آکادمیا کافه
آیا دانشجویان ایرانی در کشورهای خارجی از امنیت برخوردار هستند؟ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: تاثیر پذیرش و مهاجرت بر زندگی(سایر موارد) (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AA%D8%A7%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D9%88-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%AA-%D8%A8%D8%B1-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF)
+--- موضوع: آیا دانشجویان ایرانی در کشورهای خارجی از امنیت برخوردار هستند؟ (/Thread-%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF%D8%9F)

صفحات 1 2 3

آیا دانشجویان ایرانی در کشورهای خارجی از امنیت برخوردار هستند؟ - mgorji - 15-08-2014

دوستان سلام
یکی از مواردی که همراه ذهن من رو مشغول کرده و صادقانه عرض کنم از نگرانی های من هست مساله امنیت در سایر کشورها برای دانشجویان به ویژه خانم هاست. این مساله وقتی پر رنگ تر می شه که خودت رو در موقعیتی تصور می کنی که باید مسئولیت زندگی رو به تنهایی بپذیری و دیگه خانواده ای نیست تا در ساعات خاصی برای بیرون رفتن تو رو همراهی کنه یا برات اطمینان خاطر ایجاد کنه.
از طرف دیگه این مساله دغدغه خانواده ها هم هست مثلا خانواده من تصورشون اینه که ما نمی تونیم رفتن تو رو بپذیریم چون نگرانت هستیم تو توی ی کشور غریب و بدون قید و بند چه جوری می خوای از پس خودت بر بیای. تصور برخی از اون ها اینه که چون اون کشورها اسلامی نیستند پس ممکنه موارد اخلاقی در اونها کمتر رعایت بشه و اینن مساله شما رو تهدید کنه. فکر می کنم سایر دوستان به ویژه خانم ها با این نگرانی ها کم و بیش روبه رو بودند.
من از دوستانی که تجربه زندگی و تحصیل در کشورهای خارجی رو دارند تقاضا دارم  نظر و تجربیاتشون رو در این زمینه مطرح کنند تا ما هم با دید بازتری بتونیم تصمیم بگیریم.
با سپاس

RE: آیا دانشجویان ایرانی در کشورهای خارجی از امنیت برخوردار هستند؟ - ahmadpashaei - 15-08-2014

با تشکر از تاپیک خوبتون.
این مساله دغدغه همه افراد و خانواده ها به نوعی هست و مختص دخترها نیست! آدم وقتی تنها و غریب باشه دیگه چه پسر چه دختر وقتی یک نفره توان دفاع از خودش رو که نداره اونم توی خارج! حتی شما تو یه کوچه هم گیر اشرار بیفتین خدا میدونه چه به سر آدم میارن چون ما ناآماده ایم و اونها آماده انجام خلاف.پس همه ما به یک اندازه آسیب پذیریم. در این راستا من هم سوالی دارم که همیشه می خواستم یکی جواب بده و قطعا کسایی که الان خارجن می تونن جواب دقیق یا قابل اطمینانی بدن:
من در وبسایت یکی از دانشگاه ها که یادم نیست(فکر کنم ایتالیا یا آمریکا) درباره شرایط ویزای دانشجویی و پایداریش و یا شرایط فسخش و ... می خوندم که اگر دانشجو کمتر از میزان خاصی مثلا 9واحد درس بگیره ویزاش باطله یا اگر تحت هر شرایطی درگیر بشه و دعوا کنه ویزاش باطل میشه. حالا اگر مجبور بشه از خودش دفاع کنه چی؟! چجوری باید اثبات کنه بی گناهه درحالیکه نه قانون اون کشور رو میدونه و نه native هست که بتونه سوزناک حرف بزنه و یا احیانا شاهدی و .... ؟

RE: آیا دانشجویان ایرانی در کشورهای خارجی از امنیت برخوردار هستند؟ - ForeverBlue - 16-08-2014

درود بر شما

امنیت به عوامل متعددی بستگی دارد مثل
1- محله زندگی شما
2- کشور و شهری که در آن زندگی میکنید
3- طرز رفتار خود شما

در همه کشورها محله هایی هستند که تراکم جمعیتی بسیار بالا و عموما مهاجر و بیکار دارند که جو نامناسبی دارند و پر از آدمهای بیکار و الکلی و ... هستند. اگر از این محله ها به دور باشید معمولا مشکلی نخواهید داشت. حتی در کشورهای اسکاندیناوی که همیشه به امن بودن معروف هستند محله هایی در برخی شهرها هست که به شدت جو نامناسب و بدی دارند. در حالی که در برخی کشورهایی که به ظاهر فکر میکنیم نا امن باشند نیز محله هایی هستند که مشکل چندانی برای زندگی ندارند.

این در حالی است که در همه این کشورها محله های فراوانی هم هست که با آرامش و خیال راحت میتوانید بدون دغدغه زندگی آرام و راحتی داشته باشید.

در مورد امنیت خانم ها قاعدتا خود خانمهایی که در این کشورها زندگی میکنند باید نظر بدهند ولی من در همین حد عرض کنم که آسیب های اجتماعی و مشکلاتی که خانم ها در خارج کشور دارند بسیار کمتر از آن چیزی که قبل از خروجشان تصور میکنند.

RE: آیا دانشجویان ایرانی در کشورهای خارجی از امنیت برخوردار هستند؟ - rulany - 16-08-2014

در مورد امنیت منی که در فنلاند تازه وارد هستم از امنیت زیادیش شوکه شدم!!
مثلا خودم دیشب تا 12:40 بیرون داشتم میچرخیدم.جالب اینجاست که تعداد بسیار زیادی از دخترهارو میبینی که دارن تو جنگلها پرسه میزنن یا ورزش میکنن اونم تنها و اون موقع شب!
البته تجربه ی من زیاد نیست،اما تا اینجای کار که شرایطش بسیار خوب بوده و از نظر امنیتی بعید میدونم مشکلی باشه

RE: آیا دانشجویان ایرانی در کشورهای خارجی از امنیت برخوردار هستند؟ - mgorji - 16-08-2014

ممنون از پاسخ هاتون
راستش این مساله که امنیت به محل زندگی در یک کشور بستگی داره به نظرم منطقی هست ولی از دید من در کشورمون خیلی این مساله ملموس نیست مثلا خیلی وقت ها مشاهده می شه در شهرستان ها امنیت بیشتر هست تا در شهرهای بزرگی مثل تهران. در صورتی که ممکنه انتظار ما برعکس باشه.
ممکنه دوستان مشغول به تحصیل یا با تجربه مقایسه ای بین احساس امنیت در کشور خودمون و کشوری که در اون ساکن هستند انجام بدند تا بحث ملموس تر بشه.
ممنون

RE: آیا دانشجویان ایرانی در کشورهای خارجی از امنیت برخوردار هستند؟ - ForeverBlue - 16-08-2014

مثلا در پاریس من بارها دیدم که در ساعات پایانی شب در برخی خروجی های مترو (عموما در مرکز شهر) داد و بیداد و دعواهای مختصر بین جوانان مهاجر رخ میده. چون عموما پاریس یک شهر با جمعیت مهاجر فراوان و مشکلات بسیار است و عادی است که بر سر زورگیری و مواد مخدر و ... دعوا شود. در متروهای پاریس بارها و بارها جیب بری و دزدی منجر به دخالت پلیس یا درگیری دیدم. درحالی که در همان ساعات در محله های مرفه تر پاریس پرنده پر نمیزد. حال در مورد شهرهای دیگر موضوع میتواند متفاوت باشد. مثلا در شهر نیس در جنوب فرانسه آرامشی مثال زدنی (در حد کشورهای اسکاندیناوی) حکم فرماست.
در برلین در همان ساعتهای پایانی شب حتی در مناطق نه چندان جالب شهر به درگیری های خیابانی و ... برنخوردم. چون جو شهر برلین با شهر پاریس بسیار متفاوت است. یا حتی یک مورد هم جیب بری و دزدی و رفتارهای اینچنینی که منجر به درگیری و ... شود ندیدم.
در سوئد بارها در ساعات ابتدایی صبح و در هوای تاریک میبینم که خانم ها به تنهایی در حال ورزش (دویدن در مسیر یک خیابان) هستند و هیچ مشکلی ندارند. حتی بعضا در خیابان ها حاشیه ای که جنگل  و کوه دارند. در شهرهای جنوب ایتالیا وضعیت به کلی متفاوت است و بازخورد مثبتی از آن نشنیده ام.

لذا بازهم عرض میکنم این موضوع کاملا بستگی دارد به این که در کدام شهر و کدام محله از آن شهر باشید.

یک نکته: اگر منظورتان از امنیت خانم ها همان در امان بودن از خشونت کلامی (تمسخر و متلک و ...) و خشونت جسمانی  است که اصلا این موضوع قابل مقایسه با شرایط داخل نیست.  چون عموما مردم در این کشورها آزادی هایی دارند که نیازی به رفتارهای اینچنینی ندارند.

RE: آیا دانشجویان ایرانی در کشورهای خارجی از امنیت برخوردار هستند؟ - reza_1st - 16-08-2014

(16-08-2014, 11:06 PM)'mgorji' نوشته: ممنون از پاسخ هاتون
راستش این مساله که امنیت به محل زندگی در یک کشور بستگی داره به نظرم منطقی هست ولی از دید من در کشورمون خیلی این مساله ملموس نیست مثلا خیلی وقت ها مشاهده می شه در شهرستان ها امنیت بیشتر هست تا در شهرهای بزرگی مثل تهران. در صورتی که ممکنه انتظار ما برعکس باشه.
ممکنه دوستان مشغول به تحصیل یا با تجربه مقایسه ای بین احساس امنیت در کشور خودمون و کشوری که در اون ساکن هستند انجام بدند تا بحث ملموس تر بشه.
ممنون

همونطور که دوستان قبلاً هم گفتن،  من هم می‌خوام تاکید کنم که تو هر کشوری، کاملاً بستگی به منطقه و شهر محل زندگی داره، یعنی شما می‌تونید برین و آمار رو ببینین و به این نتیجه برسین که فلان کشور امنه یا بهمان کشور ناامن، یا حتی همین نتیجه گیری راجع به ایالت و شهر، ولی یه هر حال اینکه تو چه منطقه‌ای هستین، خیلی خیلی تاثیر گذاره. مثلاً من آمریکا رو که تجربه مستقیم زندگی دارم مثال می‌زنم، که از نظر آماری شرایط خوبی هم نداره، جایی که من زندگی می‌کنم، یه منطقه روستایی وسط جنگله تو شمال شرقی آمریکا، اینجا بطور عجیبی امنه، من اوایل که اومده بودم برام عجیب بود که هم‌خونه‌ای‌هام که اهل همون دور و ور هم بودن، در خونه و ماشین رو قفل نمی‌کنن، اونم خونه ما که تقریباً یه تک خونه ، وسط جنگله، خیلی وقتا همه زندگی ما تو خونه‌ست و هیچ‌کی خونه نیست و در هم بازه، یا شب که خوابیدیم همیشه در بازه، من نمی‌خوام تشویق کنم که بی‌احتیاط زندگی کنین، ولی دارم شرایط خودم رو می‌گم، که شاید روش خوبی هم نباشه، ولی تا حالا مشکلی نداشته. همینطور بیشتر وقتا در ماشین بازه و تو تابستون همیشه شیشه ماشین یه مقداری پایینه که خیلی تو ماشین داغ نشه.. یا مثلاً دوستانی که فاصله‌شون از دانشگاه حدود 15-20 دقیقه ست، خیلی وقتا شبا، حتی دیروقت پیاده برمی‌گردن، و عملاً یه جورایی از تو جنگل رد می‌شن، هم پسرا و هم دخترا، یا اینکه مثلاً پست که یه چیزی میاره، جز اینکه حالت خاصی باشه و امضا بخواد، میندازه پشت در خونه و می‌ره و حتی در نمی‌زنه، خیلی وقتا این بسته صد یا دویست دلار هم ارزششه، ولی تا حالا نشده مشکلی با این داشته باشم، و بعد از ظهر می‌رسم و برمی‌دارم. حالا این شرایط اینجاست، ولی همه‌ی آمریکا اینطور نیست، یه جاهایی واقعاً امن نیست که شما دیروقت تنها باشین. یه مثال بزنم، جاهای ناامن که بماند، من گفتم ماشین همیشه درش بازه و مشکلی هم نبوده، دو هفته پیش تو شهر واشنگتن، تو خود دی‌سی، که جای امنی هم هست نسبتاً، یکی از آشناها که از این ماشین‌های که برای حمل ماشین استفاده می‌شه داره و باهاش کار می‌کنه، شبیه جرثقیل‌هایی که تو ایران هست و جای یه ماشین داره پشتش، این رو دزدیدن، یه ماشین دیگه که همون دور و بر بوده رو گذاشت بوش و رفتن، پیدا هم نشد، با اینکه فیلم دزدیده شدنش هم تو دوربین مغازه‌های اطراف هست. یعنی نه حتی یه سواری، کامیون رو دزدیدن. همینطور خیلی از جاها، مخصوصاً بعضی از محله‌های شهر‌های بزرگ، واقعاً امن نیست که دیروقت بیرون باشین، دوستای من که دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، تو لس آنجلس زندگی می کنن، هروقت صحبت می‌کنیم داستان‌های عجیب غریب از اتفاقات تو منطقه‌شون که برای دانشجوهای اتفاق افتاده دارن. یعنی اینطور نیست که شهر‌های بزرگ امنیت بیشتری داشته باشن اینطور که شما گفتین، و خیلی منطقه به منطقه و جا به جا فرق داره، ولی بطور کلی اگه بخوایم بگیم، امنیت تو شهرهای کوچیک بهتره بنظر من. هرچند مثال نقض هم کم نیست.
بنظر من بهترین راه اینه که دانشگاهی که می‌خواین برین، تماس بگیرین با دانشجوهای اونجا، ترجیحاً ایرانی، و بپرسین شرایط رو، ولی بطور کلی، نگرانی زیادی نداشته باشین، در بیشتر جاها، امنیت خیلی خیلی بیشتر از چیزی هست که فک می‌کنین. در مورد خانم‌ها هم همونطور که دوستمون گفتن، مشکل خیلی کمتری بطور نسبی و جود داره و هم بخاطر دلیلی که دوستمون گفتن و هم بخاطر قوانین که بطور یکطرفه‌ای طرفدار خانم‌هاست تو این موضوع، و البته بد هم نیست، و نتیجه خوبی داشته.
موفق باشین

RE: آیا دانشجویان ایرانی در کشورهای خارجی از امنیت برخوردار هستند؟ - mgorji - 17-08-2014

(16-08-2014, 11:35 PM)ForeverBlue نوشته: یک نکته: اگر منظورتان از امنیت خانم ها همان در امان بودن از خشونت کلامی (تمسخر و متلک و ...) و خشونت جسمانی  است که اصلا این موضوع قابل مقایسه با شرایط داخل نیست.  چون عموما مردم در این کشورها آزادی هایی دارند که نیازی به رفتارهای اینچنینی ندارند.
دوست گرامی بله بخشی از صحبت من متوجه همین نکته بود. آیا میشه از تجربیات ونظرات شما دوستان این طور نتیجه گیری کرد که فضای آزاد کشورهای خارجی منجر به ناامنی هایی که ذکر کردید برای خانمها نمی شه و برعکس در کشورهای اسلامی این مساله ممکنه به خاطر محدودیت های اجباری بیشتر به چشم بخوره. اگر نتیجه گیری من جانبدارانه هست بفرمایید
ممنون

RE: آیا دانشجویان ایرانی در کشورهای خارجی از امنیت برخوردار هستند؟ - sepinaz - 18-08-2014

(16-08-2014, 11:35 PM)'ForeverBlue' نوشته: یک نکته: اگر منظورتان از امنیت خانم ها همان در امان بودن از خشونت کلامی (تمسخر و متلک و ...) و خشونت جسمانی  است که اصلا این موضوع قابل مقایسه با شرایط داخل نیست.  چون عموما مردم در این کشورها آزادی هایی دارند که نیازی به رفتارهای اینچنینی ندارند.

بله
منظور بیشتر اینگونه رفتارها هست

RE: آیا دانشجویان ایرانی در کشورهای خارجی از امنیت برخوردار هستند؟ - reza_1st - 18-08-2014

(17-08-2014, 11:26 PM)'mgorji' نوشته: دوست گرامی بله بخشی از صحبت من متوجه همین نکته بود. آیا میشه از تجربیات ونظرات شما دوستان این طور نتیجه گیری کرد که فضای آزاد کشورهای خارجی منجر به ناامنی هایی که ذکر کردید برای خانمها نمی شه و برعکس در کشورهای اسلامی این مساله ممکنه به خاطر محدودیت های اجباری بیشتر به چشم بخوره. اگر نتیجه گیری من جانبدارانه هست بفرمایید
ممنون

من با اصل صحبت کاملاً موافقم، در حد مشاهدات، نه در حد دلایل، که ممکنه دلیل‌های زیاد دیگه‌ای داشته باشه، یکیش رو تو پست قبل اشاره کردم که قوانین حمایتیه. همینطور اینکه این موضوع اینقدر صفر و یک نیست، اونطور که من دیدم که البته بیشتر مشاهدات من مربوط به یک کشوره فقط، و حتی یک منطقه خاص، این مشکل کمتره، و بطور مشهودی هم کمتره، ولی اینطور نیست که بگیم نیست. بطور مقایسه‌ای، بخوایم با ایران مقایسه کنیم واقعاً کمتره و نتیجه گیری شما صحیحه، بشرطی که یکم موضوع رو نسبی‌تر بیان کنید، نه به این شدت هست و نیست.