آکادمیا کافه
شرایط و موارد خاص صدور معافیت تحصیلی - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: گرفتن گذرنامه، سربازی و خروج از کشور (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%DA%AF%D8%B0%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%D8%8C-%D8%B3%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%88-%D8%AE%D8%B1%D9%88%D8%AC-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1)
+---- انجمن: معافیت تحصیلی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C)
+---- موضوع: شرایط و موارد خاص صدور معافیت تحصیلی (/Thread-%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%D9%88-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%AE%D8%A7%D8%B5-%D8%B5%D8%AF%D9%88%D8%B1-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

شرایط و موارد خاص صدور معافیت تحصیلی - programming_ma - 01-10-2012

در این تاپیک در زمینه شرایط و موارد خاص صدور معافیت تحصیلی گفتگو خواهد شد، لطفا سوالات خودتون رو فقط در این مورد، در این تاپیک مطرح بفرمائید (مدیریت فروم)
-----------------------------------------------------------------------------------------
سلام دوستان

راسش یه مورد خاص برای من به وجود اومده که تقاضا دارم دوستانی که در این رابطه تجربه دارن کمک کنن.
حقیقتش اینه که من از سال 2011-2012 شروع به تحصیل در مقطع دکتری کردم اما بعد از یه سال بنا به دلایلی دیگه تمایل ندارم که توی اون دانشگاه درس بخونم، همچنین فاندم هم قطع شده پس ادامه تحصیل توی اون دانشگاه امکان پذیر نیست.
از طرفی تا آخر شهریور 92 یا همون 2013 اجازه خروج برام توی پاسپورت ثبت شده. حالا سوالی که من دارم اینه که با توجه به اینکه من هیچ موقع غیبت نداشتم یا از هیچ مقطعی انصراف ندادم ایا می تونم الان اپلای کنم برای یه دانشگاه و مثلا از 2013-2014 شروع کنم به دکتری خوندن توی یه دانشگاه دیگه و حتی یه کشور دیگه ؟

بعضی از دوستان می گفتن که فقط تا یه سال بعد از اینکه توی مقطع جدید شروع به تحصیل کرده باشی می تونی این کار رو بکنی .. اما در عین حال این مطلب رو دیدم که انگار به تازگی عنوان شده ... اما نمی دونم آیا میشه به این عنوان تعبیرش کرد که کاری که من می خوام انجام بدم شدنیه هستش یا نه ... لینک

RE: شرایط و موارد خاص صدور معافیت تحصیلی - MaMi - 01-10-2012

ضمن خوشامد به شما به جهت پیوستن به فروم Smile
دوست من، همونجور که در لینکی که قرار دادید، اشاره شده است؛
"وي درخصوص شرايط دانشجويان انصرافي اظهار داشت: اين دسته ازدانشجويان چنانچه تمايل به ادامه تحصيل داشته باشند مي بايست حداكثر تا يكسال بعد از تاريخ انصراف، در دانشگاه و مقطع جديد شروع به تحصيل نمايند، كه در اين صورت مدت تحصيل قبلي آنها، درسنوات مقطع جديد لحاظ نخواهد شد"
یعنی به عنوان مثال، شما در ترم پائیز سال 90 شروع به تحصیل کردید، در شهریور ماه 91 انصراف از تحصیل دادید، تا شهریور 92 فرصت دارید که در دانشگاه جدید شروع به تحصیل کنید

نگه داشتن ترم برای استفاده از معافیت تحصیلی - mhz_ir - 17-10-2012

سلام.برای استفاده از معافیت تحصیلی در مقطع ارشد می خواستم بپرسم اگر ترمی که فقط پایان نامه داشته باشم بازهم

دانشگاه نامه معافیت تحصیلی برای اجازه خروج از کشور رو میده؟لازم نیست درس داشته باشم؟

RE: شرایط و موارد خاص صدور معافیت تحصیلی - MaMi - 18-10-2012

به صورت معمول، طول سنوات برای ارشد 4 ترم است (چه درس داشته باشید، چه پایان نامه داشته باشید فقط)، ولی شما میتونید در صورت موافقت شورای آموزشی دانشکده /دانشگاه، تمدید سنوات کنید، که فقط در این صورت برای ترم 5 شما هم معافیت تحصیلی صادر خواهد شد و تا زمانی که معافیت تحصیلی داشته باشید میتونید با استفاده از اون، از کشور خارج بشوید (طبق ضوابط مشخص در این تاپیک)

RE: شرایط و موارد خاص صدور معافیت تحصیلی - masoudgh2005 - 01-11-2012

سلام

من دو تا سوال در مورد انصراف از تحصیل و شروع مجدد تحصیل دارم

من از یکی از دانشگاه های آمریکا برای زمستون پذیرش دارم ولی به خاطر هزینش
نمی تونم برم. توی این آدرس از نظام وظیفه توضیح داده که بعد از انصراف از
تحصیل می شه در همون مقطع یا مقطع پایین تر (در کل طول تحصیل از دیپلم تا
دکترا فقط یک بار ) دوباره ادامه تحصیل داد.من می خوام انصراف از تحصیل بدم
و دوباره توی این فرجه ی یکساله پذیرش بگیرم و معافیت تحصیلی بگیرم.

http://police.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?Object=News&ID=90b79b29-4a86-42e3-8153-0c5bfa20792b&LayoutID=26e2a87c-aaf5-4502-ba49-4b1e474cd4de&CategoryID=a1e98947-f745-40c1-83c2-578db36d1e55

سوال اولم اینه که برای انصراف از تحصیل از دانشگاه خارج کشور چه طوری باید
این کار رو انجام داد. می شه همین طوری رفت وزارت علوم و با وجود اینکه
نرفتم و شروع به تحصیل نکردم بگم می خوام انصراف از تحصیل بدم؟ یا اینکه
باید از دانشگاه مورد نظر مدرکی مبنی بر انصراف ارایه داد؟

سوال دوم اینه که الان اگر من انصراف ازتحصیل بدم باز هم میتونم برای خارج
از کشور برای ارشد پذیرش بگیرم یا نه؟ توی این لینک پایین مربوط به سال ۸۹
نوشته که یکی از شرایط گرفتن معافیت تحصیلی دانشجوی انصرافی نبودنه!!!
حالا من نمودنم آیا با این شرایط می شه با انصراف دادن دوباره توی فرجه
یکساله از خارج از کشور پذیرش گرفت و بعدش معافیت تحصیلی گرفت؟

http://news.police.ir/NCMS/Fullstory/?Id=196524

ممنون از پاسختون.

RE: شرایط و موارد خاص صدور معافیت تحصیلی - MaMi - 01-11-2012

(01-11-2012, 03:51 PM)masoudgh2005 نوشته:
من دو تا سوال در مورد انصراف از تحصیل و شروع مجدد تحصیل دارم

من از یکی از دانشگاه های آمریکا برای زمستون پذیرش دارم ولی به خاطر هزینش نمی تونم برم. توی این آدرس از نظام وظیفه توضیح داده که بعد از انصراف از تحصیل می شه در همون مقطع یا مقطع پایین تر (در کل طول تحصیل از دیپلم تا دکترا فقط یک بار ) دوباره ادامه تحصیل داد.من می خوام انصراف از تحصیل بدم و دوباره توی این فرجه ی یکساله پذیرش بگیرم و معافیت تحصیلی بگیرم. منبع
سوال اولم اینه که برای انصراف از تحصیل از دانشگاه خارج کشور چه طوری باید این کار رو انجام داد. می شه همین طوری رفت وزارت علوم و با وجود اینکه نرفتم و شروع به تحصیل نکردم بگم می خوام انصراف از تحصیل بدم؟ یا اینکه باید از دانشگاه مورد نظر مدرکی مبنی بر انصراف ارایه داد؟
سوال دوم اینه که الان اگر من انصراف ازتحصیل بدم باز هم میتونم برای خارج از کشور برای ارشد پذیرش بگیرم یا نه؟ توی این لینک پایین مربوط به سال ۸۹ نوشته که یکی از شرایط گرفتن معافیت تحصیلی دانشجوی انصرافی نبودنه!!! حالا من نمودنم آیا با این شرایط می شه با انصراف دادن دوباره توی فرجه یکساله از خارج از کشور پذیرش گرفت و بعدش معافیت تحصیلی گرفت؟ منبع
ممنون از پاسختون.
دوست من، تا جایی که من شنیدم، شما از دانشگاه مقصد نامه ای مبنی بر انصراف از تحصیل دریافت خواهید کرد، با اون نامه به وزارت علوم مراجعه کرده و با ارائه نامه انصراف، نامه ای برای نظام وظیفه دریافت خواهید کرد (مبنی بر اینکه آقای X معافیت تحصیلی اش، لغو شده است) و مراحل آزادکردن وثیقه رو دنبال میکنید. باز هم تکرار میکنم، اینها فقط شنیده های من بود و بنظرم برای اطمینان بهتر است که از نظام وظیفه استان سوال کنید و ما رو هم در جریان جواب سوالتون قرار بدهید.
در مورد سوال دوم، طبق قانون جدید نظام وظیفه (سال 90)، شما در طول دوران تحصیلتون، میتونید فقط یکبار، انصراف از تحصیل داده و سپس در صورت پذیرفته شدن در دانشگاه، دوباره ادامه تحصیل بدهید (بدون توجه به مقطع تحصیلی، یعنی اگر یکبار در ارشد انصراف بدید و دوباره از معافیت تحصیلی برای ارشد استفاده کنید، نمیتونید دوباره در دوره دکتری انصراف بدید و در صورت پذیرفته شدن، دوباره دکتری بخونید).

RE: شرایط و موارد خاص صدور معافیت تحصیلی - irnco - 03-11-2012

سلام
من دانشجوی کارشناسی ترم ۷ هستم و قصد دارم برای تحصیل خارج از کشور در مقطع کارشناسی و رشته متفاوت اقدام کنم . . . میدونم بعد از فارغ تحصیلی رشته فعلی نمیتونم بدون رفتن به سربازی برای خارج شدن از کشور و تحصیل مجدد اقدام کنم. . . آیا امکانش هست که انصراف بدم (خیلیی نامردیهِ ترم هفتم!!!!) و از این قانون که اینجا مطرح کردید برای تحصیل در کارشناسی خارج از کشور استفاده کنم

RE: شرایط و موارد خاص صدور معافیت تحصیلی - MaMi - 03-11-2012

(03-11-2012, 09:09 PM)irnco نوشته:
سلام
من دانشجوی کارشناسی ترم ۷ هستم و قصد دارم برای تحصیل خارج از کشور در مقطع کارشناسی و رشته متفاوت اقدام کنم . . . میدونم بعد از فارغ تحصیلی رشته فعلی نمیتونم بدون رفتن به سربازی برای خارج شدن از کشور و تحصیل مجدد اقدام کنم. . . آیا امکانش هست که انصراف بدم (خیلیی نامردیهِ ترم هفتم!!!!) و از این قانون که اینجا مطرح کردید برای تحصیل در کارشناسی خارج از کشور استفاده کنم

درود. دوست من همون طور که در اینجا بیان شده، شما میتونید در طول دوران تحصیل (از دیپلم تا دکتری) یک بار (بدون توجه به مقطع تحصیلی) انصراف داده و دوباره در همون مقطع ادامه تحصیل بدهید. این موضوع به این معنی است که شما اگر از دوره کارشناسی انصراف بدهید، میتونید حداکثر یکسال پس از انصراف، دوباره در دوره کارشناسی ادامه تحصیل بدهید ولی وقتی مقطعی رو به پایان برسونید (به عنوان مثال کارشناسی) برای همون مقطع نمیتوانید از معافیت تحصیلی استفاده کنید، به بیان دیگر، معافیت تحصیلی برای هر مقطع فقط یکبار صادر میشود (با فرض اینکه اون مقطع رو به پابان برسونید).

[جداشده] اول سربازیم را بروم و بعد خارج شوم یا زودتر با قید وثیقه خارج شوم؟ - dariush66 - 11-04-2013

سلام من یه سوال دارم ممنون می شم کمکم کنین ... قبلا شنیده بودم که دانشجو کارشناسی ترم 14 سنواتی (که سنوات از نظام وظیفه گرفته ) می تونه پول بزاره (15 تومن) و خروج کنه و مشکلی نیست اما دیروز از دانشگاه از قسمت مشمولین سوال کردم گفت که فقط توی 12 ترم دانشگاه آزاد نامه برای نظام وظیفه می ده بعدش نمی ده ... می خواستم بپرسم که این درسته طرف راست گفته ؟ خیلی ممنون

RE: [جداشده] اول سربازیم را بروم و بعد خارج شوم یا زودتر با قید وثیقه خارج شوم؟ - MaMi - 11-04-2013

(11-04-2013, 08:01 AM)'dariush66' نوشته: سلام من یه سوال دارم ممنون می شم کمکم کنین ... قبلا شنیده بودم که دانشجو کارشناسی ترم 14 سنواتی (که سنوات از نظام وظیفه گرفته ) می تونه پول بزاره (15 تومن) و خروج کنه و مشکلی نیست اما دیروز از دانشگاه از قسمت مشمولین سوال کردم گفت که فقط توی 12 ترم دانشگاه آزاد نامه برای نظام وظیفه می ده بعدش نمی ده ... می خواستم بپرسم که این درسته طرف راست گفته ؟ خیلی ممنون

دوست من، تا جایی که من اطلاع دارم، از سال 1390، نظام وظیفه برای دانشجویانی که تعداد سنواتشون بیش از سنوات مجاز  تعیین شده در هر مقطع تحصیلی است، معافیت تحصیلی صادر نخواهد کرد. از اونجا که قوانین نظام وظیفه دائما در حال تغییر است، برای اطمینان از این موضوع پیشنهاد میکنم که سوالتون رو با مرکز مشاوره نظام وظیفه هم در میان بگذارید و پاسخش رو  برای استفاده دوستان در آینده، در اینجا مطرح کنید.