ابزار کاربر

ابزار سایت


کشورها:آرژانتین

آرژانتین

آرژانتین (Argentina) کشوری است در آمریکای جنوبی. پایتخت آن بوئنوس آیرس است. زبان رسمی این کشور اسپانیایی و جمعیت آن ۴۱ میلیون نفر است. واحد پول آرژانتین پزو نام دارد. آرژانتین از نظر وسعت پس از برزیل دومین کشور آمریکای جنوبی و در بین کشورهای جهان هشتمین کشور از نظر وسعت است. آرژانتین سومین اقتصاد بزرگ آمریکای لاتین را دارد و سطح زندگی در آن بالا است.

ایالت‌ها

آرژانتین از ۲۳ ایالت و ۱ شهر خودگردان (که معمولا به عنوان «پایتخت فدرال» اما مشروطه شناخته می‌شود) تشکیل شده است. نام رسمی کنونی بخش فدرال، «شهر خودگردان بوئنوس آیرس» می‌باشد. بوئنوس آیرس از زمان یکپارچگی کشور آرژانتین پایتخت آن بوده‌است، اما برنامه‌ای وجود داشته تا مرکز اداری کشور به مکان دیگری منتقل شود.

آرژانتین مدعی حاکمیت و کنترل جزایر فالکلند (جزایر مالویناس) و بخشی از قاره جنوبگان بوده، که هر دو را به عنوان قسمتی از ایالت تییرا دل فیوگو خود به‌شمار می‌آورد.

اقتصاد

آرژانتین از منابع طبیعی غنی، جمعیت باسواد با درصد بالا، بخش کشاورزی صادرات محور، و پایه صنعتی متنوع بهره می‌برد. کشور از لحاظ تاریخی دارای طبقه متوسط فراوانی در مقایسه با دیگر کشورهای آمریکای لاتین می‌باشد، اما این بخش از جمعیت در اثر سلسله‌ای از بحرانهای اقتصادی از بین رفته‌اند. امروز، درحالی که بخش مهمی از جمعیت هنوز از لحاظ مالی ثروتمند هستند، آنها در موضعی از یک مقایسه حاد با میلیونها نفر از افرادی قرار می‌گیرند که شاهد آن هستند که قدرت خریدشان به شدت کاهش یافته‌است. از سال ۲۰۰۲ به بعد، بهبود در وضعیت بخش‌های فقیرتر و نیز یک بازگشت عمده در طبقه متوسط جامعه پدید آمده‌است.

مردم‌شناسی

۹۷ درصد از جمعیت آرژانتین اروپایی‌تبار هستند که بیشترشان از نوادگان مهاجران ایتالیایی و اسپانیایی هستند. ۹۲ درصد از مردم این کشور مسیحی، ۱/۹ درصد مسلمان و بقیه بی‌دین یا پیرو ادیان دیگر هستند.

دانش و فناوری

مهمترین جنبه‌های دانش و فناوری در آرژانتین عبارتند از: پزشکی٬ فیزیک هسته‌ای٬ بیوفناوری٬ فناوری نانو٬ فناوری‌های هوافضا و پرتاب موشک و دیگر زمینه‌های مرتبط با پژوهش و توسعه در رایانه‌ها٬ داروسازی و ماشین‌آلات برقی.

پیوندهای مفید

کشورها/آرژانتین.txt · آخرین ویرایش: 2015/09/17 05:37 (ویرایش خارجی)