آکادمیا کافه
راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: نرم‌افزارها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%86%D8%B1%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: راهنمای نرم‌افزارهای تخصصی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D8%B1%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5%DB%8C)
+--- موضوع: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews (/Thread-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7-%D9%88-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-Eviews)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - eliroz - 15-11-2014

(14-11-2014, 11:32 PM)'asalll2000' نوشته:   سلام الی رز
واقعا خسته نباشی[img]images/smilies/smile.gif[/img]
و ممنونم از وقتی که برای پیام ها می ذارین[img]images/smilies/heart.gif[/img]
سوالی که داشتم این بود
برای داده هایی که به صورت پنل دیتا وارد نرم افزار شده اند در ایویوز امکان  انجام ناهمسانی واریانس از طریق آزمون وایت و انجام  آزمون خود همبستگی  وجود دارد ؟؟ یا خیر باید از نرم افزار stata استفاده کرد .
چون : برای انجام ناهمسانی واریانس از قسمت view / residul test   فقط Histogram- Normality test   وجود دارد گزینه دیگری وجود ندارد که ناهمسانی واریانس انجام بدم !!!
برای رفع ناهمسانی واریانس و خودهمبستگی میشه روش تخمین ols بوده را به GLS  تغییر بدم 
لطفا مسیر رفع ناهمسانی واریانس و خودهمبستگی را زحمت بکشین توضیح بدین .
از همکاری شما کمال تشکر دارم
دعا گوی شما هستم

سلام سارا جان 
مرسی از لطف و محبت اتSmile
فکر کنم این ویدئو بهت کمک کنه .
توضیحات این ارسال رو هم که در نرم افزار استاتا در مورد واریانس ناهمسانی هست مطالعه کن فکر کنم جواب سوالت رو متوجه شی.

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - sepidh - 15-11-2014

سلام
من داده هام پانل هستندبرای انجام آرمون هم جمعی باید داده هامو طبق مدلی که باید تخمین بزنم وارد کنم: مثلا اگر معادله به صورت :​lnw=a0+a1 lngdp+a2 lngdp2+u ​باشد. من در قسمت ران برای آزمون هم جمعی باید lnw lngdp lngdp2 وارد کنم؟ یا به صورت w gdp gdp2?
ممنون از راهنمایی های مفیدتون   

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - milad67a - 15-11-2014

سلام به همه دوستان.بچه ها من در حال انجام يك پروژه هستم كه در اون قراره ميزان تقاضا پيش بيني بشه.متغيرهاي توضيحي را جمع اوري كردم.داده ها فصلي هستند.متاسفانه من اصلا رشته تحصيليم اين نيست و مجبورم انجام بدمش.كل مطالب اموزشي سايت رو چند روزي هست كه ميخونم.ازتون خواهش ميكنم يكم راهنماييم كنين براي داشتن يك تابع كه بشه با اون پيش بيني تقاضا رو انجام داد چه مراحلي برم؟يعني الان من موندم كه اول بايد مانايي رو بررسي كرد؟يا اينكه فرم تابع رو به شكل لگاريتمي وارد كنم و مقادير R^2 و prob رو بررسي كنم؟اگه ميشه يكم راهنماييم كنين كه كلا اول بايد چه ازمونهايي رو انجام داد.ممنونم

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - eliroz - 16-11-2014

(15-11-2014, 12:46 PM)'sepidh' نوشته: سلام
من داده هام پانل هستندبرای انجام آرمون هم جمعی باید داده هامو طبق مدلی که باید تخمین بزنم وارد کنم: مثلا اگر معادله به صورت :​lnw=a0+a1 lngdp+a2 lngdp2+u ​باشد. من در قسمت ران برای آزمون هم جمعی باید lnw lngdp lngdp2 وارد کنم؟ یا به صورت w gdp gdp2?
ممنون از راهنمایی های مفیدتون   

سلام دوست عزیز
شما برای انجام آزمون ها باید به همون فرمی که متغیر در مدل اومده اون رو وارد کنید. 

(15-11-2014, 11:38 PM)'milad67a' نوشته: سلام به همه دوستان.بچه ها من در حال انجام يك پروژه هستم كه در اون قراره ميزان تقاضا پيش بيني بشه.متغيرهاي توضيحي را جمع اوري كردم.داده ها فصلي هستند.متاسفانه من اصلا رشته تحصيليم اين نيست و مجبورم انجام بدمش.كل مطالب اموزشي سايت رو چند روزي هست كه ميخونم.ازتون خواهش ميكنم يكم راهنماييم كنين براي داشتن يك تابع كه بشه با اون پيش بيني تقاضا رو انجام داد چه مراحلي برم؟يعني الان من موندم كه اول بايد مانايي رو بررسي كرد؟يا اينكه فرم تابع رو به شكل لگاريتمي وارد كنم و مقادير R^2 و prob رو بررسي كنم؟اگه ميشه يكم راهنماييم كنين كه كلا اول بايد چه ازمونهايي رو انجام داد.ممنونم

سلام دوست عزیز
نگاه کنین برای بررسی هر موضوعی از بعد اقتصادی شما باید بیاید فروض رو درنظر بگیرید و براساس فروض مدل مناسب رو درنظر بگیرید. 
معمولا در پروژه های دانشگاهی و پژوهش ها یک مقاله به عنوان base  در نظر میگیرن و براساس فروض و مدل ریاضی استفاده شده در اون جلو میرن. 
آیا شما مقاله یا مدل خاصی برای بررسی پیش بینی تقاضا دارید؟
بعد از پیدا کردن مدل و با توجه به نوع داده شما میتونید آزمون های متفاوتی رو برحسب نیازتون بررسی کنید. 

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - milad67a - 16-11-2014

(16-11-2014, 12:54 AM)eliroz نوشته:
سلام دوست عزیز
نگاه کنین برای بررسی هر موضوعی از بعد اقتصادی شما باید بیاید فروض رو درنظر بگیرید و براساس فروض مدل مناسب رو درنظر بگیرید. 
معمولا در پروژه های دانشگاهی و پژوهش ها یک مقاله به عنوان base  در نظر میگیرن و براساس فروض و مدل ریاضی استفاده شده در اون جلو میرن. 
آیا شما مقاله یا مدل خاصی برای بررسی پیش بینی تقاضا دارید؟
بعد از پیدا کردن مدل و با توجه به نوع داده شما میتونید آزمون های متفاوتی رو برحسب نیازتون بررسی کنید. 

سلام دوست من.
ببينين من به جاي خدمت سربازي بايد يه پروژه برا ارتش انجام بدم و اونها من رو فرستادن به يك سركت توزيع و پخش زير مجموعه خودشون.اونا روغن ميفروشن. همين روغن هايلي و طبيعت و... حالا اينا از من ميخان تابع تقاضاي روغن رو طراحي كنم كه بتونن تقريبا پيش بيني كنن فروش دوره بعد رو. هيچ مقاله مرجعي هم نيست. من خودم كارهايي كه در زمينه تابع تقاضا بوده رو جمع كردم و خوندم. يكسري پارامتر مثل قيمت و درامد و ... رو در نظر گرفتم.حالا دنبال تخمين تابع و بررسي اين سريهاي زماني هستم.نوع داده هم كه سري زماني هست براي ١٥ فصل

(16-11-2014, 03:01 AM)'milad67a' نوشته: سلام دوست من.
ببينين من به جاي خدمت سربازي بايد يه پروژه برا ارتش انجام بدم و اونها من رو فرستادن به يك سركت توزيع و پخش زير مجموعه خودشون.اونا روغن ميفروشن. همين روغن هايلي و طبيعت و... حالا اينا از من ميخان تابع تقاضاي روغن رو طراحي كنم كه بتونن تقريبا پيش بيني كنن فروش دوره بعد رو. هيچ مقاله مرجعي هم نيست. من خودم كارهايي كه در زمينه تابع تقاضا بوده رو جمع كردم و خوندم. يكسري پارامتر مثل قيمت و درامد و ... رو در نظر گرفتم.حالا دنبال تخمين تابع و بررسي اين سريهاي زماني هستم.نوع داده هم كه سري زماني هست براي ١٥ فصل

دوست من 
میتونی با یه مدل ساده شروع کنی که متغیر وابسته : تقاضای روغن هست و بقیه متغیرها مستقل باشن(میتونی بدون لگاریتم و با لگاریتم در نظر بگیری)
اولین کار که ایستایی رو بررسی کنی اگه داده ها ایستا نبود میتونی متغیرها به فرم لگاریتمی هم وارد کنی و بررسی کنی.
بعد بیای تابع رو تخمین بزنی با ols. 
یه سرچ میکنم و فرم تابعی مناسب برای پیش بینی تقاضا رو براتون میزارم. 
موفق باشی

(16-11-2014, 03:24 AM)eliroz نوشته:
دوست من 
میتونی با یه مدل ساده شروع کنی که متغیر وابسته : تقاضای روغن هست و بقیه متغیرها مستقل باشن(میتونی بدون لگاریتم و با لگاریتم در نظر بگیری)
اولین کار که ایستایی رو بررسی کنی اگه داده ها ایستا نبود میتونی متغیرها به فرم لگاریتمی هم وارد کنی و بررسی کنی.
موفق باشی
واقعا ازت ممنونم دوست من از وقتي كه گذاشتي و پاسخ دادي.پس اول ايستايي رو بررسي ميكنم اگر ايستا نبودند از فرم لگاريتمي كمك ميگرم و بررسي ميكنم و بعد هم تخمين با ols.بازم ممنون

(16-11-2014, 03:24 AM)eliroz نوشته:
دوست من 
موفق باشی
دوست عزيز منو ببخش انقدر سوال ميپرسم.من تك تك پارامتر ها رو ايستايي شون رو بررسي كردم.بعضي ها در سطح و بعضيها با ١ يا ٢ وقفه مانا ميشوند كه البته برخي از پرامترها را با مقدار ثابت و روند و بعضي ديگر رو با مقدار ثابت انجام دادم.حالا سوال اولم اينه:ايا اين سطح يا درجه وقفه فرقي ميكنند و اصلا يعني چي؟ همينطور در نظر گرفتن روند چه فايده اي داشت؟( گزينه intercept and trend)
حالا الان ميخام معادله رگرسيون بنويسم و با ols حل كنم.متغيرهايي كه در سطح يا ١ وقفه يا دو وقفه هستند چطور بايد وارد بشوند؟يعني نحوه نوشتنشون فرقي ميكنه؟
بازم ممنون از وقتي كه گذاشتي

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - sn-27 - 16-11-2014

سلام  به همه
خسته نباشید
سوالم این بود که آیا وجود نقاط تغییر یا همون نقاط شکست در داده های پانلی میتونه روی   روش تخمین مدل داده های پانلی تاثیر بگداره؟