آکادمیا کافه
هیچ اطلاعاتی در مورد پذیرش ندارم، از کجا شروع کنم؟ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: راهنمای دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- موضوع: هیچ اطلاعاتی در مورد پذیرش ندارم، از کجا شروع کنم؟ (/Thread-%D9%87%DB%8C%DA%86-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%85%D8%8C-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%AC%D8%A7-%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%DA%A9%D9%86%D9%85%D8%9F)

هیچ اطلاعاتی در مورد پذیرش ندارم، از کجا شروع کنم؟ - Babak - 11-02-2011

گرفتن پذیرش شامل چندین مرحله است. اگر از یکی از دانشگاه‌های معتبر ایران مدرک کارشناسی گرفته‌اید یا در حال گرفتن اون هستید می‌تونید تحصیلات خودتون رو در خارج از کشور ادامه بدید. کار گرفتن پذیرش معمولا حدود یک سال قبل از آغاز تحصیل در خارج از کشور شروع می‌شه. به عنوان مثال اگر قصد دارید تحصیلات‌تون رو در پاییز سال ۲۰۱۲ شروع کنید، باید در پاییز سال ۲۰۱۱ آماده دادن امتحانات لازم برای گرفتن پذیرش باشید. طبیعیه که برای دادن امتحانات بسته به سطح دانش شما باید از مدتی قبل برنامه‌ریزی کرده باشید.
برای گرفتن پذیرش معمولا به مدارک زیر احتیاج دارید:
  • گذراندن امتحان زبان. دانشگاه‌های انگلیسی زبان معمولا احتیاج به TOEFL یا IELTS دارند.
  • امتحان GRE General برای رشته‌های فنی در دانشگاه‌های امریکا
  • ریز نمرات از دانشگاه محل تحصیل (Transcripts)
  • توصیه‌نامه از چند نفر از استادهاتون (Recommendation Letter)
  • رزومه (Resume & CV)

بسیاری از دانشگاه‌ها علاوه بر موارد فوق از شما نامه‌ی هدف از تحصیل (Statement of Purpose) هم می‌خوان. همچنین داشتن مقاله می‌تونه شانس شما رو برای گرفتن پذیرش افزایش بده.
داشتن مدرک تحصیلی موقع ارسال مدارک به دانشگاه‌ها ضرورتی نداره. اغلب دانشگاه‌ها به شما اجازه می‌دن که موقعی که درس‌تون رو شروع می‌کنید یا حتی بعد از شروع تحصیل مدرک‌تون رو ارائه بدید.
(برای همه‌ی این مدارک و آزمون‌ها انجمن‌هایی در فروم وجود داره که به شما اطلاعات تکمیلی در هر مورد رو ارائه خواهد کرد. لطفا سوال‌های خودتون در این موارد رو در انجمن‌های مربوطه مطرح کنید.)

بعد از جمع‌آوری مدارک و گذروندن آزمون‌ها باید دانشگاه‌های مقصد رو انتخاب کنید و مدارک رو براشون ارسال کنید. دانشگاه‌ها معمولا در وب‌سایت‌هاشون از متقاضیان می‌خوان که فرم‌های درخواست پذیرش (Online Application forms) رو پر کنند. همچنین در همین وب‌سایت‌ها لیست کامل مدارک مورد نیاز و سررسید (deadline) ارسال مدارک وجود داره. deadline ارسال مدارک معمولا حدود اوایل هر سال میلادیه. به عنوان مثال اگر قصد شروع تحصیل در پاییز سال ۲۰۱۲ رو دارید، معمولا باید مدارک‌تون رو در اوایل سال ۲۰۱۲ به دانشگاه برسونید و فرم‌های آنلاین رو تا قبل از تاریخ تعیین شده پر کنید.

برای انتخاب دانشگاه مقصد می‌تونید به رتبه دانشگاه در رشته تحصیلی خودتون مراجعه کنید و با توجه به سطح خودتون دانشگاه‌هایی رو انتخاب کنید که شانس پذیرش نسبتا خوبی درشون دارید. برای پیدا کردن رتبه دانشگاه‌ها می‌تونید به انجمن رتبه‌ دانشگاه‌های کشور مورد نظرتون مراجعه کنید. همچنین می‌تونید به بخش نتایج پذیرش مراجعه کنید و ببینید که کسانی که شرایطی شبیه به شما داشته‌اند از کجاها تونسته‌اند پذیرش بگیرند. علاوه بر این‌ها می‌تونید با گفتن شرایط تحصیلی خودتون از سایر دوستان در مورد شانس گرفتن پذیرش خودتون سوال کنید. برای این کار به انجمن یا موضوع شانس گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کشور مورد نظرتون مراجعه کنید.

همچنین توصیه می‌شه که جزوه راهنمای پذیرش و همچنین فایل‌های پیوست در پست‌های اول موضوع فلوچارت گرفتن پذیرش رو نگاه کنید تا با مسیر گرفتن پذیرش بیشتر آشنا بشید.

چنانچه مایلید در مورد این که چه کشوری با شرایط شما برای ادامه تحصیل مناسب خواهد بود بپرسید، لطفا از این موضوع استفاده کنید.
همچنین در انجمن کشورهای مختلف موضوع‌هایی با عنوان شانس گرفتن پذیرش از اون کشور خاص وجود داره و اگر مقصدتون رو می‌دونید و فقط مایلید در مورد شانس پذیرش خودتون بپرسید، می‌تونید به انجمن کشور مورد نظر مراجعه کنید و سوال‌تون رو در موضوع مناسب مطرح کنید. به عنوان مثال در این موضوع می‌تونید در مورد شانس گرفتن پذیرش از کشور امریکا سوال کنید.

RE: هیچ اطلاعاتی در مورد پذیرش ندارم، از کجا شروع کنم؟ - AVA - 12-02-2011

علاوه بر مواردی که در پست قلبی به آن اشاره شد. ارسال ایمیل به استاد یا همان Cover Letter نیز می تواند نقش مهمی در گرفتن پذیرش داشته باشد. متن این نامه باید به شکل کوتاه، منسجم و محترمانه نوشته شود و در آن اصول نامه نگاری رعایت شده باشد. برای آشنایی با سبک چنین نامه هایی می تونید به اینجا و اینجا مراجعه کنید.

RE: هیچ اطلاعاتی در مورد پذیرش ندارم، از کجا شروع کنم؟ - AVA - 13-02-2011

توصیه های یک استاد برای اپلای

RE: هیچ اطلاعاتی در مورد پذیرش ندارم، از کجا شروع کنم؟ - aminreza - 17-02-2011

سلام به دوستان عزیز
با اجازه ی ادمین بابک عزیز

به نظرم، اولین قدم و مهمترین قدم در کار گرفتن پذیرش، افزایش اعتماد به نفسه.
این نکته بسیار مهمه:
گرفتن فوق لیسانس در بیشتر دانشگاه های ایران، سطحی از آمادگی را برای شما فراهم می کند که بتوانید در رقابت با دانشجویان دیگر کشورها موفق باشین.
یک ضرب المثل می گه!!!
به ازای هر دانشجو ایرانی و با هر معدل و... حداقل یک جا برای اپلای دکتری هست...

پیشنهاد می کنم اگه تازه می خوایین واسه اپلای اقدام کنید، قبل از هر کاری:
1-به خودتون و تواناییتون ایمان داشته باشین...
2- اگر احساس می کنین جایی رو کم دارین از نظر درسی، برین دنبالش ... هر لحظه ...
3- توی کارای اپلای، کارای مهمتر رو زودتر انجام بدین!
امتحانی که قراره توانایی زبان شما را اثبات کنه (TOEFL OR IELTS) را زمانی قرار بدین که حداقل 2 ماه قبلش آزمونی نباشه، این کار باعث میشه انرژی خودتونو واسه امتحان حفظ کنید
اگه قراره جی آر ایی مربوط به رشته ی خودتونو بدین (GRE SUBJECT)، این امتحانو در نزدیکترین فرصت بعد از آزمون ارشد قرار بدین
4-با انجمن در تماس دائم باشین
سوال بپرسین و اگر به نکته ای پی بردین که به نظر شما مهمه در اختیار دیگران قرار بدین، البته با رعایت قوانین انجمن و البته در محل خودش.

RE: هیچ اطلاعاتی در مورد پذیرش ندارم، از کجا شروع کنم؟ - AVA - 21-02-2011

سلام دوستان
آدرس چند سایت مفید رو اینجا براتون میگذارم که برای پیدا کردن موقعیت های خالی همراه فاند میتونه به شما کمک کنه :

RE: هیچ اطلاعاتی در مورد پذیرش ندارم، از کجا شروع کنم؟ - cyrus2500 - 23-08-2011

سلاممن لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارم. ایا دانشگاهی برای تحصیل در رشته
زبان وجود داره که بتونم پذیرش بگیرم؟اگر نمره ایلتس و تافل بالا بگیرم میتونم فاند بگیرم؟ ایا اصلا برای
این رشته فاند میدن؟؟!

ایا اگر ارشد رو تو ایران بگیرم شانس گرفتن فول فاند برای دکترا در
این رشته وجود دارد؟درکل شانس گرفتن کمک هزینه تحصیلی برای من چقدر است؟لطفا راهنماییم کنید...

در ضمن ایا اصلا فارق التحصیلان زبان انگلیسی میتونم در کشور هایی مثل
کانادا و استرالیا که انگلیسی زبان هستند یا حتی اروپا کاری مرتبط با رشته خودشون پیدا
کنند؟؟؟!!

با تشکر

RE: هیچ اطلاعاتی در مورد پذیرش ندارم، از کجا شروع کنم؟ - Faraz - 23-08-2011

(23-08-2011, 12:46 PM)cyrus2500 نوشته: سلاممن لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارم. ایا دانشگاهی برای تحصیل در رشته
زبان وجود داره که بتونم پذیرش بگیرم؟اگر نمره ایلتس و تافل بالا بگیرم میتونم فاند بگیرم؟ ایا اصلا برای
این رشته فاند میدن؟؟!

این رشته وجود دارد؟درکل شانس گرفتن کمک هزینه تحصیلی برای من چقدر است؟لطفا راهنماییم کنید...

کانادا و استرالیا که انگلیسی زبان هستند یا حتی اروپا کاری مرتبط با رشته خودشون پیدا
کنند؟؟؟!!

با تشکر
درود
رشته زبان انگلیسی با گرایش های مختلف مانند ادبیات انگلیسی و یا زبان شناسی در سایر کشور ها وجود دارد ولی برای پذیرش طبیعتا نمره زبانی بالاتر از حد متعارف مورد نیاز است.بنا به نوع کشور،رزومه شما و مقطع تحصیلی شانس فاند وجود دارد(برای دانشجویان دکترا معمولا بیشتر است)
درباره بازار کار اطلاع زیادی ندارم ولی می دانم که کار اکادمیک در تمام کشور ها وجود دارد ولی باید شرایط آنرا داشته باشید.در کشور های غیر انگلیسی زبان قاعدتا شانس کار برای رشته زبان انگلیسی بیشتر خواهد بود.

RE: هیچ اطلاعاتی در مورد پذیرش ندارم، از کجا شروع کنم؟ - m.arash - 23-08-2011

(23-08-2011, 12:46 PM)cyrus2500 نوشته: سلاممن لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارم. ایا دانشگاهی برای تحصیل در رشته
این رشته فاند میدن؟؟!

کنند؟؟؟!!

با تشکر
سلام

سوالاتتون بعضا جزئی هست و من با توجه به تجربه محدود فقط می تونم کلی گویی کنم و واستون مثال بزنم.
بشما لیسانس مترجمی دارید و می تونید برای فوق گرایش های دیگه ای از زبان انگلیسی رو هم انتخاب کنید که شانس پذیرش در اون ها بیشتر هست.
در رشته شما واسه هر کشوری که مدنظرتون باشه فرقی نداره و باید علاوه بر نمره زبان عالی که دیگه شما بهتره آیلتس بالای 7.5 یا 8 بیارین و تافل هم بالای 105!

در زمینه فاند گرفتن باید خدمتتون عرض کنم که من با توجه به تجربه محدودم تا به حال نشنیدم که کسی بتونه فاند کامل بگیره دیدم کمک هزینه های خوبی بگیرند اما خوب نه کامل!
البته امکان داره که بتونید و شاید هم کسانی گرفته باشند اما من بی اطلاع هستم.
به طور مثال, یکی از دوستان توانست از دانشگاه Maryland پذیرش در گرایش زبان شناسی انگلیسی بگیره با کمک هزینه ای که 70 درصد مخارجش رو پوشش می داد.

اگر ارشدتون رو برید یه گرایشی که تو بورس هست خوب خیلی بهتره! واسه این که ببینید چه گرایشی باید در سایت دانشگاه ها بگردین و اطلاعات کسب کنید.

راجع به کشور انگلیسی زبان که خوب مثالش رو هم واستون زدم!!!

واسه کسب اطلاعات و اینکه دست راه بیوقته لینک های زیر رو ببین:

لینک1
و
لینک2

نصیحتی پدرانه:
اگر به دنبال کار در کشور مقصد می گردین بهتره کشور غیر انگلیسی زبان انتخاب کنید. کشورهای چند زبانه که دیگه معرکه هست مثل سوئیس!!! یا کشورهای اروپایی که صنعت توریسم شون قویه!

موفق باشی!

RE: هیچ اطلاعاتی در مورد پذیرش ندارم، از کجا شروع کنم؟ - mohamad0014 - 23-09-2011

سلام

این نامه یکی از اساتید
در جواب نامه من بود. فکر کردم شاید برای دوستان هم جالب باشه
.

all applications for Ph.D. studies go through graduate programs. Most students arrive in fall of every year with
application deadlines in the preceeding January; admissions starting spring semesters
are rarer. Students and advisors (or labs) only pair up after a year (or two)
of studies; we strive to recruit the strongest students among those who apply.
Faculty interest or research interests of applicants are a secondary concern.

I, personally, highly recommend taking the GRE subject test in computer science
in particular, if you are applying from abroad. If your undergraduate degree is in one of
the areas for which GRE subject test are offered, I would also recommend taking it
before apply. The GRE general test is required from all students as is the
TOEFL with high enough scores from international applicants. As the format of these
tests might be unfamiliar I would recommend preparing early; also keep track of deadlines.

RE: هیچ اطلاعاتی در مورد پذیرش ندارم، از کجا شروع کنم؟ - khosravi - 06-10-2011

سلام دوستان من فوق لیسانس مهندسی مکانیک (طراحی رباتهای صنعتی) از دانشگاه هوا و فضای اکراین هستم.
معدلم A+
و هیچ تصمیمی برای رفتن نداشتم ولی الان می خواهم اقدام کنم برای دکترا لطفا راهنمایی کنید از کجا شروع کنم.
با تشکر آرش خسروی