آکادمیا کافه
تغییر رشته در هنگام اقدام و گرفتن پذیرش - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: راهنمای دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- موضوع: تغییر رشته در هنگام اقدام و گرفتن پذیرش (/Thread-%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D9%88-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

RE: تغییر رشته در هنگام اقدام و گرفتن پذیرش - soilman - 18-12-2013

اگر در گرایش شیمی فیزیک تجربه و مقالات مرتبط دارید زیاد سخت نیست...بستگی داره استادی و خودتون بتونید از سابقه ی قبلی تون در گرایش جدید استفاده کنید
(18-12-2013, 06:43 PM)'deltangi89' نوشته: سلام دوستان
من فوق لیسانس شیمی معدنی هستم ولی خب تصمیم دارم تغییر گرایش بدم و شیمی فیزیک بخونم به نظرتون تغییر گرایش هم برای گرفتن پذیرش و فاند سخته؟ ( رزومه ی خوبی دارم، نمره ی زبان عالی و ماهر بودن در نرم افزارهای کاربردی این گرایش و مقاله با ایمپکت بالا )

[برش] معرفی استادان ایرانی در رشته های کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست - مائده - 19-01-2014

سلام خوبین من نمیدونم موضوعم مربوط به کدوم تاپیک بود دقیقا
فارغ التحصیل رشته کشاورزی گرایش ترویج و آموزش با معدل 14/56 از دانشگاه سراسری زنجان هستم، به رشتم هیچ علاقه ای ندارم، میخاستم برای تغییر رشته کمکم کنین،خیلی سر در گم شدم Sad

RE: معرفی استادان ایرانی در رشته های کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست - blur - 19-01-2014

(19-01-2014, 11:51 AM)'مائده' نوشته: سلام خوبین من نمیدونم موضوعم مربوط به کدوم تاپیک بود دقیقا
فارغ التحصیل رشته کشاورزی گرایش ترویج و آموزش با معدل 14/56 از دانشگاه سراسری زنجان هستم، به رشتم هیچ علاقه ای ندارم، میخاستم برای تغییر رشته کمکم کنین،خیلی سر در گم شدم Sad

خب معمولا وقتی میشه تغییر فیلد داد که تو فیلد جدید کار تحقیقاتی کرده باشین و مقاله داده باشین تا بتونید استاد رو متقاعد کنید که شما حداقل اطلاعات لازم برای ادامه تحصیل تو اون رشته رو دارین. و عمولا تغییر به رشته ها و موضوعات نزدیک به رشته خودتون آسون تره

RE: تغییر رشته در هنگام اقدام و گرفتن پذیرش - eden - 22-01-2014

سلام،

من به یه استاد مکانیک ایمیل دادم و اون خوشش اومد از رزومم (فیلد کاریم باهاش مچه). مشکل(و صد البته جذابیت) رشته ی ما MEMS اینه که گروه های تحقیقاتی تو مکانیک، برق، شیمی، نانو تکنولوژی و مهندسی پزشکی پخشه. رشته ی خودم برقه.

حالا استاد گفت کاش بتونی اپلای کنی ولی در مورد PhD qualifying exam در مورد دروس پایه ی مکانیک ابراز نگرانی کرد. میخواستم بدونم همه ی دانشگاه ها اینطورین و من باید قید گروه های تحقیقاتی غیزر وابسته به برقو بزنم سر این قضیه؟

ممنون

RE: تغییر رشته در هنگام اقدام و گرفتن پذیرش - Babak - 22-01-2014

(22-01-2014, 01:23 AM)'eden' نوشته: سلام،
من به یه استاد مکانیک ایمیل دادم و اون خوشش اومد از رزومم (فیلد کاریم باهاش مچه). مشکل(و صد البته جذابیت) رشته ی ما MEMS اینه که گروه های تحقیقاتی تو مکانیک، برق، شیمی، نانو تکنولوژی و مهندسی پزشکی پخشه. رشته ی خودم برقه.
حالا استاد گفت کاش بتونی اپلای کنی ولی در مورد PhD qualifying exam در مورد دروس پایه ی مکانیک ابراز نگرانی کرد. میخواستم بدونم همه ی دانشگاه ها اینطورین و من باید قید گروه های تحقیقاتی غیزر وابسته به برقو بزنم سر این قضیه؟
ممنون

در مورد رشته‌های به اصطلاح بین‌رشته‌ای گروه تحقیقاتی اغلب شامل افراد با تخصص‌های مختلفه که هر کدوم تمرکز اصلی‌شون در رشته خودشون هست ولی در عین حال اصول اصلی سایر زمینه‌های شامل در تحقیق رو هم می‌دونند. به همین خاطر، ممکنه شما در نهایت مجبور بشید که دو، سه تا درس اصلی مکانیک رو پاس کنید تا تخصص لازم رو پیدا کنید، اما لزومی نداره که کلا از ادامه تحصیل در این رشته منصرف بشید.

RE: تغییر رشته در هنگام اقدام و گرفتن پذیرش - rezabayat - 24-01-2014

سلام دوستان
من ارشد مکانیک هستم و رزومه خوبی هم دارم و میتونم از جاهای زیادی پذیرش بگیرم
اما میخوام تو خارج از کشور اقتصاد سیاسی بخونم،ارشد یا دکتری، میخوام ببینم تغییر رشته تو دانشگاهای کانادایی راحت تره یا اروپایی
چون میخوام اول برا مکانیک اقدام کنم بعد اونجا تغییر رشته بدم
تا اونجایی که دیدم دانشگاهی اروپایی خیلی روی کورسای پاس کرده حساسن
ممنون میشم راهنماییم کنید چون نمیدونم اول واسه کجاها اقدام کنم

RE: تغییر رشته در هنگام اقدام و گرفتن پذیرش - ali90 - 23-03-2014

سلام
من رشتم برق هست با توجه به اینکه کلا واسه ارشد برق رو سخت قبول میکنن چه برسه به دادن فاند! با توجه به این مسائل چه رشته ای من میتونم تغییر بدم که شانس پذیرشم بالا بره؟(  مدیریت یا معماری و ...     ) 

RE: تغییر رشته در هنگام اقدام و گرفتن پذیرش - M1KE - 25-03-2014

فکر نمی کنم تغییر رشته دادن شما لزومن شانس تون رو برای گرفتن پذیرش بیشتر کنه چون در مقایسه با افرادی که همون رشته رو خوندن شرایط شما ضعیف تر میشه و در اون رشته ها هم به هر حال همیشه متقاضی هست و در نتیجه رقابت. مگر اینکه توانمندی های مرتبط یا خاصی با اون رشته داشته باشید. جدای از این مورد، به نظر من تنها در صورتی یک نفر باید تغییر رشته بده که واقعن به اون علاقه داشته باشه و این علاقه بتونه در آینده تحصیلی و شغلی فرد به عنوان پشتوانه ای برای جبران نقاط ضعف در اون رشته عمل کنه و فرد رو به تدریج به سطح توانمندی های بقیه دانشجوها یا فارغ التحصیلان اون رشته برسونه.

اگر موارد بالا رو کنار بگذاریم از نظر امکان پذیری، تا جایی که من اطلاع دارم کسانی که کارشناسی مهندسی داشته باشند مشکل حادی در گرفتن پذیرش در رشته های مرتبط با هنر، علوم انسانی و غیر مهندسی (به استثنای پزشکی ها) ندارند. در حالی که برعکسش در بیشتر موارد ممکن نیست یعنی در رشته های مهندسی معمولن انتظار دارند شما پایه ریاضی قوی داشته باشید و در شرایط ثبت نام معمولن اشاره می کنند که دست کم کارشناسی تون از نوع مهندسی یا مرتبط با اون بوده باشه. مگر برای گرایش های خاص اون رشته های مهندسی که نیازمند دانش ریاضی و محاسباتی زیادی نباشه.

RE: تغییر رشته در هنگام اقدام و گرفتن پذیرش - butterfly - 25-03-2014

آیا صرف علاقه داشتن به رشته خاصی می تونه متضمن موفقیت در تغییر رشته تحصیلی به اون رشته باشه؟ یعنی میشه با تلاش به سطح دانشجوهایی که از اول در همون رشته تحصیل کردند رسید؟ من متاسفانه اعتماد به نفس و شجاعت لازم برای تغییر رشته رو ندارم حتی تو ایران هم برای مقطع ارشد اقدام به تغییر رشته نکردم.
سوال دوم: یک فارغ التحصیل رشته ریاضی - به ویژه گرایش کاربردی - در کدوم رشته ها موفق تر خواهد بود؟ من به گزینه فوق لیسانس دوم هم فکر می کنم. 
ممنون میشم اگه دوستان راهنماییم کنند. 

RE: تغییر رشته در هنگام اقدام و گرفتن پذیرش - reza_1st - 25-03-2014

(25-03-2014, 05:45 PM)'butterfly' نوشته: آیا صرف علاقه داشتن به رشته خاصی می تونه متضمن موفقیت در تغییر رشته تحصیلی به اون رشته باشه؟ یعنی میشه با تلاش به سطح دانشجوهایی که از اول در همون رشته تحصیل کردند رسید؟ من متاسفانه اعتماد به نفس و شجاعت لازم برای تغییر رشته رو ندارم حتی تو ایران هم برای مقطع ارشد اقدام به تغییر رشته نکردم.
سوال دوم: یک فارغ التحصیل رشته ریاضی - به ویژه گرایش کاربردی - در کدوم رشته ها موفق تر خواهد بود؟ من به گزینه فوق لیسانس دوم هم فکر می کنم. 
ممنون میشم اگه دوستان راهنماییم کنند. 

راستش "صرف علاقه" که که توصیف خوبی نیست برای چیزی که مد نظرتونه، چون خودتون هم نوشتین "با تلاش" رسید به اون سطح که قطعاً می‌شه. مخصوصاً اگر به فوق‌لیسانس هم فکر کنید که خیلی کار راحت تر می‌شه. از طرف دیگه رشته ریاضی کاربردی، برای تغییر رشته رشته‌ی خوبیه و خیلی جاها می‌تونید برید (خیلی رشته‌ها) و زمینه تحقیقاتیتون رو جوری انتخاب کنید که خیلی هم احساس غربت نکنید. دقیقاً این موردی که مثال زدین، ریاضیات کاربردی، دوستان زیادی هستن که خوندن و الان دارن رشته‌های دیگه می‌خونند، همین الان من نمونه‌هایی که یادم میاد کسایی هستن که ریاضی خوندن والان دارن فایننس، یا مهندسی دریا یا علوم کامپیوتر می‌خونند. مطمئنن در مواردی باید تلاش بیشتری کرد و همینطور یکم فاند گرفتن سخت تر می‌شه، ولی اگه تصمیم بگیرین، کار نشد نداره. بازهم بگم که رشته شما خیلی دست شما رو باز می‌ذاره و عملاً خیلی از رشته‌های مهندسی و همینطور کامپیوتر و مالی در مرحله تحصیلات تکمیلی بخش‌هایی دارن که بیشتر به ریاضیات کاربردی شبیهه تا اسمی که اون رشته داره، از اونطرفش هم من دیدم، کسایی که رشته دیگه‌ای خوندن و بعداً دارم تحصیلشون رو توی دانشکده ریاضیات کاربردی ادامه می‌دن، در حالی که دارن ادامه همون کار تحقیقاتی خودشون رو می‌کنن که تو رشته مثلاً مهندسی خودشون شروع کرده بودن. کلاً هم این رو در نظر بگیرین که مرز بین رشته‌ها کمرنگتر از قبل شده و مخصوصاً تو خارج از ایران این موضوع بیشتر هم به چشم میاد. خلاصه کنم، در عین اینکه تلاش بیشتری لازمه هم در زمان تحصیل و هم در زمان گرفتن پذیرش و فاند، اگر فکر می‌کنین علاقه‌تون جای دیگه‌ست با تلاش می‌شه بهش رسید، فقط قبلش مطمئن بشین که به اندازه کافی از زمینه‌ای که می‌خواین واردش بشین اطلاعات دارین و واقعاً علاقه‌مندین، اینکه فقط بخواین رشته رو عوض کنید کافی نیست و باید بدونین کجا می‌خواین برین، که از پست شما من اینطور فهمیدم که ظاهراً تصمیمی در این مورد ندارین، داشتن دید نسبت به مقصد خیلی مهمه..
پ.ن. من خودم ایران برق خوندم و الان دارم اقتصاد می‌خونم، یه مواقعی سخت هم هست، ولی اگه علاقه‌تون باشه مطمئناً می‌ارزه به سختیش.