آکادمیا کافه
پیشنهادها برای بهینه سازی فروم - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: ارتباط با کاربران (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7-%D8%A8%D8%A7-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%86)
+--- انجمن: نظرها، پیشنهاد‌ها و خبرها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%86%D8%B8%D8%B1%D9%87%D8%A7%D8%8C-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D8%AE%D8%A8%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- موضوع: پیشنهادها برای بهینه سازی فروم (/Thread-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D9%87%DB%8C%D9%86%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%88%D9%85)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

پیشنهادها برای بهینه سازی فروم - Cortex - 31-01-2011

دوستان عزیز/ کاربران گرامی:
اگر چه با تمام وجو سعی شده تا عملکرد نرم افزار فروم و دسترسی به محتوای فروم آسان و کارآمد باشد، اما همیشه جای پیشرفت بیشتر وجود دارد، چه در محتوا و دسترسی به آنها، چه در استفاده از نرم افزار.
بنابراین با ایده‌ها و پیشنهادهای خود برای بهینه سازی فروم، ما را یاری فرمایید.
با تشکر

RE: پیشنهادها برای بهینه سازی فروم - Lucky - 03-02-2011

با سلام و احترام

با اجازتون یک پیشنهاد دارم، ازآنجایی که سایت تازه شروع به کار کرده و پست های کمی در سایت هست، لطفاً مدیران هر بخش هر گونه پست اضافی را در قسمت های تخصصی سایت حذف کنند تا هر بخش فقط شامل بخش های مفید باشه و شلوغ نشه.

چون مثلا در اپلای ابراد شما وقتی وارد بخش های تخصصی میشید هر بخش 20 تا 30 تا صفحه داره، بعد وقتی کسی میخواد سوال بپرسه، مدیر بخش میگه که این تاپیک را مطالعه کنید تا جواب سوالتون را بگیرید.
من خودم واقعا خیلی وقت ها از خیر جواب سوالم میگذرم، چون نمیتونم یکی یکی صفحه ها را باز کنم و پست همه دوستان را بخونم.

همه ما یا محصل هستیم یا سر کار میریم و در عین حال مشغول مطالعه برای امتحانات مختلف زبان انگلیسی هستیم، پس کسی واقعا وقت اضافی نداره.

بنابراین برای اینکه همه مطالب مورد نیازشون را از سایت تامین کنند، تاپیک های تخصصی چند صفحه مختصر و مفید باشه.

با تشکر از تمام مدیران عزیز و دوستان عزیز دیگر

RE: پیشنهادها برای بهینه سازی فروم - Babak - 03-02-2011

ممنون از پیشنهاد خوب شما. مشکلی که اشاره کردید یکی از بزرگترین مشکلات اپلای ابراد هست. به همین خاطر ما علاوه بر ویکی سایت، تصمیم گرفتیم که تغییراتی در ساختار فروم هم بدیم. این تغییرات به دو صورت خواهند بود. یک، تاپیک‌ها تا اونجا که ممکنه خاص بشه و از ایجاد تاپیک‌های کلی که تعداد صفحاتش ممکنه خیلی زیاد بشه خودداری بشه. دو، تاپیک‌هایی که علیرغم این مساله بزرگ می‌شن خلاصه نویسی بشن و چکیده مطلب در پست اول تاپیک قرار بگیره تا کاربران بتونند راحت‌تر مطالب رو پیدا کنند.

RE: پیشنهادها برای بهینه سازی فروم - Lancelot - 06-02-2011

يه پيشنهاد به تمامي مديران و كاربران دارم!
من خودم در اپلاي ابرود مطلب مي نوشتم و مي نويسم ولي هميشه حق كپي رايت رو رعايت كردم. صحبتهايي شده بوده كه مطالبي كه در AA هست، خلاصه بشه و اينجا بياد. اين با حق كپي رايت در تناقضه!!!!!!!! حتي برخي كاربران هم به اين امر تشويق ميشن و يا وسوسه ميشن
در مورد خودم؛ يا مطلبي رو كه به اين فروم آوردم با تحليل خودم قاطي كردم و يا پربارترش كردم و يا از خودم از اول نوشتم. لفظ جالبي نيست كه بگيم دزدي نكنيم و يواشكي مطالب رو برنداريم و خلاصه اش رو اينجا نگذاريم.
بنابراين دوستان توجه كنن كه در انتقال مطالب از سايتهاي ديگه نه فقط اپلاي ابرود حق كپي رايت رو رعايت كنن.... به نظرم اين به كارايي فروم كمك ميكنه!!!

RE: پیشنهادها برای بهینه سازی فروم - Babak - 06-02-2011

قطعا. من هم قبلا تاکید کردم که این مساله رو رعایت کنید. البته این مساله در مورد نوشته‌هایی که خود افراد قبلا در سایت‌های دیگه نوشته‌اند، وجود نداره. مطالبی که شخصی نوشته در مالکیت معنوی اون شخص قرار داره و خود شخص می‌تونه تصمیم بگیره که مطلبش رو کپی بکنه یا نکنه.

RE: پیشنهادها برای بهینه سازی فروم - Artin - 06-02-2011

اگه بشه طوری نام تاپیک ها انتخاب کرد که دقیقا مثل فروم قبلی نباشه(نه الزاما) بهتره و اشکالات نام تاپیک ها از سایت دیگه به اینجا منتقل نشه
(تعدادی از تاپیکهایی که ایجاد شده دقیقا مشابه است)
ممنون

آرتین جان لطفا تاپیک‌هایی که عنوان‌شون مشکل داره رو در انجمن مدیران اعلام کنید تا اصلاح بشه. ممنون

RE: پیشنهادها برای بهینه سازی فروم - programming_max - 06-02-2011

سلام به همگی ، راسش اپلای ابراد یکی از اون فورم های سرنوشت ساز برای من و خیلی های دیگه بود و از همه مهمتر بدون هیچ قصد تجاری ... و قطعا همه ما می خوایم که این روند ادامه داشته باشه ، برای همین به محض اینکه متوجه اینجا شدم سعی کردم عضو بشم و امیدوارم بتونم یه درصد خیلی کمی از کمک دوستان رو جبران کنم.
اما راسش بابک جان چند تا مطلب توی AA به نظرم خیلی دردسر ساز بود که خوب مشکل اصلی فورم های کلاسیکه ، همونطور که قبلا هم بحث شد حجم عظیمی از مطلب که همشون یه جا جمع شدن و یوزر بنده خدا مجبوره صفحه صفحه همه ارو مرور کنه تا شااااید مطلبی که دنبالشه توی بحث ها پیدا کنه. البته بعضی از مطالب کلی توی ویکی هست ، اما همه ما می دونیم که اپلای کردن اون هم از طریق ایران مشکلات بسیار خاص و زیادی جلوی روش داره که عملا ویکی تا 10 درصدشو بیشتر نمی تونه پوشش بده

تفکیک کردن ریز تاپیک ها که توسط بابک مطرح شد، ایده بسیار خوبیه اما از نظر من اگه اون روش کلاسیک بعد از 3 ماه تبدیل به چند تا تاپیک غول آسا میشه ، این روش باعث میشه بعد از 6 ماه به این وضع تبدیل بشه ، دلیلش هم اینه که مطلب بالاس ! حتی توی زمینه های تخصصی .
حالا نظر شخصی بنده اینه :
همونطور که می دونین بحث مدیریت دانش روی انجمن ها خیلی داغه ، اما روش های خیلی پایه ای که میشه ازش استفاده کرد به عقیده من اینه که صفحه(پست) اول به عنوان صفحه مرجع باشه ، عین صفحه اول یه کتاب ، که پست های مهم اون تاپیک رو آدرس بده ، من دقیقا یادمه سر ریز نمرات خیلی خیلی بحث های مختلف بود و دلیلش هم کاملا مشخص بود n تا دانشگاه بودن که ریز نمرات می دادن و n تا دانشگاه بودن که به حالت های مختلف ریز نمرات می خواستن ، نتیجه این میشد که هر کس می اومد تجربه خودش رو می گفت و توی پست بعدی یه نفر می اومد می گفت ، اصلا مال من اینطوری نبود و فلان بود ... نتیجه اش این شد که بعد از 100 صفحه تاپیک هنوز نمی فهمیدی که واقعا باید چی کار کنی. اما من یادمه پست اول همون تاپیک یه پست مال یه یوزر مهمان بود که گفته بود بچه ها ریز نمرات رو باید چی کار کرد؟! ..
در صورتی که در صفحه های 40 یا 50 یادمه من و یکی از دوستان سعی کردیم از اول تا آخر صفحه ها تا اونجا رو خلاصه کنیم تا بچه ها گیج تر نشن ، اما خوب وقتی که به سختی یه همچین پستی دیده بشه ، خوب علاوه بر وقت و انرژی زیادی که از کاربرا میگیره عملا فورم غیر قابل تحمل میشه تا حدی که این دوستمون هم گفت "از خیر سوال می گذره !" ، البته یادمه این پیشنهاد رو همون موقع هم به بابک پیام خصوصی کردم اما متاسفانه به دلیل مشغله زیادی که داشت نتونست عملیش کنه ، در ضمن اون موقع تقریبا همه تاپیک ها استارتش خورده بود و تا صفحه های زیادی جلو اومده بودن .. اما الان که همه تاپیک ها تازه تاسیس هستن به راحتی میشه صفحه آدرسینگ خود اون تاپیک رو در صفحه اول قرار داد

یه بار دیگه از نظر خودم مزایای این روش رو خدمتتون عرض می کنم
1) چون تاپیک به آرامی رشد می کنه متوجه نمی شیم اما به ناگهان جلوی رومون یه موضوع با چندین هزار پست قرار می گیرن ، و تبدیل به یه کتاب مرجع میشه که صفحه عناوین نداره !!!!! و قطعا انرژی ، تایم و حتی فشار بیش از حد به سرور می آره

2) وقتی با این موضوع رو برو میشیم ، روش ابتدایی اون فقط یه چیزه ! دیکتاتورشیپ ! شروع کردن به پاک کردن پست های نیمه مفید کاربرا و قوانین سختگیرانه برای بچه های تاپیک ، خیلی زود بچه ها کارت زرد گرفتن ، یا مثلا پستشون با خشونت تمام پاک میشد ! البته این طرف هم دلایل خودشو داشت ، مثل شلوغی بیش از حد فورم و غیره ... اما در نهایت منتهی به ناراحت شدن کاربرا می شد ، کمتر شدن پست های مفید و در آخر متضرر شدن کاربرای نهایی ، اما در صورتی که پست های مهم و مفید برجسته بشن ، اون موقع شلوغی ای که اجتناب ناپذیره ، دیگه به اون صورت آزار دهنده نیست ، و فضای فورم هم بسیار فلکسیبل تر خواهد بود .

حالا اینکه چطوری یه صفحه عناوین درست کنیم اول هر تاپیک
1 ) به صورت نیم اتوماتیک ، یعنی پست هایی که امتیاز بالاتر دارن توی اون تاپیک و یا توسط کاربران به عنوان پست مهم ریپورت شدن ، کاندید میشن که در صفحه عناوین قرار بگیرن ، اون موقع مدیر اون بخش بعد از این که پست رو خوند ، در صورتی که تشخیص داد پست مهمیه توی صفحه عناوین قرارش میده ..

یه مثال از صفحه عنوان:
فرض کنیم تاپیک در مورد ریز نمراته

1- آیا ریز نمرات رسمی اساسا احتیاج هست یا نه ؟
(لینک به پست مورد نظر- فرضا این پست خیلی جامع توضیح داده که حتما نباید مهر دادگستری پای ترجمه اتون باشه که بخواد رسمی تلقی بشه)
2-روند گرفتن ریز نمرات در دانشگاه تهران
3-روند گرفتن ریز نمرات در دانشگاه آزاد - حتی می تونه شعبه هم باشه
4-روند گرفتن ریز نمرات در دانشگاه پیام نور
و ...
100- روند گرفتن ریز نمرات در دانشگاه شریف
101 - مشکلات ای که در مورد ریز نمرات به آن برخورد خواهید کرد ، و روش های مقابله با آن ( فرضا این که خیلی دانشگاه ها اصلا براشون تعریف شده نیست که می تونن تا جایی که تسویه حساب شده رو به صورت رسمی بدن ، و اگه با وزارت علوم تماس بگیرن متوجه میشن که کارشون ایراد داره) اون موقع یه همچین پستی باعث میشه که خیلی از دعوا ها، اعصاب خوردی ها و شکایت ها توی دنیای واقعی انجام نشه ، به جاش مسئولین دانشگاه واقعا از وجود این بند آگاه بشن ، و در نهایت راه برای بقیه بچه ها هم باز بشه

این جا دیگه بر خلاف اسم تاپیک ها که به صورت کلی هستن ، عنواین به صورت خیلی خیلی جزئی مطرح میشن...

این کلا نظر شخصی منه ، اگه فکر می کنین مفیده و یا جاییش احتیاج به توضیح داره خوش حال میشم در جریان باشم
ممنونم ، پاشا

ممنون از پیشنهاد خوب شما. اتفاقا این موضوع از ابتدای راه‌اندازی اینجا در دستور کار مدیران قرار گرفته و قرار بر اینه که. تاپیک‌ها تا حد امکان خاص باشند و کلی نباشن. ضمنا تاپیک‌هایی که تعداد صفحاتش از ۵ صفحه بیشتر می‌شه خلاصه نویسی بشه و خلاصه تاپیک در ابتدای تاپیک قرار داده بشه.
نکته جالبی که شما بهش اشاره کردید، مساله علامت‌گذاری پاسخ‌های مهم توسط کاربران بود که به نظرم پیشنهاد بسیار خوبیه. پیگیری می‌کنم ببینم که چه به چه صورت عملیش کنیم.

RE: پیشنهادها برای بهینه سازی فروم - programming_max - 06-02-2011

متشکرم ، اما به نظر شخصی من در کنار خلاصه شدن تایپک که خیلی هم مفیده ، باید لینک مستقیم به اون بحث ها هم وجود داشته باشه ، که بچه ها به اصل مطلب به راحتی دسترسی داشته باشن ، در غیر این صورت یه جورایی همون ویکی میشه ، یا مثلا اگه کسی جواب سوالشو توی خلاصه برداری (که صرفا نباید همه موضوع های توی تاپیک رو به صورت گسترده پوشش بده ) پیدا کنه تنها یه راه براش میمونه !
خوندن ورق به ورق صفحه های تایپک !

به عقیده من دقیقا عین یک کتاب ، هم باید خلاصه مطلب باشه ، هم لینک های مستقیم به پست های مهم و هم اسم افرادی که توی اون تاپیک امتیاز گرفتن (البته اگه خودشون بخوان که اسمشون اورده بشه) اینطوری هر متخصص هر تایپک مشخصه . (البته فقط توی همون تاپیک این موضوع باید مطرح بشه ، مثلا یوزر سلامت توی تاپیک تافل honored هستش در کنار 20 نفر دیگه )

بازم عرض می کنم این ها صرفا نظر شخصیه منه