر

دانشجویان باید اطلاعات مورد نیاز را در مورد شهری که در نهایت به آن میرسند تهیه کنند. همچنین بهتر است اداره روابط بین الملل دانشگاه را از سفر خود آگاه سازند و هماهنگی لازم را به عمل اورند. برای مثال نحوه رفتن از فرودگاه به شهر و هزینه تقریبی و … باید هماهنگ شود. همچنین معمولا انجمن دانشجویان ایرانی در دانشگاه نیز آماده ارایه کمک به دانشجویان جدیدالورود هستند. داشتن شماره تلفن فردی در روابط بین الملل دانشگاه (اگر در ساعت اداری وارد می‌شوید) نیز توصیه شده است. اگر چه ضروری نیست اما بهتر است از بیمه مسافرتی نیز استفاده کنید که هزینه و زیان ناشی از تاخیر و گم شدن وسایل و … را متحمل میشود.
مسافران عزیز باید در مورد انواع حالات ممکن برای رسیدن به ایالات متحده تحقیق به عمل آورند. شرکتهای بسیاری از ایران به ایالات متحده (به صورت غیر مستفیم) پرواز دارند که از آن جمله میتوان به Turkish Airlines, Qatar Airways, Emirates, Lufthansa, … اشاره کرد. نکته مهم که بعضا شرکت ها نیز فراموش میکنند که به آن اشاره کنند، داشتن ویزای ترانزیت (در صورتی که نیاز باشد) کشوری است که در آن پرواز دوم (بین آن کشور و ایالات متحده) انجام میشود. البته این از موارد نادر است، و اکثرا نیازی به این مورد نیست. همچنین باید فاصله زمانی مورد نیاز بین دو پرواز را نیز در نظر گرفت. معمولا فاصله زمانی زیاد در پرواز دوم باعث خستگی میشود. بهتر است این میزان کاهش یابد. اما برای پرواز داخلی آمریکا معمولا 3 ساعت باید در نظر گرفت چون معمولا تشریفات اداری در صورت زیاد بودن مسافران، زیاد خواهد بود. همچنین باید مدارک مهم همواره در دسترس باشد.

بستن چمدان

اولین نکته آگاهی از محدودیت وزنی شرکت هواپیمایی مورد نظر است. اگرچه ممکن است محدودیت باری پرواز داخلی آمریکا (در صورت وجود) کمتر باید، اما چون بلیط یکسره گرفته میشود معمولا مشکلی پیش نخواهد آمد. بعضی از فرودگاههای داخلی آمریکا حتی به گرم نیز حساس هستند و دانشجویان بهتر است موارد نوشته شده در شرکت هواپیمایی را رعایت کنند. مسافران سعی کنند پول مورد نیازشان را از چند روز قبل از پرواز به دلار خریداری کرده و هنگام سفر نزد خود داشته باشند. به هیچ وجه جاسازی پول در چمدان بسته بندی که به بار میرود توصیه نمیشود. همچنین قانون مجاز نبودن بیش از 5000 دلار برای هر نفر پابرجاست. اگرچه ممکن است وسواس زیادی به خرج ندهند اما بهتر است رعایت شود.
مسافران بهتر است فهرستی از وسایلی که داخل چمدانها قرار میدهند داشته باشند. همچنین افراد سالخورده و کلا افرادی که انگلیسی به نسبت ضعیفی دارند بهتر است کلمه در مورد یا جنس را نوشته و در داخل بسته مربوطه قرار دهند تا میزان حساسیت در داخل خاک ایالت متحده (فرودگاه) در صورت شکاک بودن ماموران کمتر شود. مسافران اقلامی را که نمیتوان در ساک دستی حمل کرد آگاهی کسب کنند. ژل‌ها، مواد مایع و اسپری ها را فقط به مقادیر کمی میتوان حمل کرد اما فقط در چمدانهایی که به قسمت بار تحویل داده میشود. قرار دادن اقلام دیگر که معمولا تیز هستند و برنده و همچنین مایعات در داخل ساک دستی مجاز نیست.همچنین آگاهی از مقررات گمرکی حائز اهمیت میباشد. برخی از اقلام برای ورود به آمریکا کاملاً ممنوع هستند، منجمله هر گونه دارو و مواد مخدری که در ایالات متحده آمریکا غیر قانونی محسوب شود؛ اسلحه، مهمات، و مواد منفجره (شامل آتش بازی)؛ موادی که بوی تنفرآور و یا سوزش آوری داشته باشند مانند اسپری فلفل، میوه تازه، سبزیجات، گیاهان، دانه ها و سایر مواد گیاهی تصفیه نشده؛ حیوانات غیر اهلی و یا فرآورد هایی که از حیواناتی که در معرض خطر نابودی هستند تهیه شده باشد، و همچنین ماهی تازه، گوشت و غذاهای دریایی. شاید لازم باشد که از حمل موادی که تشخیص آن ممکن است برای بازرسان مشکل باشد نیز خودداری نمایید. در این میان برخی داروها آزاد بوده و در صورت احتیاز بهتر است نسخ ههم همراه مسافر باشد.

هنگام سفر

مهمترین نکته در هنگام پرواز دقت کردن به مواردی است که مهماندارها معمولا در هواپیما گوشزد میکنند. بهتر است مسافران هراز چند گاهی از جای خود برخاسته و حرکت کنند و حرکات کششی پا و کمر را نیز انجام دهند. هوای خشک هواپیما میتواند منجر به کم شدن آب بدن بشود که خود باعث تشدید خستگی ناشی از تاخیر زمانی میشود. بهتر است طی تمامی مدت زمان پرواز به مقدار فراوان آب نوشیده شود و غذای سبک میل شود و از خوردن نوشیدنی های دارای کافئین و الکل خودداری شود. برای خواب خوب شاید بهتر باشد که پنبه برای گوش، ماسک برای چشمان و یا بالشی برای گردن مسافران موجود باشد. در داخل هواپیما (پرواز ورودی به آمریکا) فرمی در اختیار شما قرار می‌دهند که بهتر است به طور دقیق پر شود تا هیچ تناقضی بین بازرسی احتمالی ماموران و سخنان شما و فرم وجود نداشته باشد. ورود بیش از ۱۰٫۰۰۰ دلار به آمریکا نیازمند اعلام در فرودگاه می‌باشد.

پس از فرود

مسافران حتما باید قبل از برخاستن از ترمینالی که در آن پروازها صورت میگیرند آگاهی یابند. معمولا این موارد در بلیط نوشته میشود. اگر هم موجود نبود از شرکتی که بلیط خریده ای درخواست کنید این کار را انجام دهد. هر چند ماموران فرودگاه ایالات متحده هم معمولا همکاری لازم را برای راهنمایی مسافران انجام خواهند داد. مسافران باید به یاد داشته باشند که چمدانها را در اولین فرودگاهی که داخل خاک ایالت متحده میشوند و به ترانزیت میروند باید به همراه داشته باشند، زیرا بازرسی خواهند شد. اغلب بهتر است حوصله لازم را بکار برده و عجله ای در کار نباشد. اگر هم فردی چمدان خود را نتوانست پیدا کند از طریق شرکت هواپیمایی شکایتی باید تنظیم شود و به اطلاعات فردی که مسوول این کار است گرفته شود تا در صورت نیاز به هماهنگیهای لازم برای فرستادن چمدان به آدرس اقامت فرد در آمریکا به عمل آورده شود.همکاری کامل نیز باید با ماموران فرودگاه انجام شود. ذکر این نکته ضروری است که هرچند ممکن است فردی ویزا داشته باشد اما مجوز ورود دست افسر فرودگاه بوده و او است که مجوز ورود را میدهد. اگر چه مواردی که به مشکل برخورده بسیار ناچیز بوده و اکثرا بدون مشکل وارد آمریکا می‌شوند.

اقامت

به علت فاصله زمانی مبدا و مقصد و همچنین مدت زمان پرواز، مسافر باید سعی کند در ابتدا خود را با ساعات ایالات متحده تطبیق دهد. معمولا اولین کار باز کردن حساب بانکی است که توسط آن میتوان از امن بودن محل پولها اطمینان حاصل کرد. ثبت نام در دانشگاه،کرایه کردن خانه، آگاهی یافتن از مسیر رسیدن به دانشگاه و نقشه شهر، یافتن تعدادی دوست مطمین برای راهنمایی، و … از نکته های مهم بعد از رسیدن به ایالات متحده است.

مسافرت درون شهری و برون شهری در ایالات متحده آمریکا

شاید این سوال برای شما بوجود بیاید که امکانات و وسایل حمل و نقل عمومی یا شخصی در ایالات متحده چگونه است و چگونه می‌توان سفرهای درون شهری یا برون شهری انجام داد.

سفرهای درون شهری در ایالات متحده آمریکا

برخلاف کشورهای اروپایی، در ایالات متحده بیشر افراد از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نمی‌کنند و حتی این امکانات فقط در شهرهای بزرگی چون New York فراهم است و در بقیه موارد می‌بایست از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنید. به همین دلیل داشتن خودرو شخصی در بسیاری از شهرهای آمریکا کم و بیش ضروری است. با این حال گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد:

  1. Taxi
  2. Shuttle

Taxi

تاکسی، در ایالات متحده به وسیله‌ نقلیه‌ای همراه با راننده گفته می‌شود که برای مسیر مشخصی به خدمت گرفته می‌شود. تاکسی‌ها معمولا زرد رنگ و چهار در هستند. اگر شما سوار تاکسی شوید، تا مقصد مورد نظر هیچ فرد دیگری سوار نخواهد شد. هزینه تاکسی‌ها بسته به مسافت و زمان طی شده دارد و نسبت به سایر وسایل نقلیه عمومی گران‌تر هستند.

نکته: اگر از طرف دانشگاه، سازمان، ارگان یا موارد مشابه به ایالات متحده رفتید و از تاکسی استفاده کردید حتما رسید دریافت کنید و تا حد امکان از کارت استفاده کنید و گرنه باقیمانه اندک پول به عنوان انعام در نظر گرفته می‌شود.

Shuttle

اغلب ون هستند و البته خودروهای چهار درب هم وجود دارند، که این خودروها علاوه بر شما، افراد دیگری را نیز در مسیر سوار می‌شوند. هزینه آن کمتر از تاکسی و مقرون به صرفه‌تر است.

سفرهای برون شهری در ایالات متحده آمریکا

برای انجام سفرهای برون شهری، استفاده از وسیله نقلیه شخصی (حتی به صورت کرایه ای) توصیه می‌شود. اگر قصد مسافرت بین شهری دارید، پرواز با هواپیما برای مسیرهای طولانی و در صورت در دسترس بودن، اتوبوس برای مسیرهای کوتاه‌تر توصیه می‌شود.

برای اطلاع بیشتر در مورد سفر به ایالات متحده به سفر به آمریکا مراجعه کنید.

کشورها/اطلاعات_مفید_در_سفر_به_آمریکا.txt · آخرین ویرایش: 2015/12/29 19:50 توسط babak