آکادمیا کافه
کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: رشته‌های تحصیلی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C)
+--- انجمن: برق و کامپیوتر (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%BE%DB%8C%D9%88%D8%AA%D8%B1)
+---- انجمن: مهندسی برق (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%82)
+---- موضوع: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ (/Thread-%DA%A9%D8%AF%D8%A7%D9%85-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF%D8%9F)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

RE: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - Zari - 20-09-2011

صحبت نسیم درسته. مهندسی پزشکی (Biomedical eng) دارای گرایشهای زیادی هست. من میدونم که تا چند سال پیش دانشگاه شریف سه گرایش این رشته شامل بایوالکتریک، بایومکانیک و بایومتریال رو داشت. خب طبیعیه که مثلا اگر از کسی که بایومتریال می خونه بپرسید که چی می خونه، میگه مهندسی پزشکی.
اما در واقع گرایش های این رشته خیلی بیشتره و حدودا شامل 10 رشته مختلف میشه که هر کسی توی هر کدوم از اونها تحصیل کنه، یک فارغ التحصیل مهندسی پزشکی خواهد بود.
برخی گرایش ها بیشتر به علوم زیستی نزدیکند (مثل مهندسی بافت، بایونانوتکنولوژی) و برخی به مهندسی برق (مثل بایوالکتریک، پردازش تصاویر و ...) و ...

RE: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - Cortex - 20-09-2011

ممنون;
خب حالا برای گرفتن پذیرش در این گرایش، اون دروس پیشنیازش رو چجوری باید پاس کرد؟ الان ببینید دانشگاه نوادا(رینو) دپارتمان برق اینطوری نوشته برای پذیرش در مقطع ارشد:

Ideally, applicants should have completed: 2 semesters of biology or physiology, 2 semesters of physics or biophysics, 2 semesters of chemistry or biochemistry, calculus (including differential equations), and demonstrate proficiency in at least 1 computer programming language.

خب الان یه دانشجوی برق کی و کجا باید این ترم ها رو می گذرونده؟

RE: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - amirhossein.gh - 14-12-2011

سلام

آمریکا و کانادا --------------- 1.الکترونیک 2.مخابرات 3.کنترل و سیستم 4.قدرت
آسترالیا-------------1.قدرت 2.الکترونیک 3. مخابرات 4.کنترل
اروپا-----------------1.قدرت 2.الکترونیک 3.کنترل 4.مخابرات

RE: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - amin_mb - 21-02-2012

من شخصا معتقد نیستم که میشه گرایشها را بر اساس کشورها کلاسه بندی کرد! دانشگاه هایی هستند مثل UBC در کانادا که تمرکزش بیشتر روی الکترونیک و مخابرات هست ولی دانشگاه دیگه ای هم داریم که تمرکزش روی کنترل یا قدرت بیشتر هست!
مثلا فقط در پژوهشکده های NASA ، هر 4 تا گرایش به طور موازی در جریان هست!
به نظر من نمیشه اینجوری طبقه بندی کرد! ولی خداییش استرالیا نسبت به بقیه دنیا به کنترل کم تر بها داده!

استرالیا و اروپا جدیدا خیلی روی ترکیب کنترل با بقیه رشته ها مثلا قدرت دارند مانور میدهند! و موضوعات جالبی هم تعریف شده!
کنترل + قدرت ====> Smart Grid، Industrial Electronics Control
کنترل + مخابرات ====> Wireless Network, Networked Control

من خودم لیسانسم قدرت بود! از بچگی هم به خاطر شغل پدرم همش تو نیروگاه بودم ولی این رشته از نظر ریاضیات و آکادمیک منو راضی نمی کرد! تا اینکه تو پروژه نهایی لیسانس با کنترل آشنا شدم و از اونجا به بعد عاشق این گرایش شدم و فوقم هم تو همین زمینه ادامه دادم که خیلی هم راضیم! تازه برا بعضی پوزیشن های ترکیبی قدرت و کنترل تو اروپا، اساتید از اینکه هم قدرت خوندم هم کنترل، استقبال می کردند!

ترکیبات دو گرایشی را هم پیشنهاد می کنم! مثلا قدرت - کنترل، مخابرات-الکترونیک، الکترونیک-مهندسی پزشکی،
ولی اصلا پیشنهاد نمی کنم از قدرت پاشید برید مخابرات! یا از قدرت برید مهندسی پزشکی! چون هیچ کدومش درست درمون چیزی ازش عایدتون نمیشه!
یک گرایش جدید میان رشته ای که بچه های برق هم می تونند درش ادامه تحصیل بدهند، Bioengineering هست که واقعا گرایش جدید و نوینی هست! خیلی هم پوزیشن و فاند براش تعریف میشه! من یک استاد میشناسم که از دانشگاه متوسط بلژیک دکتری گرفته تو این گرایش وفوق دکتریش را رفته MIT و الان هم استاد کمبریج شده!

گرایش کنترل یک نکته منفی که داره ، برای گرفتن ویزا از استرالیا و آمریکا جز رشته های حساس حساب می شه و برای ویزا دادن سختگیری های زیادی انجام میدهند!
ولی پیشنهاد میکنم هر کسی مطالعه و تحقیق بکنه ببینه کدوم گرایش را دوست داره و می تونه توش موفق باشه!

خوش باشید!

RE: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - *Mohsen* - 26-06-2012

سلام من لیسانسم الکترونیکه میخواستم نظرتون درباره رشته هایی مثل system on chip و embedded system در مقطع ارشد چیه؟ اینده تحصیلی در مقطع دکترا بخصوص در امریکا وجود داره؟ از همه مهم تر اینده شعلی این دو رشته چه جوریه؟

RE: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - Shihan - 26-06-2012

(26-06-2012, 04:56 PM)*Mohsen* نوشته: سلام من لیسانسم الکترونیکه میخواستم نظرتون درباره رشته هایی مثل system on chip و embedded system در مقطع ارشد چیه؟ اینده تحصیلی در مقطع دکترا بخصوص در امریکا وجود داره؟ از همه مهم تر اینده شعلی این دو رشته چه جوریه؟
دروود.

فرهیخته گرامی System On Chip که دوستان الکترونیکی به SOC می شناسن شاید راحت بشه گفت یه گرایش تحقیقاتی کاملاً الکترونیکی هست که شما رو برای تحقیق و اماده سازی روی RF و Mixed-signal , analog کارایی داره شاید بشه یه جور نقشی در Embedded System داره، در واقع نقش مهم و concept روی micro controllers داره که از نقشش در FPGA نمیشه گذشت. به نظرم روی دیگر صحبت گسترش و گرایش بسیار مطرح Embedded system هست که (خودم خیلی علاقه دارم) در واقع اساس ساخت سیستمهای الکترونیک - کامپیوتری هست از طرفی چشم انداز این گرایش در بحث controller and DSP مشاهده میشه از طرفی یه نگاه الکترونیکی - کامپیوتری - مخابراتی داره از کاربردهای این بخش در digital watches , factory controllers , network bridges اشاره کرد. من خیلی از بازار و اینده شغلی این 2 مبحث در امریکا اطلاعاتی ندارم اما در خصوص Embedded system که من در اروپا میدونم چندین کمپانی بزرگ چون ABB , Omeron در اروپا در بحث الکترونیک و ماهواره های مخابراتی تحقیق می کنند از نظر من Embedded اینده بهتری پیش روشه.

RE: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - *Mohsen* - 29-06-2012

سلام.
یک فایل درباره Embedded System اپلود کردم که هم معرفی رشته است و هم واحدهایی که در این کورس قرار دارد،

http://uplod.ir/kwy3f0fo0r19/embedded_systems.pdf.htm

RE: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - mahyarelc - 05-08-2012

درود
یکی از دوستان سوال در مورد Embedded System در پیام خصوصی از من کردن ؛ بهشون گفتم اینجا جواب میدم
سوال:
نقل قول: منظور من این سوال بود که embeded system دقیقا چیه و رو چیا کار میکنن؟کلی نگو و لطفا یکم بیشتر توضیح بده اگر میتونی.برای کنترلی ها میتونه جالب باشه؟
من در حال حاضر در رشته Electrical and computer Engineering گرایش embedded systems تحصیل میکنم...اطلاعات خلاصه ای در این مورد دارم
توجه کنید که بسته به دانشگاه رشته میتونه بسیار متفاوت تر باشه
به طور کلی به کار با هرنوع پروسسور و کنترلر دیجیتالی میتونین embedded systems بگین...اینکه چطوری یک سیستم دیجیتال طراحی و برنامه نویسی کنید و با وسایل جانبی ارتباط برقرار کنید تا کارکرد مورد نظر رو داشته باشه
مشخصه که هر گونه وسیله ای که به پروسسور متصل میشه هم میتونه در این زمینه جای بگیره
مباحث مختلفی از جمله بالا بردن عملکرد و کاهش توان مصرفی هم در این بحث مورد توجه قرار میگیرند
میتونم بگم کار با انواع میکروکنترلرها، (میکرو) پروسسورها به این بحث مربوطه...موارد بسیار شناخته شده در ایران کار با میکروکنترلر AVR و FPGA هست
من در حال حاضر خودم دارم بر روی کارت های گرافیکی کامپیوتر (شناخته شده با نام GPU) کار میکنم...اینکه چطوری از کارت گرافیکی (بعلت قابلیت پردازش موازی بالا) برای مقاصد غیر گرافیکی استفاده کنیم
کلا برای این گرایش شاخه ی دیجیتال شما نسبتا باید قوی باشه، به برنامه نویسی C (و ترجیحا C++) آشنایی نسبتا خوبی داشته باشید؛ در مورد معماری کامپیوتر (و سخت افزار) اطلاعات داشته باشید..درصورتیکه مایل به کار روی FPGA هستید هم قاعدتا آشنایی با VHDL یا Verilog توصیه میشه
در مواردی هم اطلاعاتی اولیه در مورد نحوه اتصال وسایل جانبی (و چگونگی کار کردن) با کنترلر داشته باشید
ضمنا به نظرم اطلاعات اولیه در Unix (یا Linux) بسیار میتونه خوب باشه
(البته بسیاری از این موارد به شما آموزش داده خواهند شد)

مشخصا استفاده از این سیستم ها میتونه وارد بحثهای کنترلی برای مقاصد مورد نظر بشه که البته من چون کنترل نخوندم (لیسانس الکترونیک) خیلی خوب نمیتونم جواب بدم

RE: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - amin_mb - 06-08-2012

(05-08-2012, 10:34 AM)mahyarelc نوشته: مشخصا استفاده از این سیستم ها میتونه وارد بحثهای کنترلی برای مقاصد مورد نظر بشه که البته من چون کنترل نخوندم (لیسانس الکترونیک) خیلی خوب نمیتونم جواب بدم
دقیقا مهیار جان، درست می فرمایند.

اخیرا، در پیاده سازی سیستم های کنترل Real-time، سیستم های کنترل و محاسباتی موازی، سیستم های کنترلی توزیع شده یا شبکه شده، رشته کنترل با Embedded Systems مرتبط شده اند.

موفق و موید باشید.

RE: کدام گرایش برق را برای پذیرش پیشنهاد می‌کنید؟ - idin_shafei_nia - 14-08-2012

سلام دوستان

آیا کسی اطلاعاتی در زمینه رشته ی " Communications Networks, Systems and
Services " داره ؟ میخوام بدونم که این رشته مثل مخابراتی که تووی لیسانس
هست همش فرمول و ریاضیات است یا بیشتر معرفی و آشنایی با این چنین شبکه هایی است ؟ بیشتر در مورد مباحث سیستم های رادیویی ، شبکه های وایرلس و شبکه های ماهواره ای و غیره صحبت میشه اما در مورد امتحاناش اطلاعی ندارم
این رشته زیر شاخه مخابرات یا Telecommunication است

مرسی