آکادمیا کافه
گرفتن شهروندی کانادا - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: کشورها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: کانادا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7)
+---- انجمن: زندگی و کار در کانادا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7)
+---- موضوع: گرفتن شهروندی کانادا (/Thread-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7)

صفحات 1 2

گرفتن شهروندی کانادا - M1KE - 08-02-2014

[عکس: fetch.php?t=1436884130&w=500&h=192&tok=7...ssport.jpg]

در قوانین کنونی شهروندی کانادا هر مقیم دائمی که 3 سال (1095 روز) از 4 سال اخیر رو در کانادا بوده باشه می تونه برای شهروندی کانادا تشکیل پرونده بده که بررسی این پرونده ها از زمان تشکیل بسته به مورد بین 3-2 سال زمان بر هست. در قوانینی که اخیرا پیشنهاد داده شده اند (لینک) به نظر می رسه در مجموع این شرایط سخت تر شده اند:

* مدت زمان حضور در کانادا به 4 سال در 6 سال اخیر افزایش داده شده.
* زمان هایی که فرد قبل از مقیم شدن در کانادا حضور داشته (برای نمونه به صورت دانشجویی) در این زمان مصاحبه نخواهند شد.
* جریمه تقلب در پرونده شهروندی به حداکثر 100 هزار دلار و/یا سال زندان افزایش داده شده.
* با تک مرجله ای کردن بررسی پرونده ها پیش بینی شده زمان بررسی پرونده های شهروندی کاهش یابد.
* متقاضیان می بایست مدرکی در اثبات آشنایی با یکی از زبان های انگلیسی یا فرانسه ارائه دهند.
* همچنین متقاضیان شهروندی می بایست فرم «تمایل به اقامت» در کانادا رو امضا کنند که این موضوع باعث میشه در مقطع زمانی بررسی پرونده شهروندی هم به شکلی رفتار نکنند که اینطور برداشت بشه که قصد زندگی در کانادا رو ندارند.

در گذشته روی مساله حضور فیزیکی سخت گیری چندانی وجود نداشت و این موضوع باعث می شد افراد زیادی بعد از گرفتن اقامت در عمل در کشور دیگری زندگی کنند و در پایان سال سوم برای شهروندی اقدام کنند که این موضوع باعث شده اخیرا مواردی مثل اسناد مربوط به پرداحت مالیات و کرایه منزل برای اثبات حضور از متقاضیان خواسته شود.

RE: گرفتن شهروندی کانادا - soilman - 08-02-2014

(08-02-2014, 06:14 AM)'M1KE' نوشته:

[عکس: 05258845657814459934.jpg]
* زمان هایی که فرد قبل از مقیم شدن در کانادا حضور داشته (برای نمونه به صورت دانشجویی) در این زمان مصاحبه نخواهند شد.

این تغییر جدید سر و صدایی هم به پا کرده.البته شنیدم هنوز اجرایی نشده و تصویب نشده ولی مثه اینکه عملی شده و حتی اون نرخ اپلای هم به 400 دلار افزایش پیدا کرده (*)
مایک جان،در مورد یکی از بندها تو خود لینکی که اوردید اشاره به دانشجو نکرده ولی سوالی که دارم اینه که آیا این در تضاد با قانونی هست که چند ماه پیش اجرا شد؟
قانونی که اجازه میداد دانشجویان دکترا از زمان تحصیل خود برای PR اقدام کنند و به زبان دیگر دوران تحصیل شون شامل میشه.

RE: گرفتن شهروندی کانادا - M1KE - 08-02-2014

این پیشنهاد هنوز به تصویب پارلمان و سنا نرسیده ولی شخصا بعید می دونم که قانون اون تایید نشه و بسیاری از بندهای اون در چند سال اخیر هم اجرا میشده. در مورد دانشجوها خب خیلی هاشون 5-4 سالی رو به عنوان غیر مقیم و با وضعیت دانشجویی در کانادا حضور دارند که بعد از مقیم شدن در عمل با گذشت حدود 2 سال می تونستند برای شهروندی تشکیل پرونده دهند و 1 سال از اون مقطعی که مقیم نبودند رو حساب می کردند که خب الان دیگه قاعدتا حساب نمی کنند.

در کل شرایط رو به شرایط شهروندی آمریکا نزدیک کردند. در قوانین موجود فرد می بایست 3 سال (1095 روز) از اقامت دائمش در 4 سال اخیر گذشته باشه ولی در پیشنهادی گفته 4 سال از 6 سال اخیر با این حال گفته در هر سال (از این 4 سال) دست کم نصف اون (183 روز) رو در کانادا حضور فیزیکی داشته باشه که تا حد زیادی مشابه شرط حفظ گرین کارت آمریکا هست که در اون هم گفته مدت زمان اقامت فرد در خارج از آمریکا در هر سال بیشتر از مدت زمان حضورش در خود آمریکا نباشه و بعد از 5 سال برای شهروندی اقدام می کنند. یعنی دیگه به صورت جزئی روزها رو نمی شمارند بلکه فقط نگاه می کنند که در اون سال ها مالیات دادین و حضور دست کم 6 ماهه داشتید یا خیر و بعد از مدت مقرر می تونید اقدام کنید.

در صورتی که زمان بررسی پرونده ها از 3-2 سال کنونی به مثلا 1 سال کاهش پیدا کنه در عمل شاید بشه گفت مدت زمان شهروندی ثابت می مونه (یک سال به مدت حضور اضافه میشه و یک سال از مدت بررسی پرونده کاهش پیدا می کنه). ولی خب با اون شرط «تمایل به اقامت» دیگه فرد نمی تونه با خیال راحت بعد از پر کردن 3 سال به جای دیگه ای بره و می بایست در اون مدت هم به شکلی شرایط قبلی (حضور شش ماهه و مالیات) رو به شکلی برآورده کنه.

RE: گرفتن شهروندی کانادا - f_goo - 13-07-2015

سلام دوستان.

در حال حاضر برای سیتیزن کانادا شدن ما مهاجرین 2 تا شرط رو باید برآورده کنیم که به نظرم بهتره از الان اونا رو گوشه ذهنمون داشته باشیم، خصوصا کسانی که در رفت و آمد خواهند بود:

شرط 1: اینکه در 6 سال اخیر از تاریخ اقدام برای سیتیزنشیپی باید 1460 روز که معادل 4 تا 365 روز هست رو اونجا بوده باشیم. حالا فرقی نمی کنه تو چه بازه هایی باشه یا پشت سر هم باشه. برای کسانی که هنوز نرفتن به احتمال زیاد همین امروز هم جزو اون 6 سال خواهد بود؛ یعنی در واقع اگه کسی پشت سر هم اونجا بمونه بعد از 4 سال این شرط رو برآورده می کنه. اگه شرط 1 رو داشته باشیم برای شرط 2 واجدشرایط می شیم. اینجا منظور از 6 سال اینه که 6*365 روز از روز درخواست سیتیزنشیپی به عقب برگردیم.

شرط 2: اگه شرط 1 رو داشتیم، علاوه بر اون باید حداقل 4 تا 183 روز رو در هر سال هم حضور فیزیکی در کانادا داشته باشیم. نکته مهم اینه که اینجا منظور از سال، سال میلادیه، یعنی از اول ژانویه تا آخر دسامبر هست. برای مثال به تاریخ امروز که من این پست رو می ذارم، اگه ما همین فردا هم وارد کاناد بشیم، چون نیمه اول سال میلادی 2015 رو رد کردیم، عملا نمی تونیم 183 روز سال 2015 رو پر کنیم. اینجا هم لازم نیست 183 روز پشت سر هم باشه.

اینم بگم که روز ورودمون به کانادا روز PR شدنمون هست که پشت کارت PR می خوره. روی کارت تاریخ صدور کارت می خوره و اهمیتی نداره.

اینجا و با کمک یک calculator هم می شه تاریخ ها رو حساب کرد. شما تاریخ ورود یا مسافرتاتون رو وارد می کنین، آخرش خودش همه اطلاعات و خروجی ها رو خیلی تمیز و جدول بندی شده بهتون تحویل می ده.

اگه این فرم رو هم دانلود کنین، می تونین کامل تر از این اطلاعاتی که من گفتم به همراه یه سری مثال ببینین.

RE: گرفتن شهروندی کانادا - M1KE - 11-04-2016

جا داره اشاره بشه که قوانین مورد اشاره در بالا که مربوط به دو سال پیش هستند، توسط دولت جدید به چالش کشیده شدن و وزیر مهاجرت جدید در اواخر فوریه 2016 پیشنهاد اصلاح این قانون رو دادند که در عمده موارد شرایط رو به حالت قبلی برخواهد گردوند. به عبارتی مدت زمان لازم برای حضور فیزیکی در صورت تصویب قانون جدید به همون سه سال برخواهد گشت و شرط زبانی هم از 64-14 ساله ها به همون 54-18 ساله ها محدود خواهد شد. همینطور نیمی از زمان تحصیل دانشجویان که قبل از اقامت بوده (تا سقف یک سال) میتونه در محاسبه زمان موردنیاز برای شهروندی مورد استفاده قرار بگیره. اخیرا این لایحه تایید اولیه رو گرفته و در آینده نزدیک شانس زیادی برای تبدیل شدن به قانون رو داراست.

در اینجا میشه وضعیت این قانون رو پیگیری کرد.

RE: گرفتن شهروندی کانادا - F.g - 19-08-2016

سلام
سوال من در مورد تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای اقامت هست؟
من برای مستر دارم اقدام میکنم، از ترم چندم میتونم تقاضای اقامت رو بدم و اینکه از چه راهی؟
ایا این ویزا شامل همسرم هم میشه؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

RE: گرفتن شهروندی کانادا - M1KE - 20-08-2016

بعد از اتمام فوق لیسانس می تونید اقدام کنید (دست کم در کبک) و پروسه اش ممکنه تا یک سال طول بکشه. به عبارتی تقریبا بعد از سه سال از ورود می تونید اقامت بگیرید. بله شامل همسر هم میشه.

RE: گرفتن شهروندی کانادا - parsley - 30-03-2017

لطفا دوستان مقیم یا مطلع توضیح بدن که آخرین تغییر و تحولات در این رابطه به کجا رسیده؟ آیا یک دانشجوی خارجی می تونه در حین تحصیل برای اقامت بعد از تحصیل اقدام کنه؟ آیا شرایطش رو داره (با فقط تحصیل)؟

RE: گرفتن شهروندی کانادا - M1KE - 20-06-2017

قانون جدید شهروندی امروز به تصویب رسید که تقریبا همه شرایط رو به روال قبل از 2014 برگردوند. مهمترین اونها عبارتند از:

- شرط حضور فیزیکی از حالت 4 سال از 6 سال اخیر به حالت 3 سال از 5 سال اخیر برگردانده شد.
- نیمی از زمان تحصیل دانشجویان که قبل از اقامت بوده (تا سقف یک سال) میتونه در محاسبه زمان موردنیاز برای شهروندی مورد استفاده قرار بگیره.

جزییات تغییرات و زمان عملیاتی شدن اونها در این لینک اشاره شده. تغییرات اصلی عمدتا از پاییز 2017 و برخی از اونها هم از اوایل 2018 عملیاتی خواهند شد.

RE: گرفتن شهروندی کانادا - ageneral - 07-02-2018

سلام یه سوال دارم
من و همسرم یه کوچولو ـ داریم میریم ساسکاتون با پی ار ـ اگه همسر من که میین اپلیکنت هم هست برگرده به ایران بعد از چند ماه و من تنها این سه سال در کانادا حضور داشته باشم ایا بعد از سه سال ایشون هم میتونه واسه گذرنامه اقدام کنه؟ یعنی ایا حضور من تنها کافیه یا اینکه خودشون هم باید در کانادا حضور داشته باشند. ممنون