آکادمیا کافه
انتخاب گرایش مناسب در رشته مهندسی عمران - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: رشته‌های تحصیلی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C)
+--- انجمن: عمران، معماری و شهرسازی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B9%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%8C-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C)
+--- موضوع: انتخاب گرایش مناسب در رشته مهندسی عمران (/Thread-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C-%D8%B9%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%86)

انتخاب گرایش مناسب در رشته مهندسی عمران - student1999 - 18-10-2014

سلام
به نظر شما کدام یک از گرایش های رشته مهندسی عمران، برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد  و دکتری دانشگاه های خارج از کشور شرایط بهتری نسبت به سایر گرایش ها دارد؟
  1. مهندسی عمران- سازه
  2. مهندسی عمران- محیط  زیست ،گرایش آب و فاضلاب
  3. مهندسی عمران- محیط  زیست ،گرایش آلودگی هوا
  4. مهندسی عمران-محیط  زیست ،گرایش سواحل
  5. مهندسی عمران-محیط  زیست ،گرایش مواد زاید و جامد
  6. مهندسی عمران-زلزله
  7. مهندسی عمران-ژئوتکنیک
  8. مهندسی عمران-راه و ترابری
  9. مهندسی عمران-مدیریت منابع آب
  10. مهندسی عمران-سازه های هیدرولیکی
  11. مهندسی عمران-آب
  12. مهندسی عمران-حمل و نقل
  13. مهندسی عمران-مدیریت ساخت
  14. مهندسی عمران-خطوط راه آهن
  15. مهندسی عمران- بنادر و سازه های دریایی

RE: انتخاب گرایش مناسب در رشته مهندسی عمران - نگین میرخسروی - 18-10-2014

(18-10-2014, 06:11 PM)'student1999' نوشته: سلام
به نظر شما کدام یک از گرایش های رشته مهندسی عمران، برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد  و دکتری دانشگاه های خارج از کشور شرایط بهتری نسبت به سایر گرایش ها دارد؟
  1. مهندسی عمران- سازه
  2. مهندسی عمران- محیط  زیست ،گرایش آب و فاضلاب
  3. مهندسی عمران- محیط  زیست ،گرایش آلودگی هوا
  4. مهندسی عمران-محیط  زیست ،گرایش سواحل
  5. مهندسی عمران-محیط  زیست ،گرایش مواد زاید و جامد
  6. مهندسی عمران-زلزله
  7. مهندسی عمران-ژئوتکنیک
  8. مهندسی عمران-راه و ترابری
  9. مهندسی عمران-مدیریت منابع آب
  10. مهندسی عمران-سازه های هیدرولیکی
  11. مهندسی عمران-آب
  12. مهندسی عمران-حمل و نقل
  13. مهندسی عمران-مدیریت ساخت
  14. مهندسی عمران-خطوط راه آهن
  15. مهندسی عمران- بنادر و سازه های دریایی
سلام
به خیلی مسائل بستگی داره ...
گرایش سازه
گرایش زلزله
مدیریت ساخت
به ترتیب .

RE: انتخاب گرایش مناسب در رشته مهندسی عمران - mahnaz103 - 19-10-2014

من به شخصه تعریف زیادی از سازه در خارج از کشور نشنیدم! 
ایران کاملا شرایط درسی وکاری با کشورهای دیگه فرق داره! 
به نظر من یه راه حلش اینه از کسایی که این رشته هارو خوندن پرسیده بشه .بهرحال اونا یا رفتن یا دارن میرن یا میخوان برن بهرحال و بررسی کردن شرایط درسی و کاری خارج از کشور رو

من خودم درمورد حمل ونقل و محیط زیست میتونم بگم که حداقل امریکا خیلی فاندش برا این دورشته خوبه. از دوستانی که این رشته هارو اونجا میخونن پرسیدم

موفق باشید

RE: انتخاب گرایش مناسب در رشته مهندسی عمران - M1KE - 20-10-2014

از اونجاییکه بشر همیشه به سرپناه برای خودش و اموالش و زیرساحت هایی برای رفت و آمد در طبیعت و حفاظت از اون احتیاج داره، رشته مهندسی عمران همیشه دارای شرایط کم و بیش خوبی از نظر کاری و پژوهشی هست و یکی از مهمترین مواردی که دولت ها برای اون بودجه در نظر می گیرند بودجه عمرانی هست و در کل هم پیشرفت هر کشوری تا حد زیادی به توسعه زیرساخت های اون بستگی داره.

با این حال شما به عنوان یک مهندس عمران می بایست شناسایی کنید که در کشور موردنظر کدوم جنبه های عمرانی بیشتر موردنیاز هستند:

در کشوری مثل ژاپن که زلزله خیز هست روی گرایش زلزله سرمایه گذازی زیادی میشه در حالی که در اروپا که به اون صورت زلزله خیز نیست گزایش های دیگه کاربرد بیشتری داره.

در کشورهای اروپایی مثل نروژ و دانمارک و سوئد برای نمونه روی حوزه های دریایی هم سرمایه گذاری میشه ولی برای کشورهایی که در مرکز اروپا قرار دارند و به ساحل دسترسی ندارند این گرایش ها کاربرد چندانی ندارند.

یا برای نمونه در کشورهایی که حالت خشک و نیمه خشک دارند روی گرایش های آبی عمران بیشتر سرمایه گذاری میشه.

همچنین بسته به میزان توسعه یافتگی اون کشور ممکنه برخی گرایش ها بیشتر کاربرد داشته باشه. برای نمونه در آمریکا بیشتر سدها در حدود 70-60 سال پیش یا نهایت 30 سال پیش ساخته شدند و رودخانه یا مکان خاصی که بشه در اون سد تاسیس کرد باقی نمونده و احساس نیاز نمی کنند ولی در ایران بیشتر سدها در همین 20 سال اخیر و بعد از حنگ ساخته شدند و با توجه به اینکه با مشکلات آبی روبرو هست به احتمال زیاد روی گرایش های آبی عمران بیشتر سرمایه گذاری میشه. در مورد توسعه یافتگی مثلا شاید بهتر باشه بیشتر به سمت بجث های ترمیم و نگهداری زیرساحت های موجود شیفت کنید و در کشورهای کمتر توسعه یافته به سمت طراجی و ساخت اونها برین.

خیلی از گرایش ها هم به هر حال همیشه یک حد متوسطی از سرمایه گذاری براشون وجود داره. مثلا هر نوع ساخت و سازی هم که در کار باشه از بندر و سد گرفته تا ساحتمان و پل به هرحال گرایش مدیریت ساخت میتونه وارد عمل بشه و مراحل اجرایی اون رو برنامه ریزی و مدیریت کنه. یا مثلا هر جا ساحت و ساز مهمی در کار باشه به هرحال یک مهندس ژئوتکنیک هم برای بررسی پی اون نیاز میشه.

رشته های محیط زیستی هم به طور متوسط در کشورهای توسعه یافته ای مثل اروپا و آمریکای شمالی براشون سرمایه گذاری نسبتا خوبی میشه.

اینهایی که گفتم البته بیشتر برای مهندسانی که قصد کار و وارد شدن به محیط اجرایی رو دارند مفید هست هر چند به طور غیر مستقیم این بودجه ها میتونه بودجه های پژوهشی مربوط به حوزه های مورد اشاره رو هم تحت تاثیر قرار بده. در مجموع تقریبا همه این گرایش ها به غیر از خطوط راه آهن که به نظرم در مقایسه با بقیه خیلی خاص هست شرایطشون کم و بیش یکسانه و به علاقه خود شما بستگی داره. این رو هم در نظر داشته باشید که در گرایش هایی که پرطرفدارتر هستند نیروی کار و رقبای بیشتری هم برای شما وجود داره و به همین دلیل در نهایت شرایط از نظر فرصت های موجود یکسان میشه.

RE: انتخاب گرایش مناسب در رشته مهندسی عمران - fireonline - 03-11-2014

برای کار داخل ایران
سازه و زلزله
خاک و پی
مدیریت

برای هیئت علمی شدن
محیط زیست

RE: انتخاب گرایش مناسب در رشته مهندسی عمران - cyberi - 08-02-2015

سلام دوستان 
کسی از شرایط کاری و پذیرش در کانادا اطلاعی داره ؟
برای چه گرایشی کار بیشتر هست ؟ 
بنظرتون من که علاقم به گرایش خاک بیشتره، این گرایشو رو انتخاب کنم ، یا مثلا برم سراغ گرایشی مثل محیط زیست؟ 
(تا اونجایی که شنیدم محیط زیست تو کانادا رو بورسه ، ولی اطلاعاتم کامل نیست)

RE: انتخاب گرایش مناسب در رشته مهندسی عمران - selda - 10-05-2015

سلام کدوم گرایش عمران ارشد برای کار و ادامه تحصیل بهتره؟؟؟

RE: انتخاب گرایش مناسب در رشته مهندسی عمران - n1373 - 20-08-2015

سلام من دانشجوی کارشناسی  دانشگاه امیرکبیر ام میخام برای دکترای مستقیم اپلای کنم به هر دو گرایش سازه و مدیریت ساخت علاقه دارم. اما از کسی شنیدم مدیریت ساخت از سازه خیلی بدتره برا فاند گرفتن. کسی اطلاع داره واقا اینطوری هست یانه؟

RE: انتخاب گرایش مناسب در رشته مهندسی عمران - vodot_03 - 09-02-2016

ا سلام خدمت دوستان . 
اول فرمت مربوطه در مورد اطلاعات خودمو در اختیار میزارم و بعدش میگم داستان چیه .

مقطع تحصیلی برای گرفتن پذیرش: فوق لیسانس
رشته مورد نظر: مدیریت پروژه ( گرایش ساخت و ساز ) (Master of Project Management (Construction Management
معدل لیسانس: 12.5
رشته لیسانس: عمران
دانشگاه لیسانس: آزاد اسلامی واحد مشهد
مدرک زبان انگلیسی: آیتلس 7
سابقه کار: 7
دانشگاه مورد نظر برای پذیرش (پیشنهادی): کانادا یا آفریقای جنوبی . 

اما داستان از این قراره که من پذیرش برای رشته ی مذکور رو از دانشگاه University of Pretoria در آفریقای جنوبی رو گرفتم  ( لازم به ذکر هست که من ساکن آفریقای جنوبی هستم) . در همین بین ایمیل مدیکال رو از کشور کانادا دریافت کردم ( من September 2014 از طریق FSW اقدام کردم) . حالا سر یه چند راهی گیر افتادم که نمیدونم چه بکنم !! یه کم پرس و جو و گوگل زدم ولی خیلی دستگیرم نشد . 
-مشکل اینجاس که نمیدونم اعتبار این مدرک توی کانادا چقدره ؟( از دانشگاه پرسیدم و ادعا میکنن که خیلی Rankشون بالاس ولی مشخصا در مورد کانادا اطلاعات خاص ندارن) یعنی اگه قرار باشه این مدرک رو بگیرم و اونجا واسه معادل کردنش دو سال درس بخونم ، خوب پس چرا بخونم ؟!
- مشکل بعدی اینه که از اونجا که این رشته دوساله طراحی شده ، و من حداکثر ظرف مدت یکسال آینده باید خودمو برسونم کانادا ، درس نصفه میمونه . حالا آیا میشه منتقل کرد و اونا هم یک سال رو قبول میکنن یا باید دوباره از اول بخونم و این یک سال اینجا به همراه پولش به دور ریخته شده .( از دانشگاه اینجا پرسیدم میگن باید دانشگاهتو انتخاب کنی بعدش ما باهاشون مکاتبه کنیم ببینیم چی میشه). 
- یه سوال دیگه اینه که با معدل لیسانسم میتونم پذیرش بگیرم واسه رشته ی موردنظر توی کانادا ؟( چون از یه سری از دوستان شنیدم که کار سختیه و اونا توصیه کردن که فوق رو بخونم و معدلم رو ارتقا بدم).
- یه نکته ی قلقلک دهنده اینه که هزینه ی تحصیل اینجا تقریبا یک سوم وبعضی جاها حتی یک چهارم کاناداست . 
حالا ممنون میشم نظرات ، پیشهاداتون رو بشنوم . 
لازم به ذکر هست از اونجا که دنبال موقعیت شغلی میگردم پیش از حرکت به کانادا، تصمیم قطعی واسه محل اقامت و به تبع اون دانشگاه خاصی رو ندارم .
با تشکر. 
ایمان

RE: انتخاب گرایش مناسب در رشته مهندسی عمران - karami1368 - 10-02-2016

سلام
سئوال بنده از دوستان فرهیخته این است که گرایش سازه های دریایی الان وضعیت اپلای اون چطوره؟