آکادمیا کافه
راهنما و آموزش نرم افزار MATLAB - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: نرم‌افزارها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%86%D8%B1%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: راهنمای نرم‌افزارهای تخصصی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D8%B1%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5%DB%8C)
+--- موضوع: راهنما و آموزش نرم افزار MATLAB (/Thread-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7-%D9%88-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-MATLAB)

صفحات 1 2 3 4 5 6

RE: راهنما و آموزش نرم افزار MATLAB - siahsefid - 15-02-2015

سلام من در حال بهبود بخشیدن به شبکه های عصبی fuzzy art map هستم،از کد پیاده سازی شده توسط خود ابداع کننده ی این شبکه ها استفاده میکنم،در قسمتی از ورودی و خروجی گرفتن ازین شبکه دچار مشکل شدم،اگر کد را برای شما بفرستم و مشکلمو دقیقا عنوان کنم میتونید بهم کمک کنید؟
ممنون

RE: راهنما و آموزش نرم افزار MATLAB - Andre - 15-02-2015

(15-02-2015, 02:39 PM)'siahsefid' نوشته: سلام من در حال بهبود بخشیدن به شبکه های عصبی fuzzy art map هستم،از کد پیاده سازی شده توسط خود ابداع کننده ی این شبکه ها استفاده میکنم،در قسمتی از ورودی و خروجی گرفتن ازین شبکه دچار مشکل شدم،اگر کد را برای شما بفرستم و مشکلمو دقیقا عنوان کنم میتونید بهم کمک کنید؟
ممنون

این کدها با یک جستجوی گوگل ساده نمایان میشه. مثلاً لینکهای 1، 2 و 3 رو ببنید. من چون با مبحث فوق، fuzzy artmap، آشنایی ندارم نمیدونم که تا چه اندازه میتونم کمک کنم. قدم اول در اجرای این کدهایی که به اشتراک گذاشته میشه، مخصوصاً از این سایتهای معتبر، اینه که به درستی اجرا شوند. دیدن این مطلب هم خالی از لطف نیست.
عموم مشکلاتی که افراد در اجرای کد با MATLAB دارند اینه که هنوز قسمتی از مبحث ریاضی/مهندسی واسشون جا نیفتاده، وگرنه خطاهای رایج که به راحتی قابل حل میباشند. مخصوصاً زمانی که MATAB به طور دقیق محل خطا رو مشخص میکنه. امیدوارم مطالب این پست به کارتون بیاد.

RE: راهنما و آموزش نرم افزار MATLAB - automotive - 30-01-2016

@Mike
@Babak
@Torkan

با سلام،
مایک بزرگ، ترکان عزیز، از آنجایی که هم‌رشته‌ای هستیم و بحث مصاحبه در سایت مطرح شده و ... من تصمیم گرفتم از میان چند نرم‌افزار معروف علم مکانیک که از جمله می‌توان به Solid Works ,Abaqus & Matlab اشاره کرد، یکی را برگزیده و کار با آن نرم افزار را شروع کنم، تا بلکه در زمان مصاحبه بتوانم حرفی برای گفتن داشته باشم و برای ادامه ی مسیر دانش آموزی ( البته شاید دانش جویی مناسب تر باشد) هم از مزایای آن بهره‌مند شوم.
از آنجایی که شما بیشتر از من در این ضمینه، علم و تجربه دارید، خواستم بپرسم که آیا انتخاب متلب منطقی به نظر می‌رسد؟
چه مباحثی از آن را باید آموزش ببینم؟
کار کردن با Solid هم مزایای خودش را و آباکوس هم مشکلات خاص خودش را دارد. شما به عنوان بزرگتر آیا این نرم افزار را توصیه می‌کنید؟ و چه مباحثی از آن را؟

لطفا هر شما، هم ترکان گرامی نظر خودتان را بنویسید، ممنونم.

آقا بابک عزیز، شما و دو عزیز دیگر، چه زبان برنامه نویسی را برای آموزش در علم مکانیک توصیه می‌کنید؟ شنیدم که متلب هم برنامه نویسی دارد، آیا صحیح است؟ یا زبان دیگری را توصیه می‌کنید؟ لطفا نام آن را ذکر کنید.(تاپیک جدایی برای مطرح کردن این سوال پیدا نکردم، اصلا نمیدانم در کدام زبان برنامه نویسی باید بپرسم)

به صورت کلی من از زمانی که بحث مصاحبه را مشاهده کردم، برداشتم این بود که مطالعه GRE و TOEFL کافی نیست و باید مسائل دیگری را هم در نظر گرفت.
شاید چند ماه زمان بسیار کمی باشد برای تسلط، اما علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد.

با تشکر از شما

RE: راهنما و آموزش نرم افزار MATLAB - Torkan - 30-01-2016

automotive
(30-01-2016, 06:12 PM)automotive نوشته: @Mike
@Babak
@Torkan

با سلام،
مایک بزرگ، ترکان عزیز، از آنجایی که هم‌رشته‌ای هستیم و بحث مصاحبه در سایت مطرح شده و ... من تصمیم گرفتم از میان چند نرم‌افزار معروف علم مکانیک که از جمله می‌توان به Solid Works ,Abaqus & Matlab اشاره کرد، یکی را برگزیده و کار با آن نرم افزار را شروع کنم، تا بلکه در زمان مصاحبه بتوانم حرفی برای گفتن داشته باشم و برای ادامه ی مسیر دانش آموزی ( البته شاید دانش جویی مناسب تر باشد) هم از مزایای آن بهره‌مند شوم.
از آنجایی که شما بیشتر از من در این ضمینه، علم و تجربه دارید، خواستم بپرسم که آیا انتخاب متلب منطقی به نظر می‌رسد؟
چه مباحثی از آن را باید آموزش ببینم؟
کار کردن با Solid هم مزایای خودش را و آباکوس هم مشکلات خاص خودش را دارد. شما به عنوان بزرگتر آیا این نرم افزار را توصیه می‌کنید؟ و چه مباحثی از آن را؟

لطفا هر شما، هم ترکان گرامی نظر خودتان را بنویسید، ممنونم.

آقا بابک عزیز، شما و دو عزیز دیگر، چه زبان برنامه نویسی را برای آموزش در علم مکانیک توصیه می‌کنید؟ شنیدم که متلب هم برنامه نویسی دارد، آیا صحیح است؟ یا زبان دیگری را توصیه می‌کنید؟ لطفا نام آن را ذکر کنید.(تاپیک جدایی برای مطرح کردن این سوال پیدا نکردم، اصلا نمیدانم در کدام زبان برنامه نویسی باید بپرسم)

به صورت کلی من از زمانی که بحث مصاحبه را مشاهده کردم، برداشتم این بود که مطالعه GRE و TOEFL کافی نیست و باید مسائل دیگری را هم در نظر گرفت.
شاید چند ماه زمان بسیار کمی باشد برای تسلط، اما علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد.

با تشکر از شما

automotive@

درود بر شما

ببینید، اینجا باید به نکته ای قبل از همه چیز توجه کنید. شما هیچ گاه و هیچ گاه نمیتوانید یک نرم افزار رو به طور کامل بلد باشید. در اخرین نسخته ای از آباکوس که از شرکت دازالت سیستم بیرون اومد، خود برنامه نویسان این برنامه که به زبان PYTHON است اقرار کردن که بدون همکاری همدیگر و سایر افراد صاحب ایده به خصوص در بهینه سازی نمیشد نسخه جدید رو بیرون داد.
پس اولا این فکر که یه نرم افزار رو بشینم یاد بگیرم رو از ذهنتون بیرون کنید.
با توجه به رشته شما من میتونم اینطور جواب بدم. اون چیزی که مبرهن است اینه که هر چقدر کدنویسی (چیزی که من خودم مشکل دارم باهاش همیشه!) شما خوب باشه دقیقا همونقدر هم کارتون بهتر راحتتر جا میفته. کدنویسی حرف اول و اخر رو حتی در رشته ای مثل رشته مکانیک میزنه. پس یکی از واجبات یاد گرفتن زبان برنامه نویسی هستش. حالا میگین کدوم؟
اون چیزی که مشخصه باز در مکانیک برنامه قدیمی فرترن هنوز هم که هنوزه کاربرد داره ولی متاسفانه یا خوشبختانه طی سالهای اخیر غولی به نام MATLAB جای اون رو گرفته و تقریبا بدون دونستنش کاری پیش نمیره. حالا میگید خیلیا بدون اینکه برنامه نویسی بدونن مدرک گرفتن، بله گرفتن اما مدرک داریم تا مدرک! شما میتونی یواشکی! با یک مدل سازی صرف به خواستتون برسید حتی در مقطع دکترا حداقل در دانشگاههای متوسط و حتی خوب. حاالا خوب در مقطع لیسانس بودین یه چیزی ولی دیگه در ارشد و دکترا با این کار و مدرکش به جایی نمیرسید.
ببینید قبل از شروع اینکه چه نرم افزاری رو کار کنید دقیقا ببینید چه گرایشی رو دوست دارید. این خیلی مهمه واقعا.
اگر کنترل و دینامیک سیستم ها و مکانیزمها و تحلیل مدلهای مختلف دینامیکی رو دوست دارین قطعا سیمولینک نرم افزار MATLAB رو باید یاد بگیرین. حتی در خود دینامیک و قوانین مربوط به اون برنامه نویسی به دردتون خواهد خورد به خصوص برای پدیده های NON STEADY STATE یا همون TRANSIENT خودمون!
اگر گرایش سیالات رو میخواید پیگیری کنید بهتره زیاد روی cfd زوم کنید و روشهای عددی که باز MATLAB حرف اول و اخر رو میزنه.حتی در پرنده های بی سرنشین آیرودینامیک باز هم این نرم افزار هست که میتونه ورق رو برگردونه!
همچنین صرف مدلسازی رو میشه با FLUENT انجام داد.
اما نه اگر بحثتون جامداتی هست و بحثهای تیوریک و خسته کننده شکست و خزش و پلاستیسیته و معادلات سنگین حاکم بر اونها باید بیشتر روی ریاضی و توانایی APPLIED MECHANICS تون کار کنید. در اینجا توصیه میکنم حتما نرم افزار abaqus رو یاد بگیرید که به خصوص برای مسایل Implicit and explicit خیلی بهتر از ansys کار میکنه. مثلا پدیده های انفجار، برخورد، شکست، و ... مدل سازی اباکوس از انسیس هم خوش ایندتره!
در این میان اما میشه ls-dyna هم کار کرد ولی من توصیه نمیکنم.

نکته: وقتی حرف از matlab میزنم منظورم این نیست که از توابع matlab استفاده کنید و برید کلاسهای داخل ایران! باید بشینید برنامه نویسیتون رو قوی کنید. یعنی به جای کتاب خواندن بشینید برنامه رو بخونید و از روی اون تیوری ها رو متوجه بشید. برای مثلا یک pde رو میشه با فراخواندن ODE45 حل کرد ولی این حل به شما دید سطحی میده اگر رسمش کنید در نهایت. ولی در کد نویسی به تمام مساله اشراف خواهید داشت.

بااحترام،
ترکان

RE: راهنما و آموزش نرم افزار MATLAB - automotive - 30-01-2016

@Torkan
با سلام،
حرف شما درست هستش و من اصلا نگفتم که همشو می‌خوام آموزش ببینم، آموزش ببینم یعنی کتاب بخونم نه کلاس برم، اگر کسی Matlab یاد داشته باشه تدریس نمیکنه! از آنالیز صدا تا تشخیص فتوشاپ بودن عکس تا حل معادلاتی که رسما قابل حل نیست و بینهایت قابلیت دیگه‌ای که این نرم افزار داره و برای همین هستش که همه میگن Matlab و کسی نمیگه Solidwork،
کد نویسی، حداقل میدونم که شما رو به یک هنرمند تبدیل میکنه که میتونید هر آثاری رو که در ذهن دارید پیاده سازی کنید و این اصل در دنیای حرفه ای بسیاز مهم هستش،
اگه شما برنامه نویس باشید، همه شمارو میخواهند، درآمدتان هم نجومی است. البته این مستلزم چندین و چند سال برنامه نویسی هستش، نه یک سال و دو سال،
من فقط میخوام به هدی برسم که بتونم به یک استاد بگم، من برنامه نویسم، با مطلب( شایدم متلب) و من میتونم برای شما استفاده داشته باشم، میتونم کد بنویسم و به پیشبرد اهداف علمی شما کمک کنم،
همین،
البته نه که همین، واقعا کد نوشتن رو دوست دارم، درضمن من نمیدونم که در Matlab چجوری میشه کد نوشت؟ باهاش کار کردم و مساله باهاش حر کردم اما نمیدونم کد هاش چجوری هستش، مثلا ##C مشخص هستش، زبان هستش و دستور و یک دنیا خلاقیت، اما Matlab رو نمیدونم چجوری هستش، یعنی به دنبال چه کتابی باید باشم؟ "کد نویسی با مطلب؟" یا " چگونه با مطلب مسائل را حل کنید؟"
اگه عنوان اصلی رو بگید، حتی انگلیسی، خیلی کمک میکته، اساتید من نمیدونند مطلب چب چبزی هستش، انتگراه ها رو حدس میزنم میشینند ساعت های مدیدی با خودکار حل میکنند!!!! (البته حدس میزنم، بعید نیستش)

خلاصه که من هیچی از برنامه نویسی نمیدونم، یک سر نخی بگید، یک اسم انگلیسی، یک سایت، که بشه شروع کرد، میدونم که روزی یک دو ساعت میتونه کمک کنه، شما کار کردید با مطلب، من به دینامیک و سیالات علاقه دارم، به علت دنیای وسیع کاربردهای انها، در ضمن من دانشجوی دکترا میشناسم که مطلب ندیده به عمرش، فکر نکنم یک خط کد نوشته باشه، برای همین از این افراد سوال نمیپرسم و میام اینجا از شما میپرسم، بیرون از این فروم کسی پاسخ گو نیست، همه به شدت اطلاعاتشون را حفظ میکنند تا مبادا کسی با خبر شود.

ممنونم از توضیحات کامل شما،

با احترام
automotive

RE: راهنما و آموزش نرم افزار MATLAB - clueless - 24-02-2016

سلام، برای بهتر شدن رزومه  م میخوام متلب یاد بگیرم چند سال پیش کتاب آموزشش رو گرفتم ولی کمک چندانی نکرد! ب برنامه نویسی هم بلد نیستم یعنی از دوران دانشگاه که زبان سی پاس کردم دیگه کاری باهاش نداشتم. حتما باید کلاس برم؟ یا امکان خودآموزی هم هست؟

RE: راهنما و آموزش نرم افزار MATLAB - Torkan - 24-02-2016

(24-02-2016, 01:03 PM)clueless نوشته: سلام، برای بهتر شدن رزومه  م میخوام متلب یاد بگیرم چند سال پیش کتاب آموزشش رو گرفتم ولی کمک چندانی نکرد! ب برنامه نویسی هم بلد نیستم یعنی از دوران دانشگاه که زبان سی پاس کردم دیگه کاری باهاش نداشتم. حتما باید کلاس برم؟ یا امکان خودآموزی هم هست؟

کتابهای آموزشی به خصوص واسه این نرم افزارها به درد لای جرز دیوار هم نمیخوره! اصلا سمتش نرین!
نه کلاس هم به درد نمیخوره! شما میتونید به راحتی تمام ویدیوهای کلاسها و کتاب ها و جزوه ها رو دانلود کنید و بخونید. هر چند میدونم دانلود این ها خودش کمی هزینه بر هست ولی فکر نکنم به اندازه کلاسها هزینه بر و غیر مفید باشه!
امکان خود آموزی فقط و فقط از طریق تحلیل پروژه ها و مسایل مختلف باید صورت بگیره. این خیلی مهمه. شما باید برنامه نویسی در matlab رو یاد بگیرید نه استفاده از function های اونها. به این معنی که خود matlab دارای توابع مختلفی هست که میتونه یه کار رو برای شما انجام بده اما وقتی کار کمی پیچیده میشه باید برنامه نویسی و کد نویسی بکنید. پیشنهاد میکنم حداقل ویدیو های اینها رو دانلود کنید که مربوط به کد نویسی در matlab میشه و همچنین help خود این نرم افزار کمک بزرگی به شما میتونه باشه.
تکرار میکنم تنها راه یاد گرفتن خوب این نرم افزار بعد از اشنایی نسبی یافتن سوالات و تحلیلات مربوط به پروژه ها و ... است که میتونه کاملا دیدتون رو باز کنه. در واقع وقتی میتونید بگید میتونم با این نرم افزار کار کنم که وقتی یک کدی میذارن جلوتون حداقل بتونید حدس بزنید که برای چه هدفی نوشته شده!

بااحترام،
ترکان

RE: راهنما و آموزش نرم افزار MATLAB - automotive - 24-02-2016

با سلام،
از ترکان عزیز بابت توضیحات تشکر می‌کنم.
دوست گرامی، ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که ارتباطات بسیار گسترده شده است. شما به راحتی میت‌وانید در وب سایت هایی مثل YouTube آموزش‌هایی را پیدا کنید، که اساتید آن رشته در رویاهایشان نیز هم چنان مطالبی را ندیده و نشنیده‌اند.
درآمد حاصل از کدنویسی به اندازه‌ای زیاد است که برای هیچ استادی تحت هیچ شرایطی، تدریس را موجه نمی‌سازد،
موضوع مهم دیگری وجود دارد به نام Self-Study که شما باید این توانایی را داشته باشید که مطالب را خودتان فرا بگیرید، در این فراگیری، منابع و وسایل بسیاری میت‌وانند کمک حال شما باشند و شما را در این راه یاری سازند.

به دلیل هزینه‌ی بسیار زیاد اینترنت در ایران و مسئله‌ی مهم اینترنت حجمی که اکثریت قریب به اتفاق ISP ها در ایران هر گیگابایت را حدود 1$ می‌فروشند و با توجه به موضوع حجم بالای محتوای تصویری، من به شما پیشنهاد می‌دهم که در یکی از کتابخانه‌های شهرتان، که محتوای تصویری را به اشتراک می‌گذارند و قسمت سمعی و بصری قوی دارند، مراجعه کرده و با عضویت در آن کتابخانه، از مزایای آن بهریمند گردید، اگر هم به مسئله‌ای برخوردید می‌توانید با جست و حو در اینترنت راه حل آن مسئله را پیدا کنید.

با احترام
automotive

(24-02-2016, 01:03 PM)clueless نوشته: سلام، برای بهتر شدن رزومه  م میخوام متلب یاد بگیرم چند سال پیش کتاب آموزشش رو گرفتم ولی کمک چندانی نکرد! ب برنامه نویسی هم بلد نیستم یعنی از دوران دانشگاه که زبان سی پاس کردم دیگه کاری باهاش نداشتم. حتما باید کلاس برم؟ یا امکان خودآموزی هم هست؟