آکادمیا کافه
چگونگی پیدا کردن اینترنشیپ و مصاحبه‌های مربوطه - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: راهنمای تحصیلی بعد از پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%B9%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- موضوع: چگونگی پیدا کردن اینترنشیپ و مصاحبه‌های مربوطه (/Thread-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D9%BE%DB%8C%D8%AF%D8%A7-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%86%D8%B4%DB%8C%D9%BE-%D9%88-%D9%85%D8%B5%D8%A7%D8%AD%D8%A8%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%A8%D9%88%D8%B7%D9%87)

صفحات 1 2 3

چگونگی پیدا کردن اینترنشیپ و مصاحبه‌های مربوطه - mahyarelc - 25-01-2012

درود
چند تا سوال در مورد پیدا کردن اینترنشیپ و موارد مربوطه داشتم
اول اینکه دوستان اگه سایتی برای سرچ میشناسن ممنون میشم اعلام کنن
درصورتیکه از طرف شرکت مربوطه برای مصاحبه دعوت شیم؛ مورد مهمیه اگه مصاحبه رو چند روز عقب بندازیم؟ (عرف هست؟)
و اینکه phone screen دقیقا چه نوع مصاحبه ای هست؟ (مصاحبه با تلفنه یا با اسکایپ؟)...و اینکه چه مواردی توش پرسیده میشه
کلا اینجور مصاحبه ها چند مرحله ای هستند؟

در مورد رزومه ی افراد هم توضیح بدین ممنون میشم؛ اینکه چه مواردی (در مقایسه با رزومه ای که برای دانشگاه میفرستیم) باید ذکر کنیم؟
سپاس

RE: درخواست برای اینترنشیپ - m0h3n - 25-01-2012

برای سایت، به وب سایت شرکت هایی که میخواید اونجا Internship داشته باشید برید.

مصاحبه رو می تونید تعویق بندازید ولی خوب قاعدتا اگر این کار صورت نگیره بهتره ولی خوب اگر دلیل موجهی داشته باشید ایرادی نداره (یک بار)

phone screen با شما تماس گرفته میشه و پرسش و پاسخ هست. بسته به شرکت های مختلف و سیاست های اونها، سوالات متفاوت هست.

اینکه مصاحبه چند مرحله هست معمولا دو phone screen برای شروع هست. بعد از اون مصاحبه های حضوری هم خواهید داشت. (بستگی به شرکت مربوطه داره)

در خصوص رزومه، می تونید همون رزومه ای که برای دانشگاه ارسال می کنید بفرستید، منتهی موارد کاری که مربوط میشه به Internship تون رو پررنگ تر کنید.

موفق باشید

RE: درخواست برای اینترنشیپ - mahyarelc - 25-01-2012

نقل قول: phone screen با شما تماس گرفته میشه و پرسش و پاسخ هست. بسته به شرکت های مختلف و سیاست های اونها، سوالات متفاوت هست.
خواستم بدونم که عرف هست تو این موردمصاحبه شونده هم سوال کنه یا نه (مثلا شرایط علمی و کاری که دقیقا روی چی کار میکنن...و هم مزایا و همچنین شرایط زندگی در محل )
کلا هدف آشنایی با سطح علمی داوطلب هست تو این مرحله (سوالهای نسبتا تخصصی) یا بیشتر موارد عمومی مطرح میشه؟ (در مورد شرکت، و تا حدودی رزومه فرد مصاحبه شونده)
سپاس

RE: چگونگی پیدا کردن اینترنشیپ و مصاحبه‌های مربوطه - Babak - 25-01-2012

در مصاحبه‌های کاری معمولا چند دقیقه آخر مصاحبه به شما وقت می‌دن که سوال‌هاتون رو بپرسید. توصیه می‌شه که حتما یکی دو تا سوال در مورد کار و پروژه مد نظر داشته باشید و بپرسید و خودتون رو کنجکاو و علاقمند نشون بدید، ولی به هیچ وجه در مورد حقوق و مزایا در مصاحبه‌ها سوال نکنید و بحث در این مورد رو موکول کنید به مراحل بعدی که شرکت به شما جواب مثبت داد و با خودتون در مورد حقوق صحبت کردند. اگر محل کار در شهر دیگه‌ای هست مشکلی نیست که در مورد شرایط زندگی در اون شهر سوال کنید.

هدف مصاحبه‌های کاری عمدتا بررسی سطح علمی داوطلب هست و سوال‌ها تخصصی هستند. معمولا در ابتدای مصاحبه هم از پروژه‌های قبلی که در رزومه‌اتون نوشته‌اید سوال می‌پرسند و ازتون می‌خوان که پروژه فعلی‌ای که روش کار می‌کنید توضیح بدید. به همین خاطر حتما آماده باشید که بتونید پروژه‌اتون رو خوب توضیح بدید.

RE: چگونگی پیدا کردن اینترنشیپ و مصاحبه‌های مربوطه - mahyarelc - 15-02-2012

درود
من دو تا مصاحبه داشتم(phone screen) با یک شرکت، یک توضیح مختصر میدم تا عبرتی باشه برای آیندگان!

مصاحبه اول:
نسبتا کلی بود...پرسیدن که چه تجربه ای دارم که در فیلد مورد نظر شرکت کمکم میکنه...چه پروژه ها و درسهای مرتبطی داشتم...چه زبانهای برنامه نویسی رو آشنا هستم
یکی از پروژه های تو رزومم رو خواستن توضیح کلی بدم براشون (پروژه خیلی مرتبط با کار شرکت نبود)
در مورد یه زبان برنامه نویسی پرسیدن که چقدر آشنا هستم
واینکه به نظرم تو این فیلد چه موردی most challenging هست
بعد اینکه اگه سوالی داشتم بپرسم
فکر کنم حدود 20 دقیقه شد
بعد چند روز با ایمیل گفتن بازم مصاحبه میکنیم

مصاجبه دوم:
تخصصی تر
بطور مشخصی توی یکی از درسهایی که داشتم چی کار کردم
پروژه ی مرتبط با کار شرکت رو گفت توضیح بدم...بعد از توضیحم ازم در موردش سوال هم پرسید
در مورد اینکه تو قیلد مورد نظر مثلا راههای optimize کردن چیه صحبت کردیم
تجارب مرتبط رو پرسیدن
بعد بیشتر بصورت جوابهای کوتاه ارم چند مورد رو پرسید که این موارد رو چقدر آشنام، با این زبانهای برنامه نویسی چقدر آشنام، با این سیستم عامل ها چقدر آشنام (بهم گفت به ترتیب از بهترین به بدترین از نظر آشنایی بگو چی به چیه)
در مورد اینکه سابقه کار در گروه دارم ازم پرسید و اینکه چه نقشی داشتم

کلا چیزی که جالب بود برام این بود که چیزایی رو میپرسید آشنا هستم یا نه که نه تو requirement ها و نه تو قسمت preferred سایتشون برای اینترن اومده بود..منم خوب اکثرشون رو میگفتم آشنا نیستم!!
بعد گفت سوال هست بپرسم
آخر سر هم گفت که تا یک هفته با ایمیل خبر میدن
اینم فکر کنم حدود نیم ساعت شد

با توجه به سوالایی که پرسید امیدی نیست...ولی برحال تجربه ای بود واسه خودش..باشد که مفید واقع گردد!

RE: چگونگی پیدا کردن اینترنشیپ و مصاحبه‌های مربوطه - spt - 15-02-2012

حالا بازم خوش به حالت که به مصاحبه رسیدی من الان بالای 50 تا اینترنشیپ توی این دو هفته اپلای کردم چیزی جز ریجکت ندیدم فعلا...
ریکامندیشن خیلی تاثیر داره توی قبولی؟ میشه بگید چیا تاثیر خوب دارن؟!

در مورد سایت پیدا کردن کجا منظورتون هست؟
این سایت ها خوبن مخصوصا اولی:
https://graduateland.com/
http://www.iagora.com

امیدوارم هممون بتونیم پیدا کنیم اینترنشیپ...

RE: چگونگی پیدا کردن اینترنشیپ و مصاحبه‌های مربوطه - mahyarelc - 15-02-2012

راستش واسه این شرکت (و چند جا دیگه) صحبتی از ریکامندیشن نشده بود...فقط گفته بودن CV رو بفرستم با یک cover letter (البته بعضیا بصورت پر کردن فرم بود)...یکی دو تا کلا با ریکامند دیده بودم که البته شرایطشون خیلی به من نمیخورد
من شرایطم به requirement اینا کاملا میخورد،..اصلا تز رو دارم میرم تو همین زمینه مورد نظر این شرکته بردارم...شاید برای همین اومدن مصاحبه کردن...ولی همونطوری که گفتم امیدی نیست دیگه!!
برحال این سرفصل های CV من بود:
OBJECTIVE-EDUCATION-RELEVANT COURSES-RELATED PROJECTS AND EXPERIENCES-HONORS AND AWARDS-PUBLICATIONS-SKILLS
من منظورم تو امریکا بود
ایندوتا سایت بد نیستن برای سرچ کلی:
http://internshipfinder.jobamatic.com/a/jobs/find-jobs
http://www.indeed.com/

RE: چگونگی پیدا کردن اینترنشیپ و مصاحبه‌های مربوطه - spt - 16-02-2012

مرسی مهیار جان (اسمت رو درست گفتم؟!!)
آره من هم توصیه نامه خیلی کم دیدم بخان اما نمیدونم چرا اینقدر ریجکت میشم!! Sad
به نظر من توی اروپا مهم ترین نکته در پیدا کردن کار یا اینترنشیپ بدون شک و قطعا تعداد زبون هایی هست که آدم بلده... یعنی من واقعا از صمیم قلب به دوستان کم سن و سال که یه چند سالی وقت دارن توصیه میکنم که تا میتونن زبون یاد بگیرن که ما ایرانی ها اصلا به اهمیتش آگاه نیستیم...

RE: چگونگی پیدا کردن اینترنشیپ و مصاحبه‌های مربوطه - Saeid - 23-02-2012

دوستان گرفتن internship برا شرکت ها چه نفعی داره؟؟ 1-منظورم اینه که
آیا شرکتها تو گرفتن دانشجو واقعا جدی هستن و خیلی هاشون قبول میکنن؟؟

2-آیا تعداد شرکتهایی که internship دارن قابل توجهه و تعداد internship شون؟؟؟

تو ایران خوب معمولا دنبال کسی هستن که براشون مفت کار کنه و اکثرا جدی نیستن و اگر کسی برسه سراغشون قبول میکنن

RE: چگونگی پیدا کردن اینترنشیپ و مصاحبه‌های مربوطه - spt - 24-02-2012

(23-02-2012, 02:29 PM)Saeid نوشته: دوستان گرفتن internship برا شرکت ها چه نفعی داره؟؟ 1-منظورم اینه که
آیا شرکتها تو گرفتن دانشجو واقعا جدی هستن و خیلی هاشون قبول میکنن؟؟

2-آیا تعداد شرکتهایی که internship دارن قابل توجهه و تعداد internship شون؟؟؟

تو ایران خوب معمولا دنبال کسی هستن که براشون مفت کار کنه و اکثرا جدی نیستن و اگر کسی برسه سراغشون قبول میکنن
1. والا نفع که خیلی داره.... یه نیروی کار جوون میگیرن که خیلی با جون و دل براشون کار میکنه و حقوقش معمولا خیلی کمه.. حتی بعضی وقت ها حقوق یا بخشی از حقوق کار آموز ها رو خود دانشگاه میده.... خیلی از کمپانی ها کارآموز میگیرن و اگه راضی باشن ازش همون کار آموز رو نگه میدارن بعدش به عنوان نیروی کار...
و باور کن واقعا جدی هستن... یه سری به سایت های پیدا کردن کارآموزی بزنی خودت میبینی....

2. آره دوست من قابل توجه و زیاده... معمولا هم کمپانی های غول کار آموز زیاد میگیرن...
مثلا یه کمپانی توی فنلاند به نام وردسیله امسال تابستون 200 نفر رو میگیره... مثلا الان اگه خوب یادم باشه کمپانی P&G توی هر کشور اروپایی دو نفر میخاد برای همین تابستون، یا کمپانی بی ام دبلیو (که با دو تا کمپانی دیگه ی رولز رویس و مینی ماینر مشترکه) فقط 50 نفر توی آلمان میگیره....

کلا این قضیه رو با ایران مقایسه نکن دوست من، توی ایران کار آموز ها منبع بیشتر سرگرمی بقیه کارمندا و دقیقا هیچ کاره هستن، و شاید مهم ترین کارشون کار یه منشی باشه... اما همه جا اینطوری نیست...