آکادمیا کافه
چگونه SoP بنویسیم؟ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مدارک مورد نیاز (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2)
+---- انجمن: Statement of Purpose - SoP (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-Statement-of-Purpose-SoP)
+---- موضوع: چگونه SoP بنویسیم؟ (/Thread-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-SoP-%D8%A8%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%85%D8%9F)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - Babak - 26-11-2012

(23-11-2012, 06:11 PM)MaMi نوشته:
دوستان یک سوال؛ من در مورد دوران کارشناسی و بعدش دوره کارشناسی ارشدم به صورت جدا (در حد یک پاراگراف) نوشتم (از لحاظ علمی و آکادمیک) از طرفی در اواخر دوران کارشناسی به صورت نیمه وقت و در دوران کارشناسی ارشد به صورت تمام وقت کار هم میکردم (تقریبا مرتبط بود). حالا این کار کردن رو در پاراگراف های بعد بنویسم یا در همون پاراگراف ها که در مورد کارشناسی و کارشناسی ارشد صحبت کردم؟ (کار دوران کارشناسی ارشدم بعد از فارغ التحصیلی و تا قبل از اعزام به خدمت هم ادامه داشت). چون بحث در مورد کارشناسی ارشدم رو با صحبت درباره پایان نامه و مقاله ای که ازش در آوردیم تموم کردم.
ضمن اینکه بنظر شما اشاره کنم که حدود 16 ماه رفتم سربازی و به همین دلیل بین تحصیل و کارهای علمی ام فاصله افتاده (یعنی بین کارشناسی ارشد و دکتری که قراره بخونم)؟!
نظر شخصی من اینه که جدا نوشتنش مشکلی نداره و به قول بقیه دوستان این مورد سلیقه‌ای هست و به نحوه بخش بندی مطالب شما بستگی داره و نمی‌شه یک قانون کلی در موردش صادر کرد.
در مورد سربازی، اگر کار مرتبط انجام دادید اشاره کنید، ولی نظر من اینه که کلا سربازی رو زیاد پررنگ نکنید. اگر کار مرتبط انجام دادید به نظرم فقط به عنوان تجربه کاری بهش اشاره کنید، نه به عنوان سربازی. این کسی بین کارشناسی ارشد و دکترا فاصله بیاندازه و کار کنه از نظر دانشگاه‌ها و استادها هیچ مشکلی نداره و فاصله یکی دو ساله اصلا فاصله زیادی نیست که بخواهید نگرانش باشید و حتما سعی کنید که توضیح بدید.

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - maryam4312 - 13-12-2012

درود

اینکه کارهای پایان نامه به تنهایی انجام شده و مشارکت استاد درش خیلی کم بوده(با تقریب خیلی خوبی صفر) رو در رزومه بعنوان شاهدی براین مدعا که میتونی مستقلا کارها رو پیش ببری،میشه ذکر کرد یا ممکنه گفتنش تاثیر توصیه نامه ی استاد رو کم کنه! بگن خب این استادی که زیاد باهاشون همکاری نداشتن نمیتونه شناخت کافی از دانشجو داشته باشه !

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - Shahrouz - 13-12-2012

درود
اینها سوالیه؟ متوجه سوالتون نشدم.

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - maryam4312 - 13-12-2012

اینکه توانایی کارکردن مستقل رو داریم (سوای قدرت کارگروهی که اون جداس) ویژگی مثبتی هست درسته؟خب حالا برای اثباتش بگیم که کارهای پایان نامه کار خودمون بوده و کمک استاد خیلی کم بوده؟ اگه اینو بگیم اونوقت این تصور پیش نمیاد که خب شناخت استادی که تعامل کمی داشته با دانشجو از دانشجو کمه و توصیه نامش خیلی مفید نیست؟

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - Shahrouz - 13-12-2012

به این می گن self-motivated یا چیزی شبیه این.نیازی نیست که این دلایل رو براش بیارید فقط ذکر کنید که در پروژه ها به این شکل عمل کردید.

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - maryam4312 - 14-12-2012

درود
چقدر از اس اوپی رو باید به توضیح کار پایان نامه ومقالاتمون اختصاص بدیم؟

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - blur - 14-12-2012

(14-12-2012, 01:03 PM)maryam4312 نوشته: درود
چقدر از اس اوپی رو باید به توضیح کار پایان نامه ومقالاتمون اختصاص بدیم؟
مریم جان شاید این لینک کمک کننده باشه. مال برکلیه و یه تقسیم بندی ای کرده که محتوای هر قسمتو به چی اختصاص بدین.

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - Pejman - 16-12-2012

(13-12-2012, 01:35 PM)maryam4312 نوشته: اینکه توانایی کارکردن مستقل رو داریم (سوای قدرت کارگروهی که اون جداس) ویژگی مثبتی هست درسته؟خب حالا برای اثباتش بگیم که کارهای پایان نامه کار خودمون بوده و کمک استاد خیلی کم بوده؟ اگه اینو بگیم اونوقت این تصور پیش نمیاد که خب شناخت استادی که تعامل کمی داشته با دانشجو از دانشجو کمه و توصیه نامش خیلی مفید نیست؟
به نظر من این کار جالب نیست. شما با این کار استادتون رو به نوعی زیر سوال می برید و این نمی تونه نکته مثبتی باشه. سعی کنید تو SOP هیچ وقت بد کسی رو نگید. به هر حال می تونید تا حدودی با ادبیات دیگر و به شکلی دیگر نقش پر رنگ و تلاش های خودتون رو در پایان نامه بیان کنید. ولی از کسی بد نگید.

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - maryam4312 - 16-12-2012

(16-12-2012, 03:08 PM)Pejman نوشته: به نظر من این کار جالب نیست. شما با این کار استادتون رو به نوعی زیر سوال می برید و این نمی تونه نکته مثبتی باشه. سعی کنید تو SOP هیچ وقت بد کسی رو نگید. به هر حال می تونید تا حدودی با ادبیات دیگر و به شکلی دیگر نقش پر رنگ و تلاش های خودتون رو در پایان نامه بیان کنید. ولی از کسی بد نگید.
قصدم خراب کردن ایشون نیست اتفاقا میخوام یه جوری هم بگم که اینطوری نشه!
(اما ایشون اصلا ایران نبودن از شروع کار تا پایان)

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - Shahrouz - 16-12-2012

خب مریم گرامی شما باید یک خورده به این جنبه هم فکر کنید که قصدتون چی هست؟! این کار هیچ فایده ای براتون نداره.