آکادمیا کافه
راهنما و آموزش نرم افزار MICROFIT - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: نرم‌افزارها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%86%D8%B1%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: راهنمای نرم‌افزارهای تخصصی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D8%B1%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5%DB%8C)
+--- موضوع: راهنما و آموزش نرم افزار MICROFIT (/Thread-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7-%D9%88-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-MICROFIT)

صفحات 1 2

راهنما و آموزش نرم افزار MICROFIT - eliroz - 05-09-2014

دوستان عزیز 

این تاپیک به نرم افزار اقتصادی مایکروفیت MICROFIT، که یکی از بهترین نرم افزارهای موجود در زمینه تخمین مدل های سری زمانی ARDL  و تصحیح خطای برداری است، اختصاص دارد. لازم به ذکر است این نرم افزار توسط استاد برجسته اقتصادسنجی ایرانی پروفسور هاشم پسران و برادر ایشان، دکتر بهرام پسران طراحی شده است.  
از همه شما عزیزان تقاضا می شود در صورتیکه کتاب یا لینک مناسبی برای آموزش این نرم افزار سراغ دارید،آن ها را در این تاپیک به اشتراک بگذارید.

با تشکر

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Mircofit - eliroz - 05-09-2014

فایل ضمیمه حاوی اطلاعات و  توضیح مختصری از نحوه کار با نرم افزار مایکروفیت در محیط ویندوز است که برای آشنایی و آغاز کار با این نرم افزار میتواند مفید باشد. 

RE: راهنما و آموزش نرم افزار MICROFIT - zahra.t - 18-01-2015

سلام  خوبید؟
من برای مدلم که سری زمانی از دوره 1363 تا 1391 هست از نرم افزار microft استفاده می کنم . سوال من این هست که Serial Correlation، Functional Form، Normality ، Heteroscedasticity هر کدام فرض صفر آنها چی هستن؟ و اینکه مرز پذیرش آنها چند باید باشد؟
و دیگر اینکه اگر  ecm  برابر با -1 بشود آیا قابل قبول هست یا خیر؟

RE: راهنما و آموزش نرم افزار MICROFIT - eliroz - 19-01-2015

(18-01-2015, 03:31 PM)'zahra.t' نوشته: سلام  خوبید؟
من برای مدلم که سری زمانی از دوره 1363 تا 1391 هست از نرم افزار microft استفاده می کنم . سوال من این هست که Serial Correlation، Functional Form، Normality ، Heteroscedasticity هر کدام فرض صفر آنها چی هستن؟ و اینکه مرز پذیرش آنها چند باید باشد؟
و دیگر اینکه اگر  ecm  برابر با -1 بشود آیا قابل قبول هست یا خیر؟

سلام دوست عزیز
فرقی نمیکنه چه نرم افزاری استفاده میکنید، تو همه نرم افزارها فروض آزمون ها یکی است. 
و آزمون های آماری همیشه فرضیه صفر با مساوی وارد میشود و فرضیه مخالف با علامت نامساوی. 
مثلا در serial correlation
 آزمون فرض یا فرضیه صفر : همبستگی بین جملات خطا وجود دارد.
فرض مخالف :همبستگی بین جملات خطا وجود ندارد. 
برای آزمون واریانس ناهمسانی، نرمال بودن، شکل و فرم ساختاری نیز به همین ترتیب عمل میکنید. 

به شما توصیه میکنم قبل از شروع به برآورد و تخمین یک مدل ابتدا مبانی نظری آزمون ها رو از کتاب های سنجی گجراتی یا بالتاگی مطالعه بفرمایید تا متوجه بشید با انجام این آزمون ها دنبال چه هستید و اثرات آنها چی هستن. 
کتاب سنجی گجراتی ترجمه دکتر ابریشمی انتشارات دانشگاه تهران رو میتونید تهیه کنید و اصولی یاد بگیرید. 

آماره  مدل ecm(مدل تصحیح خطا)  تا اونجا که یادمه باید زیر یک باشد .  یعنی در هر دوره چه میزان از خطاها تصحیح میگردد به عبارتی سرعت تعدیل مدل را نشان میدهد. 
مثلا اگر آماره ecm برابر با 0.25 باشد، یعنی در هر دوره 25% جملات خطا تعدیل میشود تا متغیر وابسته به تعادل برسد. 

RE: راهنما و آموزش نرم افزار MICROFIT - fatemezahra - 03-04-2015

سلام دوستان
امیدوارم خوب  باشید
میخوام با داده های پانل ARDL بزنم ولی نمیدونم چطوری تو پانل میشه ARDL زد..
اگه در این زمینه راهنماییم کنید ممنون میشم.
یا اگه فایل اموزشش باشه و دراختیارم بزارید ممنون میشم

RE: راهنما و آموزش نرم افزار MICROFIT - تاتاری - 07-05-2015

سلام 
[align=right]من کارم با داده های پنله و چندتا سوال داشتم اگه بتونید کمکم کنید ممنون میشم:
[align=right]1.وقتی آزمون بین انتخاب مدل میزنم یعنی انتخاب بین پول ، فیکس،رندوم نتایج متناقض میشه آزمون f میگه فیکس ارجحه آزمون هاسمن میگه تصادفی ارجحه و آزمون بروش پاگان میگه پول ارجحه موندم چیکار کنم؟
[align=right]2.برای آنجام آزمون ناهمسانی واریانس چیکار باید بکنم؟

RE: راهنما و آموزش نرم افزار MICROFIT - ftmh68 - 05-08-2015

سلام دوستان.
من روش جوهانسون رو با ماکروفیت انجام دادم. دو بردار بدست میاد. می خوام ببینم ضرایبی نرمال شده ای که میده معنادار هستند یانه. ولی ضرایب نرمال شده ای که خودش میده انحراف معیار هم نداره. باید قید نرمال سازی خودم بهش بدم؟؟ از کجا و چجور این قید رو وارد کنم؟؟
لطفا راهنماییم کنین
خیلی فوریییییییییه
ممنون

RE: راهنما و آموزش نرم افزار MICROFIT - ftmh68 - 11-08-2015

(05-08-2015, 10:02 PM)ftmh68 نوشته: سلام دوستان.
من روش جوهانسون رو با ماکروفیت انجام دادم. دو بردار بدست میاد. می خوام ببینم ضرایبی نرمال شده ای که میده معنادار هستند یانه. ولی ضرایب نرمال شده ای که خودش میده انحراف معیار هم نداره. باید قید نرمال سازی خودم بهش بدم؟؟ از کجا و چجور این قید رو وارد کنم؟؟
لطفا راهنماییم کنین
خیلی فوریییییییییه
کسی نمی تونه به من کمک کنه؟
من چهارتا متغیر دارم که دو تا بردار به هم داده، نرمال سازی رو میخوام برای ضریب a1  انجام بدم
وقتی اینطوری وارد میکنم 
a1=1 ; a2=0
b1=0 ; b2=1
این خطا رو میده:atleast one restrictions is not homogenouse
ایرادش کجاست. شکل صحیح وارد کردن قید چیه؟
لطفا جواب بدین
ممنون

RE: راهنما و آموزش نرم افزار MICROFIT - eliroz - 07-09-2015

(11-08-2015, 12:10 PM)ftmh68 نوشته: کسی نمی تونه به من کمک کنه؟
من چهارتا متغیر دارم که دو تا بردار به هم داده، نرمال سازی رو میخوام برای ضریب a1  انجام بدم
وقتی اینطوری وارد میکنم 
a1=1 ; a2=0
b1=0 ; b2=1
این خطا رو میده:atleast one restrictions is not homogenouse
ایرادش کجاست. شکل صحیح وارد کردن قید چیه؟
لطفا جواب بدین
ممنون

دوست عزیز
این خطا مربوط به این هست که قید محدودیتی که شما نوشتید همگن نیست. 
معمولا برای نوشتن قید، میام مثلا یک متغیر رو برابر با یک قرار میدیم برای اون دسته داده هایی که در زمان t هستن و در غیر اینصورت میایم برابر با صفر قرار میدیم. 
الان تو قید محدودیت شما، عنصر زمان نیست و معلوم نکردی برای چه a1 هایی برابر یک و a2 چی هست . 
باید دقیقا مشخص کنید مثلا به این صورت :  
D1 = 1 for t=T-1 ,   D1 = 0 otherwise
D2 = 1 for t=T     ,   D2 = 0 otherwise

RE: راهنما و آموزش نرم افزار MICROFIT - مهمان - 04-01-2016

سلام وقتتون بخیر تو آزمون ARDL چطور میتونم متغیرهامو با وقفه وارد کنم توتخمین معادله پویای کوتاه مدت متغیر وابستم با وقفه ظاهر نمیشه که وجود یا عدم وجود رابطه بلندمدت و بفهمم. تو تخمین ECM  مقدار خطای تصحیح برداری ظاهر نمیشه باید چکار کنم