آکادمیا کافه
مهمترین نکات اخذ پذیرش از نروژ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: کشورها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: کشورهای اروپایی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C)
+---- انجمن: نروژ (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%86%D8%B1%D9%88%DA%98)
+----- انجمن: تحصیل در نروژ (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D8%B1%D9%88%DA%98)
+----- موضوع: مهمترین نکات اخذ پذیرش از نروژ (/Thread-%D9%85%D9%87%D9%85%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%AE%D8%B0-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D8%B1%D9%88%DA%98)

صفحات 1 2

مهمترین نکات اخذ پذیرش از نروژ - Mehdi - 29-01-2011

مي خوام تو چند پست كل مراحلي كه براي گرفتن پذيرش و البته بعدش ويزا طي كردم رو بنويسم. اما قبلش فكر مي كنم توجه به چند تا نكته لازم باشه:

۱- راه پذيرش تحصيلي گرفتن لزوماً فقط چيزايي كه من خواهم نوشت نيست. حالا ممكنه به تعداد آدم‌هاي روي زمين راه براي اينكار نباشه (!)، اما خوب مسلماً فقط ايني كه من خواهم نوشت نيست. حتي الزاماً روشي كه من انتخاب كردم بهترين راه نيست.

۲- در اين مورد اطلاعات زيادي تو اينترنت وجود دارiه. اما بيشترين جايي كه به من كمك كرد و فكر مي كنم براي هر متقاضي اي با هر شرايطي مي شه توش اطلاعات پيدا كرد وب‌سایت قبلی بود. شما هم سر بزنيد، مطمئنم بهتون كمك مي كنه.

3- من رشته ام فني بوده. شايد اين راهي كه من طي كردم همه قسمت هاش مناسب كسي كه مي خواد تو رشته هاي علوم انساني پذيرش بگيره نباشه، هرچند احتمالاً خيلي از بخش هاش مشتركه.

4- اگر تحصيل در كشور خاصي مد نظرتونه حتماً از همون مراحل اول، حتي از همين مرحله اي كه مي خواين امتحان تعيين سطح زبان رو مشخص كنين (تافل يا IELTS)، تحقيق كنين ببينين براي پذيرش گرفتن از دانشگاه هاي اين كشور خاص چيكار بايد كرد. فرايندهاي اپلاي در جاهاي مختلف دنيا تا حدودي متفاوته. اين روشي كه من مي نويسم شايد بيشتر مناسب كشورهاي امريكا و كانادا باشه. هرچند كه لابلاي مطالب سعي مي كنم نكاتي كه راجع به اپلاي كردن براي دانشگاه هاي اروپايي متوجه شدم رو هم اشاره كنم.

خوب ديگه فعلاً نكته اي به ذهنم نمي رسه پس مي رم سر اصل مطلب:

تصميم به اپلاي كردن تصميم سختيه. اما حالا فرض مي كنيم مرحله تصميم گيري هم رد شده و الان وقت اقدامه. خوب هر كاري احتياج به مقدماتي داره، اپلاي كردن هم همينطور. من سعي مي كنم مقدمات مهمي كه به ذهنم مي رسه رو اينجا بنويسم:

1- داشتن آدرس ايميلي غير از ياهوو و جيميل: شايد نكته خيلي ساده و پيش پا افتاده اي به نظر برسه، اما به نظر من خيلي مهمه. خيلي از بچه هايي كه اپلاي موفق داشتن و پذيرش خوب به همراه كمك هزينه هاي خوب گرفتن قبل از اپلاي رسمي براي دانشگاه ها (كه بعداً بهش مي رسيم)، مكاتبات وسيعي با اساتيد داشتن. به اين ترتيب كه با استادهاي فعال در زمينه هاي كاري مشابه مي شه مكاتبه كرد، رزومه فرستاد و اگر اون استاد موقعيت خالي مناسب تو گروهش داشته باشه شما تشويق به اپلاي خواهد كرد (راجع به اينها مفصل مي نويسم). اما مهم اينه كه استادي كه در روز ممكنه ده ها و حتي بيشتر ايميل بهش برسه انگيزه كافي داشته باشه كه ايميل شخص شما رو باز كنه و رزومه شما رو ببينه. وقتي درفضاي آكادميك با آدرس هاي ياهوو و جيميل مكاتبه كنيد شانس باز شدن ايميلتون و درنتيجه ديده شدن رزومه اتون رو تا حد زيادي پايين مي يارين. درحالي كه مثلاً اگر آدرس شما roojna@ut.ac.ir باشه اين شانس تا حد زيادي بالا مي ره. در حال حاضر هم خوشبختانه خيلي از دانشگاه ها سرويس ايميل رايگان دراختيار دانشجويان قرار مي دن و چه بهتر كه آدرس شما هم يه آدرس آكادميك و رسمي باشه.

2- داشتن ليستي از دانشگاه هاي مورد نظر براي مكاتبه با اساتيد و اپلاي: اين مورد شايد بيشتر به درد متقاضيان اپلاي براي دانشگاه هاي امريكا و كانادا بخوره. چون در مورد دانشگاه هاي اروپايي روش معمول تر اپلاي براي پوزيشن هاي خاص موجوده، به اين ترتيب كه مثلاً براي يه پروژه تحقيقاتي خاص يه پوزيشن دكترا هم تعريف مي شه و براي اين موقعيت خاص تو اينترنت آگهي مي شه. پس اينجا ديگه به جاي اپلاي براي دانشگاه بايد براي اين موقعيت خاص اپلاي كرد. اما در مورد دانشگاه هاي امريكا و كانادا روش معمول اپلاي براي دانشگاهه. پس بهتره ليست دانشگاه ها دم دست باشه. تو اينترنت ليست هاي زيادي هست. خيلي از دانشجوها هم قبلاً ليست هاي شخصي درست كردن و تو دانشگاه ها و شايد حتي اينترنت بشه اين ليست هاي شخصي رو هم پيدا كرد. سايت هاي مثل Braintrack هم هستند كه مي شه به راحتي ليست دانشگاه هاي كشورهاي مختلف دنيا رو توشون پيدا كرد. پيشنهاد شخصي من دسترسي به ليستي تو يه فايل اكسله كه لينك دانشگاه ها رو هم داشته باشه. اينجوري هم مي شه دانشگاه هايي كه قبلاً اقدام شده رو به راحتي علامت گذاري كرد، نكات خاص رو يادداشت كرد، كار تكراري نكرد، دانشگاهي رو جا ننداخت، با انتخاب دانشگاه ها در محدوده رتبه بندي مورد نظر (مثلاً يك تا پانصد، يا تا هزار و...) متناسب با رزومه شخصي اتلاف وقت رو كم كرد و.. . اما به هر حال وقت گذاشتن و درست كردن ليست شخصي رو پيشنهاد نمي كنم كه كار خيلي وقت گيريه.

3- امتحان تعيين سطح زبان: بدون شك براي كسي كه مي خواد پذيرش تحصيلي بگيره، بخصوص از دانشگاه هاي آمريكا يا كانادا، تافل رو پيشنهاد مي كنم. به نظر من امتحان ساده تري هم هست نسبت به IELTS. منابع هم كه به هر حال براي هر دوي اين امتحان ها به اندازه كافي موجوده و من نمي خوام زياد راجع به اين بخش بنويسم.

4- امتحان GRE :GRE فقط براي متقاضيان دانشگاه هاي امريكا يك اجباره. در مورد كانادا بيشتر دانشگاه ها داشتن نمره اين امتحان رو Highly Recommend كردن و در مورد دانشگاه هاي اروپايي هم كه اصلاً نيازي بهش نيست. تازگي ها شنيدم بعضي دانشگاه هاي استراليايي هم اين نمره رو مي خوان كه در اين مورد اصلاً مطمئن نيستم. به هر حال امتحانيه كه توسط سازمان سنجش در ايران هم برگزار مي‌شه و از اين نظر مشكلي نيست. شامل سه بخش Ouantitative، Verbal و Writing هستش كه دو بخش اول هر كدوم 800 نمره دارن و نمره كل هم مجموع اين دو (يعني از 1600) خواهد بود. در مورد بچه هاي فني مهمه كه نمره بخش Q بالا باشه (حداقل بالاي 700، چون تا جايي كه من ديدم بيشتر دانشگاه ها حداقل 650 رو مي نويسن و خوب خيلي ها هم حتي نمره كامل مي گيرن در اين بخش). اما در مورد بچه هاي علوم انساني، مديريت و.. نمره بخش V خيلي مهمه. ضمن اينكه دو نوع GRE داريم: General (كه جوابگوي كار بچه هاي مهندسي هست) و Subject (كه بعضي رشته ها مثلاً فيزيك و.. بهش نياز دارند).

5- رزومه: خوب اولين نگاه به رزومه شما خواهد بود و اولين قضاوت از روي همين صورت مي گيره. پس خط به خطش مهمه و خيلي مهمه. پس بقيه اش رو مي ذارم براي پست بعد...

http://roojna.blogfa.com
roojnaa@yahoo.com
فرصت تحصیل رایگان در دانشگاههای نروژ

یکی از معروفترین دانشگاههای نروژ که در زمینه های علوم مهندسی و علوم پزشکی شهرت خاصی دارد، در شهر دانشجویی "ترونهیم Trondheim"(حرف d تلفظ نمی شود) در شمال نروژ قرار دارد که نام آن دانشگاه NTNU یا همان Norwegian University of Science and Technology می باشد. اطلاعات بیشتر از این دانشگاه و جزئیات اقدام برای ادامه تحصیل را در ادامه با هم مرور می کنیم.

کوتاه و مفید از شهر و دانشگاه NTNU
بر اساس آمار،در حدود ۸۵ درصد از فارغ التحصیلان رشته های مهندسی در نروژ از دانشگاه NTNU فارغ التحصیل شده اند. دانشگاه NTNU یکی از مهمترین مراکز تحقیقاتی اروپا در زمینه های مختلف علمی از جمله فناوری های دریایی،مخابراتی و مهندسی محسوب می شود.این دانشگاه که در شهر تروندهیم واقع شده است، در حدود ۲۰۰۰۰ دانشجو دارد که بیش از ۱۰۰۰ نفر از آنها را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.شهر تروندهیم که سومین شهر بزرگ نروژ محسوب می شود،بیش از ۱۶۰ هزار نفر جمعیت دارد و تقریبا از هر ۶ نفر از جمعیت آن، یک نفر دانشجوست.

موقعیت جغرافیایی کشور نروژ و شهرهای مهم آن

شرایط و نحوه اقدام برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه NTNU نروژ برای تمامی دانشجویان بین المللی International Students

قدم اول: فراهم نمودن مدرک زبان انگلیسی IELTS یا TOEFL
تحصیل در مقطع فوق لیسانس در نروژ به زبان انگلیسی انجام می شود.داشتن مدرک زبان بین المللی IELTS یا TOEFL یکی از اصلی ترین شرایط ورود به دوره های فوق لیسانس محسوب می شود. حداقل نمره های موردنیاز زبان انگلیسی را بصورت کلی می توانید از اینجا مشاهده کنید. اگر در مورد نحوه ثبت نام برای آزمونهای زبان در داخل ایران با مشکل مواجه هستید، بهتر است از اینجا دیدن کنید.

قدم دوم: انتخاب رشته موردنظرتان
کاتالوگ کامل دوره ها یا رشته های تحصیلی فوق لیسانس در دانشگاه NTNU شامل پیش نیازهای ورودی و مدارک موردنیاز برای هر رشته را می توانید در اینجا مشاهده کنید. برای مطالعه دقیق پیشنهاد می شود از آن یک نسخه چاپی تهیه کنید.راه دیگر این است که از اینجا رشته موردنظرتان را در بین تمامی دانشگاهها در سرتاسر نروژ جستجو کنید.

قدم سوم: ارسال فرمهای اولیه ثبت نام
پس از اینکه رشته موردنظرتان را با توجه به دارا بودن شرایط ورودی برای تحصیل از کاتالوگ بالا انتخاب نهایی نمودید،ابتدا یک فرم اولیه ثبت نام را باید تکمیل و ارسال کنید.آخرین مهلت برای ارسال این فرم اولیه اول دسامبر ۲۰۱۰ است. این فرم را می توانید در اینجا تکمیل کنید.در زمان تکمیل فرم اولیه ثبت نام، هیچگونه مدرک تحصیلی از شما خواسته نمی شود.

قدم چهارم: دریافت فرمهای اصلی در صورت قبول شدن فرمهای اولیه ارسالی
پس از ارسال فرم در صورتی که شرایط موردنیاز برای پذیرش را داشته باشید، در پایان ماه دسامبر یا در ماه ژانویه ۲۰۱۰ برایتان فرمهای اصلی ثبت نام از طریق پست الکترونیکی از سوی مرکز بررسی مدارک تحصیلی دانشگاه NTNU ارسال می شود.سپس باید فرمهای اصلی را تکمیل کنید و نهایتا تا قبل از تاریخ ۱۵ فوریه ۲۰۱۰ آنها را ارسال کنید.در فرمهای اصلی،شما امکان انتخاب سه رشته یا دوره مختلف را به ترتیب اولویت خواهید داشت.این سه انتخاب در واقع اهداف شما پس از پایان دوره زبان نروژی را مشخص می کنند.

قدم پنجم: تکمیل و ضمیمه نمودن مدارک موردنیاز به فرمهای اصلی جهت ارسال به دانشگاه
در زمان ارسال فرمهای اصلی، ارسال ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی(برای دانشجویان ترم آخر لیسانس، ارسال گواهی تحصیل کافیست)،ترجمه رسمی ریزنمرات تحصیلی و مدرک زبان انگلیسی الزامیست.توجه داشته باشید که نتیجه مدرک تافل بایستی مستقیما از سوی سازمان مسئول برگزارکننده آزمون یعنی ETS به دانشگاه موردنظرتان ارسال شود.بنابراین ضروری است که در زمان ثبت نام برای آزمون زبان انگلیسی، نام دانشگاههای موردنظرتان را برای دریافت نتیجه آزمون زبان دقیقا مشخص نمائید.

قدم ششم: انتظار برای دریافت پذیرش و اقدام برای ویزای تحصیلی نروژ در صورت قبولی
پس از ارسال تمامی مدارک و فرمهای اصلی، باید منتظر بمانید تا در اواخر ماه آپریل و یا در اوایل ماه می 2011، نتیجه نهایی پذیرش ها اعلام شود. در صورت قبولی، می توانید از طریق سفارت نروژ در ایران و یا سفارت نروژ در محل زندگی تان و در هر جایی که هستید برای دریافت ویزای دانشجویی خود اقدامات لازم را انجام دهید.
در صورتی که برای هزینه های زندگی در نروژ از بودجه شخصی خود می خواهید استفاده کنید( از هیچگونه کمک هزینه یا فاند تحصیلی بهره نمی برید)، بایستی در زمان اقدام برای ویزا، مبلغی را تحت عنوان ضمانت نامه مخارج زندگی سالیانه خود به حساب یکی از بانکهای نروژی (که مشخصات آن از طریق فرمهای اصلی به اطلاعتان میرسد) واریز کنید.مبلغ تعیین شده ۸۹۰۰۰ کرون نروژ (تقریبا ۱۵۰۰۰ دلارآمریکا یا تقریبا ۱۶ میلیون تومان) برای زندگی در نروژ برای یک سال می باشد.نکته قابل توجه دیگر نیز این است که برخلاف گواهی بانکی که برای تحصیل در دانشگاههای سوئد مورنیاز است و در آن دانشجو می تواند این مبلغ را برای مدت یکروز در حساب خود گذاشته و پس از تهیه گواهی بانکی ترجمه شده کل مبلغ را از حساب خود برداشت کند، در سامانه تحصیلی در نروژ این کار امکان پذیر نیست. این بدین معنی است که مبلغ موردنظر تا زمانی که وارد نروژ نشده اید و تا زمانی که یک حساب بانکی به نام خودتان در نروژ باز نکرده اید، به شکل امانت و ودیعه نزد دانشگاه باقی می ماند و پس از اخذ ویزای تحصیلی نروژ و ورود به نروژ و افتتاح حساب بانکی نروژی،به حساب شخصی شما مجددا واریز می شود. ویزای دانشجویی در صورت دوساله بودن دوره شما، پس از یکسال قابل تمدید است.اطلاعات تکمیلی بیشتر در این زمینه را در اینجا می توانید بخوانید.

قدم هفتم: شروع ترم تحصیلی و کلاسها
در صورت دریافت ویزای دانشجویی نروژ و ورود به نروژ،باید توجه داشته باشید که تنها ترم تحصیلی در دانشگاه NTNU مابین روزهای ۱۶ تا ۲۰ آگوست هرساله آغاز می شود و دانشجویان پذیرفته شده ای که پس از دو هفته از زمان شروع کلاسها مراجعت کنند، بطور خودکار جای خودشان را به دانشجویانی که در جریان پذیرش تحصیلی بعنوان رزرو درنظر گرفته شده بودند خواهند داد.

شرایط تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه NTNU نروژ (برای داوطلبان مقیم در ایران)
تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاههای نروژ به زبان نروژی است.یکی از آسانترین و مناسبترین راهها برای داوطلبانی که در حال حاضر در داخل ایران هستند و تمایل به تحصیل رایگان در مقطع لیسانس در دانشگاههای نروژ را دارند، اقدام برای دریافت پذیرش تحصیلی در دوره های یکساله ای است که به زبان نروژی برگزار می شوند اما علیرغم نروژی بودن دوره ها، برای شرکت در این دوره ها داشتن مدرک زبان بین المللی انگلیسی IELTS یا TOEFL نیز یکی از مدارک موردنیاز ورودی است.فهرست کشورهایی که به مدرک زبان انگلیسی جهت پذیرش در دانشگاه NTNU نیاز دارند و ندارند را می توانید در اینجا مشاهده کنید.
در دانشگاه NTNU، این دوره های زبان نروژی IFUS نام دارد و نحوه اقدام برای آن عینا مشابه مراحل ذکر شده در بالاست.این دوره زبان مختص دانشجویانی است که از خارج از نروژ برای تحصیل به زبان نروژی اقدام می کنند و در دانشگاه NTNU هرساله ۲۰ دانشجو می توانند در این دوره پذیرفته شوند.

امکان کار نیمه وقت و تمام وقت در طول مدت تحصیل در نروژ

شما بعنوان یک دانشجوی بین المللی پذیرفته شده در یکی از دانشگاههای نروژ تنها ۲۰ ساعت در هفته اجازه قانونی دارید که بصورت پاره وقت کار کنید. تنها زمانهایی که امکان کار کردن بصورت تمام وقت را دارید، روزهای تابستان،عید کریسمس و عید پاک Easter می باشند. امکان یافتن کارهای دانشجویی نیمه وقت به نسبت سوئد، بسیار بیشتر است و درآمد متوسط از اینگونه مشاغل نیمه وقت در مقایسه با سوئد بیشتر است اما با توجه به هزینه های زندگی بسیار بالا در مقایسه با سوئد، در مجموع درآمد اینگونه مشاغل نیمه وقت شاید بتواند تنها جوابگوی اجاره خانه دانشجویی شما باشد. برخی از سایتهای کاریابی در نروژ در زیر آمده است.برای ترجمه صفحه از مترجم گوگل استفاده کنید.

www.nav.no
www.finn.no
www.deltidsjobb.no
www.stillinger.no

دقت کنید که برای پیداکردن کار، ابتدا رزومه کاری خود را در سایتهای بالا ثبت کنید و بصورت دوره ای آن را بروز کنید. دانستن زبان نروژی کمک بزرگی به فرایند پیدا کردن کار می کند.

هزینه متوسط زندگی در نروژ
بعنوان یک دانشجوی بین المللی و با در نظر گرفتن معیارهای استاندارد برای یک زندگی دانشجویی معمولی (شامل هزینه های اجاره خانه،رفت و آمد،کتاب،خورد و خوراک و...)،حداقل هزینه زندگی بطور متوسط برای هر نفر بین ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ یورو در ماه می باشد.

شرایط و نحوه تحصیل در دوره دکترا PhD در دانشگاه NTNU نروژ
برای پذیرش در مقطع دکترا PhD در دانشگاه NTNU، دو راه معمول وجود دارد.یکی اینکه شما بایستی فرمهای مربوطه را در اینجا تکمیل و ارسال کنید.در این فرایند، شما باید یک PhD Plan ارائه کنید که شامل بخشهای مختلفی از جمله شرح عملکرد،تئوری، اهداف،الگوریتم و روش انجام پروژه تحقیقاتی شما می تواند باشد.اطلاعات بیشتر در این زمینه را در اینجا دنبال کنید.
راه دیگر، اقدام از طریق باز شدن موقعیت های خالی Open Possitions است.موقعیت های خالی برای دوره دکترا در دانشگاه NTNU را می توانید از اینجا دنبال کنید. دقت کنید که موقعیتهای خالی جدید هر چند وقت یکبار در سایت بروز می شوند.
اما اگر می خواهید در تمامی دانشگاههای سوئد، موقعیتهای خالی برای دوره دکترا را ردیابی کنید، بهتر است در اینجا ثبت نام کنید و موقعیت تحصیلی و یا شغل موردنظرتان را جستجو کنید.برای جستجوی موقعیت های خالی برای دوره های دکترا یا فوق دکترا ابتدا به اینجا بروید و سپس در قسمت Job Category گزینه Utdaninng/Undervisning/Forskning را انتخاب کنید و روی Go کلیک کنید.فهرستی از مشاغل موردنیاز برایتان می آید که برای اقدام برای آنها ابتدا نیاز به این دارید که رزومه یا CV خود را در این سایت به ثبت برسانید. برای هر موقعیتی که اقدام کنید، یک پست الکترونیک برایتان به منزله دریافت تقاضانامه ارسال می شود و پس از پایان زمان بررسی مدارک، نتیجه مثبت یا منفی از طریق همین سایت به اطلاعتان می رسد.
طول معمول مدت دوره دکترا در نروژ سه سال است و حقوق ماهیانه پس از کسر مالیات و کسورات قانونی، حداقل ۲۲۰۰ یورو می باشد که به نسبت سوئد(۱۸۰۰ یورو در ماه) و فنلاند(۲۰۰۰ یورو در ماه) از میزان بالاتری برخوردار است.بطور کلی، میزان حقوق ماهیانه دانشجویان دوره دکترا در نروژ به نسبت تمامی کشورهای دنیا از جمله آمریکا و سایر کشورهای اروپایی بالاترین است.

برگردان،نگارش و تنظیم: علی مهدی پور

http://skyofsweden.blogsky.com/1389/07/24/post-173/

RE: مهمترین نکات اخذ پذیرش از نروژ - فاطی - 15-09-2012

سلام
من رشته تحصیلیم کاردانی هوشبری بوده از دانشگاه علوم پزشکی ایران و 4 سال هم سابقه کار دارم..
شوهرم برای post-doctor اونجا بورس گرفته و میخواهیم بیایم .پیشنهادتون برای ادامه تحصیل من چیه ؟ چه رشته ای خوبه ؟کدومدانشگاه بهتره؟ آیا میشه با کاردانی در رشته تجربی کارشناسی رشته های ریاضی رو خوند؟ آیا زبان نروژی سخته؟

RE: مهمترین نکات اخذ پذیرش از نروژ - Shihan - 15-09-2012

(15-09-2012, 04:49 PM)فاطی نوشته: سلام
من رشته تحصیلیم کاردانی هوشبری بوده از دانشگاه علوم پزشکی ایران و 4 سال هم سابقه کار دارم..
شوهرم برای post-doctor اونجا بورس گرفته و میخواهیم بیایم .پیشنهادتون برای ادامه تحصیل من چیه ؟ چه رشته ای خوبه ؟کدومدانشگاه بهتره؟ آیا میشه با کاردانی در رشته تجربی کارشناسی رشته های ریاضی رو خوند؟ آیا زبان نروژی سخته؟
دروود.
پیشنهاد خیلی خاصی نمیشه داد دوست عزیز، شما باید بدنبال رشته خود با خصوصیات و روحیات خودتان بگردید به هر حال قراره اونجا از تحصیلات عالیه برخوردار بشید. در خصوص کاردانی که فکر نکنم بتونید متقاعدشون کنید و باید از ابتدا کارشناسی اونجا بخونید و در ضمن به زبان نروژی.

RE: مهمترین نکات اخذ پذیرش از نروژ - Karim - 15-09-2012

(15-09-2012, 04:49 PM)فاطی نوشته: سلام
درود بر شما،
اگر بتونید در ایران کارشناسیتون رو بگیرید خیلی خوب میشه .
اگرم نه که باید برید از اول کارشناسی همین رشته یا رشته های مرتبط شروع کنید. چو.ن اساسا مدرک کاردانی به این مدلی که در ایران وجود داره در خارج وجود نداره( حداقل در مورد رشته ها ی علوم پزشکی) و حتی داخل ایران هم دیگه رشته های کاردانی اکثر رشته های علوم پزشکی کلا تعطیل شد و همشون به کارشناسی پیوسته ارتقا پیدا کرد ه اند

موفق باشی

RE: مهمترین نکات اخذ پذیرش از نروژ - مهرناز7م - 13-11-2012

جهت اطلاع بچه هایی که دارن واسه زبان میخونند و وقت کم دارند.
دانشگاه استاونگر و ان تی ان یو که پذیرششون دو مرحله ایی هست تا آذر مدرک زبان نمیخوان تا بهمن و اسفند زمان میدهند. در ضمن کسانی که لیسانس زبان انگلیسی دارن از دادن مدرک زبان معاف هستند البته برگن از بچه های زبان هم مدرک زبان میخواد

RE: مهمترین نکات اخذ پذیرش از نروژ - sherz - 20-06-2015

سلام.وضعیت رشته های علوم انسانی در دانشگاه های نروژ چگونه است؟ایا فرق بین رشته هامیگذارن؟

RE: مهمترین نکات اخذ پذیرش از نروژ - Shihan - 24-06-2015

(20-06-2015, 12:32 AM)sherz نوشته: سلام.وضعیت رشته های علوم انسانی در دانشگاه های نروژ چگونه است؟ایا فرق بین رشته هامیگذارن؟

فرق که گذاشته نمیشه اما رقابت و قبولی در علوم انسانی کمی سخته مخصوصاً برای رشته های حقوق ، مدیریت و حسابداری و ....
اما بهتره رزومه خوبی داشته باشید.

RE: مهمترین نکات اخذ پذیرش از نروژ - sherz - 25-06-2015

با درود فراوان
بهتر است برای کدام مقطع (کارشناسی یا کارشناسی ارشد) در رشته جامعه شناسی برای کشور نروژ اقدام کرد؟لطفا کمک کنید

RE: مهمترین نکات اخذ پذیرش از نروژ - Shihan - 25-06-2015

(25-06-2015, 12:55 AM)sherz نوشته: با درود فراوان
بهتر است برای کدام مقطع (کارشناسی یا کارشناسی ارشد) در رشته جامعه شناسی برای کشور نروژ اقدام کرد؟لطفا کمک کنید

مسلماً ارشد. بیشتر دوره های لیسانس به زبان نروژبه.

RE: مهمترین نکات اخذ پذیرش از نروژ - maria0sh - 02-01-2018

درود به همه دوستان
دوستان من چند وقته که ذهنم درگیر این مسئله شده ممنون میشم یکی منو راهنمایی کنه واقعا
من کارشناسی مدیریت صنعتی با معدل 14.82 و ارشد مدیریت صنعتی با معدل 17.43 هست
من کشور مدنظرم نروژ هست ولی ظاهرا من از ارشد به دکتری نمیتونم برم و باید دوباره ارشد بخونم 
کما آن که من 29 سال سنمه و اینکه محدودیت سنی دارن!!؟Sad(((((((
زبانمم واسه سال آینده به زودی مدرک آیلسمو میگیرم 
دوستان پیشنهاد کشور کانادارو دادن که میتونم مستقیم برم دکتری 
ولی واقعا سردگمم ترو خدا یکی بهم راهنمایی کنه ;(((((
نکته دیگر من از دانشگاه لیسبون پرتغال از یکی از اساتید پیشنهاد فان داشتم برای تز دکتر زمانی که دانشجو ارشد بودم ولی خب من چون هدفم از تحصیل اقامت گرفتن اون کشوره کشور پرتغال از لحاظ کاری تعریف زیادی نشنیدم ازش حالا اینم ذهنمو درگیر کردهSad