آکادمیا کافه
چگونه رزومه بنويسيم؟ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مدارک مورد نیاز (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2)
+---- انجمن: Resume & CV (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-Resume-CV)
+---- موضوع: چگونه رزومه بنويسيم؟ (/Thread-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%B1%D8%B2%D9%88%D9%85%D9%87-%D8%A8%D9%86%D9%88%D9%8A%D8%B3%D9%8A%D9%85%D8%9F)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

RE: چگونه رزومه بنويسيم؟ - Simon2007 - 31-08-2013

(31-08-2013, 09:05 PM)'Charming' نوشته:
ببینید شما همیشه بر حرفهایتان اصرار داشته و داشته اید
نمیدونم چرا فکر میکنید باید جواب همه رو بدین و افراد رو به اصطلاح قانع کنین
بنده از خودم و دوستانم دیده ام که چگونه اینده خود را به قول شما ساخته اند با cv ویا رزومه ها با انواع و اقسام مختلف...
دلیل نمیشه چون طولانی هستش ایشون نیارن ...یه چیزی که مدرک داری یا هر چی داری بهتره بنویسی
در ضمن استادای اونور یادتون نره خودشون زمانی مثل ما بودن و شاید حتی ....
با احترام

هدف من قانع كردن شما نيست و ايشونم خودش بايد تصميم بگيره. من صحبتهام با كتب  رزومه نويسي يا توصيه هاي اساتيد دانشگاه كه تو سايتاشون گذاشتن همخواني داره. صحبتهاي شما با تجربيات دوستانتون از ايران. چي ثابت ميكنه رزومه ي اونها باعث موفقيتشون شده نه مثلا SOP  يا نمرات تافل؟ كي ميتونه اصلا بگه چه شخصي بخاطر كدام آپشن پكيج اپليكيشنشن پذيرش گرفته؟ به نظرم دليلتون خيلي قانع كننده نيست. شما راهنماييهاي خودتون رو داشته باشيد منم مال خودم رو. ايشونم خودشون برن تحقيق كنند و بعد نتيجه بگيرند كدوم با استاندارد منطبقه و عمل كنند. با احترام در مورد استاداي اونور و اينور هم با شما اصلا هم عقيده نيستم. اگر وضعشون يكي بود الان اينور و انورم خيلي فرقي نداشت كه بخواهيم براش رزومه بنويسيم. شادزي[img]images/smilies/smile.gif[/img]

RE: چگونه رزومه بنويسيم؟ - ForeverBlue - 01-09-2013

دوستان عزیز، اینجا اصلا بحث قانع شدن یا نشان دادن اطلاعات علمی و توان علمی و ... نیست. بحث به اشتراک گذاشتن تجربیات و کمک کردن به همدیگر هستش و این که سعی کنیم با تجربیات و اطلاعاتی که داریم، از بروز مشکل جلوگیری کنیم.

آنچه سیمون گرامی فرمودند درست است. کلا نه فقط در خصوص رزومه برای پذیرش، که حتی در خصوص رزومه برای پیدا کردن کار و گرفتن ویزا و .. هم باید این نکته بسیار مهم (خلاصه بودن رزومه) را رعایت کرد. رزومه بسیار مفصل و طولانی اصلا مزیت محسوب نمیشود. بوِیژه اینکه معمولا 60 درصد تمرکز بر نیم صفحه اول روزمه هستش و تمام هنر را باید آنجا نشان داد.

خود شما فرض کنید مدیر تولید یک کارخانه در ایران هستید و یک نفر برای استخدام آمده و یک رزومه 5 صفحه ای آورده و در آن حتی تا کلاس word و excel و معدل دوره راهنمایی و ... را هم نوشته باشد. چه دیدگاهی به او خواهید داشت؟

یکی از موارد مهم دیگر، ذکر نکردن موارد نامرتبط یا متضاد است. به نظر شما آیا برای کسی که میخواهد در زمینه شبکه های کامپیوتری کار کند و پذیرش بگیرد، ذکر کردن این که 5 مقاله در زمینه کاربرد کامپیتر در آموزشگاه ها نوشته است کمکی به او میکند؟ یا بدتر این شک را ایجاد میکند که آن مقاله ها را خودش کار نکرده و سفارشی برایش ایجاد کرده اند؟ 

[برش] تاثیر قبولی در کنکور ایران در امر پذیرش - P.E - 01-09-2013

دوست گرامی،
شاید من دارم از موضوع بحث خارج میشم (لطفا مدیران پاک کنند اگر بی ربط هست).

سعی کنید مواردی را ذکر کنید در رزومه تون فکر میکنید واقعا نقطه قوت شماست. اضافه کردن "هر چی" به رزومه به احتمال زیاد تاثیر عکس خواهد داشت (یاد استاد آمریکایی افتادم که توی سایتش نوشته بود یکی براش کمربند مشکی کاراته فرستاده! البته برای رشته کامپیوتر!).

اگر جزو نفرات برتر کنکور بودین خوبه که توی SOP یا motivation letter بهش اشاره بشه ولی در غیر این صورت دارین خودتون را بیشتر "نا امید" نشون میدین تا قدرتمند. اگر قراره شما مثلا روی تاثیر رتبه 1000 و غیره حساب باز کنید همون بهتر که اقدام نکنید. اون تاثیر کمی که شما گفتین ممکنه به نمره منفی تبدیل بشه. 

موفق باشید

RE: چگونه رزومه بنويسيم؟ - Torkan - 01-09-2013

ببینید بنده اصلا صحبتم این نیست که بله بیاین excel  و یا word و یا ... و ...ر. بذارین
بنده میگم این مدرکی که ایشون گرفتن از فنی حرفه ای و بین المللی هستش من هم میدونم که شما فکر میکنین ارزشی نداره ولی باید تو رزومه بیاد...هیچ وقت هم تاثیر منفی نداره این رو مطمین باشین
یا دوستی گفتن روی رتبه 1000 حساب باز نکنین...اتفاقا بکنین..
شما باید هر آنچه در توان دارین رو رو کنین بله نه هر چیزی ولی مورد ایشون باید نوشته بشه
در ضمن برین یکبار هم که شده یه استادی رو تو دانشگاههای مطرح پیدا کنین بگین بهش وجدانا استاد!یه لحظه رزومه ای که اون زمون نوشتی واسه اپلای برا ارشد رو بیار ببینیم ...اون وقت متوجه حرف های من میشین
با احترام

RE: چگونه رزومه بنويسيم؟ - Torkan - 01-09-2013

(31-08-2013, 11:09 PM)'SimonFrom-A.A' نوشته:
 هدف من قانع كردن شما نيست و ايشونم خودش بايد تصميم بگيره. من صحبتهام با كتب  رزومه نويسي يا توصيه هاي اساتيد دانشگاه كه تو سايتاشون گذاشتن همخواني داره. صحبتهاي شما با تجربيات دوستانتون از ايران. چي ثابت ميكنه رزومه ي اونها باعث موفقيتشون شده نه مثلا SOP  يا نمرات تافل؟ كي ميتونه اصلا بگه چه شخصي بخاطر كدام آپشن پكيج اپليكيشنشن پذيرش گرفته؟ به نظرم دليلتون خيلي قانع كننده نيست. شما راهنماييهاي خودتون رو داشته باشيد منم مال خودم رو. ايشونم خودشون برن تحقيق كنند و بعد نتيجه بگيرند كدوم با استاندارد منطبقه و عمل كنند. با احترام در مورد استاداي اونور و اينور هم با شما اصلا هم عقيده نيستم. اگر وضعشون يكي بود الان اينور و انورم خيلي فرقي نداشت كه بخواهيم براش رزومه بنويسيم. شادزي[img]images/smilies/smile.gif[/img]

اصلا بحث اینور و انور به رزومه چه ربطی داره؟
بحثتون زیاد منطقی نیست به نظر من
در هر حال ایشون خودشون تصمیم میگیرن
با احترام

RE: چگونه رزومه بنويسيم؟ - فرید - 01-09-2013

همانطور که قبلا هم اشاره شده یکی از تفاوت های سی وی و رزومه در حجم مطالب است. فقط مطالبی باید نوشته بشه که مستقیم مرتبط یا افتخار بزرگی محسوب بشه یا عملکرد خیلی مهمی باشه. بخاطر همین نوشتن یک سری مطالب در رزومه درست نیست. مثلا رتبه کنکور 1000 بین حدود 400000 در رزومه غلط و توی سی وی درسته. ولی بنظر من اگر رتبه کنکور یک رقمی باشه اوردنش توی رزومه هم کار خوبیه
این برداشت من از رزومه است و ممکن هم درست نباشه. 

RE: چگونه رزومه بنويسيم؟ - Pejman - 01-09-2013

من یه نکته ای رو عرض کنم. به هر حال نمی شه در این موارد قطعی و مطلق نظر داد. کسی نگفته رزومه بالای 2 صفحه نباید باشه و رزومه 3 صفحه ای به هیچ دردی نمی خوره. من به نظرم تا 3 صفحه قابل قبول هست و «طولانی» به حساب نمیاد. ولی خب همونطور که دوستان به تفصیل توضیح دادند بهتره که رزومه هرچه خلاصه تر باشه. بنابراین اشاره به مواردی که مرتبط نیست یا تاثیری نداره، جز طولانی کردن رزومه تاثیر دیگه ای نداره.

اما از یه جنبه دیگه هم می شه به قضیه نگاه کرد. بالاخره استادا هم انسان هستن. با هم تفاوت دارن. یه استادی ممکنه فقط موفقیت های علمی براش مهم نباشه و به ابعاد شخصیتی دانشجو هم خیلی اهمیت بده. خب برای چنین استادی اشاره به قهرمانی در کاراته یا تبحر در نواختن یه ساز موسیقی هم ممکنه براش جالب و نکته مثبت باشه. پس نمی شه قانون کلی و مطلق صادر کرد. اما در نهایت توصیه من اینه که در رزومه (و نه CV) به نکات اصلی و مهم اشاره بشه و موارد غیر مرتبط در اون گنجونده نشه.

RE: چگونه رزومه بنويسيم؟ - nox - 19-12-2013

سلام
من تو نوشتن رزومه تحصیلیم به یه مشکلی‌ برخوردم.. اینکه کلا مهارت هام تو قسمت کاری و سابقهٔ‌ کاریی. یعنی‌ تو ۳ سال دورهٔ کاریم، کارهای مرتبط با رشتم انجام دادم.. حتی کنفرانس های که شرکت کردم... اینا رو تحت چه عنوانی تو رزومه بیارم؟

RE: چگونه رزومه بنويسيم؟ - ice - 19-12-2013

(19-12-2013, 12:21 PM)'nox' نوشته: سلام
من تو نوشتن رزومه تحصیلیم به یه مشکلی‌ برخوردم.. اینکه کلا مهارت هام تو قسمت کاری و سابقهٔ‌ کاریی. یعنی‌ تو ۳ سال دورهٔ کاریم، کارهای مرتبط با رشتم انجام دادم.. حتی کنفرانس های که شرکت کردم... اینا رو تحت چه عنوانی تو رزومه بیارم؟

بسته به نوع دستاورد و مهارت در قسمت توانايي ها (workshops/achievements/skills يا اسامي مشابه) كارهايي كه بلد هستيد رو قرار مي ديد و در بخش همايش هايي كه شركت كرديد (conferences) نام و تاريخ شركت همايش رو مي گذاريد. مهم نيست كجا كاري رو ياد گرفتيد مهم بلد بودن و ارتباطش با ادامه تحصيل شما هست.

RE: چگونه رزومه بنويسيم؟ - butterfly - 24-04-2014

دوستان من دارم یه رزومه آماده می کنم تا وقتی دارم به استادها ایمیل میزنم یه رزومه هم همراهش بفرستم. می دونم که این با CV فرق داره و کوتاه تر و خلاصه تر. اما مشکل من اینه که دیگه رزومه ام شاید به نظر خودم خیلی کوتاهه. 
 من هنوز مقاله ام آماده نیست و دارم روش کار می کنم و درنتیجه بخش پابلیکیشنی که توش لیستی از مقالات باشه ندارم. حالا به نظرتون عنوان پایان نامه ارشدم بیارم تو قسمت پابلیکیشن و همین طور عنوان مقاله ام بنویسم تحت عنوان  in progress؟
آیا نوشتن بخش research interest الزامیه؟ بهترین جا برای نگارش این بخش کجاست؟
من با توجه به ماهیت رشته ام کار پژوهشی خاصی انجام ندادم. کارهای تحقیقیم در واقع همون پروژه هایی بوده که چه در دوره لیسانس و چه در دوره فوق لیسانس یا به صورت گزارش به استاد تحویل دادم و یا در کلاس ارائه کردم. یکی از این پروژه ها هم یادگیری طرز استفاده از نرم افزار GAMS و ارائه یک سمینار و آموزشش به بچه های کلاس بود. یا مثلا یه مقاله رو می خوندیم و باید روشُ یاد می گرفتیم و نهایتا ترجمه می کردیم و اصطلاحا قضیه هاش باز می کردیم و برخی مواقع همونُ سر کلاس هم ارائه داشتیم. اینها مفیده که بیاد تو رزومه؟ چجوری بنویسم؟
من چون هنوز جایی اپلای نکردم درنتیجه با استادام هم صحبت نکردم برای نوشتن توصیه نامه. الان اشکالی داره اسم سه چهار تاشون که احتمال زیاد باید به همونا برای ریکام مراجعه کنم تو رزومه بنویسم؟ اگر نخوام اسم بیارم چی بنویسم؟