آکادمیا کافه
چگونه مقاله علمی بنویسیم - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مقاله، پایان نامه، پروپوزال و تز دکتری (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87%D8%8C-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%D8%8C-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%BE%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%84-%D9%88-%D8%AA%D8%B2-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C)
+--- موضوع: چگونه مقاله علمی بنویسیم (/Thread-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87-%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%85)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

چگونه مقاله علمی بنویسیم - Harrison - 31-01-2011

معمولا دانشجویان کارشناسی و همچنین عده‌ای از دانشجویان کارشناسی ارشد برای نوشتن اولین مقاله مشکل دارند.در واقع هدف و برنامهٔ کلی‌ برای نوشتن مقاله ندارند،که کمی‌ طبیعی‌ به نظر می‌رسد زیرا برخلاف مسائل دیگر مربوط به اپلای‌ اطلاعات کمی‌ در این زمینه وجود دارد.متاسفانه بعضا مشاهده شده همهٔ اساتید اطلاعات لازم در این زمینه را ندارند.

نکات بسیاری در نوشتن مقاله وجود دارد که مسلما از فرمول خاصی‌ پیروی نمی کند اما به هر حال نکات زیر برای شروع دانشجویانی که دید کلی‌ ندارند مفید خواهد بود:

۱)برای شروع باید یک هدف تعریف کرد و سپس برای انجام آن برنامه ریزی کرد و وقت گذشت.با انتخاب موضوع مجبور هستیم در مورد آن اطلاعات ‌ کسب کنیم،به عنوان مثال خواندن کتاب ها و مقالات مرتبط برای داشتن دید اولیه‌.این نکته باعث میشود بدانیم چه هدفی‌ می‌خواهیم تا نسبت به آن انرژی و زمان مصرف کنیم.

۲)باید به این نکته توجه داشت که ممکن است شخصی‌ در حیطه کامپیوتر علاقه و تجربهٔ کافی‌ در زمینهٔ شبکه های کامپیوتر یا رمز نگاری داشته باشد.هرچند مقالات بسیاری با این موضوع اکسپت می شوند اما کار کردن در این زمینهٔ ممکن است به آسانی‌ منجر به کشف موضوع جدید نشود و یا حتی جذابیتی برای داوران مقالات نداشته باشد.به عنوان مثال با یک نگاه سطحی مشاهده می شود امروزه بسیاری از مقالات در رشته کامپیوتر به نوعی به مباحث شبکه عصبی،فازی،الگوریتم ژنتیک،پردازش تصویر یا شبیه آن مرتبط خواهد بود.پس اهمیت انتخاب موضوع آشکار می شود.

۳)خواندن مطالب قبلی مربوط به موضوع نقش بسیار مهمی‌ دارد.به عنوان مثال شما حتی اگر خودتان برق رو اختراع کرده باشید و از وجود شخصی‌ به نام ادیسون بی خبر باشید باز هم کار شما بیهوده خواهد بود.داوران و بعضی‌ از دانشگاهها نرم‌افزاری دارند که مشخص می شود تا چه حد جملات مقاله‌ شما شبیه مقالات قبلیست.در صورت تشابه این جملات بدون ذکر منبع نوعی از دزدی علمی‌ به حساب می اید.این نکته لزوم مطالعه و تحقیق در مورد افراد قبلی‌ که در آن زمینه تحقیق کرده اند را نشان می دهد.

۴) نوشتن مقاله الزاماً به معنی کشف لایه‌‌ سوم ظرفیتی اتم های یه ماده نیست! به عنوان یک مثال ساده میتوان گفت که فرض کنیم یک جسم از نقطه A به نقطه B طبق یک فرایند معلوم حرکت می‌کند،من مدعی هستم جسم می تواند از مسیر دیگری از نقطه A به B برود به این دلیل ... و به این دلیل از نظر من بهتر و راحت تر خواهد بود،،، حال اگر دلایل ما درست و علمی‌ اثبات شود نتیجه آن می تواند منجر به یک مقاله شود و داوران را متقاعد کند.
پس یک مقاله می تواند مثلا خروجی یک برنامه نوشته شده طبق ورودی خودمان یا حتی توضیح یک یا چند METHOD و یا نه الزاماً حتی پیاده سازی آنها باشد.

۵)تعداد زیادی از جملات یه مقاله رفرنس از مقاله دیگر یا این جمله‌ای از کتاب خواهد بود.ضمنا شما حق ندارید بعضی‌ از حقایق علمی‌ را بدون ذکر منبع استفاده و یا حتی اشاره کنید.

۶)همانطور که در ابتدا اشاره شد، هدف برای شروع مقاله بسیار مهم هست.مثلا ممکن است در بعضی‌ از رشته ها مانند معماری داشتن یک مقاله ISI برای پذیرش مستر اصلا نیاز نباشد.یا در بعضی‌ از رشته‌های آزمایشگاهی و تحقیقاتی نوشتن مقاله راحت تر باشد.مثلا در در اثر ترکیب مواد و انجام آزمایشات تعداد زیادی جدول و نمودار به دست خواهد امد که DATA خوبی‌ برای نوشتن مقاله خواهد بود.رشتهٔ خود را با سایر رشته ها مقایسه نکنید.

۷)مقالات داخلی‌ هرچند ممکن است به سبب یک سری مسایل غیر علمی‌ سخت یا دیر قبول شوند یا حتی به راحتی‌ رد شوند اما شروع خوبی‌ برای مقاله ژورنالی هستند.شخصی‌ که ۱۰ مقاله داخلی‌ دارد که شاید اعتبار آنها برای دانشگاه‌های خارج از کشور معلوم نیست و قابل پیگیری نمی باشد نشان می دهد روحیهٔ تحقیق و RESEARCH بسیاری نسبت به کسی‌ که هیچ مقاله‌ای ارائه نکرده است دارد.اما دانشجوای که یک مقاله ISI ژورنالی معتبر و با ضریب IF بالا ارائه کرده است،کفه ترازو برای او نسبت به ۱۰ مقاله داخلی‌ سنگینی‌ می‌کند.پس اهمیت شناخت نوع مقاله ای که ارائه میدهیم هم نکته قابل توجه می‌باشد.

۸)دوستان کارشناسی ارشد با تجربه و استادان هیأت علمی‌ هم رشته هم از منابع مهم در کارهای تحقیقاتی گروهی‌ هستند،چرا که آنان تجربه قبلی این کار را دارند و شما می توانید در اولین مقاله‌ خود, برای انجام کارها از راهنمایی‌ آنها استفاده کنید و مقاله‌ اولتان را به صورت ۲ یا ۳نفری ارائه دهید.

RE: نوشتن اولین مقاله - Cortex - 04-02-2011

سلام محمد جان:
خسته نباشید. واقعاً اطلاعات ارزنده ای ارائه کردید. اما در قالب یک پست چند سوال برایم پیش آمد، در بعضی نکات کمی ابهام برایم وجود دارد؛
در ابتدا (1) منظور شما از خواندن کتاب و مقالات مرتبط برای وسعت دید کلی چیست؟ عموماً دید من در موضع ارائه مقاله و ثبت آن در ژورنال های ISI یا کنفرانس های IEEE کاری بسیار علمی و پیچیده است، حال آنکه آیا واقعاً می شود با همین سواد دانشگاهی و خواندن چند مقاله مربط به این دید اولیه رسید؟ (2)در پیش نیاز این دید چقدر سواد فرد می گنجد؟ چقدر مهم است یک دانشجوی مثلاً ترم 5 برق مباحث درسی اش را آپدیت روز دنیا کرده باشد تا مقالات Science Direct را متوجه شود؟چقدر باید فرد مقالات گذشته موضوع X را خوانده باشد تا حدود موضوع مقاله اش را متوجه شود؟
در مورد بند 4) این دامنه تغییرات حدوداً چقدر باشد تا مقاله، اسماً مقاله شناخته شود؟ این دید برای "مقاله اولی ها" وجود ندارد.
در مورد بند 7) وقتمان را روی ISI با IFبالا بگذاریم یا روی بدست آوردن روحیه تحقیقاتی با نوشتن چندین مقاله داخلی؟
بازهم بسیار بسیار ممنون از تمامی زحمات شما مدیر گرامی
موفق و بهروز باشید

RE: نوشتن اولین مقاله - Harrison - 04-02-2011

خواهش می‌کنم امید عزیز،قبل از توضیحات یه سری نکات یاد آوری کنم شاید دید بهتری پیدا کنید:
برای ادامهٔ تحصیل در مقطع مستر از شما به عنوان یک دانشجوی لیسانس یا دارای مدرک لیسانس به هیچ عنوان توقع مقاله ندارند،یعنی‌ جز ملزومات نیست.در واقع اگر کسی‌ در لیسانس مقالات معتبر داشته باشد لطف کرده است!!! این کار برای دانشجویان ارشد می باشد چون در طول تحصیل روش تحقیق و موضوع تز‌ خود را یاد میگیرند و کار می کنند،،،کاری که شاید ۲ تا ۳سال طول بکشد.شما به عنوان لیسانس وظیفه دارید نمره زبان،،جی آرای و معدل خوب داشته باشید.مسلما داشتن مقاله در کنار این ها به شما در گرفتن پذیرش و بورس کمک شایانی خواهد کرد،اما واجب نیست. پس در دوران لیسانس قدر وقت خود را بدانید،اما در مورد سوالات:
۱)همانطور که عرض کردم به عنوان مثال شخصی‌ که در مقطع ارشد در حال اتمام گرایش هوش مصنوعی می‌باشدو موضوع تز‌ خود را پردازش تصویر انتخاب کرده،مسلماً در طول تحصیل به اندازه کافی‌ در این زمینه کار کرده و اطلاعات دارد و برای ایشان نوشتن مقاله در زمینه پردازش تصویر راحت تر است.اما شما باید ابتدا کتاب مربوطه را مطالعه بفرمایید و وقت بگزارید تا با مفاهیم ا‌شنا شوید و بدانید‌ چند روش وجود دارد که مثلا بخواهید روی یکی‌ از روش‌ها کار کنید.
2)مسلما هیچ حدی نمی‌تواند تعریف کرد...شما قرار است روی یک موضوع خاص کار کنید،حتی ممکن است بعضی‌ از داوران هم پیش زمینهٔ قبلی‌ در مورد بعضی‌ مطالب یک مقاله فرستاده شده نداشته باشند.اما آنچه‌که مسلم است باید اصول و مبانی موضوع مورد نظر را درک کرده باشید.
4)شما وقتی‌ حدود ۵۰،۱۰۰ یا حتی ۲۰۰ مقاله مرتبط مطالعه می‌کنید مسلماً به موضوع دید پیدا می‌کنید و متوجه می شوید چه کار‌های می شود انجام داد و علاقهٔ تحقیقیتان را پیدا خواهید کرد.
7)مقالات معتبر هم احتیاج به روحیه تحقیقاتی‌ دارند،اولین مقاله معمولا سخت هست،اما پس از آن کارهای بعدی راحت خواهد بود.مسلماً برای شروع ژورنال معتبر کمی‌ سخت هستند،اما از همین داخلی ها شروع کنید انشا‌الله تجربیات نوشتن مقالات بهتر را هم بدست می اورید.
موفق باشید.

RE: نوشتن اولین مقاله - Cortex - 07-04-2011

محمد جان:
این امکان وجود داره که تاپیکی تحت عنوان اولین مقاله اکسپت شده بزارید تا دوستانی که اولین مقاله حالا چه لیسانس چه فوق لیسانس " خودشون نوشته اند" در صورت تمایل Abstract یا متن کاملشو بزارن ببینیم منظور از مقاله چی هست؟... چون من خودم واقعاً مشکل دارم در خوندن و فهمیدن مقالات الزویر و ساینس دایرکت...
البته زیادم وقت نزاشتم اما راغبم مقالات دوستان بخصوص دور لیسانس رو بخونم. فکر کنم موثر و پرانگیزه باشه...
ارادتمند

RE: نوشتن اولین مقاله - AVA - 08-04-2011

(07-04-2011, 11:47 PM)Omid نوشته: محمد جان:
این امکان وجود داره که تاپیکی تحت عنوان اولین مقاله اکسپت شده بزارید تا دوستانی که اولین مقاله حالا چه لیسانس چه فوق لیسانس " خودشون نوشته اند" در صورت تمایل Abstract یا متن کاملشو بزارن ببینیم منظور از مقاله چی هست؟... چون من خودم واقعاً مشکل دارم در خوندن و فهمیدن مقالات الزویر و ساینس دایرکت...
البته زیادم وقت نزاشتم اما راغبم مقالات دوستان بخصوص دور لیسانس رو بخونم. فکر کنم موثر و پرانگیزه باشه...
ارادتمند
امید جان اگه منظور شما نمونه مقالات علمی چاپ شده در نشریات علمی داخل کشور هست می تونی نمونه های خیلی خوبی رو از اینجا دانلود کنی و بخونی و اگه دنبال مطالعه مقالات علمی به زبان انگلیسی هستی حتما سری به سایتهایی که به طور تخصصی در مورد رشته شما مقاله دارن بزن. آدرس این سایتها رو می تونی از مجلات علمی داخلی که در کتابخانه دانشگاهها هست پیدا کنی. ضمنا پیشنهاد می کنم از سایروس که یکی از جامع ترین موتورهای جستجوگر علمی هست استفاده کنی.

ساختار مقاله های رشته های مختلف با هم فرق دارن ولی در کل همه اونها از اصول کلی پیروی می کنند. که اگه دوستان هم موافق باشند بهتره قدم به قدم در مورد این اصول کلی با هم صحبت کنیم. ضمنا یک نکته ساده ولی مهم اینه که در قدم اول باید طرز نوشتن صحیح گزارش نهایی یک پروژه رو یاد گرفت. هر چند که در نظر بعضی افراد از جمله خود من نوشتن مقاله از انجام پروژه مربوط به اون سخت تر هست Big Grin ولی اگه کسی بتونه گزارش نهایی تحقیق رو خوب بنویسه دیگه نوشتن مقاله کار خیلی سختی نخواهد بود.

RE: نوشتن اولین مقاله - Cortex - 08-04-2011

ممنون از اطلاعات عالی تون...
فقط چندتا مشکل: یکی سایت SID من هرجوری سرچ می کنم موتورش نمی تونه متن منو تشخیص بده و میگه مقاله ای یافت نشد...
سایت Scirus هم در صورت تایپ کی ورد نام ژورنال ارائه می ده نه خود مقالات مربوطه. اگر کسی بصورت مستقیم مقاله می خواد می تونه از همون SciencDirect دانلود کنه؛ اما پولیه می تونه از سایت دانشگاشون مجانی بگیره.
-----------------------
در مورد جلو رفتن نوشتن اولین مقاله من موافقم که قدم قدم جلو بریم.
برای شروع آیا دوستان کسی در مقطع کارشناسی هم بدون کمک اساتید تونسته مقاله بده؟
ممنون

RE: نوشتن اولین مقاله - Pejman - 08-04-2011

من اینجا می خوام در مورد نحوه نوشتن مقاله برای فردی که موضوعش رو انتخاب کرده و همه کارهاش رو انجام داده و نتایج رو داره و حالا می خواد مقاله رو بنویسه توضیحاتی بدم.

به نظر من قبل از اینکه کسی بخواد مقاله بده باید حداقل 15-20 تا مقاله رو بخونه تا قالب مقاله دستش بیاد. اینکه هر بخش شامل چه مواردی می شه و سبک نوشتن مقالات به چه صورت هست. مهمترین بخش مقاله بخش نتایج هست. شما تا نتایج یه تحقیق رو نداشته باشید مقاله ای نمی تونید بدید. به نظرم بهتره اول آدم با مقاله کنفرانسی شروع کنه که آماده کردنش از ژورنالی راحت تره.

اگر نتایج آماده دارید می تونید شروع کنید به گشتن تو اینترنت و تا می تونید مقالات و کتابهای مرتبط با بحث خودتون رو در بیارید. بعد اینها رو مطالعه می کنید و می بینید گذشتگان قبل از شما در این مورد چه کارهایی کردن. این می شه بخش مقدمه و literature review شما. همینطور یه کلیاتی راجع به تعاریف مرتبط با بحث و هدف انجام پژوهش خودتون رو تو مقدمه می نویسید.

حالا بسته به رشته تون یه توضیحاتی راجع به روشهای مورد استفاده و مواد مورد استفاده می دید. حالا چه پژوهش شما تجربی باشه چه نظری، چه تئوری باشه چه کاربردی، از یک روشها و موادی استفاده کردید که اینجا باید با جزئیات توضیح بدید. مثلاً تو یه شبیه سازی عددی جریان در سیالات این بخش شامل اینها می شه: تعریف پارامترهای مهم و فرضیات به کار رفته، معادلات حاکم بر جریان، انتخاب مدل، نحوه انجام شبیه سازی.

بعد می رید سراغ نتایج و نتایجی که دارید رو به کمک جدول، شکل و نمودار توضیح می دید و در آخر هم نتایج رو خلاصه می کنید.

حالا خلاصه همه این کارهاتون رو با تاکید بر نتایج به صورت conclusion می نویسید. برای abstract یا چکیده، (همونطور که از اسمش پیداست) مقاله تون رو به صورت خلاصه مرور می کنید. در واقع چکیده رو برای کسی می نویسید که نمی خواد مقاله رو کامل بخونه و فقط می خواد به صورت خیلی خلاصه بدونه شما چی کار کردید. (انگار که مثلاً یه فیلم رو واسه دوستتون بخواید تعریف کنید)

اینها کارهایی بود که به نظر من تو مقاله دادن باید انجام بدید. البته سعی کردم به زبان ساده و برای کسی بگم که تا حالا مقاله نداده. یه کمی زیادی کلی و ساده شد. امیدوارم به درد بخوره.

RE: نوشتن اولین مقاله - AVA - 08-04-2011

(08-04-2011, 11:19 AM)Omid نوشته: ممنون از اطلاعات عالی تون...
فقط چندتا مشکل: یکی سایت SID من هرجوری سرچ می کنم موتورش نمی تونه متن منو تشخیص بده و میگه مقاله ای یافت نشد...
سایت Scirus هم در صورت تایپ کی ورد نام ژورنال ارائه می ده نه خود مقالات مربوطه. اگر کسی بصورت مستقیم مقاله می خواد می تونه از همون SciencDirect دانلود کنه؛ اما پولیه می تونه از سایت دانشگاشون مجانی بگیره.
-----------------------
در مورد جلو رفتن نوشتن اولین مقاله من موافقم که قدم قدم جلو بریم.
برای شروع آیا دوستان کسی در مقطع کارشناسی هم بدون کمک اساتید تونسته مقاله بده؟
ممنون
بهتره با کلید واژهای کلی تر هم امتحان کنید. اگه باز هم همین جواب رو دیدی حتما مقاله ای در ارتباط با موضوع مورد نظر شما نداره.
در مورد سایت سایروس مقالاتی که از SciencDirect قابل دانلود هستند پولی هست و در همین سایت شما می تونید مقالاتی که از Biomed یا Pubmed لینک داده شدند را به صورت Fulltext و رایگان دریافت کنید.

RE: نوشتن اولین مقاله - Cortex - 10-04-2011

در ادامه بحث برای سایت SID اضافه کنم:
تا جایی که می تونید کلمات جزئی و ریز سرچ کنید چون موتور جستجوی پیشرفته ای نداره...
دوم اینکه این سایت بیشتر بروی مقالات رشته های پزشکی و علوم تجربی و روانشناسی مانور می ده و زیاد طرف فنی مهندسی نیومده(حداقل برق اینطوری بود).
البته بخش انگلیسیش پرمقاله تر هستش...
دوستان اگر سایت خوبی مثه همین برای فنی مهندسی می شناسند معرفی کنند.(فارسی)
باتشکر

RE: نوشتن اولین مقاله - Pejman - 10-04-2011

سایت civilica مقالات فارسی خوبی داره. مقالات انگلیسی هم داره. جستجوی خوبی هم داره. البته باید حق عضویت بدی و بعد می تونی مقالات رو دانلود کنی. هزینه ثبت نامش زیاد نیست. من دو سال پیش عضو شدم 10 هزار تومن بود و می شد 50 تا مقاله دانلود کرد. امکانات دیگه ای هم داره، مثل لیست کنفرانس های داخلی و خارجی و غیره.