آکادمیا کافه
چگونه SoP بنویسیم؟ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مدارک مورد نیاز (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2)
+---- انجمن: Statement of Purpose - SoP (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-Statement-of-Purpose-SoP)
+---- موضوع: چگونه SoP بنویسیم؟ (/Thread-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-SoP-%D8%A8%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%85%D8%9F)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - nox - 16-02-2015

من بعد از اتمام لیسانس مستقیما وارد کار شدم و تو زمینه تحصیلیم 5 سال کار کردم...
الان به نظر تون خیلی رک و مستقیم دلیل این فاصله رو ذکر کنم و بگم : من علاقه زیاد به تحصیل داشتم اما به خاطر موقعیت کاری و پوزیشن خیلی خوب که واسم فراهم شد، تصمیم گرفتم تو زمینه تحصیلیم تجربه کسب کنم و درک بهتری ازش پیدا کنم ،این  می تونه درست باشه ؟
ضمننا من از طریق داداشم وارد این کار و شرکت شدم  و صراحتا نقش ایشون و پروژه های که انجام می داد رو در ایجاد علاقم به این رشته ذکر کردم...  اگر بگم از سال 2 دانشگاه بخاطر علاقم بعنوان کار آموز تو این شرکت بودم و بعد از اون رسما مشغول به کار شدم ... نتیجه عکس نمی ده ؟؟

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - M1KE - 17-02-2015

نیازی نیست طوری این موضوع رو مطرح کنید که به نظر برسه به تحصیل و کار پژوهشی علاقه ندارین. با توجه به اینکه سابقه کارتون با زمینه تحصیلی تون مرتبط بوده می تونید این دو رو در قالب یک بسته واحد و در راستای یک هدف مشترک توضیح بدین. خیلی ساده توضیح بدین که در دوران تحصیل با فلان شرکت آشنا شدین و کارآموزی تون رو اونجا رفتین و بعد از تحصیل هم کارتون رو در اونجا ادامه دادین تا با جنبه های کاربردی رشته تون آشنا بشین و همزمان مقدمات ادامه تحصیل در خارج از کشور رو آماده می کردین.

RE: نمونه SOP برای رشته های مختلف - eli1001 - 02-10-2015

سلام دوستان یه سوال دارم که شاید ابتدایی بنظر بیاد ولی واقعا نمیدونم چی درسته.
من sop رو نوشتم ولی نمیدونم تیتر باید چجوری باشه؟ یعنی مثل نامه باشه یا مقاله؟ سطر اول چی بنویسم؟ کدوم یکی از موارد زیر؟
dear sir / madam ??
 statement of purpose

RE: نمونه SOP برای رشته های مختلف - nasim1234 - 02-10-2015

(02-10-2015, 08:58 PM)eli1001 نوشته: سلام دوستان یه سوال دارم که شاید ابتدایی بنظر بیاد ولی واقعا نمیدونم چی درسته.
من sop رو نوشتم ولی نمیدونم تیتر باید چجوری باشه؟ یعنی مثل نامه باشه یا مقاله؟ سطر اول چی بنویسم؟ کدوم یکی از موارد زیر؟
dear sir / madam ??
 statement of purpose

هیچ تیتری نمیخواد. خط اولش شروع میشه با متنتون.
آخرش فقط تشکر کنید از کامیتی که پروندتون رو بررسی می کنن.

RE: نمونه SOP برای رشته های مختلف - eli1001 - 02-10-2015

(02-10-2015, 10:03 PM)nasim1234 نوشته: هیچ تیتری نمیخواد. خط اولش شروع میشه با متنتون.
آخرش فقط تشکر کنید از کامیتی که پروندتون رو بررسی می کنن.

تشکر بابت راهنمایی. واسه تشکر مثلا چی بنویسم؟

RE: نمونه SOP برای رشته های مختلف - nasim1234 - 03-10-2015

(02-10-2015, 11:31 PM)eli1001 نوشته: تشکر بابت راهنمایی. واسه تشکر مثلا چی بنویسم؟

این رو بنویسید مثلا

اون جمله آخر هم قابل حذفه. اگه تو متن اشاره کردین دوباره نگین.
I would like to give my huge gratitude to the admission committee of  "X" University for going over my application materials and I am confident I can live up to their expectations.

[برش] نظرخواهی در مورد SoP نوشته شده - saeid ynd - 31-10-2015

باتشکر از نظرات خیلی خوب دوستان
یه سوال داشتم، اگر من در پاراگراف اخر بنویسم که میخوام بعد از دکتری به کشور خودم برگردم و بعنوان استاد در دانشگاهها کشورم مشغول بتدریس بشم، مشکلی که نداره، و همچنین بعنوان نیروی اجرایی در حوضه اموزش عالی از الگوهای شما استفاده کنم، این حرف ها ک مشکل ساز نمیشه؟
باتشکر

RE: [برش] نظرخواهی در مورد SoP نوشته شده - Andre - 31-10-2015

(31-10-2015, 02:38 AM)saeid ynd نوشته: باتشکر از نظرات خیلی خوب دوستان
یه سوال داشتم، اگر من در پاراگراف اخر بنویسم که میخوام بعد از دکتری به کشور خودم برگردم و بعنوان استاد در دانشگاهها کشورم مشغول بتدریس بشم، مشکلی که نداره، و همچنین بعنوان نیروی اجرایی در حوضه اموزش عالی از الگوهای شما استفاده کنم، این حرف ها ک مشکل ساز نمیشه؟
باتشکر

مسأله SOP رو با درخواست ویزا اشتباه نگیرید. در این مرحله شما با این نامه تون نشون میدید که انگیزه و هدف لازم رو برای ادامه تحصیل رو دارید. حالا در جزئیات چی نوشته بشه اصلاً مهم نیست.

موفق باشید

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - kimiya_ab - 13-12-2015

سلام
من تو دوران دبیرستان چون معدلم 20 بود رفتم تجربی با اینکه ریاضی و رشته ی کامپیوتر رو دوس داشتم و بعدش تغییر رشته دادم وقتی دیدم دارم تو حفظیات تجربی هدر میرم !! و موقع کنکور هم رشته ی دیگه رو بخاطر رتبه م که خوب نشده بود زدم و رفتم اما بعد انصراف دادم و دوباره کنکور دادم و رشته ی مورد علاقه م قبول شدم
آیا اینا و این ماجراها باید بیاد تو SOP یا اینکه کلا بده ؟ چیکار باید بکنم ؟

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - Matinking - 13-12-2015

(13-12-2015, 06:12 PM)kimiya_ab نوشته: سلام
من تو دوران دبیرستان چون معدلم 20 بود رفتم تجربی با اینکه ریاضی و رشته ی کامپیوتر رو دوس داشتم و بعدش تغییر رشته دادم وقتی دیدم دارم تو حفظیات تجربی هدر میرم !! و موقع کنکور هم رشته ی دیگه رو بخاطر رتبه م که خوب نشده بود زدم و رفتم اما بعد انصراف دادم و دوباره کنکور دادم و رشته ی مورد علاقه م قبول شدم
آیا اینا و این ماجراها باید بیاد تو SOP یا اینکه کلا بده ؟ چیکار باید بکنم ؟

سلام

SoP جای پرداختن به برنامه های تحقیقاتی و plan های "آینده" هست، نه وقایع "گذشته"...
به گذشته فقط وقتی باید بپردازید که اهمیت اون در شکل گیری آینده شما کاملا حیاتی و ملموس بوده باشه...
مواردی که فرمودید به نظر در چنین حیطه ای ذشته بندی نمیشن...

براتون آرزوی موفقیت دارم