آکادمیا کافه
مشاهدات و تجربیات فرهنگی و اجتماعی در آمریکا - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: کشورها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: ایالات متحده آمریکا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%AA%D8%AD%D8%AF%D9%87-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7)
+---- انجمن: زندگی و کار در آمریکا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7)
+---- موضوع: مشاهدات و تجربیات فرهنگی و اجتماعی در آمریکا (/Thread-%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D8%AA%D8%AC%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D9%88-%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7)

صفحات 1 2 3 4 5 6

RE: مشاهدات و تجربیات فرهنگی و اجتماعی در آمریکا - ahmadpashaei - 20-06-2013

البته من که پای حرفای بستگانم که آمریکا و کانادا هستن می شینم فقط تا حالا کمک بوده و کمک و کمک. این آقا و خانم از بستگان بسیار نزدیکن و حرفشون سند،تازه سن مرده 77 و زنش هم 69 هست! همیشه آقای فامیل میگه هرجا میرم همه می خوان بهم کمک کنن.

RE: مشاهدات و تجربیات فرهنگی و اجتماعی در آمریکا - lavender - 20-09-2013

یه نوشته ای خوندم  که خیلی به دلم نشست... و به نظرم یه واقعیت محض هست:
نقل قول:بعد از سه سالی که اینجا بودم، فکر نمیکنم عوض کردن اسم موثر باشه. مگر اینکه شما شهروند آمریکا بشید یا به نحوی تو مدیا انقدر معروف بشین که داشتن اسم مناسب ضروری باشه. مثل همون کاری که هنرمندان حتی تو کشور خودمون میکنند.
واقعن تاسف انگیزه آدم میبینه بچه ها هنوز نیومده به این طرف دنبال پیدا کردن اسم مناسب هستند و با هویت خودشون مشکل دارند. واقعن خجالت آوره که خودمون رو انقدر تحقیر میکنیم نیومده. اصل ماجرا اشتباه هست. ولی فقط برای اینکه کمی شفاف تر بشه و مقایسه ای باشه، تجربه هام رو اشتراک میزارم. بیشتر مشاهدات تو منطقه ای هست که به نظرم تحصلیکرده آمریکایی چندانی نداره و اگر هم داره فرهنگ بالایی ندارند. پس قاعدتن انتظار واکنش خوب در مقابل خارجی کمتر میشه. این رو در نظر بگیرید، من تا بحال هندی، چینی یا حتی عربی ندیدم که دانشجو باشه و اسمش رو عوض کرده باشه. هندی ها (فوق العاده اعتماد به نفس دارند این ملت تو این کشور) بسکه اسمشون سخت هست برای تلفظ معمولن یادم نمیمونه، همینطور برخی چینی ها. حتی دانشجو اسراییلی به ما اسمش رو با همون لهجه ی عبری میگفت و عملن غیر ممکن بود بتونیم تکرار کنیم.
این رو بزارید کنار این مطلب که چند مورد ایرانی داشتیم اینجا که اسم مستعارشون رو غربی کردن یا ملیتشون رو ایرانی نگفتند. از ایرانی بودن خودش شرمنده بوده و خودش رو ترک معرفی کرده. یا اون یکی موقع ورود یک اسم ایرانی به ظاهر مدرن انتخاب میکنه و بعد مدتی میبینه اسم خارجی بزاره راضی تره. من واقعن خجالت میکشم میبینم این افراد انقدر خودشون و ایرانی بودن رو تحقیر میکنن.
توصیه دوستانه ام اینکه هرجایی تو این کشور درندشت با آدمهایی مواجه شدید که احساس کردید به خاطر خارجی بودن شما نحوه ی رفتارشون فرق میکنه، مطمئن باشید تغییر اسم هم کمکی نخواهد کرد. پس انقدر راحت ارزش خودتون پایین نیارید. آدمهای خوب اینجا که مشکلی با خارجی بودن شما ندارند، با اسم شما هم مشکلی نخواهند داشت و حتی براشون جالب خواهد بود.
کوتاه کردن اسم نسبتن متدوال هست اینجا. اگر اسمتون سخت هست برای تلفظ، به جای اینکه مضحکانه دنبال معادل خارجی باشید، کوتاه کنید. مثلن به جای فائزه بگین "فا" صداتون بزنن. اولش هم اسم کامل رو میگن بعد میگن ولی میتونی من رو با این اسم کوتاه صدا بزنی. هیچ مشکلی هم نداره، هم براشون راحتتر و هم متوجه میشن اسمتون طولانی تر هست و کوتاه شده.

ویرایش توسط MaMi به دلیل حذف لینک سایت تجاری

RE: مشاهدات و تجربیات فرهنگی و اجتماعی در آمریکا - Shahrouz - 20-09-2013

(20-09-2013, 04:25 PM)'lavender' نوشته: یه نوشته ای خوندم  که خیلی به دلم نشست... و به نظرم یه واقعیت محض هست:

درود
با حترام و سپاس،  من اینقدر هم بد نمی دونم این مسئله رو. خیلی سلیقه ای هست و خب سوالی که پیش میاد، غیر از کباب خوردن و آتش چهارشنبه سوری و جشن مهرگاان(یعنی فقط نمادها)، آیا چیزی از فرهنگ سنتی ایرانی رو ماها این طرف دنیا رعایت می کنیم که تعویض اسم به چشم بیاد؟ در پوشش/ در سلیقه موسیقی/ گفتار/ رویکرد به زندگی/ شیوه تربیت فرزندان و.... می مونه تعویض ظاهری اسم که از نظر من چیزی می شه شبیه Nickname افراد و با یکی دو نفر که صحبت کردم گویا برخی موارد تاثیر گذار هم هست در دعوت به مصاحبه شغلی (البته تجربه شخصی بود)! ضمن اینکه در گروه قبلی ما که فقط 6 چینی عضو بودند و یک هندی و دو ایرانی، دو نفر چینی اسم خودشون رو تغییر داده بودند. مثلا یکیشون اسمش جیین شوی "Zhengyang Zhao" بود و الان اسم خودش رو Jason  گذاشته . اون یکی Martin  ، اسم پیشینش یادم نمیاد.
باز هم می گم این نظر شخصی من بود و می تونه اشتباه باشه.

RE: مشاهدات و تجربیات فرهنگی و اجتماعی در آمریکا - ForeverBlue - 20-09-2013

(20-09-2013, 04:25 PM)'lavender' نوشته: یه نوشته ای خوندم  که خیلی به دلم نشست... و به نظرم یه واقعیت محض هست:

در تکمیل فرمایشان شهروز عزیز عرض میکنم.

این مساله کاملا شخصیه و بسته به شرایط و روحیات افراد و جامعه جدید میتونه متفاوت باشه. هدف از تغییر نام میتونه تلفظ راحت تر و جا افتادن در اجتماع باشه. لزوما هم به معنی فراموشی هویت نیست. تصور کنید که در زبان کشوری که هستید اسم شما آنگونه که دوست دارید تلفظ نشود یا حتی معنی خوبی نداشته باشد.
مثلا در آلمان (بویژه جنوب و شرق آن) حرف r را شبیه به ق و حرف z را شبیه به "تس" تلفظ میکنند. حال تصور کنید تلفظ اسم محمدرضا  میشود موهامدقتسا!!! 

در سوئد بسیاری این کار را میکنند. حتی خود سوئدی ها هم گاهی این کار را انجام میدهند. نه از روی اجبار یا خجالت بلکه به اختیار. مثلا فردی ایرانی یا عرب که اسمش در مدارک ایرانی یا عربی محمدابراهیم است اسم خود را تغییر میدهد به  abraham. یا مثلا فردی که اسمش حکیمه السادات بود اسمش را تغییر داده است به aria. در افغانی ها و عرب ها هم دیده ام. همیشه هم اسم به اسمهای غربی تغییر پیدا نمیکند. مثلا خیلی ها هستند که اسامی مثل سام، سهراب، فرهود، پژمان را انتخاب میکنند.

گاهی هم تغییر اسم از کودکی یک فانتزی و آرزو بوده است (به هر دلیل) و فرد مهاجر پس از تغییر کشور این کار را انجام میدهد. هستند اسمهایی هم که ریشه مشترک دارند. مثلا ماری، سام، مینا (در سوئدی هم اسم دختر است ولی به گونه ای دیگر تلفظ میشود) و ...

RE: مشاهدات و تجربیات فرهنگی و اجتماعی در آمریکا - lavender - 21-09-2013

(20-09-2013, 05:59 PM)'Shahrouz' نوشته:
درود
با حترام و سپاس،  من اینقدر هم بد نمی دونم این مسئله رو. خیلی سلیقه ای هست و خب سوالی که پیش میاد، غیر از کباب خوردن و آتش چهارشنبه سوری و جشن مهرگاان(یعنی فقط نمادها)، آیا چیزی از فرهنگ سنتی ایرانی رو ماها این طرف دنیا رعایت می کنیم که تعویض اسم به چشم بیاد؟ در پوشش/ در سلیقه موسیقی/ گفتار/ رویکرد به زندگی/ شیوه تربیت فرزندان و.... می مونه تعویض ظاهری اسم که از نظر من چیزی می شه شبیه Nickname افراد و با یکی دو نفر که صحبت کردم گویا برخی موارد تاثیر گذار هم هست در دعوت به مصاحبه شغلی (البته تجربه شخصی بود)! ضمن اینکه در گروه قبلی ما که فقط 6 چینی عضو بودند و یک هندی و دو ایرانی، دو نفر چینی اسم خودشون رو تغییر داده بودند. مثلا یکیشون اسمش جیین شوی "Zhengyang Zhao" بود و الان اسم خودش رو Jason  گذاشته . اون یکی Martin  ، اسم پیشینش یادم نمیاد.
باز هم می گم این نظر شخصی من بود و می تونه اشتباه باشه.

بحث سره درست بودن یا غلط بودن این موضوع نیست. خیلیا فکر می کنن این کارشون یا خیلی کارای دیگه باعث می شه خارجی ها زود تر بپذیرنشون و باهاشون جور بشن.

RE: مشاهدات و تجربیات فرهنگی و اجتماعی در آمریکا - ForeverBlue - 21-09-2013

(21-09-2013, 07:50 AM)'lavender' نوشته:
بحث سره درست بودن یا غلط بودن این موضوع نیست. خیلیا فکر می کنن این کارشون یا خیلی کارای دیگه باعث می شه خارجی ها زود تر بپذیرنشون و باهاشون جور بشن.

برای مشاهده تاثیر این کار ، پیشنهاد میکنم اینجا را ببینید.

RE: مشاهدات و تجربیات فرهنگی و اجتماعی در آمریکا - lavender - 01-10-2013

انگار همه ی افرادی که توی DMV کار می کنن بد اخلاقن [عکس: 109019_d0c9bwrabfxl19pm.gif]

RE: مشاهدات و تجربیات فرهنگی و اجتماعی در آمریکا - MaMi - 25-12-2013

يك مكالمه بين من و يكي از دوستان اتفاق افتاد در پيغام خصوصي كه فكر كردم به اشتراك بذارم. صرفا جهت اطلاع رساني و آموزش هست، كسي برداشت خاص يا شخصي نكنه.

نقل قول:
عجله در تيكه انداختن كار خوبي نيست و توي آمريكا هم با اينكه كلا تيكه انداختن خيلي fun و cool هست، از كساييكه نسنجيده تيكه مي اندازن خوششون نمياد. به خصوص وقتي كه تيكه انداختن با اين ذهنيت باشه كه القا كني طرف مقابلت خيلي سوتي داده يا از مرحله پرته و چيزاي ابتدايي رو نميدونه. به كسايي كه اينجوري تيكه ميندازن اينجا ميگن smartass يعني كسايي كه دچار خودتيزبيني هستن و اين اصلا fun يا cool تلقي نميشه. 
...
مهم نيست كه منظورت چيه. مهم اينه كه رفتارت چه جوري برداشت ميشه. وقتي كسي چيزي بهت نگه و خودت هم متوجه نباشي كه رفتارت نامناسب بوده، به مرور زمان توي ارتباطات اجتماعيت دچار مشكل ميشي. گاهي وقتها مشكلات جدي. اين يك مورد از مزايای ایالتهای جنوبی و فرهنگشون هست كه حرف رو توي دلشون نگه نمي دارن و صاف مي زنن توي ذوقت. البته صددرصد موارد اينجوري نيست ولي كلا اينجوريان. توي ايالت هاي شمالي مردم ظاهرا به روت نميارن و لبخند ميزنن ولي نميتوني بفهمي كه توي دلشون چه خبره يا پشت سرت چكار مي كنن و چي ميگن. حالا اينها هم كلي و صددرصد نيست. هم توي شمال آدم رك و روراست پيدا ميشه و هم توي جنوب آدم مخفي كار و غيرروراست. عكسش هم هست.

RE: مشاهدات و تجربیات فرهنگی و اجتماعی در آمریکا - lavender - 30-12-2013

تو این یکی دو هفته یه سفر داشتم به south Carolina  و یه سفر هم به Tenessi
سفر اول: خیلی آدم های خون گرم و مهربون ... شهری که رفته بودم به شدت مرفه بی ردر بودن و از درو دیوار مغازه ها اجناس کرون می بارید. پر عتیقه فروشی.

سفر دوم: شهری پر از red neck! یعنی فیلم ترسناک بودا! همه سفید پوست و من و دوستم که ایرانی بودیم چشم و ابرو مشکی بودیم + سه تا سیاه پوستی که امروز دیدیدم! ماشینا همه در حد تانک جنگی. 
یه سری مغازه داشت که الکل 50% داشت و برای همه میرختن که تست کنن و همه با هم شات میزدن.... مام چشامون گرد بود فقط! فروشگاه ها همه محلی و کوچیک.... 99% اجناس چینی و بنجل. جالبه یه دونه استارباسک تو کل شهر پیدا نکردیم!

RE: مشاهدات و تجربیات فرهنگی و اجتماعی در آمریکا - Torkan - 30-12-2013

(30-12-2013, 07:03 AM)'lavender' نوشته: تو این یکی دو هفته یه سفر داشتم به south Carolina  و یه سفر هم به Tenessi
سفر اول: خیلی آدم های خون گرم و مهربون ... شهری که رفته بودم به شدت مرفه بی ردر بودن و از درو دیوار مغازه ها اجناس کرون می بارید. پر عتیقه فروشی.
سفر دوم: شهری پر از red neck! یعنی فیلم ترسناک بودا! همه سفید پوست و من و دوستم که ایرانی بودیم چشم و ابرو مشکی بودیم + سه تا سیاه پوستی که امروز دیدیدم! ماشینا همه در حد تانک جنگی. 
یه سری مغازه داشت که الکل 50% داشت و برای همه میرختن که تست کنن و همه با هم شات میزدن.... مام چشامون گرد بود فقط! فروشگاه ها همه محلی و کوچیک.... 99% اجناس چینی و بنجل. جالبه یه دونه استارباسک تو کل شهر پیدا نکردیم!

دوست عزیز عجب سفر باحالیSmile
درباره south carolina دیگه چیز خاصی مشاهده نکردین؟!
میدونم که شهر charlestone بودین ولی خوب بازم اطلاعات شما غنیمته واسمون...
در ضمن میگن این منطقه مذهبیه به نسبت حالا نمیدونم چقدر حقیقت داشته باشه؟
بااحترام