آکادمیا کافه
سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی‌ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: گرفتن گذرنامه، سربازی و خروج از کشور (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%DA%AF%D8%B0%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%D8%8C-%D8%B3%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%88-%D8%AE%D8%B1%D9%88%D8%AC-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1)
+---- انجمن: معافیت پزشکی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C)
+---- موضوع: سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی‌ (/Thread-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D9%84-%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%B1%D8%A8%D9%88%D8%B7-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C%E2%80%8C)

سوالات و مراحل اقدام مربوط به معافیت پزشکی‌ - Harrison - 29-01-2011

کاربران محترم این تاپیک برای اطلاع از مراحل معافیت پزشکی‌ می باشد که با توجه به بعضا تغییرات جزئی قوانین مربوطه در حوزه معاونت نظام وظیفه در اینده به اطلاع خواهد رسید.
این اطلاعات مربوط به بهمن ماه ۱۳۸۹ میباشد:
برای معافیت پزشکی‌ ،فرد متقاضی نباید در حین تحصیل باشد،یعنی‌ می تواند قبل یا بعد از تحصیل یا ترک تحصیل اقدام نماید.همچنین اگر دارای غیبت اولیه‌ باشد باز هم برای گرفتن این نوع معافیت بدون اشکال است و پس از تشخیص معافیت کمیسیون در دادگاه دارای جریمهٔ مختصری خواهد شد.

۱)ابتدا متقاضی قبل از اتمام تحصیل نوع بیماری را مشخص و به پزشک مربوطه جهت معاینه مراجعه می‌کند.مسلماً همه ترجیح می دهند قبل از اقدام برای معافیت پزشکی‌ در یکی‌ بیمارستان های مورد تایید نظام وظیفه یا پزشک معتمد به صورت آزاد معاینه شوند تا با خیال اقدام نمایند.
۲)پس از مطمئن شدن از بیماری و کامل کردن مدارک مربوطه مندرج در دفترچه،،،قسمت مربوط به پزشک تکمیل می شود،،،که ‌ان را پزشک عمومی آزاد هم می تواند پر کند.
۳)پس از حدود ۲تا ۳هفته دعوتنامه جهت معاینه اولیه‌ در بیمارستان مورد تایید نظام وظیفه ارسال می گردد.که پس از معاینه پزشک یا پزشکان مربوطه دعوتنامه بیمارستان را پر کرده و معمولا صحبتی‌ از معافیت شما نمی کنند،،،همچنین نامه مستقیماً از طریق بیمارستان به ن.و. ارسال خواهد شد.
۳-۱ پس از گذشت ۳هفته در صورت عدم دریافت دعوت نامه حتما به ن.و. مراجعه کنید.
۳-۲ مدت اعتبار دعوت نامه ۱ماه میباشد که در صورت بروز مشکل می‌توان ۱ماه دیگر هم تمدید کرد.
۳-۳در تهران معمولا بیمارستان‌های معروف بقیت الله،چمران،امام سجاد و ۵۰۲ ارتش هستند.
۳-۴ اگر به بیمارستان مراجه کنید معمولا برای ۱ تا ۲ماه اینده وقت می دهند،،،با مراجعه حضوری هرروز صبح زود معمولا می توانید برای همان روز معاینهٔ شوید.
۴)پس از معاینه در بیمارستان باید در انتظار نامه جهت شرکت در کمیسیون باشید.
اگر نامهٔ مربوط بعد از گذشت ۳ تا ۴ هفته به دستتان نرسید،،،برای گرفتن وقت شرکت در کمیسیون حضوراً از ساختمان پزشکی‌ ن.و. اقدام کنید.
۵) روز کمیسیون ۱۰ نفر ۱۰ نفر به داخل اتاق کمیسیون خواهید رفت و سعی‌ کنید کاملا راحت باشید چون به احتمال ۹۰% اگر پزشکان بیمارستان نظر بر تایید بیماری و معافی داده باشند روز کمیسیون هم هر ۳پزشک که متخصص هم هستند همین نظر را خواهند داشت.
۶)پزشکان نظرات را اعلام میکنند و شما باید بیرون باشید،،تا اسامی معافیان پزشکی،معاف از رزم و انها که اعزام هستند را اعلام کنند،،،افرادی که اعزام یا معاف از رزم هستند به منزل می روند و منتظر برگ سبز یا اعزام خواهند بود،،افرادی که معاف هستند ۱ ساعت بعد منتظر سرهنگ می مانند تا رویت انجام شود و پرونده آنها مهر نهایی تایید را داشته باشد،،،پس از آن لیست مدارک لازم برای صدور کارت به شما داده می شود و حدود ۱ماه بعد هم کارت معافیت به دستتان خواهد رسید.
۷)در هنگام رویت سرهنگ ممکن است برای اطمینان یا رفع هرگونه تردید در مورد بیماریتان وقت معاینه مجدد بیمارستان یا کمیسیون بنویسد که باید مراحل دوباره طی‌ شود.
۸) از حدود ۲ماه گذشته, هیچ فردی حق اعتراض به رای شورای پزشکی‌ را ندارد،،،اما با پیگیری بسیار پس از امدن برگه اعزام و پر کردن فرم و کامل بودن مدارک پزشکان قبلی‌ و در صورت تایید بخش اداری پزشکی‌ می‌توان وقت مجدد برای بیمارستان و حتی شرکت در شورای عالی پزشکی‌ گرفت.
۹)در نهایت افرادی که در اوج بدشانسی هستند،به عنوان مثال پزشکان مربوطه همگی‌ رای بر معافی ایشان دادند و باز بنا بر هر دلیلی‌ کمیسیون رای به اعزام یا معاف از رزم داده است، میتوانند در دوران اموزشی هم حتی از طریق بهداری پادگان و سپس بیمارستان ن.و. اقدام کنند،،،مزیت این روش این است که به ظاهر راحت تر به نظر می‌رسد،،ضمن اینکه کمیسیون ن.و. وجود نخواهد داشت و شورا در بیمارستان مربوطه تشکیل می گردد،،،تنها مدارک تصفیه حساب جهت صدور کارت به ن.و. ارسال می گردد.
با سلام

به دلیل تغییر کلی وب‌سایت سازمان وظیفه عمومی ناجا، لیست و لینک لیست بیماری‌‎های معافیت پزشکی در سال 1396 در این ارسال قرار می‌گیرد و با کلیک بر روی هر بخش می‌توانید آیین نامه معافی آن بخش را به صورت کامل و دقیق مطالعه کنید.

با احترام

فهرست بیماري ها

فهرست بيماري ها ، نقص عضو ها و عدم رشدهاي موضوع تبصره ماده (2) :

بخش اول - بیماریهای عمومی
بخش دوم : بيماري هاي غدد مترشحه داخلي
بخش سوم : بيماري هاي پوست و بافت هاي زير پوست
بخش چهارم : بيماري هاي داخلي مغز و اعصاب (نورولوژي)
بخش پنجم : بيماري هاي اعصاب و روان
بخش ششم: بيماري هاي جراحي مغز واعصاب
بخش هفتم: بيماري هاي ريه و قفسه صدري
بخش هشتم: بيماري هاي استخوان (اسكلت)
بخش نهم: بيماري هاي دستگاه گوارش و جراحي عمومي
بخش دهم: بيماري هاي خون و انكولوژي (بدخيمي ها)
بخش يازدهم: بيماري هاي دستگاه ادراري تناسلي
بخش دوازدهم: بيماري هاي فك و دهان و دندان
بخش سيزدهم: بيماري هاي چشم و عوارض بينائي
بخش چهاردهم: بيماري هاي گوش ، حلق و بيني
بخش پانزدهم: بيماري هاي قلب و عروق
بخش شانزدهم: بيمار يهاي روماتولوژي و بافت همبند
بخش هفدهم: بيماري هاي عفوني

RE: مراحل اقدام برای معافیت پزشکی‌ - Pejman - 13-03-2011

سلام. ممنون از توضیحات خوبتون. دو تا سوال دارم:
1- برای کسی که تاریخ اعزامش 1 اردیبهشت 90 هست، اگر مثلاً اواسط فروردین برای معافیت پزشکی اقدام کنه آیا مشکلی از نظر غیبت پیش نمیاد؟ (با فرض اینکه معاف از رزم بشه حداقل)
2- آیا در مرحله اقدام اولیه برای معافیت پزشکی (پر کردن دفترچه و ارسال آن) نیازی به تکمیل بودن کلیه مدارک (شامل آزمایشات مختلف و سایر مدارک پزشکی مورد نیاز) هست؟ یا همزمان با اقدام می شه آزمایشات مربوطه رو انجام داد و مدارک مورد نظر رو جمع آوری کرد؟
ممنون.

RE: مراحل اقدام برای معافیت پزشکی‌ - Ebish - 14-03-2011

سلام pejman جان

در مورد سوال اولت : تاریخ اعزام اگه مشخص باشه که مثلا 1 اردیبهشت 90 هست که موردی نداره و بیانگر اینه که مشمول مراحل اعزام رو انجام داده و تاریخ اعزام مشخص شده و الا آخر اما اگه خودتون مشخص کرده باشید موردی پیش نمیاد فقط در صورتی که معاف نشید نمیتونین از 6ماه بعد از فراغت تحصیل استفاده کنین. در واقع از لحاظ غیبت مشکلی پیش نمیاد چون اقدام کردید و وضعیتتون مشخص میشه.

در مورد سوال دوم: شما در مرحله اول نوع بیماری رو معرفی میکنین و بعد از طرف سازمان نظام وظیفه معرفی میشید به بیمارستان مورد تائید و آزمایش میدید. از این مسئله مطمئن باشید که مجددا میفرستنتون آزمایش.

در ضمن پست دوستمون Harrison هم مطالب بسیار خوبی دارن

امید وارم کمکی کرده باشم.

پیگیری های کارت معافیت - ar.ardakani198 - 04-04-2011

سلام بچه ها شما باید بعد از اینکه وضعیتتون در کمیسیون ها مشخص شد و معاف تشخیص داده شدید و مدارکتون رو کامل کردید و تمامی وجه های مربوط به معافیت رو واریز کردید و به همراه بقیه مدارک تحویل نظام وظیفه شهرتون می دید این مدارک رو و به شما می گن برید یک ماه دیگه کارت میاد دم در خونتون!! من که به شخصه خودم تا کارت دستم نیومده بود باورم نمی شد که معاف شدم به همین خاطر همش می خواستم بپرسم که پس کی میاد!
برای این کارSmile اول شما باید 1 هفته الی 10 روز صبر کنید و سپس برید ببینید که در چه مرحله ای هستش برای این کار هم شما باید برید police +10 البته کارت ملی همراهتون باشه!
و بهتون اطلاع میده که در چه مرحله ای هستین!
این تنها راه ممکنه برای خلاصی از استرس هستش!
موفق باشیدSmile

RE: مراحل اقدام برای معافیت پزشکی‌ - arash66110 - 31-07-2011

با سلام و خسته نباشيد. ميخواستم بپرسم ايا اگه كسي بيماري داشته باشه كه دكتر هاي متخصص ناجا بگن معاف هستي

ولي در كميسيون يا شوراي عالي رد بشي ، ايا امكان اعتراض وجود دارد؟

البته بيماري صراحتا در دفترچه ذكر شده باشه كه معافيت دارد

RE: مراحل اقدام برای معافیت پزشکی‌ - aminreza - 31-07-2011

با سلام
دوست عزیز
با توجه به تجربه ی بنده در معافیت پزشکی، اگر بیماری در دفترچه ذکر شده و در مرحله ی اول بیماری شما تایید شده باشد در کمیسیون پزشکی (شامل 2 پزشک و 3 نیروی نظامی) می تونن معافیت را به معافیت دائم از رزم تغییر بدهند.
پیشنهاد می کنم با پیگیری بیشتر (منظورم از طریق آشنا) کارتون درست بشه و فکر نکنم از طریق اعتراض حل بشه.

RE: مراحل اقدام برای معافیت پزشکی‌ - Pejman - 31-07-2011

(31-07-2011, 03:30 PM)arash66110 نوشته: با سلام و خسته نباشيد. ميخواستم بپرسم ايا اگه كسي بيماري داشته باشه كه دكتر هاي متخصص ناجا بگن معاف هستي

ولي در كميسيون يا شوراي عالي رد بشي ، ايا امكان اعتراض وجود دارد؟

البته بيماري صراحتا در دفترچه ذكر شده باشه كه معافيت دارد
از نظر قانونی امکان اعتراض به رای کمیسیون وجود نداره. کاری که می تونید بکنید اینه که چند روز اول آموزشی رو تحمل کنید و بعد از اونجا برای همون بیماری اقدام کنید. اونطوری که شنیدم در حین خدمت معافی گرفتن راحت تر هست.

RE: مراحل اقدام برای معافیت پزشکی‌ - arash66110 - 31-07-2011

راستش من هنوز كميسيون نرفتم. ولي از اونجا كه شنيدم اونجا پزشكاش پزشك عمومي هست و مملكتم به نوعي ... هست
گفتم قبلش چقد ميتونم روي اين معافيت حساب باز كنم. من مشكلم دررفتگي مكرر كتف راست هست و هيچ سابقه پزشكي ندارم
چون هميشه رفتم پيش شكسته بند. پزشك ناجا هم دست من از كتف در اورد بعد انداخت سر جاش و بعد گفت صد در صد معافي.
ولي گفتم اونجا اگه با توجه به اينكه سابقه پزشكي ندارم رد كنن بايد چيكار كنم.
تو دفترچه گفته در رفتگي مكرر مفاصل بزرگ (مستند به دو راديوگرافي در حال دررفتگي) معافيت دايم.كه من اون راديوگرافي هاشو ندارم.
حالا به نظرتون اونجا همين كه پزشك قاطعانه بنويسه من اين مشكلو دارم ، اونا معاف ميكنن يا اينكه برم دو بار دستم دربيارم از جاش
و برم اون راديوگرافي ها رو بگيرم؟ با تشكر از نظر دوستان

RE: مراحل اقدام برای معافیت پزشکی‌ - aminreza - 01-08-2011

سلام
در روز کمسیون پزشکی بنده بیش از 100 نفر بودیم و برای هر کدام فقط 3 دقیقه وقت بود. بیشتر کاری که پزشک عمومی در آنجا انجام می داد این بود که عنوان بیماری که در پرونده بود می خوند و بعد از یک کتابچه اسم بیماری و میزان معافیت را اعلام می کرد. به نظرم، پزشک کمسیون با نظرهمکارش که شما رو در بیمارستان معاینه کرده مخالفت نمی کنه. امیدوارم سرهنگ هم امضا کنه. عکس باشه به نظرم بهتره... تاثیر داره روی نظر سرهنگ.

RE: مراحل اقدام برای معافیت پزشکی‌ - Pejman - 01-08-2011

(31-07-2011, 10:04 PM)arash66110 نوشته: راستش من هنوز كميسيون نرفتم. ولي از اونجا كه شنيدم اونجا پزشكاش پزشك عمومي هست و مملكتم به نوعي ... هست
گفتم قبلش چقد ميتونم روي اين معافيت حساب باز كنم. من مشكلم دررفتگي مكرر كتف راست هست و هيچ سابقه پزشكي ندارم
چون هميشه رفتم پيش شكسته بند. پزشك ناجا هم دست من از كتف در اورد بعد انداخت سر جاش و بعد گفت صد در صد معافي.
ولي گفتم اونجا اگه با توجه به اينكه سابقه پزشكي ندارم رد كنن بايد چيكار كنم.
تو دفترچه گفته در رفتگي مكرر مفاصل بزرگ (مستند به دو راديوگرافي در حال دررفتگي) معافيت دايم.كه من اون راديوگرافي هاشو ندارم.
حالا به نظرتون اونجا همين كه پزشك قاطعانه بنويسه من اين مشكلو دارم ، اونا معاف ميكنن يا اينكه برم دو بار دستم دربيارم از جاش
و برم اون راديوگرافي ها رو بگيرم؟ با تشكر از نظر دوستان
من در مورد مشکل شما اطلاعی ندارم. بنابراین خیلی نمی تونم نظری بدم. اما چون در دفترچه به صراحت اومده که باید دو تا رادیوگرافی داشته باشید و از لفظ مکرر استفاده کرده، بهتره قبل از کمیسیون اونها رو آماده کنید. اینطوری با توجه به صحبت دکتر بیمارستان به احتمال خیلی زیاد معاف خواهید شد.

شما تلاش خودتون رو بکنید. هرچی مدرک بیشتر جمع کنید بهتره. سعی کنید مدارکی که خواسته شده رو جمع کنید.
تو بیمارستان از شما رادیوگرافی گرفته نشد؟ دکتر رو چه اساسی نظر داد؟