آکادمیا کافه
سوالات اقتصادسنجی - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: رشته‌های تحصیلی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C)
+--- انجمن: مدیریت و اقتصاد (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D9%88-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF)
+---- انجمن: اقتصاد (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF)
+---- موضوع: سوالات اقتصادسنجی (/Thread-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B3%D9%86%D8%AC%DB%8C)

صفحات 1 2 3 4 5 6

سوالات اقتصادسنجی - eliroz - 22-07-2014

دوستان عزیز 
 در تاپیک سوالات اقتصادسنجی شما میتوانید سوالات خود را در زمینه اقتصادسنجی مطرح نمایید. 

موفق باشین

سوالات اقتصادسنجی - hadi_q_acc - 23-07-2014

با سلام خدمت دوستان عزیز
تاپیکی پیدا نکردم که سوالمو مطرح کنم ولی از اونجایی که بچه های خبره در اقتصاد سنجی به اینجا سر میزنن اینجا میپرسم Smile
وقتی میخوایم یه مدل رگرسیون تشکیل بدیم چه جوری میتونیم بفهمیم متغیرهای توضیحی و کنترلی کامل تو مدل وارد شده؟
اگه منبعی هست که میتونم راجع به این موضوع مطالعه کنم لطفا معرفی کنید
فقط یه جایی خوندم با توجه به تئوری میتونم رگرسیونو تشکیل بدم. 
میخوام یه مدل درست و حسابی تشکیل بدم واسه یه مقاله isi کار کنم. مرسی از راهنماییتون

RE: سوالات اقتصادسنجی - eliroz - 24-07-2014

(23-07-2014, 08:18 PM)'hadi_q_acc' نوشته: با سلام خدمت دوستان عزیز
تاپیکی پیدا نکردم که سوالمو مطرح کنم ولی از اونجایی که بچه های خبره در اقتصاد سنجی به اینجا سر میزنن اینجا میپرسم Smile
وقتی میخوایم یه مدل رگرسیون تشکیل بدیم چه جوری میتونیم بفهمیم متغیرهای توضیحی و کنترلی کامل تو مدل وارد شده؟
اگه منبعی هست که میتونم راجع به این موضوع مطالعه کنم لطفا معرفی کنید
فقط یه جایی خوندم با توجه به تئوری میتونم رگرسیونو تشکیل بدم. 
میخوام یه مدل درست و حسابی تشکیل بدم واسه یه مقاله isi کار کنم. مرسی از راهنماییتون

سلام دوست عزیز
شما براساس تئوری های به کار رفته برای کارتون (مدلتون) و همین طور اصول و مبانی نظری در این زمینه، متغیرهای توضیحی و کنترل رو وارد میکنین و رگرسیون تشکیل میدین
فعلا در این زمینه منبعی به ذهنم نمی رسه. 
ایشالا پیدا کردم براتون روی آکادمیا قرار میدم. 

موفق باشین

RE: سوالات اقتصادسنجی - hadi_q_acc - 24-07-2014

(24-07-2014, 12:23 AM)'eliroz' نوشته:
سلام دوست عزیز
شما براساس تئوری های به کار رفته برای کارتون (مدلتون) و همین طور اصول و مبانی نظری در این زمینه، متغیرهای توضیحی و کنترل رو وارد میکنین و رگرسیون تشکیل میدین
فعلا در این زمینه منبعی به ذهنم نمی رسه. 
ایشالا پیدا کردم براتون روی آکادمیا قرار میدم. 
موفق باشین

ممنون از پاسختون
یعنی فقط بر اساس مبانی نظری و تئوری های بکار رفته؟ آزمون خاصی واسه برازش درستش وجود نداره؟ یعنی خطای تصریح مدل و از اینچیزا...

سوالات اقتصادسنجی - eliroz - 24-07-2014

(24-07-2014, 02:36 AM)'hadi_q_acc' نوشته:
ممنون از پاسختون
یعنی فقط بر اساس مبانی نظری و تئوری های بکار رفته؟ آزمون خاصی واسه برازش درستش وجود نداره؟ یعنی خطای تصریح مدل و از اینچیزا...

خواهش میکنم دوست عزیز
خوب شما مدل رو براساس مبانی نظری و تئوری ها ، مدلسازی کرده و متغیرهای توضیحی و کنترل رو مشخص می کنید.
بعد باید آزمون های تصریح مدل رو انجام بدین تا مشخص شه که مدلی که شما مدلسازی کردین، اون رابطه یا هر سوالی که شما به دنبال پاسخ به اون هستید رو به خوبی تصریح و برازش میکنه یا نه . 
فکر میکنم این فایل به دردتون بخوره . 
موفق باشین 

RE: سوالات اقتصادسنجی - hadi_q_acc - 29-07-2014

ﺑﺎ ﺳﻼﻡ
ﻣﻦ ﺩﺍﺭﻡ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ ﺳﻨﺠﯽ ﮔﺠﺮﺍﺗﯿﻮ ﻣﯿﺨﻮﻧﻢ. ﺑﯿﺸﺘﺮ ﻣﻄﺎﻟﺒﺶ ﺭﺍﺟﻊ ﺑﻪ ﺩﺍﺩﻩ ﻫﺎﯼ ﻣﻘﻄﻌﯽ ﯾﺎ ﺳﺮﯼ ﺯﻣﺎﻧﯽ ﻫﺴﺖ
ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺗﯿﮑﻪ ﺍﮐﺜﺮ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺕ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺩﺍﺩﻩ ﻫﺎﯼ ~ﺍﻧﻞ ﻫﺴﺖ
ﺁﯾﺎ ﺍﯾﻦ ﻣﻄﺎﻟﺐ ﺑﺮﺍﯼ ~ﺍﻧﻞ ﺩﯾﺘﺎ ﻫﻢ ﮐﺎﺭﺑﺮﺩ ﺩﺍﺭﻩ؟ ﺍﮔﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﮐﺘﺎﯼ ﺩﯾﮕﻪ ﺍﯼ ﺑﺨﻮﻧﻢ ﻟﻄﻔﺎ ﺭﺍﻫﻨﻤﺎﯾﯽ ﮐﻨﯿﺪ
ﺍﺯ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺭﺍﻫﻨﻤﺎﯾﯽ ﻣﯿﮑﻨﻦ ~ﯾﺸﺎ~ﯾﺶ ﺗﺸﮑﺮ ﻣﯿﮑﻨﻢ

RE: سوالات اقتصادسنجی - eliroz - 29-07-2014

(29-07-2014, 02:10 AM)'hadi_q_acc' نوشته: ﺑﺎ ﺳﻼﻡ
ﻣﻦ ﺩﺍﺭﻡ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ ﺳﻨﺠﯽ ﮔﺠﺮﺍﺗﯿﻮ ﻣﯿﺨﻮﻧﻢ. ﺑﯿﺸﺘﺮ ﻣﻄﺎﻟﺒﺶ ﺭﺍﺟﻊ ﺑﻪ ﺩﺍﺩﻩ ﻫﺎﯼ ﻣﻘﻄﻌﯽ ﯾﺎ ﺳﺮﯼ ﺯﻣﺎﻧﯽ ﻫﺴﺖ
ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺗﯿﮑﻪ ﺍﮐﺜﺮ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺕ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺩﺍﺩﻩ ﻫﺎﯼ ~ﺍﻧﻞ ﻫﺴﺖ
ﺁﯾﺎ ﺍﯾﻦ ﻣﻄﺎﻟﺐ ﺑﺮﺍﯼ ~ﺍﻧﻞ ﺩﯾﺘﺎ ﻫﻢ ﮐﺎﺭﺑﺮﺩ ﺩﺍﺭﻩ؟ ﺍﮔﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﮐﺘﺎﯼ ﺩﯾﮕﻪ ﺍﯼ ﺑﺨﻮﻧﻢ ﻟﻄﻔﺎ ﺭﺍﻫﻨﻤﺎﯾﯽ ﮐﻨﯿﺪ
ﺍﺯ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺭﺍﻫﻨﻤﺎﯾﯽ ﻣﯿﮑﻨﻦ ~ﯾﺸﺎ~ﯾﺶ ﺗﺸﮑﺮ ﻣﯿﮑﻨﻢ

سلام دوست عزیز
داده های پانل ترکیبی از داده های مقطعی و سری زمانی است.
مطالبی که شما دارید مطالعه میکنید کلیاتی از اقتصادسنجی است که مسلما به کار شما میاد. کلیت مطالب یکی است اما برای روش های مختلف یه تغییرات کوچولو داره.
کتاب بالتاجی به نظر بیشتر میتونه کمک کنه. میتونید از اینجا و اینجا دانلود کنید.
موفق باشین

RE: سوالات اقتصادسنجی - hadi_q_acc - 04-08-2014

ﺩﺭﻭﺩ
ﺗﻮ ﻣﻘﺎﻟﻢ ﺩﺍﺭﻡ ﺍﺯ ﯾﮏ ﻣﺪﻝ ﺭﮔﺮﺳﯿﻮﻥ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯿﮑﻨﻢ ﮐﻪ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻣﺘﻐﯿﺮﻫﺎﺵ
Fixed effect
ﻫﺴﺖ.ﭼﻪ ﺟﻮﺭﯼ ﺍﺯﺵ ﺗﻮ ﺩﺍﺩﻩ ﻫﺎﯼ ~ﻧﻞ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﮐﻨﻢ؟
ﻣﻤﻨﻮﻥ ﺍﺯ ﻟﻄﻒ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺝ ﻣﯿﺪﻥ

RE: سوالات اقتصادسنجی - eliroz - 05-08-2014

(04-08-2014, 10:59 PM)'hadi_q_acc' نوشته: ﺩﺭﻭﺩ
ﺗﻮ ﻣﻘﺎﻟﻢ ﺩﺍﺭﻡ ﺍﺯ ﯾﮏ ﻣﺪﻝ ﺭﮔﺮﺳﯿﻮﻥ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯿﮑﻨﻢ ﮐﻪ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻣﺘﻐﯿﺮﻫﺎﺵ
Fixed effect
ﻫﺴﺖ.ﭼﻪ ﺟﻮﺭﯼ ﺍﺯﺵ ﺗﻮ ﺩﺍﺩﻩ ﻫﺎﯼ ~ﻧﻞ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﮐﻨﻢ؟
ﻣﻤﻨﻮﻥ ﺍﺯ ﻟﻄﻒ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺝ ﻣﯿﺪﻥ

درود 
دوست عزیز داده های پانل به دو صورت اثرات ثابت : Fixed Effect  و اثرات تصادفی: Random Effect یا یک طرفه : one-way و دو طرفه two-way  برآورد میشه. که بسته به اثرات ثابت و تصادفی و یک طرفه و دو طرفه بودن، حالت های مختلفی وجود دارد. برای مشخص شدن اثرات ثابت و تصادفی از آزمون های  هاسمن، چاو و بروش پاگان استفاده میشود . در ادامه یه لینک ویدئو آموزشی یوتیوب و یه فایل ضمیمه براتون میزارم که به دردتون میخوره.

ویدئو یوتیوب : https://www.youtube.com/watch?v=BkhyBDSeq68

موفق باشین 

RE: سوالات اقتصادسنجی - hadi_q_acc - 07-08-2014

ممنون بابت راهنماییتون
من نتونستم فایلهایی که گذاشتیدو دانلود کنم
با عرض \وزش یه سوال هم دارم 
با استفاده از آزمون چاو. ضریب لاگرانژ و آزمون هاسمن مدل اثر تصادفی تایید شد
اما وقتی با اثر تصادفی مدل برآورد میشه خیلی از ضرایب معنادار نیستند و یا علامت مخالف با تیوری دارند و Adjusted R-squared
حدود 0.10 بدست میاد
اما وقتی با اثر ثابت برآورد میشه ضرایب معنادار میشه و Adjusted R-squared هم حدود 0.95 بدست میاد
حالا من مدلمو با اثر ثابت برآورد کنم یا با اثر تصادفی؟