آکادمیا کافه
سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی‌ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: گرفتن گذرنامه، سربازی و خروج از کشور (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%DA%AF%D8%B0%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%D8%8C-%D8%B3%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%88-%D8%AE%D8%B1%D9%88%D8%AC-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1)
+---- انجمن: معافیت پزشکی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C)
+---- موضوع: سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی‌ (/Thread-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D9%84-%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%B1%D8%A8%D9%88%D8%B7-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C%E2%80%8C)

RE: سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی‌ - sina3816 - 26-01-2014

سلام من برا قوز قرنیه اقدام کردم. دکترای بیرون گفتن معافی، معاینه اولیه امام سجاد ۲ دکتر نوشتن قوز قرنیه دارد . رفتم کمیسیون نوشت ،گرفتن پنتاکم بیمارستان رسول اکرم اونم انجام دادم دکتره نوشت چشم چپ قوزه قرنیه گرید ۱ و چشم راست گرید ۲ حالا منتظرم برم کمیسیون به نظرتون قبول می کنن؟

RE: سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی‌ - kiaaa - 26-01-2014

سلام
من کلیه سمت راستم کوچکتر از کلیه سمت راستمه (90 میلیمتر). امروز رفتم سونوگرافی دادم. اینارو نوشته:

دیلاتاسیون شدید در لنگچه کلیه راست دیده می شود که باعث ضخامت کورتکس کلیه راست شده است که می تواند مطرح کننده تنگی UPG و ... باشد. طول کلیه راست حدود 90 میلیمتر است.

من با این معاف میشم؟

RE: سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی‌ - M1KE - 26-01-2014

در بند 14 بيماري هاي كليه در ايين نامه گفته شده كه نبود يا نقص عضو مربوط به كليه مي تونه به معافي منجر بشه با اين حال يك تبصره گذاشته كه از اون ميشه اينططور برداشت كرد كه اگر رشد ناكامل يا كوچگي كليه فقط در يكي از كليه ها رخ داده باشه و در مجموع عملكرد كليه ها طبيعي باشه فقط معاف از رزم ميشه. بنابراين يك مقدار به كاركرد اين كليه بستگي داره كه چند درصد جوابگو هست. از دوستان خود من بودن افرادي كه يكي از كليه هاشون يك مقدار عملكردش به دليل كوچك بودنش كمتر بوده ولي در نهايت تونستن معافي بگيرن. ببخشيد چون با موبايل مي نوسيم نشد بند موردنظر رو با جزييات بيشتر بگذارم.

RE: سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی‌ - nchshm - 27-01-2014

سلام دوستان وقت بخیر.ببخشید شاید سوال های من تکراری باشه - اما فکر کردم شاید الان اطلاعات بروز داشته باشید.
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
من فتق دارم در داخل کیسه بیضه ام - فکر میکنم بهش میگن هرنیا.
و زمانی که روده پر میشه حدودا فقط داخل بیضه بین ۳ تا ۵ سانتی متر میشه.
از پزشک معتمد پرسیدم (زمانی که مقدار فتق کمتر بود) گفتند به نظر من معاف دایم خواهی شد - اما کمیسیون تصمیم گیرنده اصلی است. از سرهنگ مربوط به معافی ها در نظام وظیفه هم پرسیدم گفتند معاف دایم خواهی شد.
حال چند سوال دارم - با توجه به تجربیات شما دوستان - آیا من با این شرایط معاف میشوم؟
سوال دوم - زمان انجام مراحل از پست دفترچه تا تشکیل کمیسیون ها تغییری نکرده است؟ روال کار سریع تر نشده است؟
سوال آخر - راهی به ذهن شما میرسد که زمان مراجعه به کمیسیون و بیمارستان انجام دهم تا فتق من حالت پر داشته باشد و دقیقا مقدار بزرگی خودش را نشان دهد؟ راهنمایی های مشابه در مورد این کیس جهت زمان مراجعه به بیمارستان و کمیسیون برای بالا بردن درصد اخذ معافیت دایم اگر میشه و ممکن هست محبت کنید و بگید.
حقیقتش ارشد قبول شدم اما از طرفی فتق شدیدا اذیت میکنه منو و از طرف دیگه برای عوض شدن روحیه خودم پس از حدود ۴ سال افسردگی ممتد نیاز شدید به مسافرت دارم واسه همین به معافی و پاسپورت واقعا نیاز دارم... و از طرف دیگه واسه ثبت نام ارشد حتی اگر یک روز هم بتونم در وقتم صرفه جویی کنم و مراحل رو سریع تر جلو ببرم واقعا برایم ارزشمند هست.
یک دنیا سپاس.
با آرزوی سلامتی و شادی برای همه شما دوستان

RE: سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی‌ - romapola - 27-01-2014

سلام دوستان عزیز و همدردهای گرامی
چندتا سوال داشتم و ممنون میشم که کمکم کنین .
من هفته ی پیش تو کمیسیون پزشکی معاف دائم شدم ( برای روان شناسی ) و فیش ها رو پرداختم و تحویل مسئول مربوطه دادم . الان که از طریق سامانه ی پیامکی استعلام می کنم نتیجه رو می نویسه که نتیجه ی درخواست پزشکی شما منتظر رویت مشمول . سوال من اینه که این یعنی چی ؟ خودم رفتم نظام وظیفه ی شهرمون ( از تهران نیستم ) و اونجا گفتن که شما باید فقط منتظر بمونی کارتت بیاد دستت  گفتم منظور این پیامک چیه ؟ گفت پروسه ی این کار طولانیه یکی دو روزه که انجام نمیشه باید بره تهران اونجا تایید بشه ثبت بشه و کارتت صادر بشه و اینا .
سوال من اینه که احیانا امکان این که تایید نکنن و بگن که معاف نیستی نباشه ؟ آخه من 6 ماه پیش معافیت موقت گرفتم و بعد از 3 کمیسون و 3 بار معرفی به بیمارستان تو کمیسیون معاف شدم ، بعدا زیرش نزنن و معافیت ندن ؟ من کاردانی خوندم و مدتی هم غیبت دارم ، غیبتم شرایطش چطوریه ؟ شنیدم که مقداری جریمه میکنن . در ضمن معافیت من برای افسردگی و استرس و وسواس هستش .
ممنون از لطفتون اخه من کلا از زندگی ناامید شده بودم حدود 2 سال خونه مونده بودم  اخرش چی میشه ؟ با تشکر

RE: سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی‌ - M1KE - 28-01-2014

در چند ماه گذشته افراد دیگری که برای موارد دیگری معاف شده بودند هم به این مورد (منتظر رویت مشمول) اشاره کرده بودند. برداشت شخصی من از اینکه بعدا دیگر مراجعه نکردند این هست که مشکل شان حل شده و همونطور که اون مسوول هم به شما گفته بعید می دونم مشکل خاصی وجود داشته باشه.

(27-01-2014, 11:22 PM)'romapola' نوشته: سلام دوستان عزیز و همدردهای گرامی
چندتا سوال داشتم و ممنون میشم که کمکم کنین .
من هفته ی پیش تو کمیسیون پزشکی معاف دائم شدم ( برای روان شناسی ) و فیش ها رو پرداختم و تحویل مسئول مربوطه دادم . الان که از طریق سامانه ی پیامکی استعلام می کنم نتیجه رو می نویسه که نتیجه ی درخواست پزشکی شما منتظر رویت مشمول . سوال من اینه که این یعنی چی ؟ خودم رفتم نظام وظیفه ی شهرمون ( از تهران نیستم ) و اونجا گفتن که شما باید فقط منتظر بمونی کارتت بیاد دستت  گفتم منظور این پیامک چیه ؟ گفت پروسه ی این کار طولانیه یکی دو روزه که انجام نمیشه باید بره تهران اونجا تایید بشه ثبت بشه و کارتت صادر بشه و اینا .
سوال من اینه که احیانا امکان این که تایید نکنن و بگن که معاف نیستی نباشه ؟ آخه من 6 ماه پیش معافیت موقت گرفتم و بعد از 3 کمیسون و 3 بار معرفی به بیمارستان تو کمیسیون معاف شدم ، بعدا زیرش نزنن و معافیت ندن ؟ من کاردانی خوندم و مدتی هم غیبت دارم ، غیبتم شرایطش چطوریه ؟ شنیدم که مقداری جریمه میکنن . در ضمن معافیت من برای افسردگی و استرس و وسواس هستش .
ممنون از لطفتون اخه من کلا از زندگی ناامید شده بودم حدود 2 سال خونه مونده بودم  اخرش چی میشه ؟ با تشکر

طبق بند 8 ماده 30 افرادی که به لاغری مفرط دچار باشند معاف می شوند. منظور از لاغری مفرط هم این هست که شاخص توده بدنی اونها کمتر از 15 باشه که برای شما 14.98 میشه (قد بر حسب متر به توان دو رسیده و وزن فرد بر عدد حاصل شده تقسیم می شود). پیشنهادم این هست با توجه به اینکه عدد شما خیلی مرزی هست در روز آزمایش ها خیلی پرخوری نکرده باشید.

در مورد تشنج هم در بند 11 ماده 32 اشاره شده که به نظر می رسه از این هم بتونید اقدام کنید:
بند 11- انواع صرع به شرط ثبوت كلينيكي و يا پاراكلينيكي در يكي از مراكز درماني دانشگاهي يا نظامي معاف دائم. 
تبصره: در مواردي كه شروط فوق تحقق نيابد ولي مدارك قابل استناد دال بر سابقه صرع موجود باشد به خدمت غير رزمي اعزام و در مشاغل مناسب گمارده شود در صورتي كه در حين خدمت صرع ثابت شود معاف دائم.

(26-01-2014, 08:23 PM)'abish' نوشته: با سلام
من بیماری لاغری دارم از لحاظ بدن و توانایی خیلی ضعیف هستم قدم ۱۷۹ و وزنم ۴۸ هست.تشنج عصبی هم دارم(در کل نوعی بیماری عصبی ارثی شدید داریم)خیلی وقتها باعث بستری شدن و حتی بیهوشی ۷ ساعته هم شده.ولی در آزمایشات خونی هیچ مشکلی نداشتم همیشه خسته و بیحال هستم.انقدر که کار هم نمیتونم بکنم.آیا میتونم معاف دائم بشم.خواهش میکنم کمکم کنید

هرنیا معادل همون فتق یا بیرون زدگی هست و ممکنه در مکان های مختلفی از بدن رخ بده. برای نمونه اگر این فتق یا بیرون زدگی احشا در شکم به سمت حفره فقسه سینه باشه به اون فتق دیافراگمی گفته میشه که بیشتر در مورد معده اتفاق می افته و به فتق هیاتال یا هیاتال هرنیا معروف هست. یا برای نمونه در مورد مهره های ستون فقرات هم بیرون زدگی هسته دیسک از بین مهره ها رو فتق دیسک یا هرنی دیسکال می گویند که افراد عادی اون رو بیشتر دیسک کمر می گویند. در هر حال، در مورد شما با این توضیحاتی که دادین مطمئن نیستم ولی حدس می زنم نوعش فتق مغبنی یا هرنی اینگوینال باشه.

در بند 20 ماده 37 به طور کلی به فتق های جدار شکم و دیافراگمی ها به صورت زیر اشاره شده:

بند 20- فتق هاي جدار شكم ( داخلي و خارجي) و ديافراگماتيك.
[align=right]الف) عمل نشده معاف دائم.
[align=right]ب) عمل شده عود كرده معاف دائم.
[align=right]ج) عمل شده بدون عارضه منع خدمتي ندارد.

اینکه این مواردی که گفتم و این بندها تا چه حد مشمول حال شما بشه رو اطلاع ندارم و بهتر هست که بعد از مراجعه به بیمارستان های مورد تایید مطمئن بشین.
(27-01-2014, 12:44 AM)'nchshm' نوشته: سلام دوستان وقت بخیر.ببخشید شاید سوال های من تکراری باشه - اما فکر کردم شاید الان اطلاعات بروز داشته باشید.
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
من فتق دارم در داخل کیسه بیضه ام - فکر میکنم بهش میگن هرنیا.
و زمانی که روده پر میشه حدودا فقط داخل بیضه بین ۳ تا ۵ سانتی متر میشه.
از پزشک معتمد پرسیدم (زمانی که مقدار فتق کمتر بود) گفتند به نظر من معاف دایم خواهی شد - اما کمیسیون تصمیم گیرنده اصلی است. از سرهنگ مربوط به معافی ها در نظام وظیفه هم پرسیدم گفتند معاف دایم خواهی شد.
حال چند سوال دارم - با توجه به تجربیات شما دوستان - آیا من با این شرایط معاف میشوم؟
سوال دوم - زمان انجام مراحل از پست دفترچه تا تشکیل کمیسیون ها تغییری نکرده است؟ روال کار سریع تر نشده است؟
سوال آخر - راهی به ذهن شما میرسد که زمان مراجعه به کمیسیون و بیمارستان انجام دهم تا فتق من حالت پر داشته باشد و دقیقا مقدار بزرگی خودش را نشان دهد؟ راهنمایی های مشابه در مورد این کیس جهت زمان مراجعه به بیمارستان و کمیسیون برای بالا بردن درصد اخذ معافیت دایم اگر میشه و ممکن هست محبت کنید و بگید.
حقیقتش ارشد قبول شدم اما از طرفی فتق شدیدا اذیت میکنه منو و از طرف دیگه برای عوض شدن روحیه خودم پس از حدود ۴ سال افسردگی ممتد نیاز شدید به مسافرت دارم واسه همین به معافی و پاسپورت واقعا نیاز دارم... و از طرف دیگه واسه ثبت نام ارشد حتی اگر یک روز هم بتونم در وقتم صرفه جویی کنم و مراحل رو سریع تر جلو ببرم واقعا برایم ارزشمند هست.
یک دنیا سپاس.
با آرزوی سلامتی و شادی برای همه شما دوستان

RE: سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی‌ - aminmoshaver - 28-01-2014

سلام دوستان من مبتلا به بیماری واریکوسل درجه سه هستم کسی این بیماری رو داره.؟بنظرتون معاف میشم؟؟
کلا معافیت واریکوسل درجه سه رو خیلی سخت میگیرن یا نه؟؟ممنونم
ضمنا دوستان بیمارستان های مربوط به نظام وظیفه تو تهران چه بیمارستان هایی هستند و من هنوز برای دفترچه اقدام نکردم فقط میخوام نظر دکتر های نظام وظیفه رو بدونم بعد اقدام کنم
خواهشا جوابمو بدین چون استرس شدیدی دارم

اگر به 20-10 صفحه اخیر همین تاپیک مراجعه کنید چند نفری بودن که مشکل شما را داشتند. در کل تفاوت درجه دو و سه در این هست که در درجه دو وریدها در حالت ایستاده از راه لمس کردن قابل تشخیص هستند ولی در درجه سه در حالت ایستاده با چشم قابل دیدن هستند. ظاهرن برخی از دوستان فکر می کردند که درجه 3 بودن ولی براشون درجه 2 تشخیص دادن. حالا اینکه به خاطر سردی هوا یا عوامل دیگه در اونجا قابل مشاهده نبودن یا اینکه اساسا از ابتدا هم درجه 2 بودن ولی خودشون فکر می کردن درجه 3 هست رو نمیشه از اینجا تشخیص داد ولی در حالت کلی اگر در حالت عادی بشه وریدها رو به صورت چشمی تشخیص داد نباید مشکل خاصی باشه و معاف میشین. گفته میشه که اگر نفس عمیقی بکشید و چند ثانیه اون رو نگه دارید و به پایین زور بزنید این وریدها قدری بیشتر نمایان می شوند. از جزئیات بیشتر و اینکه در حال حاضر چه سخت گیری هایی میشه اطلاعی ندارم.