آکادمیا کافه
خرید خانه و ملک در سوئد - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: کشورها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: کشورهای اروپایی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C)
+---- انجمن: سوئد (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B3%D9%88%D8%A6%D8%AF)
+----- انجمن: زندگی و کار در سوئد (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%88%D8%A6%D8%AF)
+----- موضوع: خرید خانه و ملک در سوئد (/Thread-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%88-%D9%85%D9%84%DA%A9-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%88%D8%A6%D8%AF)

خرید خانه و ملک در سوئد - ForeverBlue - 21-06-2014

خرید املاک در سوئد در سالهای اخیر رشد فراوانی داشته است. زمانی خرید خانه در این کشور چندان مرسوم نبود اما با تغییر شرایط اقتصادی و وام های فراوان و کم بهره ای که بانکها برای این کار اختصاص میدهند این کار بسیار ساده تر و دست یافتنی تر از گذشته شده است. 
بر اساس قوانین سوئد حتی افراد خارجی نیز امکان خرید ملک در این کشور را دارند. 
در این تاپیک درباره شرایط و قوانین این کار بحث خواهیم کرد.

RE: خرید خانه و ملک در سوئد - NAKOOT - 22-11-2015

درود
پرسش هایی داشتم که به این شکل عنوانشون می کنم:
فرض رو بر این می گیریم که من تازه به خاک سوئذ وارد شدم، ویزای یکساله کاری دارم و با درآمدی در حدود 32.000 SEK در ماه مشغول به کار می شم، چه اقداماتی رو انجام بدم تا بتونم وام برای خرید مسکن دریافت کنم؟ (در تاپیک هزینه زندگی در سوئد فرمودید امکان خرید خانه برای فردی با شرایط من هم وجود داره)

1. آیا با توجه به هزینه های زندگی در سوئد و مالیات و غیره خرید خانه با این شرایط کار درستی هستش؟ (با توجه به درآمد فشار مالی بهم نمیاد؟)
  2. پرداخت وام ها به چه صورتی هستش؟
  3. سقف وام تا چه مقداری هستش؟
  4. چه مدارکی احتیاج هستش؟
  5. خانه نوساز بهتر هستش یا قدیمی؟ (چون خانه های دهه 60 ای هم زیاد هستش!)
پوزش می خوام اگر سوال هام زیاد هستش.
پیروز باشید

RE: خرید خانه و ملک در سوئد - ForeverBlue - 22-11-2015

(22-11-2015, 03:40 PM)NAKOOT نوشته: درود
پرسش هایی داشتم که به این شکل عنوانشون می کنم:
فرض رو بر این می گیریم که من تازه به خاک سوئذ وارد شدم، ویزای یکساله کاری دارم و با درآمدی در حدود 32.000 SEK در ماه مشغول به کار می شم، چه اقداماتی رو انجام بدم تا بتونم وام برای خرید مسکن دریافت کنم؟ (در تاپیک هزینه زندگی در سوئد فرمودید امکان خرید خانه برای فردی با شرایط من هم وجود داره)

1. آیا با توجه به هزینه های زندگی در سوئد و مالیات و غیره خرید خانه با این شرایط کار درستی هستش؟ (با توجه به درآمد فشار مالی بهم نمیاد؟)
  2. پرداخت وام ها به چه صورتی هستش؟
  3. سقف وام تا چه مقداری هستش؟
  4. چه مدارکی احتیاج هستش؟
  5. خانه نوساز بهتر هستش یا قدیمی؟ (چون خانه های دهه 60 ای هم زیاد هستش!)
پوزش می خوام اگر سوال هام زیاد هستش.
پیروز باشید

درود بر شما

قبل از هر چیز بگم که شرایط سوئد با ایران متفاوت است و آن اهمیت و اولویتی که خرید خانه در ایران دارد در سوئد به آن شکل حس نمیشود. در صورت نداشتن خانه در سوئد مشکل خاصی نخواهید داشت و اینطور نیست که اجاره نشین بودن حالت خانه به دوشی و دردسرهای فراوان داشته باشد. در سوئد زمانی که شما خانه یا آپارتمانی را اجاره میکنید (اغلب از شرکتهای خانه) معمولا تا هر زمان که بخواهید میتوانید در آن خانه بمانید و نیاز نیست هر سال خانه عوض کنید. مشکل اصلی فعلی جامعه سوئد کمبود خانه های اجاره ای در شهرهای بزرگ است.

در صورت خرید خانه، تقریبا همان هزینه ای که ماهانه برای اجاره میداده اید را باید برای قسط وام خانه بپردازید.

دلیل اصلی خرید خانه/آپارتمان در سوئد این است که مثلا پس از 30 یا 40 سال زندگی در این کشور یک خانه داشته باشید و پولتان بابت اجاره نسوخته باشد. 

یک نکته مهم:
بانکها حداکثر 85% قیمت خانه را به شما وام میدهند و 15% بقیه را باید خودتان پس انداز داشته باشید. این 15% سنگ بزرگی برای بسیاری است که تازه استخدام شده اند و ملک یا دارایی خاصی در کشورشان ندارند که بتوانند بفروشند و با آن،  15% مربوطه را تامین کنند.

برخی بانکها (در حال حاضر فقط بانک SBAB) حاضر هستند علاوه بر آن 85%، مقدار 10% دیگر هم به شما یک وام با بهره بالاتر بدهد ولی باز هم شما باید 5% بقیه را خودتان پس انداز داشته باشید. این وام 10% فقط وقتی است که کار ثابت و سابقه کار بیشتر از یکسال داشته باشید.

بهره هم معمولا اینگونه حساب میشود:

برای وام از 0 تا 75% قیمت خانه: یک بهره بسیار کم مثلا در حد 1.8 درصد
برای 75% تا 85% معمولا در حد 2.5 درصد
برای 85% تا 95% (به شرط موافقت بانک) بهره ای در حد 5 یا 6%

نکته:
اگر بخواهید آپارتمان بخرید، باید ماهیانه مبلغی هم بعنوان شارژ به انجمن محلی بپردازید. کم بودن این مبلغ نیز در وام گرفتن بسیار موثر است.

در مورد سوالهای شما:
1- خیالتان راحت، بانک این مساله ریسک پذیری و توان پرداخت شما را بررسی میکند و در صورتی که حس کند شما از پس قسطهای مربوطه بر نمی آیید اصلا به شما وام نمیدهد.
2- در بالا توضیح دادم.
3- بستگی به درآمد شما دارد. ضمنا بانکها اکیدا توصیه میکنند وام خانه را دونفری بگیرید (بهمراه همسرتان که ایشان هم شاغل باید باشند). در این صورت به شدت سقف وام بالاتر میرود.
4- هیچ مدرکی! همینکه در سوئد کار میکنید و مالیات میدهید خودش کافی است. هیچ نیازی به ضامن و ... هم ندارد. همه اطلاعات هم در سیستم های کامپیوتری شان هست.
5- بستگی به توان شما دارد. مسلما خانه نوساز بهتر است ولی قیمت های بالایی دارند.

برای روشن تر شدن موضوع میتوانید به سایت بانکها مراجعه کنید. بسیاری از بانک های یک calculator دارند (به سوئدی Bolånekalkylator ) که درآمد و بدهی و .. را میپرسد و سپس سقف وام را مشخص میکند. برای نمونه میتوانید سایت SEB یا SBAB را ببینید.

من چک کردم، برای فردی با شرایط شما (در صورت نداشتن فرزند)، برای یک آپارتمان یک میلیون کرونی، شما میتوانید 800 هزار کرون وام بگیرید و باید مابقی را خودتان پس انداز داشته باشید.

نهایتا:
پیشنهاد من این است که در یکی دو سال اول سعی کنید پس انداز کنید و خودتان و همسرتان زبان سوئدی را یاد بگیرید و همسرتان بتوانند کار پیدا کنند. پس از آن گرفتن وام و سایر مسائل هم حل میشود. معمولا چند سالی طول میکشد تا بعد از مهاجرت بتوانید خانه بخرید.

RE: خرید خانه و ملک در سوئد - ForeverBlue - 29-11-2015

انواع مالکیت مسکن در سوئد:

1- آپارتمان یا Bostadsrätt

شما مالک یک آپارتمان هستید و این آپارتمان زیر نظر یک انجمن محلی یا förening اداره میشود. شما باید ماهیانه مبلغی بعنوان شارژ به این انجمن بپردازید. ضمنا اجازه ندارید ساختار داخل آپارتمان را به اختیار خود تعییر دهید (مثلا دیواری را بردارید یا ...). در این موارد باید با انجمن هماهنگ کنید.
آن انجمن هم در قبال این پول برخی تعمیرات داخلی و همچنین کلیه امور مربوط به سقف یا نما یا ... را انجام خواهد داد.
در این حالت شما هیچ مالکیتی بر روی زمین اطراف ندارید.

2- خانه یا ویلا villa
در این حالت شما مالک یک ویلا و محدوده اراضی آن خواهید بود. در خصوص داخل ساختمان خانه اختیار تام دارید که هر تغییری میخواهید بدهید. در مورد فضای بیرون تا حدودی نیاز به رعایت برخی ضوابط förening یا انجمن محلی خواهید بود. کلیه هزینه های خانه و تعمیرات و ... به عهده خودتان است.
در هنگام خرید ویلا، باید علاوه بر قیمت ویلا موارد زیر را نیز به دولت پرداخت کنید: 1% قیمت ویلا +  1.5% مابه تفاوت قیمت فعلی و قیمت قبلی ویلا در معامله قبلی