آکادمیا کافه
سوالات مرتبط با آزمون های آماری - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: نرم‌افزارها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%86%D8%B1%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: راهنمای نرم‌افزارهای تخصصی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D8%B1%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5%DB%8C)
+--- موضوع: سوالات مرتبط با آزمون های آماری (/Thread-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%B7-%D8%A8%D8%A7-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C)

صفحات 1 2

سوالات مرتبط با آزمون های آماری - eliroz - 08-09-2013

دوستان عزیز 

سوالات خود را در ارتباط با  آزمون های آماری را میتوانید در این تاپیک مطرح کنید. 

همگن کردن داده ها - rose25 - 02-07-2014

سلام
دوستان در یک پروژه آزمایشی سه گروهی شامل دو گروه آزمایش و یک گروه کنترل می خوام تحلیل کوارانس محاسبه کنم.
پیش آزمون و پس آزمون از هر سه گروه گرفته شد. پیش آزمون دو گروه آزمایش نزدیک به هم هستش اما پیش آزمون گروه کنترل از دو گروه دیگه فاصله داره. بهم گفتن داده هام همگن نبوده. هرسه گروه باید پیش آزمون نزدیک به هم داشته باشند.
حالا سوالم اینه که داده هامو چطور باید همگن کنم؟؟
ممنون
خواهش میکنم زودتر جواب بدید.

RE: همگن کردن داده ها؟ - M1KE - 03-07-2014

وقتی شما چند گروه داده داشته باشین که محدوده های خیلی متفاوتی داشته باشند مقایسه اونها از نظر آماری گاه مشکلاتی رو بوجود میاره. برای جلوگیری از این کار و همگن کردن داده ها، یکی از روش هایی که زیاد استفاده میشه "نرمال کردن" اونها هست. یکی از راه های ساده برای نرمال کردن داده ها، این هست که در هر گروه همه داده ها به بزرگترین داده اون گروه تقسیم بشن. به این شکل نه تنها داده های موردنظر بدون بعد می شوند بلکه محدوده اعداد هر گروه هم بین 0 تا 1 خواهند شد که مقایسه اونها رو ساده تر خواهد کرد. به نظرم یک بار با داده های نرمال شده امتحان کنید اگر جواب نگرفتید جزئیات مساله رو دقیق تر بگین تا بهتر بشه نظر داد. در مورد نرمال سازی داده ها می تونید برای نمونه لینک زیر رو مطالعه کنید.

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%84%E2%80%8C%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C_(%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%B1)

پینوشت: ناهمگن بودن داده ها دلایل خیلی زیادی می تونه داشته باشه برای نمونه ممکنه دامنه تغییرات اندازه گیری شده پارامتر موردنظر در یک مقطعی کمتر و در یک مقطعی بیشتر بوده باشه. یا برای نمونه ممکنه متوسط داده ها دارای یک روند نزولی یا صعودی در زمان باشه. در مقایسه یک گروه داده مهمه که شرایط مختلف (که بسته به نوع مساله متفاوت هستند) یکسان باشند و فقط تاثیر یک سری پارامترهای خاص بررسی بشن. اگر یک عامل سومی روی یکی از گروه ها اثر گذاشته باشه بررسی اون پارامترها نمی تونه مقایسه خوبی بده. در صورتی که نوع مساله مشخص باشه بهتر میشه نظر داد.

تحلیل عاملی - arambiaram - 06-12-2014

سلام
برای متغیر کمکیم میخوام چند متغیر رو تلفیق کنم و به یه شاخص برسم
از روش تحلیل عاملی چطوری باید این کارو انجام بدم؟

RE: سوالات مرتبط با آزمون های آماری - ghanbary - 06-01-2016

سلام خسته نباشید. ممنون از سایت خوب و مفیدتون
من چندتا سؤال در مورد داده های پانل تو استاتا دارم اگه راهنمایی کنید ممنون میشم. اول اینکه مدل من پانل با اثرات ثابت هست، آزمون ناهمسانی واریانس و خودهمبستگی انجام دادم که هردو مشکلو داره وقتی می خوام مشکلشو رفع کنم جایی باید تو نرم افزار مشخص کنم که مدلم با اثرات ثابته یا تصادفی یا اینکه پانل یک طرفه هست یا دو طرفه؟
سؤال دوم اینکه وقتی ناهمسانی واریانس وجود داره برای رفعش فرقی نمی کنه پانل با اثرات ثابت باشه یا تصادفی و برای هر دوش باید از gls استفاده کرد؟ و با رفع ناهمسانی تخمینی که نرم افزار انجام میده تخمین نهایی هست؟
سؤال آخر هم در مورد آماره دوربین واتسون تو استاتا هست که چطور میشه مقدارش رو مشخص کرد؟
(ببخشید سؤالام زیاد بود)

RE: سوالات مرتبط با آزمون های آماری - mona - 06-01-2016

(06-01-2016, 01:09 PM)ghanbary نوشته: سلام خسته نباشید. ممنون از سایت خوب و مفیدتون
من چندتا سؤال در مورد داده های پانل تو استاتا دارم اگه راهنمایی کنید ممنون میشم. اول اینکه مدل من پانل با اثرات ثابت هست، آزمون ناهمسانی واریانس و خودهمبستگی انجام دادم که هردو مشکلو داره وقتی می خوام مشکلشو رفع کنم جایی باید تو نرم افزار مشخص کنم که مدلم با اثرات ثابته یا تصادفی یا اینکه پانل یک طرفه هست یا دو طرفه؟
سؤال دوم اینکه وقتی ناهمسانی واریانس وجود داره برای رفعش فرقی نمی کنه پانل با اثرات ثابت باشه یا تصادفی و برای هر دوش باید از gls استفاده کرد؟ و با رفع ناهمسانی تخمینی که نرم افزار انجام میده تخمین نهایی هست؟
سؤال آخر هم در مورد آماره دوربین واتسون تو استاتا هست که چطور میشه مقدارش رو مشخص کرد؟
(ببخشید سؤالام زیاد بود)
با سلام،
متاسفانه تخصص من در داده های پنل نیست . اما برای حل مشکل شما پیشنهاد میکنم که 2 منبع موجود در فایل پیوست را مطالعه بفرمایید .
موفق باشید

RE: تحلیل عاملی - mona - 06-01-2016

(06-12-2014, 01:17 AM)arambiaram نوشته: سلام
برای متغیر کمکیم میخوام چند متغیر رو تلفیق کنم و به یه شاخص برسم
از روش تحلیل عاملی چطوری باید این کارو انجام بدم؟

با سلام،

برای آشنایی بیشتر با روش تحلیل عاملی و نحوه انجام آن در فضای نرم افزار SPSS میتوانید از فایلی که در پیوست قرار گرفته ، استفاده نمایید.

موفق باشید .

RE: سوالات مرتبط با آزمون های آماری - mona - 17-01-2016

قابل توجه تمام مخاطبان این فروم :

کاربران گرامی، لطفا قبل از اینکه بخواهید مسئله ای را حل کنید، وقت بگذارید و در مورد نرم افزارهایی که قابلیت حل کردن آن مسئله را دارند ، تحقیق نمایید . گاهی در سوالاتی که پرسیده شده ، به خوبی مشاهده میشود که فرد با آن نرم افزار هیچ گونه آشنایی حتی در حد بیسیک ندارد و فقط چون آن نرم افزار قابلیت حل آن مسئله را دارد، انتخاب گردیده است.

اما نکته مهم اینجاست که بعضی از نرم افزارها برای حل بعضی از مسائل ( مخصوصا مسائل آماری) تخصصی تر عمل میکنند بنابراین برای مثال اگر زیاد با زبان برنامه نویسی آشنایی ندارید سراغ نرم افزارهای user friendly تری بروید . یا مثلا اگر زیاد کار آماری پیشرفته ای نمیخواهید انجام دهید ، از spss استفاده نمایید ( البته در صورتی که آن فرایند آماری را داشته باشد) و برای مثال ، نیازی نیست که حتما از eviews یا stata برای گرفتن همبستگی ساده آماری استفاده نمایید.

در کل اینکه لطفا نرم افزار مناسب را انتخاب کنید و برای انتخاب نرم افزار مناسب فقط کافیست که در اینترنت سرچ کنید و ببینید مقالات مشابه بیشتر در چه محیطی آن مسئله را بررسی کرده اند و از بین آن نرم افزارها ، محیط کدام یک برای شما قابل قبول تر است .

اینکه چه نرم افزاری مناسب تر است را باید با توجه به پژوهش های پیشین کار شده در آن موضوع پیدا کنید و کسی قادر نیست این را برای شما مشخص کند جز خود شما و پژوهش های پیشین .

اما برای موضوعات ساده آماری بهتر است نرم افزار spss انتخاب گردد .

گاهی، انتخاب یک نرم افزار مناسب تر ، میتواند منجر به این شود که  کار شما به اندازه چندین هفته سریعتر انجام گردد.

موفق باشید

RE: سوالات مرتبط با آزمون های آماری - sepinaz - 31-01-2016

دوستان من فقط میخوام بدونم مبحث محاسبه ی واریانس در circular data رو درست فهمیدم و سوالی رو که در لینک زیر مطرح کردم درست حل کردم یا نه؟

http://stats.stackexchange.com/questions/192701/how-should-i-calculate-the-variance-of-a-circular-random-variable

من کار اصلیم به آمار ارتباطی نداره ولی داشتم یه مقاله ی خیلی معتبر میخوندم که به نظرم رسید فرمول رو غلط بدست آورده و الان فرمولی که من به این روش بدست آوردم خیلی ساده تر از چیزی هست که مقاله گفته
میخوام ببینم درست حل کردم یا نه
نرم افزاری سراغ دارید که بتونه این مساله رو حل کنه؟

RE: سوالات مرتبط با آزمون های آماری - mona - 31-01-2016

(31-01-2016, 02:58 AM)sepinaz نوشته: دوستان من فقط میخوام بدونم مبحث محاسبه ی واریانس در circular data رو درست فهمیدم و سوالی رو که در لینک زیر مطرح کردم درست حل کردم یا نه؟

http://stats.stackexchange.com/questions/192701/how-should-i-calculate-the-variance-of-a-circular-random-variable

من کار اصلیم به آمار ارتباطی نداره ولی داشتم یه مقاله ی خیلی معتبر میخوندم که به نظرم رسید فرمول رو غلط بدست آورده و الان فرمولی که من به این روش بدست آوردم خیلی ساده تر از چیزی هست که مقاله گفته
میخوام ببینم درست حل کردم یا نه
نرم افزاری سراغ دارید که بتونه این مساله رو حل کنه؟

با سلام،

میتوانید از نرم افزار متلب استفاده نمایید.
منبع موجود در پیوست را مطالعه کنید.

موفق باشید