آکادمیا کافه
کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: رشته‌های تحصیلی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C)
+--- انجمن: برق و کامپیوتر (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%BE%DB%8C%D9%88%D8%AA%D8%B1)
+---- انجمن: مهندسی برق (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%82)
+---- موضوع: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ (/Thread-%DA%A9%D8%AF%D8%A7%D9%85-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF%D8%9F)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

RE: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - ahmadpashaei - 02-09-2014

(02-09-2014, 07:37 PM)'atefeh_J' نوشته: با سلام و خسته نباشید
من رشته لیسانسم فیزیک بوده ولی برای دکترا می خوام گرایش فوتونیک بخوانم
رشته ارشدم هم فوتونیک بوده و کار پایان نامه ام تجربی بوده. بیشتر استادایی که پیدا کردم و می خوام باهاشون مکاتبه کنم از دپارتمان الکترونیک هستند. تمام مقالاتی هم که خوندم نویسندگانشان از دپارتمان های الکترونیک بودند!
به نظر شما احتمال فبولی من در  دپارتمان الکترونیک با اینکه رشته لیسانسم فیزیک بوده چقدر است؟ و آیا این تغییر رشته درسته یا نه؟

سلام.شما هر دو دانشکده برق و فیزیک میتونید اپلای کنید و نمونه اینجوری کم نبوده که فتونیک فیزیک رفته توی فتونیک برق یا رفته تو مخابرات یا الکترونیک با زمینه کاری اپتیک و فتونیک. این چندان تغییر رشته فکر نکنم محسوب بشه.در تحصیلات تکمیلی زمینه کاری و موضوع پایان نامه و مقاله خیلی مهمه. 

RE: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - atefeh_J - 02-09-2014

خیلی ممنون از پاسختان
من نگران کورس هایی که باید گذرانده بشه تو سطح دکترا هستم
چون تو خود ایران هم درسهای دکترای برق با دکترای فیزیک متفاوتند

RE: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - ahmadpashaei - 03-09-2014

(02-09-2014, 08:18 PM)'atefeh_J' نوشته: خیلی ممنون از پاسختان
من نگران کورس هایی که باید گذرانده بشه تو سطح دکترا هستم
چون تو خود ایران هم درسهای دکترای برق با دکترای فیزیک متفاوتند

طبعا همینطوره چون در مهندسی برق باید مهندس بشید ولی در فیزیک باید دانشمند بشید،پس بایدم ماهیت دروس متفاوت باشه. در واقع شما در مهندسی به کاربردی کردن علومم توجه ویژه دارید. ولی اینو بدونید که ماهیت دروس بیشتر فیزیک-ریاضی هست. کسی که ریاضی قوی داره حداقل در مهندسی برق که اصلا مشکلی ایجاد نمیشه براش. این امر در گرایشهای الکترونیک-نیمه هادی،فتونیک،اپتیک؛ مخابرات میدان و موج،رمز؛ و کنترل بسیار صدق می کنه. در مورد اسم دروسم زیاد نگران نباشید،مثلا در برق الکترومغناطیس پیشرفته هست در فیزیک الکترودینامیک پیشرفته و ... کلا نگرانی بابت گنگ بودن دروس نداشته باشید. نهایتا یکی دو درس کارشناسی و ارشد اپتیک-فتونیک رو بخونید کاملا حله.

RE: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - saeedhn - 08-09-2014

سلام 
[align=right]من کارشناسی برق قدرت خوندم و الان میخوام ارشد رو هم داخل ایران بخونم و برای دکترا برم (اولویت ها: کانادا-آمریکا-آلمان)
[align=right]میخوام بدونم بین دو زمینه‌ی الکترونیک قدرت و شبکه‌های هوشمند کدوم بهتره؟ لطفاً دلایلتون و مزایا و معایب هر کدوم رو تا حد امکان ذکر کنید.
[align=right]مقاله دادن تو کدوم زمینه راحت تره؟ 
[align=right]پذیرش و فاند کدوم بهتره؟ 
[align=right]بازار کار کدوم بهتره؟ (در خارج)
[align=right]شنیدم که شبکه‌های هوشمند خیلی دست زیاد شده و برای این که یه مقاله بدی باید کارت خیلی خاص باشه، درسته یا نه؟
[align=right][align=right]خیلی حیاتیه و وقت زیادی ندارم، اگر دوستی که تجربه داره راهنمایی کنه ممنون میشم

RE: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - ahmadpashaei - 08-09-2014

(08-09-2014, 10:02 PM)'saeedhn' نوشته:
سلام 

من کارشناسی برق قدرت خوندم و الان میخوام ارشد رو هم داخل ایران بخونم و برای دکترا برم (اولویت ها: کانادا-آمریکا-آلمان)

میخوام بدونم بین دو زمینه‌ی الکترونیک قدرت و شبکه‌های هوشمند کدوم بهتره؟ لطفاً دلایلتون و مزایا و معایب هر کدوم رو تا حد امکان ذکر کنید.

مقاله دادن تو کدوم زمینه راحت تره؟ 

پذیرش و فاند کدوم بهتره؟ 

بازار کار کدوم بهتره؟ (در خارج)

شنیدم که شبکه‌های هوشمند خیلی دست زیاد شده و برای این که یه مقاله بدی باید کارت خیلی خاص باشه، درسته یا نه؟

خیلی حیاتیه و وقت زیادی ندارم، اگر دوستی که تجربه داره راهنمایی کنه ممنون میشم

این سوال سختیه. ببینید همه رشته ها خوبن و من به عنوان کسی که تجربه مشابه داشته توصیه می کنم فقط جوری انتخاب رشته کنید که بتونید به دانشگاه بهتری برید. هر دو خیلی خوبن به خصوص الک قدرت. هر دو هم حساس تلقی می شن ولی در پایان نامه الک قدرت باید کار نظامی یا تابلو کار نکنید. اینکه برای شبکه هوشمند باید کارای عجیب و غریب کنید و .... شایعاتی بیش نیست و دست ایرانی ها در همه کارها زیاده[img]images/smilies/tongue.gif[/img]شما باید خوب بخونید و وقت بذارید برای سرچ و ... تا به مقاله برسید. در کل برای هردو حسابی جای کار وجود داره ولی الک قدرت خوبیش اینه گرایش رسمی قدرت هست ولی شبکه هوشمند از این رشته جدیداست که عمومیت نداره و بهتره شما قدرت بخونید تا توان انجام کل کارهای مهندسای قدرت رو داشته باشید نه اینکه برید از این گرایشهای جدید که تو ایران در میارن از خودشون. من تشویق می کنم که روی SG کار کنید (موضوع تز منم همینه) ولی توصیه نمی کنم برید در یک گرایش های جدید اینچنینی درس بخونید که بعدها در نظام مهندسی هم گیر بدن بهتون.

RE: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - saeedhn - 09-09-2014

سلام خیلی ممنون از راهنماییتون
SG همون synchronous generator (SG)-based power system میشه؟
خیلی اطلاعی ندارم، شما در زمینه‌های مدیریتی و هوشمندش کار میکنید یا زمینه‌های الک قدرتش؟

RE: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - ahmadpashaei - 09-09-2014

(09-09-2014, 09:15 AM)'saeedhn' نوشته: سلام خیلی ممنون از راهنماییتون
SG همون synchronous generator (SG)-based power system میشه؟
خیلی اطلاعی ندارم، شما در زمینه‌های مدیریتی و هوشمندش کار میکنید یا زمینه‌های الک قدرتش؟

سلام دوست عزیز
نه SG=Smart Grid = شبکه های الکتریکی هوشمند هست. اون که شما فرمودین اصلا رشته نیست بلکه همون ژنراتورهای سنکرونی هست که در درس ماشینهای الکتریکی (2) یا AC در کارشناسی خوندیم و در power pantهای حرارتی و ... استفاده میشه برای برای تولید برق،یعنی 
این نوع از ژنراتور ها به این دلیل سنکرون نامیده می شوند که سرعت گردش قسمت مکانیکی اونها برابر سرعت گردش فرکانس یا قسمت الکتریکی (سرعت میدان) آن است،پس در واقع قلب نیروگاه هستند.
اما SG یا شبکه هوشمند یک سیستم بسیار گسترده است که همینش میتونه در دو حوزه جدید تحقیق بشه یعنی Larg Scale Systems و  complex systems که میشه در اونها از networked control systems و ... هم استفاده کرد است، و در این سیستم بزرگ شیوه مرسوم فعلی برق رسانی که فقط شامل جریان یکطرفه برق از تولید کننده به مصرف کننده هست برچیده میشه و در عوض جریانی دوسویه شامل اطلاعات و الکتریسیته بین تولید کننده و مصرف کننده ایجاد میشه. این سیستم از تعدادی ناحیه (zone) تشکیل شده که بهشون Micro Grid گفته میشه و خود اینها از تعداد  زیادی تولید کننده پراکنده یا DG تشکیل شده اند که این DGها به صورت interactive با تولید کننده ارتباط دارند، یعنی همواره جریانی از اطلاعات/دیتا و برق میتونه برقرار باشه. منزل مسکونی شما به عنوان DGمیتونه الان تولید کننده باشه و برقش رو وارد شبکه کنه ولی همسایه شما که اونم DG هست در این لحظه مصرف کنه. برای بیشتر ولی ساده این لینک رو بخونید.
در مورد الکترونیک قدرت شما میرید به سمت تکنولوژی و طراحی بوردهای قدرتی که جای تجهیزات سنگین وزن خیلی از وسایل رو بگیرن. مثلا ترانسفورماتورهای جوشکاری سابق رو با اینورترهای سوییچینگ فعلی بازار مقایسه کنید. یا طراحی شارژر، منبع تغذیه سوییچینگ و ... .
اگر می خواهید در این گرایش رو موضوعی مثل SG کار کنید میتونم در صورت درخواستتون در پست بعدی چند زمینه کاری مهم و به روزش رو براتون شرح بدم.

RE: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - saeedhn - 10-09-2014

سلام و دوباره بابت اطلاعاتتون ممنونم
میشه لطف کنید مبحث سایزینگ دی جی رو خیلی کلی توضیح بدید که اصلا یعنی چی؟

RE: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - M.Fallah - 27-09-2014

با سلام به همه دوستان عزیز و اساتید محترم
من مدرک مهندسی برق - کنترل از دانشگاه خواجه نصیر با معدل پونزده و نیم دارم. این ترم هم ترم اول ارشد تو دانشگاه خودمون رو شروع کردم. برای پی اچ دی قصد دارم اگه بشه از یه دانشگاه ترجیها از ایالات متحده یا آلمان پذیرش بگیرم. زبانمم خوبه ولی هنوز آزمون ندادم و تازه دارم واسه آزمون تافل آماده میشم. هنوزم مقاله ای ندادم. حالا سوالی که از دوستان عزیز دارم اینه که زمینه کاری و پژوهشی و پایانامه و مطالعاتم تو دوره ارشد تو چه زمینه ای باشه، احتمال گرفتن پذیرش فول فاند تو یه دانشگاه رنج بالا تو یکی از کشورایی که گفتم برام بیشتره؟ پروژه کارشناسیم تو زمینه ناوبری و هدایت پرواز بوده. اگه ارشدم همینو ادامه بدم احتمال گرفتن پذیرشش چه جوره؟ پذیرش زمینه های دیگه تو کنترل مثلا هوشمند، هایبرید، تئوری کنترل کلاسیک، شناسایی و فالت، سیستم، مکاترونیک - روبوتیک و اتوماسیون صنعتی هر کدوم برای ایالات متحده و آلمان چه جوریه؟ من هنوز استاد راهنمامو انتخاب نکردم و با توجه به جوابی که به این سوالم بدید قراره انتخاب کنم. از همه اساتید و دوستانی که در زمینه اطلاعاتی دارن خواهش میکنم در حد توان منو راهنمایی کنن. پیشاپیش از همه تشکر میکنم... منتظر جواباتون هستم...

RE: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - M1KE - 29-09-2014

معدل کارشناسی تون به نسبت خوبه. سعی کنید معدل ارشدتون هم بالای 16 بمونه. در آزمون تافل بهتره روی 100 هدفگذاری کنید که زیاد تقریبا برای همه دانشگاه ها مشکلی نداشته باشین. برای آمریکا می بایست در آزمون GRE هم روی دست کم 310 هدفگذاری کنید.

زمینه ناوبری و هدایت پرواز به هر حال جزو زمینه های حساس هست و در این حوزه زمینه های زیر دقیق تر بررسی میشن و احتمال کلیرنس طولانی تر و حتی ردی برای اونها وجود داره:

• Internal navigation systems
• Tracking and terminal homing devices
• Accelerometers and gyroscopes
• Rocket and UAV and flight control systems.
• Global Positioning System (GPS)
• Remote sensing satellites
• High resolution multi-spectral, electro-optical and radar data/imagery
• Imagery instruments, cameras, optics, and synthetic aperture radar systems
• Ground receiving stations and data/image processing systems
• Photogrammetry
• Imagery data and information products
• Piloted aircraft
• Unmanned Air Vehicles (UAV)
• Remotely-piloted vehicles; and drones

برای آمریکا جزئیات این زمینه ها در این تاپیک اشاره شده. اگر انتخاب موضوع براتون زیاد اهمیتی نداره شاید بد نباشه روی موضوعاتی کار کنید که خیلی به این مسائل ارتباط نداشته باشه ولی اگر بهشون علاقه دارین به هر حال احتمال طولانی شدن کلیرنس وجود داره.
(27-09-2014, 12:46 AM)'M.Fallah' نوشته: با سلام به همه دوستان عزیز و اساتید محترم
من مدرک مهندسی برق - کنترل از دانشگاه خواجه نصیر با معدل پونزده و نیم دارم. این ترم هم ترم اول ارشد تو دانشگاه خودمون رو شروع کردم. برای پی اچ دی قصد دارم اگه بشه از یه دانشگاه ترجیها از ایالات متحده یا آلمان پذیرش بگیرم. زبانمم خوبه ولی هنوز آزمون ندادم و تازه دارم واسه آزمون تافل آماده میشم. هنوزم مقاله ای ندادم. حالا سوالی که از دوستان عزیز دارم اینه که زمینه کاری و پژوهشی و پایانامه و مطالعاتم تو دوره ارشد تو چه زمینه ای باشه، احتمال گرفتن پذیرش فول فاند تو یه دانشگاه رنج بالا تو یکی از کشورایی که گفتم برام بیشتره؟ پروژه کارشناسیم تو زمینه ناوبری و هدایت پرواز بوده. اگه ارشدم همینو ادامه بدم احتمال گرفتن پذیرشش چه جوره؟ پذیرش زمینه های دیگه تو کنترل مثلا هوشمند، هایبرید، تئوری کنترل کلاسیک، شناسایی و فالت، سیستم، مکاترونیک - روبوتیک و اتوماسیون صنعتی هر کدوم برای ایالات متحده و آلمان چه جوریه؟ من هنوز استاد راهنمامو انتخاب نکردم و با توجه به جوابی که به این سوالم بدید قراره انتخاب کنم. از همه اساتید و دوستانی که در زمینه اطلاعاتی دارن خواهش میکنم در حد توان منو راهنمایی کنن. پیشاپیش از همه تشکر میکنم... منتظر جواباتون هستم...