آکادمیا کافه
برنامه‌ریزی تحصیلی برای گرفتن پذیرش بهتر در آینده - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: راهنمای تحصیلی قبل از پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D9%82%D8%A8%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- موضوع: برنامه‌ریزی تحصیلی برای گرفتن پذیرش بهتر در آینده (/Thread-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%E2%80%8C%D8%B1%DB%8C%D8%B2%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8

برنامه‌ریزی تحصیلی برای گرفتن پذیرش بهتر در آینده - Babak - 23-08-2014

این موضوع برای دوستانی ایجاد شده که در ابتدای شروع تحصیلات دانشگاهی هستند و مایلند بدونند در طول تحصیل چه کارهایی باید انجام بدند تا در آینده شانس بیشتری برای گرفتن پذیرش داشته باشند.
من مواردی که به ذهنم می‌رسه رو می‌نویسم و بعد با کمک سایر دوستان و سوال‌های شما مطالب بیشتری اضافه خواهیم کرد.

۱. معدل شما یکی از مهم‌ترین عوامل در بالا بردن شانس پذیرش هست. در نتیجه معدل رو شوخی نگیرید و به خصوص مراقب باشید که معدل کارشناسی شما پایین نیاد. اگر فکر می‌کنید گرفتن تعداد واحدهای زیاد ممکنه باعث پایین رفتن معدل شما بشه، تعداد واحدهای کمتری بگیرید.

۲. انجام پروژه‌هایی که باعث باتجربه شدن شما در زمینه خاصی می‌شه می‌تونه به رزومه شما کمک کنه. مثلا اگر قصد ادامه تحصیل در رشته رباتیک رو دارید، شرکت در پروژه‌های رباتیک در دانشگاه یا مسابقات بین‌المللی می‌تونه تاثیر مثبت در شانس پذیرش شما بذاره.

۳. توصیه‌نامه استادها و به خصوص استاد راهنمای شما مهمه. سعی کنید روابط‌تون رو با استادها خوب نگه دارید تا بتونید در آینده ازشون توصیه‌نامه‌های خوب بگیرید.

۴. اکثر دانشگاه‌ها احتیاج به نمره زبان دارند. فراگیری زبان پروسه زمان‌بری هست و برای کسی که زبان خوبی نداره، بسیار مشکله که ظرف چند ماه زبان انگلیسیش رو به حدی برسونه که در امتحان‌های TOEFL یا IELTS نمره خوبی بیاره. در نتیجه از چند سال قبل از امتحان به فکر بهتر کردن زبان‌تون باشید. کلاس زبان رفتن می‌تونه به شما کمک کنه، اما بعضی از افراد هم هستند که خودشون با مطالعه می‌تونند زبان‌شون رو خوب بکنند. در انجمن زبان‌های خارجی می‌تونید مطالبی در این زمینه پیدا کنید. همچنین انجمن منابع مطالعاتی زبان انگلیسی حاوی اطلاعات خوبی در این زمینه است.

۵. نوشتن مقاله و به خصوص مقاله معتبر شانس پذیرش شما رو بالا خواهد برد، اما برای دانشجویان کارشناسی نوشتن مقاله کار چندان ساده‌ای نیست. به همین خاطر اگر خودتون نمی‌تونید مقاله بنویسید، بهتره که با دانشجویان کارشناسی ارشد یا دکترا در دانشگاه‌تون در نوشتن مقاله همکاری کنید تا اسم شما به عنوان یکی از نویسندگان در مقاله قرار بگیره. اغلب دانشجویان این کار رو معمولا در یکی دو سال آخر دوره کارشناسی انجام می‌دند.

برای بدست آوردن اطلاعات کلی در مورد گرفتن پذیرش، لطفا «برنامه‌ریزی برای گرفتن پذیرش» رو در جزوه سایت بخونید. همچنین می‌تونید به موضوع «هیچ اطلاعاتی در مورد پذیرش ندارم، از کجا شروع کنم؟» مراجعه کنید.

RE: برنامه‌ریزی تحصیلی برای گرفتن پذیرش بهتر در آینده - brusa1994 - 26-08-2014

سلام دوستان من چند تا توصیه دارم به کسانی که مثل خودم حداقل 2 یا 3 سالی فرصت دارن من خیلی تحقیق کردم و مختصری توضیح میدم !
معدل: 2 نکته رو در این مورد قابل طرحه :
I)اگر 3سال یا بیشتر فرصت دارید پس قطعا دانشجوی لیسانس هستید،معدل مهمترین فاکتور و اصلی ترین وظیفه شما در این دوره 4 ساله است،اگر 17 به بالا باشه عالیه،15 و 16 هم معمولیه،14 به پایین هم که کم و ضعف حساب میشه،اما دانشگاتون هم خیلی مهمه و قطعا 16 شریف خیلی با 16 یه موسسه غیر انتفاهی در شهرستان فرق داره،یه نکته دیگه هم در مورد معدل بگم،شما اگر شاگرد اول بشید خیلی خیلی کارتون راحت میشه واسه ارشد و در صورتی که یه خرده تلاش کنید میتونید دانشگاه تهران،شریف یا امیر کبیر قبول بشید.
II)بعضی دانشگاه ها و دپارتمان ها معدل 2 سال آخر به مراتب براشون مهمتره،چرا؟چون شما اکثر دروس تخصصی رو تو 4 ترم آخر پاس میکنید و من خودم با چند دانشجو ایرانی مکاتبه کردم این موضوع رو تایید کردن حتی توی رزومشون حرفی از معدل کل نزدن و به ذکر 4 ترم آخر اکتفا کردن،پس اگر تا ترم 4 تنبلی کردید و معدل مورد نظر خودتون رو نیاوردید الآن بهترین فرصته که جبران کنید پس لیسانس رو رها نکنید !
زبان انگلیسی : سه نکته در مورد این قسمت میتونم براتون توضیح بدم که حاصل 2 ماه تحقیق و جستجوست !
I) لیسنینگ:تا میتونید فیلم و سریال ببینید خیلی به لیسنینگتون کمک میکنه،هیچ کار خاصی لازم نیست انجام بدید فقط نگاه کنید خودتون بعد از یه مدت (حدود 40فیلم) متوجه پیشرفت خارق العاده خودتون میشید، من در طول 1 سال گذشته حدود 200 فیلم نگاه کردم،هم لذت بخشه و هم بسیار تاثیر گذار،پیشنهادم در مورد فیلم top 250 imdb و سریال هایی مثل lost ,preason break ,breaking bad  هستش که خیلی لهجه و اسپیکینگ خوبی دارند کلمات به کرات تکرار میشه و نگران فراموشی نباشید البته من به قصد تقویت زبان فیلم ندیدم اما بعدش فهمیدم چقدر برام مفید بوده حداقلش اینه با تلفظ کلماتی که بلدین توی مکالمات واقعی آشنا میشید . خیلیا میگن پادکست ، یا داستان صوتی راستش برای من اینکار خیلی خسته کننده بود و طبیعتا لذتی نداشت و صد البته چیزی هم به معلوماتم اضافه نشد ، البته هر شخصی علاقه ای داره و اگر در طول یادگیری این پروسه لذتی و شوقی براتون در کار نبود شک نکنید این راه مناسب شما نیست و باز بگردید تا شیوه مورد علاقه خودتون رو پیدا کنید.اگه مقاله دوس داشتید برید سراغ the new york times امکانات خوبی داره واسه این کار کتاب صوتی هم من استفاده نکردم اما  شخصی در این لینک تجربیات خوبی ارائه کرده برای علاقه مندان کتاب صوتی !
II) اسپیکینگ: اگر آدم تنبلی هستید هیچ جا مثل کلاس زبان خوب و مفید نیست من یه ترم رفتم خوب بود واسه اسپیکینگ منتها خیلی از وقتم میگرفت و جز اسپیکینگ فایده ای نداشت و در کل به نظرم به صرفه نبود،خوب اینقد گشتم تو اینترنت تا آخرش با یه محصول جالب برخوردم که در نگاه اول خیلی قدیمی به نظر میاد اما زود قضاوت نکنید و بعد یک هفته تاثیرش رو میبینید،بله شاید اسمش رو حدس زده باشید،Effortless English بچه ها خیلی خیلی خویه و به امتحانش می ارزه،اگه تمام مجموعه رو بخونید قطعا نمره ی تافل +27 در دسترسه،دو نکته مهم در مورد این محصول بگم : اول حتما حتما دستور العملش رو بخونید،دوم اینکه پارت 3 این مجموعه در مورد بیزینس و تجارته من پیشنهادش نمیکنم.اینجا هم میتونید دانلود کنید!
vocab (III: دایره لغات پاسپورت شما برای ورود به دنیای زبان های خارجیه،فلش کارت های کاغذی به درد نمیخوره تو بلند مدت اصلا کارامد نیست و قطعا اگه دارید یه برنامه ریزی بلند مدت میریزید سراغ این روش نرید و شک نکنید یکی دوسال دیگه توی حافظتون نمونده و زحمتتون به باد میره،خوب حالا میپرسید پس چه کنیم با این مرحله ؟
جواب یه کلمست : anki ،به شدت استفاده از این برنامه توصیه میشه ، در حالت عادی اینکه یه لیست بلند بالا دستت بگیری و سعی در حفظ کردنشون داشته باشی به قدری خسته کننده است که خیلی زود از پا درمیاید اوج ناامیدی وقتیه  که بد از مدتی کلماتی که روز های اول مرور میکند رو فراموش کردید ،این برنامه تمام نگرانی ها راجع به حفظ لغت رو از بین برده و مهمترین فایده این برنامه اینه که بسیار لذت بخشه کار کردن باهاش و اصلا خسته کننده نیست وقت خیلی کمی هم ازتون میگیره،خود برنامه رو اینجا میتونید دان کنید فلش کارت هاش هم که به وفور پیدا میشه !
پ ن:این ها تجربیات خودم بود و سازگار با سلیقه من ، نمیگم 100% خوبه و عالیه،اما بعد از 2 ماه اینا دستگیرم شد؛امیدوارم استفاده کنید !

RE: برنامه‌ریزی تحصیلی برای گرفتن پذیرش بهتر در آینده - M1KE - 06-09-2014

به غیر از موارد اصلی که در بالا اشاره شده --شامل معدل، پروژه های پژوهشی، مقاله، زبان و توصیه نامه ها-- یکی از مواردی که شاید خیلی ها اون رو در زمان تحصیل در برنامه ریزی هاشون در نظر نمی گیرند و بعدا با اون مواجه میشن "تامین هزینه های لازم برای اپلای" هست که مهمترین اونها شامل آزاد کردن مدرک های تحصیلی و تکمیل پرونده برای هر دانشگاه هست.

به همین دلیل به نظرم سعی کنید از همون ابتدا کم کم پس انداز کنید که در زمان اپلای، فشار زیادی از نظر مالی به خانواده وارد نکنید.

برای اینکه ذهنیتی در مورد میزان هزینه ها داشته باشید می تونید تاپیک های انجمن کارنامه و مدارک تحصیلی و همین طور تاپیک بحث پیرامون هزینه های اپلای رو نگاه کنید.

RE: برنامه‌ریزی تحصیلی برای گرفتن پذیرش بهتر در آینده - Simon2007 - 10-09-2014

سلام 

همه چیز رو اساتید بنده گفتند و من فقط به عنوان یک مورد میخوام خواهش کنم از کسانی که پا در راه پذیرش میگذارند این مورد رو هرگز فراموش نکنند: 
واقع گرا باشید و خودتون رو بیش از اونچه هستید نبینید. این باعث میشه انتخاب های سال اول و دوم درست نباشه و کم کم به سمت انتخاب های منطبق با رزومه همگرا بشید و ترس این هست که در بین راه مثل خیلی ها خسته بشید و رها کنید و در بهترین حالت 2-3 سال از عمرتون رو میبازید. بلندپروازی خوبه اما ایده ال گرایی و تخیل پردازی خوب نیست. من نمیگم کسی با معدل 12 مطلقا نمیتونه از MIT پذیرش بگیره اون هم با فاند چرا که شاید یک فرد استثنایی پیدا شه و موارد دیگه اش اونقدر عجیب و شگفت انگیز باشه که منجر شه به چنین معجزه ایی. اما قطعا نرم ادمها با رزومه های متوسط رو به ضعیف نخواهند گرفت پس چرا زمان و هزینه رو فدای خیال پردازی های خودمون کنیم؟ از اول درست و منطقی انتخاب کنید و به جای اینکه حسرت پذیرش دیگران شما رو مصر کنه که در جاهایی که با رزومه شما همخوانی نداره اپلای کنید ، این افراد رو تحسین کنید و به قدر و اندازه خودتون راضی و مغرور باشید. کسانی که پذیرش میگیرند و مهاجرت میکنند از متوسط جامعه هوش بالاتری دارند و این رو تحقیقات ثابت کرده.
فقط یک اما 
اگر در خودتون میبینید که با تلاشی بی وقفه برای مثال با معدل 12 از دانشگاه MIT پذیرش و فاند بگیرید، پیش برید و متوقف نشید. 
این نکته شاید به نظر خیلی ساده و بی استفاده بیاد اما به چشم تجربه دیدم کسانی رو که با رزومه های عالی بخاطر رعایت نکردن این مورد موندن و به روزمرگی رسیدند و اونها که ازشون ضعیف تر بودند، بردند چون به سهم خودشون راضی بودند و قد و اندازه خودشون رو در انتخاب در نظر داشتند. 
ببخشید زیاد حرف زدم.[img]images/smilies/smile.gif[/img]
آرزوی بهترین ها برای تمام فرزندان ایران زمین 

RE: برنامه‌ریزی تحصیلی برای گرفتن پذیرش بهتر در آینده - automotive - 04-12-2014

باید بینید کجای کار هستید.
اگر فارغ از تحصیل نشدید، به فکر بالا بردن معدل باشید
اگر فارغ شدید و زبانتون بده، اول زبان
اگر فارغ شدید و زبانتون متوسط یا خوب هستش، زبانتون رو عالی کنید و به فکر مقاله هم باشید.

پ ن : این نظر شخسی من هستش
پ ن 2 : ببینید مقاله خوبه، اصلا سخت نیست هیچ زمانیم نیمگیره اما به شرطی که یک استاد راهنمای بیکار ، و داشنمند داشته باشید که در ازای هیچی حاضر بشه مقاله باهاتون کار کنه (خدا خودش قسمت کنه )
برای مقاله اگر علم ندارید، استاد راه نمای خوب بهترین گزینست مگرنه عمرتون رو هدر ندید.
[font]از ما گفتن بود.
خدا خودش به اساتید مغرور،فروتنی عطا بفرما "آمین"[/font]

RE: برنامه‌ریزی تحصیلی برای گرفتن پذیرش بهتر در آینده - akbar_saeedi - 11-12-2014

ی نکته اگه میخوایید برید این سایت ها زیاد بیاید ...همین...خودش شارژتون میکنه...این هم نظر من،ساده و ..

RE: برنامه‌ریزی تحصیلی برای گرفتن پذیرش بهتر در آینده - Ali_persiangulf - 05-05-2015

با سلام ...
من الان دانشجوی کاردانی رشته کامپیوتر نرم افزار ، ترم 3 هستم و در دانشگاه فنی حرفه ای مهاجر اصفهان (دولتی و دومین دانشگاه فنی ایران برای اونایی که از هنرستان اومدن) درس میخونم . هدفم بیشتر برای پذیرش در کارشناسی ارشد هست.
زبان هم مدرک آموزشگاهی Advanced دارم و موقع نیازش آزمون GRE هم میدم.
رتبه برتر هم تو مسابقات هم برنامه نویسی هم دارم . معدلم هم 17 هست و بیشتر روی همین رنج کاردانی را تمام خواهم کرد. یه موضوعی که هست در اصفهان برای مقطع کارشناسی دانشگاه دولتی برای رشته کامپیوتر نیست (کسایی که از هنرستان اومدن) و حالا باید به تهران یا شهر های دیگه رفت و یک مقداری هم به انتخاب دانشگاه آزاد نجف آباد اصفهان شک دارم .
حالا میخواستم این را بدونم که آیا دانشگاه دولتی اگه برم تو مقطع کارشناسی خیلی فرقشه با مثلا اون آزادی که نام بردم ؟ (مطمعنا سعی میکنم تو کارشناسی معدل را بهتر هم بکنم)

ممنون ...

RE: برنامه‌ریزی تحصیلی برای گرفتن پذیرش بهتر در آینده - سبحان ۱۲۳۴۵ - 05-05-2015

سلام و خسته نباشید من دیپلم ریاضی هستم اما به واسطه علاقه ای که بعد از گرفتن دیپلم در من بوجود آمد میخوام برای داروسازی به آلمان برم چند سوال داشتم:
۱.آیا میتوانم با دیپلم ریاضی برای داروسازی اقدام کنم؟ اگر نه برای دریافت دیپلم تجربی میتونم کاری کنم مثلا امتحان بدم؟
۲.من تمام دروسی رو که رشته تجربی با ریاضی اختلاف داره رو مطالعه کردم و به طور کامل بلدم آیا مشکل دیگه ای در یادگیری در دانشگاه وجود دارد؟
۳. از نظر زبان آلمانی دارم آموزشگاه میرم آیا کافیه؟(منظورم اینه که رشته داروسازی کلمات تخصصی زیادی داره اونارو باید یاد بگیرم یا اینکه در طی تحصیل یاد میگیرم)؟

RE: برنامه‌ریزی تحصیلی برای گرفتن پذیرش بهتر در آینده - Babak - 08-05-2015

(05-05-2015, 02:05 AM)'Ali_persiangulf' نوشته: با سلام ...
من الان دانشجوی کاردانی رشته کامپیوتر نرم افزار ، ترم 3 هستم و در دانشگاه فنی حرفه ای مهاجر اصفهان (دولتی و دومین دانشگاه فنی ایران برای اونایی که از هنرستان اومدن) درس میخونم . هدفم بیشتر برای پذیرش در کارشناسی ارشد هست.
زبان هم مدرک آموزشگاهی Advanced دارم و موقع نیازش آزمون GRE هم میدم.
رتبه برتر هم تو مسابقات هم برنامه نویسی هم دارم . معدلم هم 17 هست و بیشتر روی همین رنج کاردانی را تمام خواهم کرد. یه موضوعی که هست در اصفهان برای مقطع کارشناسی دانشگاه دولتی برای رشته کامپیوتر نیست (کسایی که از هنرستان اومدن) و حالا باید به تهران یا شهر های دیگه رفت و یک مقداری هم به انتخاب دانشگاه آزاد نجف آباد اصفهان شک دارم .
حالا میخواستم این را بدونم که آیا دانشگاه دولتی اگه برم تو مقطع کارشناسی خیلی فرقشه با مثلا اون آزادی که نام بردم ؟ (مطمعنا سعی میکنم تو کارشناسی معدل را بهتر هم بکنم)
ممنون ...

بعضی از دانشگاه‌های دولتی مثلا شریف و تهران، به عنوان بهترین دانشگاه‌های ایران شناخته می‌شن و اثر مثبت نام این دانشگاه‌ها در گرفتن پذیرش می‌شه گفت ثابت شده است، ولی در مورد همه دانشگاه‌های دولتی و تفاوت اون‌ها با دانشگاه آزاد در گرفتن پذیرش اون قدر واضح نیست و فکر نمی‌کنم آمار قابل اعتمادی در این زمینه وجود داشته باشه. به همین خاطر شما سعی کنید تا اونجا که ممکنه دانشگاه بهتری قبول بشید و تا اونجا که می‌تونید معدل‌تون رو بالا نگه دارید تا بتونید بهتر پذیرش بگیرید.

RE: برنامه‌ریزی تحصیلی برای گرفتن پذیرش بهتر در آینده - Mahsa7069 - 18-08-2015

سلام
موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد و اساتیدی که باهاشون کار میکنیم در پذیرش دکتری و جلب نظر اساتید مهمه؟میتونه کمکی کنه؟