آکادمیا کافه
موافقان حذف ارز دانشجویی - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: کارت اعتباری و امور ارزی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D8%B2%DB%8C)
+--- موضوع: موافقان حذف ارز دانشجویی (/Thread-%D9%85%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D8%B0%D9%81-%D8%A7%D8%B1%D8%B2-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%DB%8C)

صفحات 1 2 3 4 5

موافقان حذف ارز دانشجویی - Karim - 04-08-2012

میدونم که همه مخالف حذف ارز دانشجویی هستید، بر این اساس این تاپیک را زدم و ببنیم حالا که همه در جایگاه معترض واقع شدند آیا کسی شهامتش داره که حرفه حق رو بزنه یا اینکه همه تسلیمه نظر جمع شده اند
من موافق حذف ارز دانشجویی هستم زیرا:

1- دلایل عمده درلینک اومده ، نویسنده این لینکم من نیستم

www.hardanbir.com/2012/07/blog-post_31.html
2- دانشجویان ایرانی مقیم خارج دارن از این راه کسب در آمد بدون زحمت می کنن و این حقشون نیست دانشجویی که داره در مالزی، فیلیپین و .. درس میخونه چرا باید بهش پول داده باشه؟ بمونه همین ایران دانشگاه دولتی ، شبانه آزاد ، پیام نور درسش رو بخونه. چه علم و تکنولوژی قراره از این کشورها وارد ایران شود؟ کسی هم که آمریکا و کانادا درس میخونه که داره فول فاند میگیرد اونیم هم که فاند نمیگره دیگه مسولش دولت ایران نیست که فاند ایشون رو تامین کنه

3- ببخشید دوستمون حساب کردن که 300 میلیارد تفاوت ارز آزاد ودولتی هست. این مبلغ اولا بیشتر هست در ثانی با همین 300 میلیارد میشه 300 درمانگاه در مناطق روستایی ایران تاسیس کرد اصلا این مبلغ رو دولت بده به بیماران سرطانی که دارو هاشون گرون هست یا اینکه اگه قراره صرفه علم بشه کمک به تجهیز دانشگاههای داخل بشه و.....

3- توی اون لینک خوب گفته اگه بخواد بحث اختلاس و کمک به لبنان و.. پیش بیاد که منم موافقم این هزینه ها نباید بشه.

4- صادق باشیم یک نفر الان به من بگه مثلا فردی که در سال 2000 از مک گیل دکتری برق گرفته و الان اونجا هم استاده چه سودی واسه مردم ایران داره؟ چقدر هزینه شده واسش که مدرک بگیره ایران بعدشم گذشته رفته. حالا دولت به 20000 هزار نفر کمک کنه که بعد مثلا قراره ده نفرشون بگردن ایران!!!! اگه اینجوری باشه که ما در همین ایران این هزینه ها رو صرف ورزش نو جوانان و جوانان بشه که چند مدال المیپک بگیرن سودش واسه ایران بیشتره تا اینکه یک نفر مدرک در خارج بگیره و ایرانم برنگرده و بخواد در کانادا و..واسه ایران مایه افتخار باشه

موفق باشید

RE: موافقان حذف ارز دانشجویی - blur - 04-08-2012

سلام، ببینین اگه کشور ما همه چی رو حساب و کتاب بود...میتونست این استدلال ها درست باشه (البته اونوقت صورت مساله تا حدی پاک میشد چون هیچوقت این همه دانشجو خارج نمیشدن بعدشم برنگردن) ولی حالا...هربار که تحریم ها تصویب میشن قیمت دلار بالاتر میره...هر حرفی که از جنگ (خدا نکنه) زده میشه قیمت ارز پرش داره. کلا سیاست خارجی ایران بسیار در حال حاضر پر تنش هست و بعضی اقتصاددان ها میگن تا 3000 تومن هم دلار بالا خواهد رفت. خب دانشجو تو این شرایط چه بکنه؟ بی انصافیه که هزینه این نوسانات رو قشر دانشجو بده! (البته کلا این افزایش برا همه مردم و تولیدکننده های داخلی منفیه در حال حاضر)

RE: موافقان حذف ارز دانشجویی - bzz - 04-08-2012

من نمیدونم بحثی که شما داری میکنی برای چیه آقای کریم-من دوست ندارم زیاد تو بحث های این چنینی شرکت کنم چون فایده ای نداره اما...:
حرف حق اینه که دانشگاه هایی که شما از ایران نام بردی از نظر سواد خیلی پایین تر از دانشگاه هایی است که توی کشورهایی از قبیل مالزی یا فلیپین است(نکته:البته در هر سه کشور هم استثنا وجود داره).
من و شما در جایگاهی نیستیم که بخواهیم کسانی را که در کشورهای درجه 2 درس میخونن را زیر سوال ببریم و بگیم هیچ کاری نمیتونن برای این آب و خاک انجام بدهند؛چراکه همون دانشگاه هایی که شما داری میبریشون زیر سوال و با پیام نور مقایسه اشون میکنی سیستم اشون آمریکایی و کشورهای درجه 1 آنها را از نظر علمی قبول دارن -
الان من و شمایی که تو ایران درس خوندیم چه کاری تونستیم برای این مملکت انجام بدهیم؟؟
کسانی که دارن میرن به این کشورها ،مجانی نمیرن و تمام سختی هایی را که بچه هایی که از کشورهای درجه یک تحمل میکنن از قبیل:دوری از خانواده،مشکلات فرهنگی،و....
تنها تفاوت اشون اینکه به دلیل خاصی که دارن مثلا هزینه کمتر به اون کشورها میرن.
بعد ببخشید الان شما دلت شور اینو میزنه که افرادی از قبیل من اگه برن چه سودی برای این مملکت دارند؟؟؟توی این 20 خورده ای سال این مملکت چه سودی برای من داشته که من حالا بخوام برای این مساله ناراحت بشم!!(از قدیم میگن برای کسی بمیر که برات تب کنه!!!!)
باز حداقل کسانی که اونور موفق شدند، این افتخارو برای ایران کسب کردند که الان یک ایرانی که این مقامو کسب کرده و اسم ایران از این طریق بالاتر میره،یک مثال بخواهم بزنم به نظرتون خارجی ها علم غیب داشتند که میگن ایرانی ها افراد باهوشی هستند؟؟؟!!نه خیر توسط همین افراد و سابقه آنها است که ایرانی ها به این نام مشهور شدند.

پس نتیجه:
بحث من و شما و امثال منو شما هیچ تاثیری در روند کارهای دولت و تصمیم دولت نداشته و نخواهد داشت پس بهترین کار ممکن اینه که دوستان خودمون را زیر سوال نبریم و چراکه هر کس نظری داره و نظرش قابل احترامه

RE: موافقان حذف ارز دانشجویی - Pejman - 04-08-2012

کریم جان برای من جالبه که گفتید آیا کسی حاضر هست حرف حق رو بزنه یا همه تسلیم نظر جمع هستند! این جمله خیلی جالبه، یعنی شما از اول حق رو به دیدگاه خودتون دادید و بقیه رو تسلیم نظر جمع دونستید... بگذریم.

اول از همه در مورد اون لینک، با اون لحن صحبت ها یاد فیلم میراث آلبرتا افتادم و فکر می کنم یکی از تولید کنندگان همون فیلم این متن رو نوشته، یا حداقل از نظر فکری به هم خیلی نزدیک هستند... استدلال های ارائه شده، در حد همون استدلال های ارائه شده در فیلم میراث آلبرتاست... برای مثال این قسمت واقعاً از نظر استدلال کوبنده است Smile «اینکه امروز خوشحال از این اختلاف قیمت، هزینه تحصیل رایگان در سوئد را پیگیر باشیم و بعد با فنجان قهوه ای به دست، با به اشتراک گذاشتن تصویر مردم در صف های مرغ دولتی، منتظر تعداد لایکهای دوستان به جمله شاعرانه افسوسی که ضمیمه آن عکس کرده ایم باشیم، اگر راه چاره باشد، فقط دوای درد امروز است.»

کسانی که در این فروم عضو هستند و این مطالب رو دنبال می کنند، قاعدتاً همگی دنبال ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند و اگر یه آمار بگیریم بعید می دونم بیشتر از 20% این افراد در حال حاضر فاند داشته باشند یا پتانسیل گرفتن فاند از ابتدا رو داشته باشند. همونطور که می دونید برای اکثر کشورها بیشتر دانشجویان دکترا فاند می گیرند که اخیراً به دلیل افزایش تعداد متقاضیان و بحران اقتصادی پیش اومده، خیلی از همین دانشجویان دکترا از ابتدا فاندی ندارند. درصد خیلی زیاد دانشجویان فوق لیسانس و لیسانس رو هم در نظر بگیرید، می بینید درصد خیلی زیادی فاند ندارند و ادامه تحصیل اکثرشون وابسته به همین ارز دانشجویی است.

برای افرادی که فاند ندارند این ارز دانشجوی حکم مرگ و زندگی رو داره. یا شما از فول فاند بودن خودتون از ابتدا مطمئن هستید و یا وضع مالی خیلی خیلی خوبی دارید که اینطوری به موضوع نگاه می کنید. شاید م بیخیال اپلای کردن شدید. به هر حال نحوه صحبت کردن شما شبیه افرادی است که نفس شون از جای گرم در میاد.

اینکه من در کجا درس بخونم رو خودم تشخصی می دم نه فرد دیگه ای. این استدلالات بسیار ضعیف هست و فقط اینها بهانه ای ها هستند برای دفاع از این طرح. من خودم هم امکان تحصیل در مقطع دکترا در ایران رو داشتم، ولی اصلاً بهش فکر هم نکردم. دلایلش خیلی زیاده ولی برای روشن شدن بیشتر موضوع، توصیه می کنم این تاپیک و این تاپیک رو بخونید. در ضمن این لحن صحبت در مورد افرادی که در کشور مالزی و فیلیپین و غیره درس می خونند درست نیست.

کریم جان کشور ما روز به روز داره منزوی تر می شه. علم دنیا اما منزوی نمی شه! اگر حتی استدلال خودتون رو هم در نظر بگیریم، این کشور نیاز داره به ارتباطات علمی و افراد تحصیل کرده از دانشگاه های روز دنیا. ما اگر می خواهیم خودکفا بشیم، باید دانشجویانی رو تربیت کنیم که از دانش روز دنیا و امکانات کافی بهره برده باشند. درسته همه قرار نیست برند استانفورد، ولی قرار هم نیست همه متخصصان و کارشناسان این مملکت در رده های بالای مدیریتی باشند. در خود آمریکا حداقل 50-60 دانشگاه با سطح علمی خیلی بالا و استانداردهای روز دنیا وجود داره... اگر می خواهیم نفت تولید کنیم و با کمترین هزینه به دست مشتری برسه، باید با دانش روز دنیا پیش بریم. با وضعی که تحریم ها بر علیه ایران در پیش گرفته، فکر می کنم یکی از مهمترین راه های این انتقال تکنولوژی همین تحصیل دانشجویان در خارج از کشور باشه.

طبق استدلالات ارائه شده و ارقام مطرح شده در اون لینک، بنده حاضرم به شما ثابت کنم اصولاً شرکت در المپیک و کسب مدال هم هیچ فایده ای برای هیچ کشوری
نداره و فقط خرج اضافی هست. این نحوه برخورد با مسائل خیلی ساده انگارانه یا شاید هم عوام فریبانه است...

RE: موافقان حذف ارز دانشجویی - Behnoush - 04-08-2012

من با حرف های پژمان موافقم . از نظر من کلا این چندنرخی بودن ارز بی معنیه و نرخ صحیح ارز همون ارز دولتی است و دانشجو هم مثل هر عضو دیگر از این جامعه باید بتونه از ارز با نرخ دولتی استفاده کنه و کلا این نرخ های ازاد در حق هیچکس منصفانه نیست. دانشجو هم کالای غیر ضروری یا لوکس نیست که بهش ارز دولتی تعلق نگیره ! اینجوری که شما میگین انگار ارزی که به دانشجوها میدن کادو یا رایگانه در صورتیکه پول واقعیش که همون نرخ دولتی هست پرداخته میشه. حذف شدن این سهمیه ها مطمئن باشید منحصر به دانشجوها نخواهد بود و شما هم که میدونید هر ارگانی بودجه خودش رو داره و مثلا اگه وزارت علوم به دانشجوهاش ارز نده اون پولو نمیدن به تربیت بدنی یا وزارت بهداشت . قضیه خیلی عمیق تر از این حرفاست که اینجا جاش نیست Smile
** اضافه کنم از نظر من این حرفا هیچ ضرورتی نداره . هرکس عقیده خودش رو داره و باید بهش احترام گذاشت و با احترام به نظر شخصیه کریم ، ولی همچین موضوع و تاپیکی ضرورتی نداره و فقط باعث ایجاد بحث های بی فایده میشه.

RE: موافقان حذف ارز دانشجویی - amirhossein.gh - 04-08-2012

سلام بر دوستان

والا من خودم اگه ارز دانشجویی رو حذف کنن به شخصه بدبخت میشم .... ولی همیشه این سوال تو ذهنم بوده که این ارز دانشجویی که دولت میده چه برگشتی واسه اون داره ؟ هم من میدونم و هم شما که شاید بالای 90% کسایی که میرن بر نمیگردن ... خب دیگه به دولت چه ربطی داره ارز دولتی به ماها بده ؟؟ در صورتی که همین الانم خیلی از عزیزان ما که اونجا میمونن در پروژه های دفاعی و نظامی بر خلاف منافع جمهوری اسلامی شرکت میکنن و از دیدگاه حکومت همچین آش دهن سوزیم نیستن...و درصد خیلی هاشون هم کلن با حکومت مشکل دارن و میگن تا موقعی که اینا هستن بر نمیگردن، پس الان حکومت با این تفکر که داره آب به آسیاب دشمن میریزه داره این اقدام نابجا رو میکنه ....
مطمین باشید با قطع دادن ارز دانشجویی هیچ کدوم از افتخار آفرینی ها برای ایرانی ها کم نمیشه(اگه قرار بود با این چیزا ایرانی افتخار آفرینی نکنه ، چند دهه پیش نسل ایرانی خشکیده بود)

این از این سمت داستان ؛ حالا بریم اونور قضیه رو نگاه کنیم :: دانشجوها چه گناهی کردن که باید جور نامدیریتی بعضی از آقایون رو بدن که مدیریت اشتباهشون باعث شده اقتصاد مملکت به ورطه نابودی بره و ارزش ریال هی بره پایین و پایین تر ... اصن مگه خود این نامدیرتی باعث نشد که دلار از پارسال تا الان 700- 800 تومان اضافه بشه ؟ خب چرا اشتباهات مدیریتی خودتون رو به مردم منتقل میکنید؟ آیا مردم باید تاوان پس بدند ؟ این کار بدین معناست که هر روز ثروت و قدرت تصمیم گیری بیشتر در دست حکومته و مردم هم فقط باید هرچی از بالا تصویب میشه برسه دسشتون و هیچ گونه حق انتخاب از خودشون نداشته باشند ؛ خودتون هم میدونین اسم چنین جامعه ای چیه!! به نظر من ، مردم نباید تاوان این اشتباهات رو پس بدن... این دست تصمیم ها به کند شدن روند اقتصادی ، عدم تویع عادلانه ثروت , بوجود امدن جامعه دو قطبی و نهایتا .... بیانجامد Sad
البته این جور تصمیم گیری ها به نظر من باید در چندین گام و در چندین سال گرفته بشه نه اینه آقای فتحی پور دیشب سر شام یادش افتاد باید ارز دانشجوها رو قطع کرد و الان که خیلی ها که دارن میرن و خیلی ها که اونجان و رو این پول حساب کردن اعصابشون بریزه بهم .......

RE: موافقان حذف ارز دانشجویی - amin_mb - 04-08-2012

دوستان نظرات را کاملا منطقی به جا گفتند کریم جان.
نظر شما کاملا قابل احترام هست.

نکته جالب برای بنده هم شروع صحبت شما بود.
شما، بیان موافقت با حذف ارز دانشجویی را شجاعت می دونید؟
به نظرم بهتر نیست من و شما شهامتمون را جاهای دیگه خرج کنیم؟

هیچ جای دنیا، ارز دو نرخی و سه نرخی نیست. یعنی مردم برای خرید ارز با یک نرخ مشخص به صرافی ها و موسسات مربوطه مراجعه می کنند نه به دستفروشان وسط خیابان سپه اصفهان. مفهوم ارز دو نرخی چیست؟

کشورهای چین، عربستان، پاکستان، ترکیه کل شهریه های هنگفت دانشگاه های مطح آمریکایی را پرداخت می کنند به اضافه ماهیانه خرج زندگی یک خانواده که بروند با دانش روز دنیا آشنا بشوند. حالا می خواهند برگردند یا برنگردند.
خیلی از چینی ها به کشورشون بر می گردند و تدریس و تحقیق را در کشور خودشان شروع می کنند خیلی هاشون بر نمی گردند.

چرا اون شخصی که میره مک گیل درس می خونه برنمی گرده به ایران؟؟ واضحه، به همون دلیلی که همه دوستان این فروم که بدون پشتوانه هستند دارند روز و شب تلاش می کنند که بتوند به نوعی پذیرش و یا بورس از کشورهای خارجی بگیرند.

حق هر شهروند ایرانی در این موارد اینه که بتونه ارز را با خیال راحت به قیمت صحیحش بخره نه قیمت کاذبش از کف خیابان.
دانشجویی که می خواد بدون فاند در دانشگاه های خارجی درس بخونه، مثل بقیه حق داره که ارز خریداری کنه؟ مگه نه

جواب دلیل شماره 3:
دوست خوبم، متاسفانه یا خوشبختانه منو شما در کشوری زندگی می کردیم که ثروت بسیار زیادی داشت، 300 یا 500 ملیارد تومان در یک روز هم برای درآمدش به چشم نمی آید چه برسه به 300 میلیارددر سال.
شما خودت تعداد بشکه نفت فروخته شده توسط دولت در روز که آمارش مشخص هست را در قیمت متوسط بشکه ضرب بکن.

خوب چرا با 98 درصد درآمد حاصل از نفت وگاز، بیمارستان، پالایشگاه و تجهیزات بیمارستان های مربوط به بیماری های خاص، نسازیم ولی دلمون خوش باشه که با 2 درصد مابقیش که می تونه دردی را از مردم دوا کنه، بریم بیمارستان بسازیم؟

RE: موافقان حذف ارز دانشجویی - ShahdaD - 04-08-2012

گاهی پاسخ ندادن به یک حرف بهتر از پاسخ دادن به آن است..

RE: موافقان حذف ارز دانشجویی - Karim - 04-08-2012

حرف آخر من،

اولا : یک توصیه دوستانه به کسانی که روی این ارز حساب باز کردن، مطلقا اینکار رو نکنید و سرنوشتتون رو به این ارز گره نزنید که خدایی نکرده برید خارج به مشکل بر بخورید . این ارز اگه موقتا هم قطع نشه . ولی هر لحظه با توجه به اوضاع ایران ممکنه قطعش کنن. مثل خرید سربازی چند سال قبل بود که همه برنامه ریزی کرده بودند بعد یکشبه قانونش لغو شد و آب از آب تکون نخورد!

دوما، خدا رو خوش میاد که یک عده ارز بگیرن و در بازار آزاد بفروشن؟ بعد دانشجوی داخل با هزار تا مشکل مواجهه باشه؟
مثال میزنم کسی میشناسم که دراکراین دندانپزشکی میخونه پولشون از پارو بالا میره. یکی بود هم کلاس خودم رفت مالزی کلی باغ مرکبات داشتن.یکی دیگه از بچه ها رفت هند بابا و مامانش استاد دانشگاه بودند هرچند یه جورایی جزو آقا زاده هم بود بعد خواهرشم بدون فاند فرستادن آمریکا، یا یک نفر دیگه پدرش استاد دانشگاه تهران وضع مالی عالی پسرشون فر ستادن هاروارد .. بازم مثال بزنم.؟ یکی دیگه بود دنداپزشکی روسیه بودو.. انتقالی گرفت اومد ایران ایرانم به دانشگاه پول میداد.. پس کسانی که به این کشورها میرن اکثرا وضعشون خوبه
کسانی هم که فاند دارند نوش جانشون

هزار تا قانون تصویب شده که ضرر کشور توش بود د چند نفر اعتراض کردند ؟ یا زنگ زدند به مجلس که این قانون تصویب نکنید به ضرره مملکته؟ حالا چی شده که با حذف ارز دولتی همه نگران آینده علمی مملکت شدند؟

در هر صورت اگه قراره ارزی داده بشه باید اولا، معادلش واسه دانشجویان داخل هم در نظر گرفته بشه دوما، کسانی هم که میخوان ارز بگیرن ازشون وثقیه گرفته بشه که بعد ازتحصیل مابه التفاوت رو بگردونند.

درآخر هم،دلیل نداره حالا که ما میخایم درس بخونیم از در و دیوار طلبکار باشیم. همین الان میلیون ها نفر در این مملکت از تحصیل بازموندند فقط بخاطر شرایط بد.همه ما فقط اظهار تاسف کردیم از این وضع!!

شاد باشید

RE: موافقان حذف ارز دانشجویی - Zari - 04-08-2012

کریم گرامی
من به عنوان کسی که بنا به دلایلی، بدون شک هرگز از این ارز استفاده نخواهم کرد پاسخ میدم:
گویا شما معتقدید که راه ایجاد عدالت، نه ایجاد رفاه در تمام زمینه ها (از جمله بیمارستان ها و ... که فرمودید)، بلکه حذف اندک بودجه ای هست که دولت برای دانشجویان خارج از کشور اختصاص داده (که اون هم خرج برای دولت محسوب نمیشه بنا بر توضیحات پاراگراف بعدی من!). یعنی معتقدید به جای اینکه از محل درآمدهای سرشاری که خدا می دونه کجا صرف میشه برای صرف بقیه مشکلات کشور هم بودجه ای اختصاص داده بشه، بودجه ی ارز دولتی دانشجویان خارج از کشور هم قطع بشه تا کلا همه با هم تو بدبختی مساوی بشن و کلا همه چیزمون به همه چیزمون بیاد.
استدلال جالبیه Smile

چرا اصلا از خودتون نمی پرسید که ارز چرا نباید تک نرخی باشه و چرا دانشجو باید هزینه قیمت کاذب ارز که در نتیجه دلالی ها به این صورت درآمده رو بده؟ چرا به این نکته هم توجه نمی کنید که دولت ارز مجانی به دانشجوها نمیده! داره مبلغ واقعی ارز رو از اونها می گیره. پس دولت در واقع پولی برای این دانشجویان خرج نمی کنه! ارز می ده و پولش رو می گیره! این سفسطه ای بوده که معلوم نیست از سوی چه کسی مطرح شده و جالبه که عده ای هم باور کردند که دولت داره پول خرج می کنه برای دانشجویان خارج از کشور!!