آکادمیا کافه
گواهینامه و خرید خودرو در کانادا - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: کشورها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: کانادا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7)
+---- انجمن: زندگی و کار در کانادا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7)
+---- موضوع: گواهینامه و خرید خودرو در کانادا (/Thread-%DA%AF%D9%88%D8%A7%D9%87%DB%8C%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%88-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7)

گواهینامه و خرید خودرو در کانادا - Artin - 03-02-2011

برای خرید خودرو داشتن گواهینامه الزامی است . شماره یا پلاک خودرو نیز همانند ایران به نام شخص زده می شود و می تواند با تغییر خودرو به دیگری انتقال دهد. نقل و انتقال خودرو نیز بسیار ساده بوده و با بستن پلاک خود روی خودرو و پرداخت مالیات صاحب خودرو می شوید.
خرید خودرو نو معمولا از نمایندگی ها انجام می شود و نرخ مشخصی دارد . می توان خودرو را نقد یا اقساطی تهیه کرد. اگر دارای اعتبار قابل قبول باشید می توانید وام خرید خودرو بگیرید. البته نمایندگی ها نیز در گرفتن وام کمک می کنند.

خرید خودرو دست دوم:
خودرو های دست دوم از قیمت های بسیار کم (حدود 500دلار ) تا خیلی زیاد بسته به تمیزی و کارکرد آن موجود است. بهترین روش برای یافتن خودرو دست دوم از طریق روزنامه ها و اطلاعیه های شخصی است. اما لازم است خودرو به طور کامل بازدید شود.در زمینه خرید خودرو دست دوم حتما از تجربیات دوستان خود استفاده کنید. معاینه فنی خودروهای دست دوم سخت و هزینه بر است

کرایه خودرو:
شما می توانید با پرداخت مبلغ معینی، یک خودرو را برای مدت کمی کرایه کنید یا با آن به مسافرت بروید.
البته در صورت تمایل می توان با پرداخت مبلغ ماهانه، خودرویی را در طول سال استفاده کرد وپس از اتمام قرار داد پس داد.

بیمه خودرو:
همه خودرو ها باید بیمه شوند و درصورت نداشتن بیمه جريمه تعلق می گیرد.
میزان بیمه متناسب با نوع گواهینامه و سابقه رانندگی متفاوت است.

مالیات:
مالیات مالکیت خودرو نیز همانند مالکیت مسکن، هر ماه از حساب شما کم می شود.

بنزین:
بنزین جزء معدود اقلامی است که دارای نوسانات زیاد قیمت است و در طول روز از صبح تا شب تغییر می کند. وضعیت قیمت نفت در جهان به شدت بر روی آن تاثیر می گذارد . نرخ روزانه بنزین به "سنت"، بر روی تابلوی مقابل پمپ بنزین ها نوشته می شود. اما سایتی هم وجود دارد که نرخ آینده بنزین را به آگاهی رانندگان می رساند!
منبع: http://www.iranto.ca

RE: گواهینامه و خرید خودرو - pouya - 23-08-2011

برای گواهینامه کبک باید این ۲ تا کتاب خونده بشه
Driver's Handbook
Driving a Passenger Vehicle
ولی شما میتونید لیست سوالات رو هم گیر بیارید و همون کافیه
برای امتحان شهر هم کافیه یک جلسه استاد بگیرید تا با قوانین آشنا شد. امتحانش خیلی آسونه.

RE: گواهینامه و خرید خودرو در کانادا - lkkk - 13-05-2017

سلام

من تو ایالت BC کانادا هستم و شنیدم که میشه با ترجمه گواهی نامه تو ایران اینجا رانندگی کرد ( دانشجویی البته ). ولی متاسفانه من گواهی نامم یکسالی هست منقضی شده (5 ساله بوده) کسی از دوستان میدونه چه شکلی میشه گواهی نامه ای ایران رو غیر حضوری تمدید کرد یا اگه نمیشه چه شکلی اینجا گواهی نامه بگیرم،؟ چه مدارکی میخواد که گواهی نامه کامل رو اینجا بهم بدم؟

RE: گواهینامه و خرید خودرو در کانادا - automotive - 13-05-2017

(13-05-2017, 10:32 PM)lkkk نوشته: سلام

من تو ایالت BC کانادا هستم و شنیدم که میشه با ترجمه گواهی نامه تو ایران اینجا رانندگی کرد ( دانشجویی البته ). ولی متاسفانه من گواهی نامم یکسالی هست منقضی شده (5 ساله بوده) کسی از دوستان میدونه چه شکلی میشه گواهی نامه ای ایران رو غیر حضوری تمدید کرد یا اگه نمیشه چه شکلی اینجا گواهی نامه بگیرم،؟ چه مدارکی میخواد که گواهی نامه کامل رو اینجا بهم بدم؟
سلام،
بهتر هستش با گواهینامه‌ی ایرانی خود رانندگی نکنید. برای تمدید گواهینامه‌ی رانندگی ایران حضور شخص متقاضی الزامی است. (به دلیل الزامی بودن تست چشم پزشکی و وضعیت عمومی فرد).
گواهینامه‌های آمریکا و کانادا نسبت به ایران کمی پیچیده‌تر هستند.
معرفی کلاس‌های کواهینامه رانندگی بریتیش کلمبیا در ویکیپدیا لینک 
تجربه یک ایرانی مهاجر از نحوه‌ی دریافت گواهینامه رانندگی در آلبرتا از طریق ارائه‌ی گواهی‌نامه‌ی رانندگی ایرانی خود. لینک 1 و 2
توضیحات این هموطن گرامی برای بریتیش کلمبیا هم صدق می‌کند، برای آشنایی با مراحل دریافت گواهینامه به وب‌سایت زیر مراجعه کنید.
http://www.icbc.com/driver-licensing/Pages/default.aspx
ابتدا باید گواهینامه ی L را دریافت می‌کنید، بعد N و بعد هم Full License.
البته گواهینامه‌ی ایرانی شما بررسی می‌شود (نکران منقضی شدن گواهینامه نباشید، تاریخ صدور مهم است) و بعد از آئین‌نامه (اگر اشتباه نکنم) مستقیم برای گواهینامه‌ی اصلی امتحان می‌دهید.
در وب‌سایت مربوطه و همچنین وب‌سایت اردلان گرامی تمامی مراحل توضیح داده شده و من تکرار مکررات نمی‌کنم.
اگر مشکلی بود با شماره‌های موجود در وب‌سایت تماس بگیرید.
ضمنا به ممنوعیات و محدودیت‌های گواهی‌نامه دریافتی هم توجه داشته باشید.
با احترام

RE: گواهینامه و خرید خودرو در کانادا - M1KE - 13-05-2017

گرفتن گواهینامه در کانادا سه مرحله کلی داره. مرحله اول گذروندن آیین نامه (شامل حدود ۴۰ تا تست که ۲۰تاش علایم و ۲۰ تاش هم قوانین هست) و تست چشم هست و به گرفتن گواهینامه Learner منجر میشه. در اونتاریو بهش G1 و در BC بهش L میگن. با این گواهینامه فقط در صورتی می تونید رانندگی کنید که یک راننده باتجربه دست کم ۴ سال (معمولا مربی آموزشگاه) کنار دست تون نشسته باشه. بعد از یک سال می تونید در امتحان رانندگی عملی شرکت کنید و گواهینامه G2 بگیرید (معادل N در BC). در اونتاریو اگر با G1 به کلاس های آموزش رانندگی مورد تایید دولت رفته باشید می تونید به جای ۱ سال بعد از ۸ ماه برای G2 اقدام کنید. با G2 خودتون به تنهایی می تونید رانندگی کنید ولی یک سری محدودیت های جزیی داره مثلا در آزادراه ها نباید رانندگی کنید و فکر کنیم نیمه شب ها هم نباید رانندگی کنید. در اونتاریو بعد از یک سال دیگه می تونید گواهینامه بدون محدودیت G رو بگیرید در BC بعد از دو سال. اگر ترجمه گواهینامه ایرانتون رو قبول کنند و مدت زمان کافی ازش گذشته باشه (به اندازه هایی که اشاره کردم) می تونید بعد از آیین نامه و تست چشم، مستقیم برای گواهینامه کامل امتحان بدین و اون محدودیت دارها رو دور بزنید.

RE: گواهینامه و خرید خودرو در کانادا - automotive - 14-05-2017

@lkkk
سلام
ضمن عذرخواهی از شما و دیگر دوستان، پس از مراجعه به پلیس +10 و کسب اطلاعات از مسئول مربوطه اصلاحیه ارسال قبل را اعلام می‌کنم.

شما می‌توانید در کانادا به یک پزشک مراجعه کنید (برای بینایی سنجی) و مدارک معاینه‌ی خود را به ایران ارسال کنید، نماینده‌ی قانونی* شما در ایران باید مدارک شما به همراه عکس، گواهینامه‌ی قبلی، مدرک معاینه انگلیسی و گواهینامه‌ی قبلی به مرکز راهنمایی و رانندگی کل شهر محل سکونت مراجعه کنند، این واحد نماینده‌ی قانونی شما را در خصوص ترجمه مدرک مربوطه (معاینه ی پزشکی) راهنمایی و بعد از گذر از مراحل اداری، نسبت به صدور گواهینامه‌ی شما اقدام می‌کنند.

*نماینده قانونی: توصیه شده است قبل از خروج از کشور به یکی از معتمدین خود وکالتی مبنی بر انجام کارهای اداری و تحصیلی بدهید تا در صورت بروز مشکل نیازی به حضور شخص متقاضی در ایران وجود نداشته باشد و نماینده‌ی قانونی وی کارها را به انجام برساند.

نکته مهم: از آنجایی که اداره راهنمایی کانادا گواهینامه‌ی ایرانی شما را مصادره!! می‌کند، پیشنهاد می‌کنم با گواهینامه‌ی فعلی کارهای گواهینامه‌ی کانادا را انجام بدهید و پس از آن اگر صلاح دیدید برای گواهینامه‌ی ایرانی خود اعلام مفقودی کنید و از نماینده‌ی قانونی خود بخواهید که کارها را پیگیری کند.
اگرنه هر زمان به ایران سفر کردید، با خیال راحت و به سادگی برای گواهینامه‌ی خود اقدام کنید.

با احترام