ابزار کاربر

ابزار سایت


ویزای_شنگن

محدوده شنگن

«معاهده شنگن« قراردادی است که در ۱۴ ژوئن سال ۱۹۸۵ میلادی جهت ورود آزاد ساکنین کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزا و کاهش مشکلات رفت و آمد آنها از جمله برچیده شدن مرزها و ایستگاههای بازرسی مرزی، درعرشه کشتی «پرنسس ماری آسترید» روی رودخانه «ماسل» نزدیک شهری به نام «شنگن» در لوکزامبورگ - مرز بین فرانسه و آلمان - به امضای ۵ کشور آلمان، فرانسه، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ رسید و در ۳ اکتبر سال ۱۹۹۰ میلادی پس از اتحاد آلمان شرقی و غربی، مجددا با امضای آلمان متحد تکمیل گردید.

این پیمان بدان معنی است که مثلا یک شهروند کشور فرانسه، بدون نیاز به اخذ ویزا و چک شدن در مرز و … میتواند به راحتی به هر کدام از اعضای این پیمان سفر کند. همچنین چنانچه یک فرد خارج از این پیمان (مثلا یک ایرانی) اجازه ورود به منطقه شنگن را داشته باشد، میتواند به هر یک از کشورهای درون این منطقه سفر کند.

هم اکنون 26 کشور عضو این پیمان هستند که با رنگ تیره در شکل زیر مشخص شده اند.

نکته 1: برخی کشورهای واقع در اروپا، هم عضو شنگن هستند و هم عضو اتحادیه اروپا (مثل آلمان، فرانسه، سوئد)

نکته 2: برخی کشورهای واقع در اروپا، عضو اتحادیه اروپا نیستند ولی عضو شنگن هستند (مانند نروژ، سوئیس)

نکته 3: برخی کشورهای واقع در اروپا، عضو اتحادیه اروپا هستند ولی عضو شنگن نیستند (مانند انگلستان و ایرلند)

نکته 4: برخی کشورهای واقع در اروپا، نه عضو شنگن هستند و نه عضو اتحادیه اروپا (مانند صربستان)

شکل زیر نیز عضویت کشورهای اروپایی را در پیمان های مختلف را نشان میدهد.

ظاهر ویزای شنگن و اطلاعات موجود در آن

قالب ویزای شنگن مانند زیر است:

1- تصویر متقاضی ویزا

2- هولوگرام ویژه

3- کد امنیتی

4- عنوان ویزا (به زبان کشور صادر کننده)

5- شماره ویزا

5a- نوع ویزا (A , B , C, D)

6- محدوده اعتبار ویزا (کل شنگن یا یک کشور بخصوص)

7- تاریخ اعتبار ویزا

8- نوع ویزا، تعداد دفعات ورود و تعداد روزهایی که میتوان در محدوده شنگن حضور داشت

9- سفارت محل تقاضا

10- تاریخ صدور ویزا و شماره پاسپورت متقاضی

11- نام متقاضی

12- دلیل صادر شدن ویزا (هدف متقاضی از ویزا)

13- نام کشور صادر کننده

انواع ویزای شنگن

ویزای شنگن در ۴ نوع صادر می شود :

ویزای نوع A ویزای ترانزیت است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاههای شنگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از شنگن گردد.

ویزای نوع B ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و میتواند از شنگن بعنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر شنگن برساند.

ویزای نوع C ویزای توریستی است که عمدتا برای مسافرت های کوتاه مدت استفاده مبشود. با داشتن این ویزا مسافر میتواند برای مدتی مشخص در محدوده شنگن حضور داشته باشد.

ویزای نوع D ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان ازآن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال بارها به شنگن وارد و از آن خارج شوند.

نکته: توجه کنید که اگر بخواهید بیش از ۹۰ روز در محدوده شنگن بمانید، دیگر نیازی به ویزای شنگن ندارید بلکه باید درخواست اقامت بدهید و از طریق سفارت پیگیر مراحل اقامتی خود باشید

نکته: اگر از ۹۰ روز اقامت خود در محدوده شنگن استفاده کنید، باید حتما ۳ ماه خارج از شنگن بمانید تا بتوانید مجددا ویزای شنگن دریافت کنید. البته در صورت داشتن دلایل ویژه می توانید برای حداکثر یکسال هم ویزای شنگن دریافت کنید.

نکته: داشتن ویزای شنگن لزوما به معنی تضمینی جهت ورود به محدوده شنگن نیست، یعنی اینکه اگر شما ویزای شنگن خود را از ایتالیا گرفته باشید ولی از فرانسه وارد شنگن شوید مقامات مرزی شنگن در فرانسه می توانند به دلایلی کاملا قانونی به شما اجازه ورود نداده و شما را به کشوری در خارج از شنگن اخراج کنند.

اکیدا توصیه میشود (بویژه برای افرادی که اولین باز ویزای شنگن میگیرند) به همان کشوری وارد شوند که درخواست ویزا را از آن کشور کرده اند. فرض کنیم شخصی میخواهد خانواده خود در ایتالیا را ملاقات کند و در عین حال سری هم به فرانسه بزند. چنانچه از سفارت ایتالیا درخواست ویزای شنگن کند، اکیدا توصیه میشود اول به ایتالیا برود (ورود او در ایتالیا انجام شود)

مسافر ورودی به شنگن باید همیشه خود را آماده سوالات احتمالی از جمله هدف از سفر، آدرس محل اقامت و مدارکی دال بر توانایی پرداخت هزینه های اقامت نماید.

تعداد دفعات ورود در ویزای شنگن

تعداد دفعاتی که مسافران می توانند در مدت اعتبار ویزای خود به شنگن وارد شوند به 3 صورت زیر در ویزای شنگن درج و مشخص می شود:

الف) یک بار ورود (سینگل )

که با رقم 1 در ویزا مشخص شده به این معنی است که پس از یک بار ورود و خروجتان از شنگن، ویزا بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد. ویزایی که برای یک بار ورود معتبر باشد پس از یک بار استفاده از آن همیشه باطل است.

ب) تعداد ورود مشخص

که با رقم از 2 به بالا در ویزا مشخص می شود و به این معنی است که در مدت اعتبار ویزای خود می توان به دفعاتی که در ویزا مشخص شده به محدوده شنگن وارد شد و پس از استفاده از تعداد دفعات مجاز ورود، ویزا بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد.

پ) تعداد ورود نامحدود (مالتیپل)

که با کلمه «مولتی» در ویزا مشخص می شود و به این معنی است که در مدت اعتبار ویزا و روزهای مجاز درون ویزا می توان بصورت نامحدود به محدوده شنگن وارد شد. بایستی توجه داشت که تعداد روزهای مجاز با هر بار ورود و خروج از شنگن محاسبه و کسر می گردد. برای مثال اگر تعداد روز مجاز در ویزا 30 روز باشد و پس از 10 روز اقامت در شنگن از آن خارج شده و با استفاده از نوع ویزای «مالتیپل» وارد شنگن شویم، 10 روز اقامت قبلی از تعداد روزهای مجاز کسر و 20 روز مجاز دیگر جهت استفاده باقی می ماند.

تفاوت تاریخ اعتبار ویزا و تعداد روزهای مجاز

تاریخ اعتبار ویزا

تاریخی است که دارنده ویزا در طی آن حق استفاده از ویزای خود را دارد و ویزا در خارج از چهارچوب آن اعتبار ندارد.

تعداد روزهای مجاز

تعداد روزهایی که فرد مجاز است در محدوده تاریخ اعتبار ویزا، در محدوده شنگن به سر ببرد که بصورت رقم روزانه (از یک تا 90 روز) جداگانه در ویزا درج شده است.

وقتی که مثلا مدت اعتبار ویزا 90 روز و مدت روزهای مجاز 30 روز باشد یعنی اینکه در طی 90 روز مدت اعتبار ویزا می توان به دلخواه خود از 30 روز مجاز خود جهت به سر بردن در محدوده شنگن استفاده نمود. لذا مسافران بایستی طوری برنامه ریزی کنند که روزهای مجاز ویزای شنگن آنها در چهارچوب مدت اعتبار ویزا باشد و از آن بیرون نزند.

یک ویزای شنگن همیشه پس از به پایان رسیدن مدت اعتبار آن باطل خواهد شد، حتی اگر از طول مدت روزهای مجاز آن باقی مانده باشد و بالعکس پس از به پایان رسیدن تعداد روزهای مجاز آن باطل خواهد شد، حتی اگر از مدت اعتبار آن باقی مانده باشد.

به تصویر زیر دقت کنید: تاریخ اعتبار ویزا از 10 نوامبر 2011 الی 10 می 2007 است. (تقریبا 7 ماه) در این مدت این شخص حداکثر 30 روز میتواند در شنگن اقامت داشته باشد.

پیامدهای منفی حضور غیرمجاز در محدوده شنگن

هرگز نبایستی پس از اتمام مدت ویزا یا پس از سپری شدن تعداد روزهای مجاز، در محدوده شنگن باقی ماند. یا بایستی کشور مربوطه را ترک کرد و یا نسبت به تمدید ویزا اقدام نمود.

عدم تمدید ویزا مشکلات زیر را در پی خواهد داشت:

الف – در زمان مسافرت و تقاضای ویزا در آینده به شنگن دچار مشکل جدی خواهیم شد و شانس کمتری جهت دریافت مجدد ویزا خواهیم داشت.

ب – در صورت بروز حادثه در زمانی که بصورت غیرقانونی و با ویزایی بی اعتبار در شنگن بسر ببریم، امکان دریافت هیچگونه کمک از بیمه مسافرتی نخواهیم داشت و مجبور به پرداخت مخارجی سنگین خواهیم شد.

پ – چنانچه بدون دارا بودن ویزای معتبر در داخل شهر به هر دلیلی مورد کنترل پلیس قرار بگیریم به عنوان خارجی غیر قانونی بازداشت و زندانی شده و ضمن اخراج از کشور مربوطه تا مدتی طولانی قادر به بازگشت به شنگن نخواهیم بود.

دلایل رد شدن درخواست ویزای شنگن

ممکن است با درخواست شما برای دریافت ویزا موافقت نگردد. در این صورت درخواست شما ریجکت شده و طی نامه ای به شما اعلام خواهد شد. بعنوان مثال نامه زیر پاسخ یکی از سفارت ها میباشد:

جناب آقای/سركار خانم … که در تاریخ … درخواست صدور روادید نزد سفارت کشور X در تهران نموده‌اید. از سوی مقامات مدارک دیگری مورد نیاز نمی‌باشد. اما پس از بررسی‌های به عمل آمده به درخواست روادید شما طبق قانون اتباع بیگانه کشور X (قانون 2005 اتباع بیگانه) که در ذیل عنوان گردیده، جواب منفی داده شده است:

1. علیه شما ممنوعیت قانونی اقامت موجود می‌باشد(ماده 21 بند 7 تبصره 1 قانون اتباع بیگانه)

2. بنا به دلایلی احتمال می‌رود که از لحاظ مالی جهت اقامت و یا سفر بازگشت، به اندازه‌ی کافی تأمین نباشید. (ماده 21 بند 5 تبصره 2 قانون 2005 اتباع بیگانه)

3. چون مدارک ارائه شده مالی کفایت مخارج را نمی‌کند.

4. بنا به دلایلی احتمال می‌رود که اقامت شما باعث تضرر مالی افراد حقوقی گردد. (ماده 21 بند 5 تبصره 5 قانون 2005 اتباع بیگانه)

5. بنا به دلایلی احتمال می‌رود که اقامت شما ممکن است باعث بر هم زدن نظم عمومی و امنیت گردد. (ماده 21 بند 5 تبصره 4 قانون 2005 اتباع بیگانه)

6. چون به نظر می‌رسد ازدواج مصلحتی بوده است.

7. چون در گذشته اقامت‌های غیر مجاز در محدوده شنگن داشته‌اید.

8. بنا به دلایلی احتمال می‌رود که پس از اعتبار روادید، شما داوطلبانه از کشور X خارج نشوید (ماده 21 بند 1 تبصره 2 قانون 2005 اتباع بیگانه)، زیرا نتوانسته‌اید به گونه‌ای قانع‌کننده وابستگی‌های خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی را در محل سکونت فعلی خود اثبات نمایید.

9. یکی از کشورهای طرف قرارداد شنگن دلیلی مبنی بر رد تقاضای روادید اعلام نموده است. (ماده 21 بند 7 تبصره 2 قانون اتباع بیگانه)

10. گذرنامه مورد قبول کلیه کشورهای شنگن نمی‌باشد. (ماده 21 بند 7 تبصره 3 قانون 2005 اتباع بیگانه)

11. از دیدگاه قانون اتباع بیگانه 2005 گذرنامه دارای اعتبار نمی‌باشد (ماده 21 بند 1 تبصره 1 قانون 2005 اتباع بیگانه)

12. تعداد روادید صادر شده از حد مجاز 90 روز بیشتر خواهد بود. (ماده 21 بند 7 تبصره 4 قانون 2005 اتباع بیگانه)

13. صدور روادید ممکن است منجر به اختلال در روابط بین‌الملل گردد (ماده 21 بند 5 تبصره 5 قانون 2005 اتباع بیگانه)

14.دارای بیمه حوادث و بیماری خارج از کشور نمی‌باشید. (ماده 21 بند 5 تبصره 1 قانون 2005 اتباع بیگانه)

15. برگه‌ی صحت مزاج بنا بر ماده 23 بیانگر بیماری صعب‌العلاج می‌باشد‌(ماده 21 بند 5 تبصره 1 قانون 2005 اتباع بیگانه)

16. دلایلی دال بر آن است که ممکن است عضو گروهک و یا سازمان تبهکارانه (ماده 278 و ماده 278الف قانون مجازات) و یا عضو گروه‌های تروریستی (ماده 278 ب قانون مجازات) که امنیت داخلی و خارجی جمهوری اتریش را تهدید می‌نماید، باشید. (ماده 21 بند 5 تبصره 7 قانون 2005 اتباع بیگانه)

17. دلایلی دال بر آن است که ممکن است اقامت شما منجر به برهم زدن امنیت و نظم عمومی گردد (ماده 21 بند 5 تبصره 8 قانون 2005 اتباع بیگانه)

18. دلایلی دال بر آن است که ممکن است شما در ملأ عام، در یک جلسه و یا با پخش اعلامیه برای جرمی نسبت به صلح، جنایت جنگی، جنایت به انسانیت و یا اقدامات تروریستی تبلیغ کرده و یا تبلیغ نمایید و یا موافقت خود را با آنها اعلام کرده و یا نمایید. (ماده 21 بند 5 تبصره 9 قانون 2005 اتباع بیگانه)

19. درروند صدور روادید اطلاعات غلط داده‌اید (ماده 21 بند 7 تبصره 5 قانون 2005 اتباع بیگانه)

20. به نظر آید که شما خارج از سفر کاری و مواردی که در ماده 24 عنوان گشته است، قصد کار کردن و کسب درآمد در سطح کشور X را داشته باشید. (ماده 21 بند 5 تبصره 6 قانون 2005 اتباع بیگانه)

21. پس از بررسی‌های به عمل آمده در نظر است درخواست شما رد گشته زیرا بنابر ماده 21 بند 2 تفاهم‌نامه اجرایی شنگن، نمایندگی دیگری از کشورهای شنگن مسئول درخواست شما می‌باشد.

قبل از تصمیم قطعی در خصوص درخواست روادید شما، به شما این امکان داده می‌شود ظرف مدت 2 هفته پس از دریافت این نامه اظهار نظر نهایی خود را شخصاً و یا کتباً از طریق پست و یا نمابر و در صورت نیاز به همراه مدارک مورد نیاز ارائه نمایید. چنانچه در مهلت مقرر اظهار نظر ننمایید، درخواست شما بدون اظهار نظر شما به سبب مواردی که در بالا ذکر گشته است، رد خواهد شد.

ویزای_شنگن.txt · آخرین ویرایش: 2015/12/23 12:22 توسط foreverblue