آکادمیا کافه
چگونه SoP بنویسیم؟ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مدارک مورد نیاز (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2)
+---- انجمن: Statement of Purpose - SoP (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-Statement-of-Purpose-SoP)
+---- موضوع: چگونه SoP بنویسیم؟ (/Thread-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-SoP-%D8%A8%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%85%D8%9F)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - spt - 09-01-2012

(09-01-2012, 08:50 PM)alireza_in_cafe نوشته: دوستان عزیز به کمک فوری شما نیاز دارم.
یکی از دانشگاههای آسایی در فرم اس-او-پی خواسته که بگم تحصیل و تحقیق من در اون کشور خاص، چه فایده ای به حال اونها داره. من واقعا نمی دونم چه فایده ای میتونه برای اونها به طور خاص داشته باشه. چی بنویسم به نظرشما؟
دوست من!
میشه یکم بیشتر از جزئیات بگی؟
با توجه به اینکه کمک میخای قاعدتا باید بدونیم شما کدوم کشور میخاید تشریف ببرید و رشتتون چیه و از این قبیل چیز ها که بتونیم بهتون کمک کنیم Smile
در مورد اینکه چه فایده ای برای اونها داره اگه من بودم به طور یقین از خودم تعریف میکردم و میگفتم با پیشتکار من و اینکه من خیلی خوبم!! میتونم مفید باشم چه در گروه که باعث ایجاد انرژی بشم و چه در دانشگاه که مقالات آینده ی من باعث بهتر شدن دانشگاه خواهد شد... و حتی برای کشور که یه نیروی متخصص کاری عالی مثل من میخاد بیاد و اونجا بمونه برای آینده... (البته احتمالا قبلا باید توی اس او پی نوشته باشید که دوست دارید در آینده هم در همون کشور بمونید و چون کشور رو دوست داشتید تصمیم گرفتید برید اون دانشگاه!!)
البته این سلیقه ای هست و اگه دقیق تر بدونیم شاید بهتر بتونیم بهتون کمک کنیم... مطمئنا جواب شما کلی و کلیشه ای خواهد بود!! یعنی به این جور سوال ها باید جواب های کلی داد...

موفق باشید Smile

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - alireza_in_cafe - 09-01-2012

(09-01-2012, 09:00 PM)spt نوشته: ....البته این سلیقه ای هست و اگه دقیق تر بدونیم شاید بهتر بتونیم بهتون کمک کنیم... مطمئنا جواب شما کلی و کلیشه ای خواهد بود!! یعنی به این جور سوال ها باید جواب های کلی داد.

سلام. آفرین! باید بهش جواب کلی و کلیشه ای داد و اصلا غیر از این چیز دیگه ای نمیشه گفت. اما اطلاعات:

لیسانس کامپیوتر-نرم افزار- فیلد:هوش مصنوعی:پردازش زبان/ متقاضی دوره مستر دانشگاه ust کشور هنگ کنگ./ اس-او-پی که نمی خواند در واقع سه تا قسمت داره که هر کدوم یه بخشی از اس-او-پی رو کاور میکنه به این صورت:
1- research plan
2-reasons for choosing this country and this university
با توجه به محدودیت کلمه، نشد که از کشور دوست و برادر هنگ کنگ Wink تمجیدی به عمل بیارم. فقط به حق و به جا از فکولتی و خود دانشگاه تعریف کردم. حتی نشد بگم دلم کدوم استاد رو میخواد! Undecided
3-your benefits for hong kong
مشتاقانه منتظر پاسختون هستم. در ضمن اگر پیشنهادی دارید که دو قسمت دیگه رو تغییراتی بدم تا بهتر بتونم مطالب رو کامل برسونم استقبال میکنم (و پیشاپیش تشکر)

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - Pejman - 10-01-2012

در مورد قسمت سوم، من پیشنهاد می کنم که نمونه های SOP اینجا رو یه نگاهی بندازید، فکر کنم بهتون یه دیدی می ده.

چیزی که به ذهن من می رسه اینه که از طریق تحصیل در هنک کنگ شما می تونید تبادلات فرهنگی انجام بدید، هم هنک کنگ رو به ایران بشناسونید، هم بر عکس. همینطور تخصص و تجربیاتی که در زمینه تحقیقاتی مورد نظرتون دارید، در اختیار تکنولوژی و ارتقای علم در هنک کنگ قرار می گیره...

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - spt - 10-01-2012

به نظر من بگو هنگ کنگ کشوریه که جای پیشرفت داره و این فرصت به شما داده میشه که بتونی استعداد خودت رو نشون بدی.... یعنی محیطی داره که توش آینده داری و این بهترین موقعیته برای شما که خودت رو با یکی از در حال پیشرفت ترین کشور های دنیا همراه ببینی....
با توجه به تجربه من بهترین حالت برای مخ زنی در اس او پی انگیزش برای آینده هست!!

موفق باشی Smile

چگونه SoP بنویسیم؟ - sepehrdad - 19-02-2012

سلام یه نمونه sop برای مقطع کارشناسی میخوام(در حین تحصیل در این مقطع هستم ترم4)رشته فیزیک مهنرسی-لیرز و اپتیک

من 20 سالمه واسه انتقال به کشور های اروپایی هم این sop رو میخوام

با توجه به سنم به نظر شما از من کار تحقیقاتی یا مقاله و یا .... میخوان؟؟؟؟؟؟؟؟

پس من تو اون sop چی بنویسم؟

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - mojedy - 19-02-2012

من باید برای تزم (master) یه personal letter کوتاه بنویسم(که فکر میکنم همون sop باشه)، دوستان ممکن من رو راهنمایی کنین:

معمولا در sop یه پاراگراف رو به گذشته اختصاص میدن .. به نظرتون برای تز هم همین کار رو بکنم؟ مثلا به لیسانس؟ یا سابقه کارایی که در رابطه با این تز دارم؟ و اینکه کلا در مورد اینکه چرا میخوام تز رد در این موضوع کار کنم؟ ازونجایی که تز مال کمپانی هست، به نظرتون باید اشاره کنم که مثلا کمپانی خوبیِ و ازین چیزا؟

ممنون

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - Saeid - 19-02-2012

(19-02-2012, 01:01 PM)mojedy نوشته: من باید برای تزم (master) یه personal letter کوتاه بنویسم(که فکر میکنم همون sop باشه)، دوستان ممکن من رو راهنمایی کنین:

معمولا در sop یه پاراگراف رو به گذشته اختصاص میدن .. به نظرتون برای تز هم همین کار رو بکنم؟ مثلا به لیسانس؟ یا سابقه کارایی که در رابطه با این تز دارم؟ و اینکه کلا در مورد اینکه چرا میخوام تز رد در این موضوع کار کنم؟ ازونجایی که تز مال کمپانی هست، به نظرتون باید اشاره کنم که مثلا کمپانی خوبیِ و ازین چیزا؟

ممنون
دوست عزیز میتونید در مورد گذشته و سابقه ریسرچ اگه ربط داره یا مرکزی که ریسرچ رو انجام دادید یا کلیت و مقالات و ....اشاره کنید....میتونید بنویسید و رو سایت فایلشو آپلود کنید تا دوستان نظر بدن

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - AVA - 19-02-2012

(19-02-2012, 09:27 AM)sepehrdad نوشته: سلام یه نمونه sop برای مقطع کارشناسی میخوام(در حین تحصیل در این مقطع هستم ترم4)رشته فیزیک مهنرسی-لیرز و اپتیک

من 20 سالمه واسه انتقال به کشور های اروپایی هم این sop رو میخوام

با توجه به سنم به نظر شما از من کار تحقیقاتی یا مقاله و یا .... میخوان؟؟؟؟؟؟؟؟

پس من تو اون sop چی بنویسم؟
اینجا فایلی هست که در مورد نحوه نوشتن SOP در رشته فیزیک توضیحات مناسبی داده و در اینجا و اینجا هم نمونه SOP برای رشته شما گذاشته شده.
معمولا بعضی دانشگاهها توضیح مختصری در مورد محتوایSOP در وب سایتشون می نویسن. اگه ممکنه اون نوشته رو اینجا بیارید تا دوستان بهتر بتونن شما رو راهنمایی کنن.

چگونه SoP بنویسیم؟ - ahmadpashaei - 07-06-2012

با سلام
تهیه و تنظیم یک SOP برای همه دانشگاه ها و استادایی که می خوایم اپلای کنیم کافیه؟یعنی از همون استفاده کنیم؟ فکر می کنید اگر فارسیش رو بنویسیم و بدیم یک آدم تقریبا بومی ساکن آمریکا که خودش تحصیل کرده هست ترجمه کنه بهتر نیست؟

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - Pejman - 07-06-2012

(07-06-2012, 11:37 AM)ahmadpashaei نوشته: با سلام
تهیه و تنظیم یک SOP برای همه دانشگاه ها و استادایی که می خوایم اپلای کنیم کافیه؟یعنی از همون استفاده کنیم؟ فکر می کنید اگر فارسیش رو بنویسیم و بدیم یک آدم تقریبا بومی ساکن آمریکا که خودش تحصیل کرده هست ترجمه کنه بهتر نیست؟
سلام، به ترتیب سوالات شما:

1- کلیت قضیه برای همه جا یه جور هست. من خودم یه SOP خیلی کامل و بزرگ نوشتم که در اون به سوابق و علایق تحصیلی و دلایلم برای ادامه تحصیل و همینطور اهدافم برای آینده به طور مفصل اشاره کرده بودم. بعد برای هر دانشگاه متناسب با فرمت و موارد خواسته شده یه قسمتهاییش رو حذف می کردم یا مختصر تغییری می دادم.
2- به نظر من خودتون بنویسید و بدید یه نفر دیگه ویرایش کنه بهتره تا اینکه خودتون از اول ننویسید. به هر حال تفاوت فاحش در سطح زبان شما و اون فرد خودش رو یجا نشون می ده و ممکنه باعث بشه بفهمند شما خودتون ننوشتید. هر چه SOP شخصی تر و منحصر به فرد تر باشه بهتره... همینطور نیازی به استفاده از کلمات و گرامر خیلی خاص و مشکل نیست. یه سری به نظرم بیخودی قضیه رو پیچیده جلوه می دند. هرچند خوبه که گرامر و لغاتتون خیلی هم ساده و تکراری نباشند.