آکادمیا کافه
اقامت بعد از اتمام تحصیلات در سوئیس - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: کشورها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: کشورهای اروپایی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C)
+---- انجمن: سوئیس (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B3%D9%88%D8%A6%DB%8C%D8%B3)
+----- انجمن: زندگی در سوئیس (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%88%D8%A6%DB%8C%D8%B3)
+----- موضوع: اقامت بعد از اتمام تحصیلات در سوئیس (/Thread-%D8%A7%D9%82%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D8%A8%D8%B9%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%88%D8%A6%DB%8C%D8%B3)

صفحات 1 2

اقامت بعد از اتمام تحصیلات در سوئیس - Faraz - 02-02-2011

در این تاپیک شرایط و قوانین اقامت در سوئیس بعد از اتمام تحصیل در این کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

RE: اقامت بعد از اتمام تحصیلات در سوئیس - Shihan - 13-07-2012

در این بخش در خصوص مهاجرت به سوئیس و اقامت پس از تحصیل چند نکته را بیان می کنم.

سوئیس یه کشور ۴ زبانه ست و بسته یه اینکه در کدوم بخش اون میخواین
ساکن بشین باید زبان اون بخش رو یاد بگیرین.در بخشی که سوئیس با فرانسه هم مرزه
زبان فرنسوی در بخشی که با اتریش و المان هم مرزه زبان المانی در بخشی که با
ایتالیا هم مرزه زبان ایتالیائی رایجه البته یه زبان محلی هم دارن که در بعضی از
بخشها مردم بیشتر به این زبان صحبت می کنن تا زبانهای ذکر شده..

سوئیس از کشورهائی که بسختی مهاجر می پذیره و در اروپا کمترین امار مهاجرت رو
داره.شاید یکی از دلایل گرون بودن زندگی در این کشور باشه.همچنین این کشور جز
ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب میشه کهکمترین امار فقرا رو داره و در کل سطح
زندگی در این کشور بسیار مطلوبه.

در مورد پیدا کردن کار با توجه به شرایط حال حاضر مثل سابق نمیشه امیدوار بود مگر
اینکه سابقه کاری خیلی خوبی داشته باشین و یا حرفه خاصی باشه که در کشوری موردنیاز
باشه وگرنه بیشتر بخشهای اروپا فعلا تمرکز خودشون رو برای جذب سرمایه های خارجی
معطوف کردن و ندرتا در پی جذب مهاجران جویای کار هستن و تا جائی که من اطلاع دارم
فعلا فقط سوئد به بعضی از مشاغل نیاز داره.

در هر حال حتی اگه برای کار به اروپا می یاین حتما بنظر من هزینه زندگی حداقل یه
سال خودتون رو باید بیارین چون گاهی پیدا کردن یه کار مناسب خیلی طول میکشه

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
اصولا مهاجرت به سوئیس از پیچیدگی بسیار خاصی برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا
برخوردار میباشد و این شرایط حتی برای اتباع کشور آمریکا نیز اعمال میگردد . درصورتیکه
در نظر دارید به صورت سرمایه گذاری به کشور سوئیس مهاجرت نمائید میبایستکه ابتدا
یک شرکت حقوقی در کشور سوئیس ثبت نمائید . سپس باید یک فعالیت اقتصادی را راه
اندازی بنمائید به طوریکه برای حداقل 10 نفر شغل ایجاد بنمائید. مبلغ سرمایه گذاری
شده چندان مورد توجه مقامات محلی قرار ندارد ولیکن توجه داشته باشید که حقوق یک
کارگر عادی در ماه دست کم 3500 فرانک میباشد . پس از گذشت یکسال و در صورتیکه
فعالیت اقتصادی قابل قبولی داشته باشید و میران سود آوری خالص شرکت شما بالای 000
100 فرانک باشد میتوانید برای دریافت اقامت سالیانه سوئیس که به کارت اقامت
B معروف
میباشد اقدام نمائید که این اقامت پس از گذشت 5 سال به اقامت نوع دائم که به کارت
اقامت
C معروف
میباشد تبدیل خواهد گردید. مطابق با قانون جدید مهاجرت که اکنون در پارلمان این
کشور در دست بررسی میباشد دارندگان اقامت دائم
C بعد از گذشت 3 سال میتوانند برای اخذ تابعیت سوئیس اقدام بنمایند .

مهاجرت از طریق بازنشتگی

درصورتیکه شما بالای 55 سال سن داشته باشید و بتوانید ثابت بنمائید که در گذشته از
پیوندی محکم با کشور سوئیس برخوردار بوده اید تحت شرایط خاصی میتوانید برای کارت
اقامت
B این کشور
برای خانواده خود و فرزندان زیر 18 سالتان اقدام بنمائید . به عنون مثال ممکن است
شما در گذشته چندین بار به کشور سوئیس سفر کرده باشید بطوریکه این کشور یکی از
مقاصد اصلی تفریحی شما بوده باشد و یا اینکه دارای سابقه بازرگانی با کشور سوئیس
بوده باشید و یا اینکه خود و یا یکی از فرزندانتان در کشور سوئیس تحصیل کرده باشد
.

همچنین شما باید ثابت بنمائید که دیگر قصد فعالیت اقتصادی در داخل ویا خارج از
سوئیس را ندارید و میخواهید دوران بازنشستگی خود را آغاز بنمائید و همچنین دارای
درآمد سالیانه دسته کم برابر با 000 100 فرانک سوئیس هستید که از این مبلغ باید
000 25 فرانک آنرا به عنوان مالیات بر درآمد به دولت سوئیس بپردازید
.

مهاجرت از طریق تخصص

همه ساله بخش عظیمی از نیروی متخصص این کشور از خارج از سوئیس تامین میگردد .
مطابق با قانون مهاجرت این کشور اتباع خارج از محدوده اتحادیه اروپا تنها در صورتی
میتوانند متقاضی مهاجرت به کشور سوئیس باشند که از یک تخصص حرفه ای در سطح بالا
برخوردار باشند و یک شرکت سوئیسی نیز مایل به استخدام این افراد باشد . البته هر
شرکتی نیز به راحتی نمیتواند متقاضی استخدام پرسنل خارجی باشد و کیفیت و کمیت شرکت
ساپورت کننده از طرف مقامات محلی کاملا مورد بررسی قرار خواهد گرفت . در صورت
موفقیت برای این اشخاص اقامت سالیانه
Bصادر خواهد گردید .

RE: اقامت بعد از اتمام تحصیلات در سوئیس - Shahrouz - 27-06-2013

درود

قوانین سوئیس دست خوش هیچ تغییری نشده این مدت؟ کسی اطلاع داره که بعد از پیدا کردن کار هم می شه برای اقامت اقدام کرد یا خیر؟

RE: اقامت بعد از اتمام تحصیلات در سوئیس - Shihan - 28-06-2013

شهروز عزیز،
من تا اونجا که میدونم تغییرات خاص از طریق سفارت اعلام میشه اما حداقل تا 1 سال پیش اطلاع دارم که هنوز تغییری خاصی که تو چشم باشه ایجاد نشده ضمناً 
شرایط گرفتن ویزای کار برای سوییس خیلی سخت است چون کارفرما باید نشون بده که هیچ فردی در سوییس و اتحادیه اروپا پیدا نمیشه که تخصص شما را داشته باشه و اگر توانست بین 6 ماه تا 1 سال طول میکشه تا شما بتوانید ویزا را بگیرید این بیشتر برای بخش مهاجر نشین بودنشه، 
در سه ماهه اول سالجاري اشتغال در سوييس در مقايسه با مدت مشابه در سال قبل از آن تا دو درصد افزايش يافته و بالغ بر چهار ميليون و صدو و پنجاه و دو هزار نفر بوده است. يعني در کشور هشت ميليون نفري سوييس بيش از نيمي از ساکنان آن شاغل هستند که اين امر با توجه به اينکه نسل پير کشور بالاست، يک موضوع مثبتي است. 2 تا لینک زیر و ببین بد نیست:
لینک 1 ////  لینک 2

RE: اقامت بعد از اتمام تحصیلات در سوئیس - Shahrouz - 02-07-2013

درود
پویا جان مسئله اینجاست که خب امکان گرفتن پست داک وجود داره و کسایی رو سراغ دارم که گرفته باشند. یعنی از اونجا که احتمال بسیار زیاد می دم با توجه به صحبتهای چند تا از دوستانم در EPFL ، پست داک می تونه شغل محسوب بشه شغل آکادمیک بتونه روند کار رو تا حدی جلو بندازه.

البته کلا اوضاع برای ایرانی ها به هم ریخته. استرالیایی که اقامت گرفتن در اونجا خیلی راحت بود ظرف فقط یک سال گذشته تغییرات بسیار بسیار شدیدی داشته و فرآیند فوق العاده سخت شده. ویزای سینگل آمریکا واقعا رو اعصاب من بود. طوری که من عطاشو به لقاش بخشیدم. سوئیس که دیگه جای خود دارد!

شما از صحت مطلبی که نقل قول کردم خبر دارید؟ پست داک می تونه شغل محسوب بشه؟ و اگر می تونه تاثیری در گرفتن اقامت داره. لینکی در این مورد سراغ دارید؟

RE: اقامت بعد از اتمام تحصیلات در سوئیس - soilman - 02-07-2013

درود...

با توجه به شواهدی که در اروپا شنیدم و دیدم، یه قانون کلی شاید بشه گفت اینه که کلا اگر هر پوزیشنی به نوعی قرارداد کاری باشه و مالیات ازش پرداخت بشه میشه براش برای اقامت اقدام کرد...

اون نوع قرارد داد هست که در واقع به شما این اختیار میده که به نوعی نشان دهید که وابستگی به اون کشور دارید...اینجا مثلا سوئد همانطور که می دانید دانشجویان دکترا مالیات می دهند ولی به خاطر اینکه نوع قرارداد دانشجویی هست ویزا دانشجویی حساب میشه...

نکته ی دیگه هم که باید توجه بشه به نظرم در مورد تغییراتی که اخیرا با اجرا شدن کارت آبی در اروپا هست...البته گویا هر کشوری قوانین خودشو باز هم اجرا می کنه...سوئدی ها هم که اصن یه قانون خودشون رو دارن که میشه به همه چی شون بسط داد و میگه :

A general rule is that only Swedish law is valid in Sweden. EU-directives, as well as international conventions and protocols, must be implemented in the Swedish legislation to have legal effect

RE: اقامت بعد از اتمام تحصیلات در سوئیس - soilman - 02-07-2013

در مورد سوئیس این هم اضافه کنم تا جایی که شنیدم دکترا و پست دکترا جزو اقامت حساب میشه و اگر در مجموع اینها رو بگیرید 5 سال + چند سال دیگه در مجموع ختم میشه به پاسپورت سوئیسی

این چند سال خوب بستگی به شرایط فردی و قرارد کاریش داره ولی خوب در مجموع طبق شنیده ها بعد از 10 الی 14 سال گویا این پروسه ختم به خیر میشه!

کلا به نظر میرسه در دنیا میانگین هم همین قدر باشه برای هر کشوری....

RE: اقامت بعد از اتمام تحصیلات در سوئیس - spt - 02-07-2013

کاملا حرفای سویلمن عزیز درسته یه جورایی!!  
توی پست داک معمولا پوزیشن اعلام میکنن و پروژه ی تحقیقاتی تعریف میشه و فرد میشه یکی از محققاش...  این میشه کار چون قرار داد کاری میبندن و مالیات معمولی رو از فرد میگیرن...   اگه بورس بشه فرد بعضی وقتا ویزاش کاری حساب نمیشه و دانشجویی حساب میشه...   توی بورس طرف دانشجویی هست که دانشگاه بهش "کمک هزینه" یا همچین چیزی میده و برای همین مالیات معمولی بهش نمیخوره...   که این شرایط معمولا توی پست داک نیست و معمولا پست داک یه پروژه داره...
این رو من در مورد فنلاند مطمئنم و حدس میزنم سوییس هم اینطوری باشه...   
اگه کار داشته باشید و یه مدت معین اونجا بوده باشید میشه برای اقامت دائم اقدام کرد، (احتملا میزانش 5 ساله، توی فنلاند 4 ساله مثلا) و اگه توی یه پروژه تحقیقاتی مشغول باشید با قرارداد معین و دارای زمان ، در حال کار حساب میشید...
چاکریم   Smile

RE: اقامت بعد از اتمام تحصیلات در سوئیس - Shahrouz - 10-07-2013

درود
سپاس از سویلمن و Spt عزیز

کاملا درست می گید. خودم هم پیگیری کردم و دیدم امکان اقامت دائم سوئیس علی رغم تبلیغاتی که دیدم بعض از سایتها می کنند هنوز وجود داره. بعضی از پوزیشنهایی که من می بینم یک یا دو ساله هست. این سوال رو واقعا توقع ندارم که کسی پاسخ بده ولی اگر آیندگان پاسخش رو می دونستند ممنون می شم. هرچند خودم هم پیگیر هستم. چه مدت بعد از اتمام پوزیشن کاری، ویزا هنوز معتبر هست؟ یعنی ویزاهای کاری رو اطلاع دارید به چه شکل صادر می کنند (سوئیس)

RE: اقامت بعد از اتمام تحصیلات در سوئیس - Karim - 10-07-2013

(10-07-2013, 09:25 PM)'Shahrouz' نوشته: درود
سپاس از سویلمن و Spt عزیز
کاملا درست می گید. خودم هم پیگیری کردم و دیدم امکان اقامت دائم سوئیس علی رغم تبلیغاتی که دیدم بعض از سایتها می کنند هنوز وجود داره. بعضی از پوزیشنهایی که من می بینم یک یا دو ساله هست. این سوال رو واقعا توقع ندارم که کسی پاسخ بده ولی اگر آیندگان پاسخش رو می دونستند ممنون می شم. هرچند خودم هم پیگیر هستم. چه مدت بعد از اتمام پوزیشن کاری، ویزا هنوز معتبر هست؟ یعنی ویزاهای کاری رو اطلاع دارید به چه شکل صادر می کنند (سوئیس)

شهروز جان،
جواب سوالت من نمی دونم ولی میدونم  ب کسی رفت داخل یک کشور و چند سال موندو قصدش باشه همیشه اونجا بمونه یعنی با تانک هم نمی تونن بیرونش کنند! !!بالاخره وقتی توی محیط قرار بگیری  بالاخره یک قانونی پیدا میشه واسه موندن. یکی از بچه ها 7 سال المانه من نمی دونم چجور بیرونش نمی کنن یعنی یک ریزه کار ی های داره که نمیشه از دور فهمید . حالا شما دو سه سال برو سویس تا بعدش خدا بزرگه لووووووووول ستون تا ستون فرجه