آکادمیا کافه
سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی‌ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: گرفتن گذرنامه، سربازی و خروج از کشور (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%DA%AF%D8%B0%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%D8%8C-%D8%B3%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%88-%D8%AE%D8%B1%D9%88%D8%AC-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1)
+---- انجمن: معافیت پزشکی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C)
+---- موضوع: سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی‌ (/Thread-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D9%84-%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%B1%D8%A8%D9%88%D8%B7-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C%E2%80%8C)

RE: سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی - automotive - 28-12-2018

نقل قول:متاسفانه زمانی متوجه شدم که ارشد روهم گرفته بودم?

پس کار خاصی نمی‌توان انجام داد.

(26-12-2018, 12:59 PM) نوشته: سلام من یبار رد شدم بعد اعتراض گزاشتم شورای عالی پزشکی گفت معافی ولی گفت 10 روز دیگه برو نظام وظیفه شهرتون واسه کاراش خاستم ببینم این نظر نهایی است یا بعد شورا باز باید تهران تایید بشه؟

سلام
تا آنجا که من اطلاع دارم نظر شورا نهایی هستش، ان شا الله معاف خواهید شد، نگران نباشید.

(26-12-2018, 05:53 PM) نوشته: دیسک کمر l5دارم l5/s1 retrolisthesis grade 1 ,spondylosis_disc space narrowing ,dehydration,bulging,left central extrusion , left lateral recess_foraminal compromis معاف میشم . دانشجوم درحال تحصیل میتونم اقدام کنم . درد شدیدی هم دارم همه دکترا گفتن عمل . لطفا جواب بدین ممنون میشم

(27-12-2018, 09:36 PM) نوشته: لطفا جواب بدین عمل اندوسکوپی دیسک کمر( بدون برداشتن استخوان لامینا) انجام بدن معاف میشن . یا عمل نکن اقدام کنن برای معافی بهتره یا بعد عمل اقدام کنن لطفا جواب بدین ممنون.

متن زیر قانون معافیت در حین تحصیل هستش، به نظر شخصی من اول برای معافیت اقدام کنید چون بعد از عمل ممکن هستش اعلام کنند که مدارک بیمارستان را قبول ندارند و غیره، اما الآن با یک آزمایش در بیمارستان های مورد تایید آنها، بیماری شما اثبات شده و میتوانید برای معافیت اقدام کنید.

بخش ششم : بیماریهای جراحی مغز واعصاب
بند 2:
انواع هرني ديسكال يا Extrusion ديسک : معاف دائم 
( در مورد بيماران عمل نشده ،انجام MRI ستون فقرات در مراكز درماني نظامي و يا دانشگاهي ضروري مي باشد و مواردي كه ممنوعيت داشته باشد از ميلوگرافي استفاده شود )
بند 9:
كيستهاي آراکنوئيد و ضايعات مادرزادي با اثر فشاري و توأم با اختلال عصبي با يا بدون عمل جراحي : معاف دائم
بند 10:
اختلالات عروقي مغز (مثل آنوريسم و A.V.M) : معاف دائم
بند 13:
كمپرسيونهاي نخاعي به علت تومورهاي استخواني مهره ها و يا سكل عفونتها و آراكنوئيديتها ، تنگي كانال نخاع و … كه همراه با علائم كلينيكي و پاراكلينيكي باشد يا به مرحله فلج رسيده باشد : معاف دائم
بند 14:
هر نوع جسم خارجي در داخل جمجمه و كانال نخاعي : معاف دائم

RE: سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی - مهمان - 28-12-2018

واقعا ممنون ازتون ک جواب دادین . فقط این ام ار ای معاف دائم میگیرl5/s1 retrolisthesis grade 1 ,spondylosis_disc space narrowing ,dehydration,bulging,left central extrusion , left lateral recess_foraminal compromis احتمالش چقدره

RE: سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی - automotive - 28-12-2018

(28-12-2018, 09:38 PM) نوشته: واقعا ممنون ازتون ک جواب دادین . فقط این ام ار ای معاف دائم میگیرl5/s1 retrolisthesis grade 1 ,spondylosis_disc space narrowing ,dehydration,bulging,left central extrusion , left lateral recess_foraminal compromis      احتمالش چقدره

معافیت طبق قانون زیر هستش، من از شدت بیماری بی اطلاع هستم. 3 بند اول شامل حال شما میشه اما شدت بیماری مهم هستش.

بند 1:
اسپوند يلوليزيس واسپونديلوليستزيس و رتروليستزيس :
الف) اسپوند يلوليزيس با هر درجه همراه با اختلال و علائم عصبي : معاف دائم
ب) اسپوند يلوليزيس بدون اختلال و علائم عصبي : معاف از خدمات رزمي
ج) اسپوند يلوليستزيس همراه با Bulge ديسك و يا ديسك دهيدراته همراه با عوارض عصبي : معاف دائم
د) اسپوند يلوليستزيس درجه يك وبدون اختلال و عوارض عصبي : معاف از خدمات رزمي
ه) رتروليستزيس همراه با علائم اختلال و علائم عصبي : معاف دائم
بند 2:
انواع هرني ديسكال يا Extrusion ديسک : معاف دائم ( در مورد بيماران عمل نشده ،انجام MRI ستون فقرات در مراكز درماني نظامي و يا دانشگاهي ضروري مي باشد و مواردي كه ممنوعيت داشته باشد از ميلوگرافي استفاده شود )
بند 3:
protrusion) ) ،برجستگي(Bul ging) يادهيدراتاسيون ديسكال همراه با علائم باليني ياندول اشمورل : معاف از خدمات رزمي
بند 4:
لامينکتومي با عمل جراحي همراه با سوابق مستند کلينيکي و پارا کلينيکي : معاف دائم

تبصره: ديسکتومي به روش ليزر که براي برجستگي(Bul ging) خفيف ديسک انجام شده است : معاف از خدمات رزمي

RE: سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی - مهمان - 29-12-2018

مارفنیم شورای علی پزشکی معافیت اعصاب گفتندجنرروز دیگه جواب را بیاید بگیرید نتیجه ا
ش چی میشه ؟

RE: سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی - amireza - 30-12-2018

سلام دوستان
من ژنیکوماستی دارم و حین تحصیل اقدام کردم از اول براتون تعریف میکنم ک راهنماییم کنید خواهشا:
من قبل از اقدام رفتم پیش متخصص معتمد ن.و و توی مطبش من رو معاینه کرد و گفت سونو گرافی بگیر وقتی ک سونوگرافی رو پیشش بردم قبل از اینکه من حرف از معافی بزنم اون بهم گفت ک برای معافی اقدام کن.من اقدام کردم و توی بیمارستان سونوگرافی گرفتم و موقع انجام سونوگرافی دکتر بهم گفت من فقط اینجا مینویسم ک تو اون غده پستان رو داری یا نه ک وقتی سونوگرافی تموم شد بهم گفت ک من اون غده رو دارم بعد من رو بجا اینکه بفرستن پیش همون پزشک متخصص،فرستادنم پیش جراح عمومی و اون جراح فقط 20 ثانیه من رو معاینه کرد،روزی ک کمیسیونم بود دیدم برام نوشته خفیف!و من رو معاف نکردن،روز بعد ک رفتم پیش همون متخصص نظام و بهش گفتم ک این اتفاق برام افتاده اون تعجب کرد گفت بیماری تو اصلا خفیف نیست و متوسط تا شدیده بعد باز منو فرستاد سونوگرافی و گفت برو پیش همون سونوگرافای بیمارستان نظام و توی دفترچه بیمه برام نوشت ک "با ذکر درجه" باشه،وقتی من رفتم منشی بهم گفت ک دستگاه خرابه و این سونوگرافی من رو دکتر انجام نمیده و کسایی ک این نوع سونوگرافی رو دارن میفرسته پیش یک نفر دیگه،من رفتم پیش همون دکتری ک منشی گفت و اون منو سونوگرافی کرد و بهم گفت ک ژنیکوماستی شدید دارم،بعد دیروز رفتم پیش اون متخصص و گفت کاشکی میرفتی پیش همون سونوگراف های بیمارستان نظام ک منم گفتم اونا در دسترس نیستن اصلا و خودشم دید ک دکتر برام نوشته شدید.حالا سوالم اینه  من اعتراض بزنم پروندم میره پیش همین دکتر؟چون تنها پزشک متخصص غدد بیمارستان همین هست فقط.و اینکه بنظرتون اعتراض بزنم یا بزارم 2 سال دیگه برای تشدید بیماری اقدام کنم؟اگه اعتراض بزنم برای شوارای عالی خودم هم باید باشم یا نه؟من شنیدم میشه خودمم مدارک پزشکی ببرم،میخواستم ببینم چ مدارکی همراهم باشه؟

دوستان خواهشا اگه اطلاع دارین جواب بدین.

RE: سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی - automotive - 30-12-2018

(30-12-2018, 03:09 PM)amireza نوشته: سلام دوستان
من ژنیکوماستی دارم و حین تحصیل اقدام کردم از اول براتون تعریف میکنم ک راهنماییم کنید خواهشا:
من قبل از اقدام رفتم پیش متخصص معتمد ن.و و توی مطبش من رو معاینه کرد و گفت سونو گرافی بگیر وقتی ک سونوگرافی رو پیشش بردم قبل از اینکه من حرف از معافی بزنم اون بهم گفت ک برای معافی اقدام کن.من اقدام کردم و توی بیمارستان سونوگرافی گرفتم و موقع انجام سونوگرافی دکتر بهم گفت من فقط اینجا مینویسم ک تو اون غده پستان رو داری یا نه ک وقتی سونوگرافی تموم شد بهم گفت ک من اون غده رو دارم بعد من رو بجا اینکه بفرستن پیش همون پزشک متخصص،فرستادنم پیش جراح عمومی و اون جراح فقط 20 ثانیه من رو معاینه کرد،روزی ک کمیسیونم بود دیدم برام نوشته خفیف!و من رو معاف نکردن،روز بعد ک رفتم پیش همون متخصص نظام و بهش گفتم ک این اتفاق برام افتاده اون تعجب کرد گفت بیماری تو اصلا خفیف نیست و متوسط تا شدیده بعد باز منو فرستاد سونوگرافی و گفت برو پیش همون سونوگرافای بیمارستان نظام و توی دفترچه بیمه برام نوشت ک "با ذکر درجه" باشه،وقتی من رفتم منشی بهم گفت ک دستگاه خرابه و این سونوگرافی من رو دکتر انجام نمیده و کسایی ک این نوع سونوگرافی رو دارن میفرسته پیش یک نفر دیگه،من رفتم پیش همون دکتری ک منشی گفت و اون منو سونوگرافی کرد و بهم گفت ک ژنیکوماستی شدید دارم،بعد دیروز رفتم پیش اون متخصص و گفت کاشکی میرفتی پیش همون سونوگراف های بیمارستان نظام ک منم گفتم اونا در دسترس نیستن اصلا و خودشم دید ک دکتر برام نوشته شدید.حالا سوالم اینه  من اعتراض بزنم پروندم میره پیش همین دکتر؟چون تنها پزشک متخصص غدد بیمارستان همین هست فقط.و اینکه بنظرتون اعتراض بزنم یا بزارم 2 سال دیگه برای تشدید بیماری اقدام کنم؟اگه اعتراض بزنم برای شوارای عالی خودم هم باید باشم یا نه؟من شنیدم میشه خودمم مدارک پزشکی ببرم،میخواستم ببینم چ مدارکی همراهم باشه؟

دوستان خواهشا اگه اطلاع دارین جواب بدین.

سلام
والا من طبق قوانین راهنمایی میکنم و سمت خاصی در نظام وظیفه ندارم.

شما هم الآن میتونید اعتراض کنید و هم اگر معاف دائم نشدید بعد از شروع خدمتتون میتونید اعتراض کنید.

شورای عالی کارش همین هستش، یعنی چی که دستگاه خراب هستش؟ خب ارجاع میدادند به تهران،

برای شورای عالی فکر میکنم حضور فرد الزامی باشه،
مدارک پزشکی (نتایج آزمایش ها) همراهتون باشه اما در نظر داشته باشید که در نهایت باید به آزمایشگاه معتمد مراجعه کنید که خودشون معرفی خواهند کرد و نتایج سایر مراکز را قبول ندارند.

به هر حال امکان اعتراض وجود دارد، قوانین بعضا تغییر میکنند و ثبات خاصی ندارند. به نظر من اعتراض انتخاب مناسبی هستش اما تصمیم گیرنده نهایی شما هستید.

RE: سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی - مهمان - 30-12-2018

سلام دوستان

من تقریبا دو سال پیش افسردگی شدیدی گرفتم و مجبور شدم یک ترم مرخصی بگیرم ، بعد رفتم پیش مشاوره دانشگاه و اونها من رو اجبار کردند که باید بیمارستان اعصاب و روان اصفهان بستری شوم ولی خوانوادام با بستری شدن من در شهر غریب مخالفت کردند و من بیمارستان اعصاب و روان تبریز 4 روز بستری شدم و دکتر بیماری افسردگی دوقطبی رو برام تشخیص داده و حدود 1 سال و نیم هست که دارم دارو مصرف می کنم و چند بار قصد خودکشی داشته ام ( ولی مدرکی دال بر اثبات اقدام به خودکشی ندارم ) الان میخواستم بدونم من که سابقه بستری و مصرف دارو دارم و بیماری من افسردگی دو فطبی هست ، میتونم معافیت دائم بگیرم ؟

ممنون

RE: سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی - مهمان - 30-12-2018

(30-12-2018, 07:33 PM) نوشته: سلام دوستان

من تقریبا دو سال پیش افسردگی شدیدی گرفتم و مجبور شدم یک ترم مرخصی بگیرم ، بعد رفتم پیش مشاوره دانشگاه و اونها من رو اجبار کردند که باید بیمارستان اعصاب و روان اصفهان بستری شوم ولی خوانوادام با بستری شدن من در شهر غریب مخالفت کردند و من بیمارستان اعصاب و روان تبریز 4 روز بستری شدم و دکتر بیماری افسردگی دوقطبی رو برام تشخیص داده و حدود 1 سال و نیم هست که دارم دارو مصرف می کنم و چند بار قصد خودکشی داشته ام ( ولی مدرکی دال بر اثبات اقدام به خودکشی ندارم ) الان میخواستم بدونم من که سابقه بستری و مصرف دارو دارم و بیماری من افسردگی دو فطبی هست ، میتونم معافیت دائم بگیرم ؟

ممنون
اینم اضافه کنم که من بعد از اینکه یک ترم مرخصی گرفتم، روند تحصیلی من به شدت نسبت به سال های اول دانشگاه افت کرده و این ترم از صتعتی اصفهان به دانشگاه تبریز انتقالی گرفتم و میتونم نشون بدم که توی این 2 سال چقدر افت تحصیلی داشته ام و اینکه قصد انصراف از تحصیل در ترم 7 را دارم ( چون 10 ترمه خواهم شد )

خیلی ممنون

RE: سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی - automotive - 30-12-2018

ممنون

(30-12-2018, 07:36 PM) نوشته:

ممنون
اینم اضافه کنم که من بعد از اینکه یک ترم مرخصی گرفتم، روند تحصیلی من به شدت نسبت به سال های اول دانشگاه افت کرده و این ترم از صتعتی اصفهان به دانشگاه تبریز انتقالی گرفتم و میتونم نشون بدم که توی این 2 سال چقدر افت تحصیلی داشته ام و اینکه قصد انصراف از تحصیل در ترم 7 را دارم ( چون 10 ترمه خواهم شد )

خیلی ممنون

قانون زیر پاسخ پرسش شما است.

بند 2:
اختلالات خلقي :
الف)ابتلا به بيماري دوقطبي نوع يك در هر مرحله و فاز : معاف دائم
ب) اختلال افسردگي اساسي : معاف دائم
ج) انواع اختلال خلقي افسردگي خفيف (ديس تايمي و سايكلو تايمي ) ، اختلال خلقي دو قطبي نوع دوّم (هايپومانيا) در صورتيكه با دارو تحت كنترل بوده و يا تهديد كننده خود و اطرافيان نباشد : معاف از خدمات رزمي
د) در صورتيکه حداقل شش ماه از حمله حاد(اولين حمله حاد مانيا) و افسردگي گذشته باشد و هيچگونه علامتي نداشته باشد : معاف از خدمات رزمي

RE: سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی - مهمان - 31-12-2018

سلام به همه ی دوستان
من کمر درد شدید دارم و شدت درد من رو از کارم وا داشته
جواب mri ام هم به این صورته
mil degeneative disc dehyration at l1-l2,l3-l4,and l4-l5 levels 
diameter of spinal canal at lower limit of normal with small schmorls node and mild endplate degenerative changes (modic type II) in lower endplate of l3 body
tiny central disc protrusion (herniation) with mild spinal canal stenosis at l4-l5 level
آیا امیدی به معافیت باید داشته باشم یا خیر؟