آکادمیا کافه
انصراف از تحصیل در ایران و تلاش برای گرفتن پذیرش در خارج از کشور - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: راهنمای دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- موضوع: انصراف از تحصیل در ایران و تلاش برای گرفتن پذیرش در خارج از کشور (/Thread-%D8%A7%D9%86%D8%B5%D8%B1%D8%A7%D9%81-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%AA%D9%84%D8%A7%D8%B4-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

انصراف از تحصیل در ایران و تلاش برای گرفتن پذیرش در خارج از کشور - Robin2 - 23-02-2012

با سلام

این اولین پست من در این فروم هست پس ابتدا خودم رو معرفی میکنم

من دانشجوی سال اول دکتری مکانیک در یکی از دانشگاه های دولتی تهران هستم. در حال سربازی بودم و 10 ماه از خدمتم مانده بود که در دوره دکتری قبول شدم و وارد دوره دکتری شدم و 6 ماه از خدمتم باقی ماند. بلافاصله بعد قبولی به بنیاد نخبگان مراجعه کردم و با انجام پروژه ای برای یکی از سازمان های نظامی 6 ماه کسری گرفتم و هم اکنون منتظر دفاع از این مقدار کسری خدمت هستم تا ببینیم چند ماهش تایید میشود. اگر شش ماه تایید شود سربازیم تمام میشود!

باید بگم از ابتدا به فکر اپلای کردن و ادامه تحصیل در آمریکا یا کانادا بوده ام. با ورود به دکتری هم نظرم تغییر نکرد و همچنان فکر تحصیل در خارج در سرم هست. اما در این بین یک نکته وجود دارد، میترسم انصراف بدهم و اپلای کنم اما نتیجه منفی باشد در این وصرت از اینجا رانده و از آنجا مانده میشوم. از طرفی کارهای مربوط به دکتری هم وقت گیر است و باعث میشود نتوانم تمام وقت به تافل و جی آر ای فکر کنم. خلاصه بر سر دو راهی گیر کرده ام.

در این پست قصد آشنایی و مشورت با کسانی را دارم که وضعیتی مشابه بنده دارند یا داشته اند. همچنین از شنیدن راهنمایی ها و مشاوره های دیگران در مورد این وضعیت خوشحال میشوم.

با تشکر

RE: انصراف از دکتری داخل و اپلای - Saeid - 23-02-2012

من دانشجوی دکتری نیستم......ولی شایدم نظرم به درد شما بخوره!!!
اینجا فرومی هست که بچه ها بیشتر به فکر اپلای هستن و جواب سوالتون از قبل مشخصه که چه پیشنهادی خواهند داد---خیلی از اونها از قبل فکر دکتری داخل رو از سرشون بیرون کردن با وجودی اینکه شاید برا خیلیا قبولی مسجل بوده----شما بهتره علاوه بر مشورت با اعضای فروم با دانشجوهای دکترای دانشگاه خودتون یا دانشگاهای دیگه هم مشورت کنید.
بچه هایی که اپلای میکنن فقط به فکر اپلای نیستن. حقیقتی است که حتی اگر بخواهیم پنهان کنیم هم هست و خیلی ها به خاطر فقط درس نیست که میرن. کیفیت زندگی-درس-کار-زندگی-مسایل اجتماعی و هزاران دلیل ممکنه برا اپلای وجود داشته باشه-
تنها مزیتی که به فکر من میرسه برا دکتری داخل اینه که شما در کنار خانواده خواهید بود و اگر شانس بیارید و احیانا پارتی داشته باشید و بتونید جایی هیت علمی بشید, زودتر سر و سامون خواهید گرفت یا میشه گفت وضعیتتون مشخص میشه
دکتری داخل الان آیندش واقعا تیره و تاره و شما اگر حتی با دانشجوهای بهترین دانشگاه ایران هم حرف بزنید مینالند-البته این به معنی این نیست که خارج از کشور گل و بلبل هستش-اون هم بستگی به رزومه و موقعیت و تلاشتون داره و البته مقداری شانس
شما خوشبختانه سال اول هستید و زیاد برا دکتری داخل وخت نزاشتید که یه مزیته بچه هایی هستن سال 3 یا 4 هستن و به فکر اپلای میفتن
یکی از دوستان من سال دوم دکتری بود و پذیرش گرفت (از انگلستان) و رفت و این کار شما غیر ممکن نیست.

RE: انصراف از دکتری داخل و اپلای - Behnoush - 23-02-2012

سلام خوش اومدین.
فکر نمیکنم لازم باشه برای اینکه اپلای کنید اینجا انصراف بدید. و اگه واقعا قصد رفتن دارید باید با جدیت برای تافل و جی آر ای بخونید چون هر دوی این امتحانا نقش خیلی خیلی مهمی توی پذیرش و فاند داره. اگه هدف بزرگتری دارید باید بهاش رو بپردازید و براش وقت بذارید Smile اگه بخواید برای امریکا اپلای کنید برای Fall 2013 الان شروع کنید به خوندن تافل و جی آر ای فرصت خیلی خوبه و به اندازه کافی هم زمان دارید که خیلی بهتون فشار نیاد. و کمی قبل از اپلای هم به فکر ایمیل زدن به استادا و پیدا کردن استاد توی زمینه کاری و تحقیقی خودتون باشید.
کلا پذیرش گرفتن به خیلی فاکتورها بستگی داره مثل همین نمرات زبان، رزومه، پیدا کردن استاد، انتخاب صحیح دانشگاه مورد نظر.... و باید برای اشنایی و گذروندن همه اینا وقت بذارید ولی با برنامه ریزی درست میتونید به همش برسید.پس قبلش خوب فکراتونو بکنید که آیا واقعا قصد رفتن دارید یا نه و اگه همچنان نظرتون رفتن بود شروع کنید Smile
موفق باشید.

RE: انصراف از دکتری داخل و اپلای - Bahram - 23-02-2012

اگر هنوز خدمت را بپایان نرسانده اید، نمیتوانید حتی با سپردن وثیقه از کشور خارج شوید و باید ابتدا آن را بپایان برسانید، چون دانشجوی انصرافی خواهید بود.
بنابراین اگر تصمیمتان برای خارج رفتن جدی است، بنظرم وقت را تلف نکنید و انصراف از تحصیل بدهید و سربازی را تمام کنید.

RE: انصراف از دکتری داخل و اپلای - Babak - 23-02-2012

Robin2 عزیز

من هم با سایر دوستان موافقم و به نظرم گرفتن دکترا از دانشگاه‌های معتبر کانادا یا امریکا کاملا ارزش دردسرهاش رو داره و من اگر جای شما بودم احتمالا سعی می‌کردم که کارم رو درست کنم و برم. برای ادامه تحصیل هم لزومی نداره که انصراف بدید. اگر می‌خواهید برای TOEFL و GRE بخونید، فکر کنم بتونید یکی دو ترم مرخصی تحصیلی بگیرید و امتحانات رو بگذرونید و اپلای کنید. بعد که وضعیت پذیرش‌تون مشخص شد، می‌تونید انصراف بدید و ماه‌های باقیمونده خدمت رو هم به اتمام برسونید.

RE: انصراف از دکتری داخل و اپلای - Pink Floyd - 23-02-2012

درود
بنظر من بذارید اول تکلیف سربازی تون کامل مشخص بشه بعد تصمیم گیری کنید. کلاً یهو دیدید زندگی تون بهم ریخت.کارت که اومد دستت بعد خودت مطمئن تر میتونی تصمیم بگیری. من با انصراف موافق نیستم. شما میتونی ترم هات رو سبک تر بگیری و همزمان واسه زبان آماده شی. روزی که بلیط رفتن دستت بود میتونی انصراف بدی یا اگر مایل بودی کلا بذاری شون تو بلاتکلیفی.
(23-02-2012, 11:58 AM)Robin2 نوشته: از نظرات همه شما ممنون

راستی باید بگم 6 ماه از خدمتم باقی مانده بود که دکتری قبول شدم و اگه 6 ماه را به من بدم سربازیم تموم میشه و مشکلی با سربازی نخواهم داشت.

RE: انصراف از دکتری داخل و اپلای - Pejman - 25-02-2012

نظر من موافق نظر همه دوستان دیگه هست.

به فرض اینکه اون 6 ماه بخشیده بشه و مشکل سربازی نداشته باشید، من توصیه می کنم انصراف ندید. همونطور که دوستان گفتند با مرخصی یا سبک تر گرفتن واحد ها و کسب زمان، خودتون رو برای آزمون های زبان و آماده کردن مدارک برای اپلای آماده کنید. اگر همون دانشگاه فوق تون دارید دکترا می خونید، ممکنه برای گرفتن توصیه نامه کمی به دردسر بیفتید. اگر نه که هیچی.

به هر حال در پروسه اپلای هیچ چیز قطعی نیست، نه پذیرش گرفتن، نه ویزا گرفتن و از همه بدتر قوانین این مملکت که روزانه عوض می شه و واقعاً معلوم نیست چند وقت دیگه آیا قوانین مثل امروز باشه یا نه. بنابراین همیشه یه درصدی رو بذارید برای اینکه به هر دلیلی نتونید برید خارج، و برنامه تون رو طوری بریزید که در اون صورت چه می کنید (البته احتمالش خیلی ضعیفه، ولی صفر نیست). مسمله انصراف از دکترا یعنی خراب کردن پل های پشت سر، بنابراین این کار رو تا جای ممکن انجام ندید. عمده وقت شما برای خوندن برای آزمون های زبان می ره، که اگر زبانتون خوب باشه خیلی وقت گیر نخواهد بود.

در کل کسی جز شما نمی تونه تصمیم بگیره در این مورد. این رو هم اضافه کنم که مشابه شما من جدیداً زیاد می بینم که دوستان از دکترای داخل انصراف دادند و الان هم در خارج از کشور مشغول تحصیل هستند (لابد شما هم در بین دوستان دیدید)، پس شما در این راه تنها نیستید و اگر بتونید از این افراد کسی رو پیدا کنید، خیلی می تونه کمکتون کنه. موفق باشید.

RE: انصراف از دکتری داخل و اپلای - Robin2 - 13-03-2012

دوستان سلام

چهار ماه به من کسری دادند و از سربازیم با احتساب 16 ماه خدمت، 2 ماه باقی مانده، حالا چه برنامه ای را پیشنهاد میکنید

1. انصراف.سربازی واپلای
2.ادامه، اپلای، در صورت پذیرش انصراف و سربازی: آیا در این حالت برنامه ها با هم تداخل پیدا نمیکنه

خیلی سر در گم هستم لطفاً کمک کنید

RE: انصراف از دکتری داخل و اپلای - Saeid - 13-03-2012

مورد 2 تقریبا بعید به نظر میرسه از نظر زمان بندی----جواب پذیرش دانشگاها حدودای عید میاد مثلا اسفند و آخرای بهمن اگه زود بیاد....حتی بعضی ها بعد عید-
اگر شما تو اسفند دفترچه رو پست کنید---خیلی زود که اعزام بشید---اعزام شما میفته اردیبهشت و تا ابتدای تیر باید دو ماه باقیمانده رو بگذرونید---در این صورت این 2 ماه خیلی سخت میشه کاراتونو انجام بدید.....اول تیر که خدمت تمام شد.....شما حداقل 2 هفته ای باید صبر کنید تا کارت پایان خدمتتون بیاد و اجازه خروج پیدا کنید و بعد باید برید ویزا بگیرید و بعد کلیر بشید.....واقعا خیلی سخته که جور در بیاد...نمیگم محاله....خیلی سخته
البته اینارو برا آمریکا گفتم.....کانادا رو نمیدونم

RE: انصراف از دکتری داخل و اپلای - rulany - 14-03-2012

شرمنده پا جای بزرگان گذاشتیم.
منم با نظر سعید موافقم.واقعا نزدیک به محال که گزینه ی دوم رو بتونین عملی کنین.در مورد گزینه ی اول شما هم بستگی به شرایط خودتون داره.چقدر از خودتون مطمئنین.GREچند تو جیبته؟یا اصلا فکر میکنی چند میتونی بگیری؟شرایط رزومه ات چطوره؟هیچکسی مثل خودت شرایط واقعی خودت رو نمیدونه.پس خودت بهترین قاضی میتونی باشی.اما اگر 100%میخوای یکی از این دو گزینه رو عملی به نظر من گزینه ی اول خیلی امکانش بیشتره که اتفاق بیوفته.
البته اگر نمیخوای برگردی ایران بعد اتمام تحصیلت میتونی اپلای کنی.بعد که همه ی شرایط جور شد یه اجازه خروج میگیری مثلا برای امتحان زبان.بعدش که رفتی از همون طرف میپیچی میری و دیگه برنمیگردی!!!!!(البته واقعا 2 ماه دیگه ارزش این کارو نداره.صرفا یه پیش نهاد بود)