آکادمیا کافه
راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: نرم‌افزارها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%86%D8%B1%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: راهنمای نرم‌افزارهای تخصصی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D8%B1%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5%DB%8C)
+--- موضوع: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews (/Thread-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7-%D9%88-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-Eviews)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - eliroz - 21-11-2014

(18-11-2014, 06:45 PM)'bastani' نوشته: سلام؛ خسته نباشید.من برای تخمین مدل پایان نامه ام سوال داشتم. داده های من به صورتی است که شامل یک سری زمانی 17ساله و دو مقطع شامل 13 کشور و 21صنعت هست که نمیدونم چطور باید این داده هارو وارد نرم افزار کنم؟ به من گفتن مدل به صورت پانل دوطرفه باید تخمین زده بشه.من از نرم افزار ایویوز8 استفاده میکنم و همچنین داده های من نامتوازن هست.ممنون میشم منو راهنمایی کنید. 

سلام دوست عزیز
من تا حالا پانل دوطرفه کار نکردم اما حدس میزنم با پانل یک طرفه در وارد کردن اطلاعات زیاد متفاوت نباشه. 
فکر میکنم مدل داده های تلفیقی مشه کار شما pool data. متونید به پانل تبدیل کنید. 
اینجا : فروم ایویوز اطلاعات خوبی هست که میتونه بیشتر به شما کمک کنه. 
فایل پیوستی هم اگرچه نحوه وارد کردن داده پانل در ایویوز ورژن 5.1 رو توضیح داده اما روش کلی برای همه ورژن ها صادقه و مشابه است. 
ویدیو نحوه ورود داده پانل در ایویوز و ....

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - arambiaram - 21-11-2014

(20-11-2014, 11:16 PM)'eliroz' نوشته:
دوست من 
از گفته هاتون میشه برداشت کرد که بین متغیرهای مورد بررسی شما خودهمبستگی وجود داره
و شما میتونید با استفاده از فرآیند AR  استفاده کنید. 
این ارسال رو ملاحظه کنید در مورد آزمون های خودهمبستگی در پانل. 
ارسال های انجمن هم مطالعه کنید مطالب مرتبط زیاد هست که میتونه براتون مفید باشه.
به نظرم با رفع مشکل خودهمبستگی بین داده هاتون مشکل تون حل میشه. 

بله بین متغیرام همبستگی بالاست
برای رفع اون چه کارایی میشه کرد؟؟؟ نمیخام متغیرام حذف بشه
لطفا راهنماییم کنید

(21-11-2014, 04:27 AM)'arambiaram' نوشته:
بله بین متغیرام همبستگی بالاست
برای رفع اون چه کارایی میشه کرد؟؟؟ نمیخام متغیرام حذف بشه
لطفا راهنماییم کنید

دوست عزیز
اون ارسالی که براتون لینکش رو گذاشته بودم مطالعه کردید؟
کارهایی که گفته شده بود انجام دادید؟
یکی از کارهایی که میشه انجام داد همونطوری که تو اون ارسال هم گفتم استفاده از فرآیند خودبازگشت AR هست. 

(21-11-2014, 03:17 PM)'eliroz' نوشته:
دوست عزیز
اون ارسالی که براتون لینکش رو گذاشته بودم مطالعه کردید؟
کارهایی که گفته شده بود انجام دادید؟
یکی از کارهایی که میشه انجام داد همونطوری که تو اون ارسال هم گفتم استفاده از فرآیند خودبازگشت AR هست. 

بله
میشه درمورد AR  و انجام اون تو نرم لفزار برام توضیح بدین؟؟؟

من مدلم پانل دیتا بااثرات ثابت هست
الان کدوم جدول میشه جدول تخمین مدل من؟
1- Fixed-effects (within) regression
2- Random-effects GLS regression

(21-11-2014, 04:40 PM)'arambiaram' نوشته:
بله
میشه درمورد AR  و انجام اون تو نرم لفزار برام توضیح بدین؟؟؟

من مدلم پانل دیتا بااثرات ثابت هست
الان کدوم جدول میشه جدول تخمین مدل من؟
1- Fixed-effects (within) regression
2- Random-effects GLS regression

دوست عزیز
مدل شما اثرات ثابت هست طبق گفته خودتون پس جدول شماره 1 میشه جدول تخمین شما. 
برای فرآیند خود بازگشت شما در قسمت equation  که متغیرهای توضیحی و مستقل رو وارد میکنید AR  را به عنوان یک متفیر مستقل وارد میکنید. 
میتونه فرآیند خود بازگشت مرتبه صفر (0)AR، یا مرتبه اول (1-)AR یا مرتبه های بالاتر . 

در جدول تخمین مثل بقیه متغیرهای مستقل براش احتمال و آماره t رو دارید که براساس اون میتونید معناداری اون رو بررسی کنید. و آماره دوربین- واتسون هم در مدل تون تغییر میکنه. 

موفق باشی 

(21-11-2014, 10:02 PM)'eliroz' نوشته:
دوست عزیز
مدل شما اثرات ثابت هست طبق گفته خودتون پس جدول شماره 1 میشه جدول تخمین شما. 
برای فرآیند خود بازگشت شما در قسمت equation  که متغیرهای توضیحی و مستقل رو وارد میکنید AR  را به عنوان یک متفیر مستقل وارد میکنید. 
میتونه فرآیند خود بازگشت مرتبه صفر (0)AR، یا مرتبه اول (1-)AR یا مرتبه های بالاتر . 
در جدول تخمین مثل بقیه متغیرهای مستقل براش احتمال و آماره t رو دارید که براساس اون میتونید معناداری اون رو بررسی کنید. و آماره دوربین- واتسون هم در مدل تون تغییر میکنه. 
موفق باشی 

شرمنده من اینهمه سوال میکنم چون تا حالا کار نکردم اولین ارمه
وقتی AR رو میخواتم وارد مدل کنم باید چطوری تعریفش کنم؟؟ برای هر متغیر یک AR  نیازه؟؟؟؟ و روش محاسبش به چه شکله؟
مثلا متغیر B من برای سال 2000 برای کشور ایران، ARاش چطور تعریف میشه؟
******AR تو برنامه استاتا چطوری تعریف میشه؟***********

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - asalll2000 - 22-11-2014

سلام خسته نباشید
برای داده هام از پنل دیتا استفاده میکنم میخواهم آزمون ناهمسانی واریانس انجام بدم و باید از آزمون وایت دوگانه استفاده کنم نحوه انجام این آزمون ، زمانی که داده هامون panal data  به چه صورت است و اینکه مدل دارای اثرات ثابت باشه باید fixed  راهم در حین انجام آزمون فعال کنم
بازم خیلی ممنونم پاسخ سوال ها رو میدن

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - eliroz - 23-11-2014

(21-11-2014, 11:56 PM)'arambiaram' نوشته:
شرمنده من اینهمه سوال میکنم چون تا حالا کار نکردم اولین ارمه
وقتی AR رو میخواتم وارد مدل کنم باید چطوری تعریفش کنم؟؟ برای هر متغیر یک AR  نیازه؟؟؟؟ و روش محاسبش به چه شکله؟
مثلا متغیر B من برای سال 2000 برای کشور ایران، ARاش چطور تعریف میشه؟
******AR تو برنامه استاتا چطوری تعریف میشه؟***********

دوست عزیز
همانطور که تو پست قبلی اشاره کردم شما فقط AR رو در قسمت Equation  وارد میکنید و نیازی به تعریف برای متغیر نیست. 
شما اگه مطالبی رو که براتون ارسال کردم با دقت بخونین متوجه میشین روند کار AR چطور هست. 
لینک توضیح فرآیند AR

شما در ایویوز برای تخمین (برآورد): Estimate  یک معادله از قسمت estimate equation نوار عنوان ایویوز استفاده میکنید. در پنجره باز شده در قسمت مستطیل وسط که باید متغیرها رو وارد کنید ابتدا بایستی متغیر وابسته ، عرض از مبدا، متغیرهای مستقل و در انتها متغیر AR میتونید به صورت (0) AR یا مرتبه های بالاتر اون وارد کنید که این بستگی به ضریب دوربین واتسون مدل شما داره. )

شما میخواید با کدوم نرم افزار کار کنید؟ ایویوز یا استاتا ؟ 

خیلی ممنون میشم با دقت توضیحات رو بخونین . کار کردن با هر نرم افزاری هیچ مشکل و سختی نداره به شرطی که با دقت روند کار رو دنبال کنید و بدونید منطق پشت هر قسمت چی هست.
به نظرم به شما از Help نرم افزار ایویوز استفاده کنید چون با مثال و تصویر نحوه کار رو توضیح داده. 
میتونید help  ایویوز رو از این ارسال دانلود کنید. 

موفق باشید. 

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - arambiaram - 23-11-2014

(23-11-2014, 01:06 AM)'eliroz' نوشته:
دوست عزیز
همانطور که تو پست قبلی اشاره کردم شما فقط AR رو در قسمت Equation  وارد میکنید و نیازی به تعریف برای متغیر نیست. 
شما اگه مطالبی رو که براتون ارسال کردم با دقت بخونین متوجه میشین روند کار AR چطور هست. 
لینک توضیح فرآیند AR
شما در ایویوز برای تخمین (برآورد): Estimate  یک معادله از قسمت estimate equation نوار عنوان ایویوز استفاده میکنید. در پنجره باز شده در قسمت مستطیل وسط که باید متغیرها رو وارد کنید ابتدا بایستی متغیر وابسته ، عرض از مبدا، متغیرهای مستقل و در انتها متغیر AR میتونید به صورت (0) AR یا مرتبه های بالاتر اون وارد کنید که این بستگی به ضریب دوربین واتسون مدل شما داره. )
شما میخواید با کدوم نرم افزار کار کنید؟ ایویوز یا استاتا ؟ 
خیلی ممنون میشم با دقت توضیحات رو بخونین . کار کردن با هر نرم افزاری هیچ مشکل و سختی نداره به شرطی که با دقت روند کار رو دنبال کنید و بدونید منطق پشت هر قسمت چی هست.
به نظرم به شما از Help نرم افزار ایویوز استفاده کنید چون با مثال و تصویر نحوه کار رو توضیح داده. 
میتونید help  ایویوز رو از این ارسال دانلود کنید. 
موفق باشید. 

ممنون از توضیحاتتون
با استاتا میخام کار کنم.. با ایویوز رو یاد گرفتم ممنون
با استاتا هم میشه توضیح بدین؟
(این جای فرمایشتون : در انتها متغیر AR میتونید به صورت (0) AR یا مرتبه های بالاتر اون وارد کنید که این بستگی به ضریب دوربین واتسون مدل شما داره. ) اینکه بستگی به دوربین واتسون داره .رابطشو میشه بگین؟

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - eliroz - 23-11-2014

(23-11-2014, 01:10 AM)'arambiaram' نوشته:
ممنون از توضیحاتتون
با استاتا میخام کار کنم.. با ایویوز رو یاد گرفتم ممنون
با استاتا هم میشه توضیح بدین؟
(این جای فرمایشتون : در انتها متغیر AR میتونید به صورت (0) AR یا مرتبه های بالاتر اون وارد کنید که این بستگی به ضریب دوربین واتسون مدل شما داره. ) اینکه بستگی به دوربین واتسون داره .رابطشو میشه بگین؟

دوست من 
ممنون میشم در مورد استاتا سوالات خودتون رو در انجمن مربوط به اون بپرسید. 
شما مگه نگفتید که مشکل خودهمیستگی در مدلتون دارید؟ و میخواید آماره دوربین واتسون مدل تون افزایش پیدا کنه ؟
شما اگه اون لینک مربوط به توضیح فرآیند AR  که در ارسال قبل گذاشتم براتون متوجه منظور بنده میشد.