آکادمیا کافه
سفر به ترکمنستان (عشق آباد) برای گرفتن ویزای آمریکا - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: کشورها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: ایالات متحده آمریکا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%AA%D8%AD%D8%AF%D9%87-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7)
+---- انجمن: روادید (ویزای) آمریکا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D9%88%DB%8C%D8%B2%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7)
+----- انجمن: سفر برای گرفتن ویزای آمریکا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D9%88%DB%8C%D8%B2%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7)
+----- موضوع: سفر به ترکمنستان (عشق آباد) برای گرفتن ویزای آمریکا (/Thread-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%D9%85%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D8%B4%D9%82-%D8%A2%D8%A8%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D9%88%DB%8C%D8%B2%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7)

صفحات 1 2 3 4 5

سفر به ترکمنستان (عشق آباد) برای گرفتن ویزای آمریکا - Nimaa - 12-12-2011

با سلام به همه دوستان
با توجه به اینکه خودم خیلی تا الآن از تجربه دوستان خوبم برای موفق شدن در راه گرفتن ویزای آمریکا بهره­مند شدم، بهتر دیدم چند خطی از تجربیات سفرم به ترکمنستان برای گرفتن ویزای آمریکا رو به همراه برداشتهای خودم از اتفاقاتی که در این سفر و مصاحبه سفارت افتاد بنویسم، باشد که کمکی به دوستان باشد.

سفر به عشق آباد و اقامت در هتل
برای سفر به ترکمنستان شما نیاز به ویزا دارید، و برای گرفتن ویزای ترکمنستان شما باید از یکی از دو راه زیر اقدام کنید. از هر راهی اقدام کنید به شما ویزای 5 روزه یا 10 روزه و با یکبار ورود میدن.
1- از طریق یک آژانس که در مورد سفر به این کشور فعالیت میکنه درخواست دعوتنامه سفر به ترکمنستان رو بدید. این دعوتنامه برای مجردها صادر نمیشه و باید برای دو نفر (همسر باشند یا مادر و فرزند، پدر و فرزند) صادر میشه. در ماه نوامبر که من این دعوتنامه رو از طریق یک آژانس گرفتم 200 دلار هزینه داشت. البته شخص دومی که اسمش روی دعوتنامه هست نیازی نیست که با شما به عشق آباد بیاد. این دعوتنامه دارای اعتبار یک ماهه یا سه ماهه هست. میتونید با بردن این دعوتامه از سفارت ترکمنستان که در فرمانیه تهران هست با پرداخت 55 دلار ویزای فوری بگیرید که همون روز بهتون میدن، یا اینکه با هزینه 35 دلار، ویزای عادی درخواست بدید که یک هفته طول میکشه. البته از کنسولگری ترکمنستان در مشهد هم میشه ویزا رو گرفت. دوستانی بودن که ویزا رو لب مرز هم گرفتن که من در موردش اطلاعاتی ندارم.
2- راه دوم اینه که از طریق سیستم آنلاین سفارت آمریکا در عشق آباد وقت مصاحبه گرفته باشین و پرینت تایید این وقت رو ببرین سفارت ترکمنستان در تهران و ویزای ترکمن رو بگیرین. البته در این صورت دو هفته طول میشکه تا ویزای ترکمن رو بهتون بدن.

بعد از گرفتن ویزای ترکمنستان شما باید خودتون رو به مشهد برسونین و از طریق قوچان به مرز باجگیران برید. من خودم با ماشین شخصی از تهران تا قوچان رفتم (که این کار رو با توجه به خستگی که برام داشت اصلاً توصیه نمیکنم) و از اونجا تا باجگیران رو با سواریهایی که دور میدون فلسطین هستن، نفری 3000 تومان کرایه میگیرن، و اکثراً پراید هم هستند رفتم. شما میتونین با هواپیما یا اتوبوس تا مشهد برید. البته از تهران اتوبوس برای قوچان هم هست. از قوچان تا مرز باجگیران رو بهتره با سواری های خطی برید. هم به صرفه هست و هم با اوضاع اون جاده آشنا هستن.
در مرز باجگیران شما وارد سالن ترانزیت میشید و از ساعت 8:30 به وقت ایران فعالیتشون شروع میشه. ابتدا بارهاتون رو یه بازرسی میکنن و بعد شما عوارض خروج زمینی از کشور که 11000 تومان هست رو در باجه بانک پرداخت میکنین. بعد پاسپورتتون رو به باجه کنترل گذرنامه پلیس نشون میدین و بعد از اون به گیشه کنترل گذرنامه نهاد ریاست جمهوری که در اینجا چندتایی سوال و جواب ازتون میشه که پیشنهاد میکنم لبخند به لب و با حوصله جواب بدین و موضع گیری بیخود نکنین که براتون مشکلی ایجاد نشه. فرض کنین یه مسافر داره ازتون این سوالها رو میپرسه. چرا میری عشق آباد؟ چرا میری آمریکا؟ وقت سفارتت برای کی هست؟ و از این دست سوالها. گاهی هم در مورد شغلتون صحبت میکنن. بعد از این مرحله هم در بخش کنترل پزشکی هیچ کاری نمیکنن و فقط پاسپورت شما توسط یه دکتر دیده میشه و اگه خیلی بخواد به خودش زحمت بده میپرسه کدئین همراهتون هست و اگه بگید هست بهتون میگه که در ترکمنستان مخدر حساب میشه و همراهتون نبرید. بعدش شما از سالن خارج میشید و باجه ای که در نقطه صفر مرزی هست پاسپورت شما رو برای بار آخر در ایران چک میکنه و شما از مرز رد میشین.

وقتی از نقطه صفر مرزی رد شدین منتظر وایسین تا یه سرباز ترکمن از توی باجه بیاد بیرون و پاس شما رو بگیره و به حالت دویدن آهسته تا باجه بعدی ببره و پس بیاره، بعدش به سمت سالن ترانزیت ترکمن حرکت کنین. دنبال این سرباز نباید راه بیافتین. در این سالن شما 12 دلار (10 دلار عوارض ورود و 2 دلار هزینه فرم = پول زور) پرداخت میکنین و پس از کنترل چندین باره پاسپورتتون توسط هر آدمی که اونجا میبینین، و پس از بازرسی وسائلتون میتونین از سالن خارج بشین. در مورد خود من اصلاً چمدون و کیف دستیم رو نگشتن فقط پرسیدن چند دلار داری، منم حدودی گفتم 900 تا، که هیچ مشکلی هم نداره. بردن سیگار تا یه باکس قاچاق نیست، بهتره سیگار مارلبرو عربی ببرین (این سیگار داخل ایران به این اسم معروفه و فکر کنم بسته ای 1400 تومان باشه شایدم گرونتر) اما اونجا 20 منات هست. شما با دادن یه بسته سیگار به هر کسی در عشق آباد، بهش لطف بزرگی میکنین. به سربازهای مرز، به کارمندهای هتل، و یا به راننده های تاکسی میتونین از این سیگارها بدین. کلاً ایده خوبی هست که کارتون رو راه بندازین.
از مرز به بعد رو باید با ماشین های ون دولتی برید. با ونها تا جایی به اسم گودان میرین و از اونجا تا عشق آباد رو با تاکسی. به نظرم اگه بیشتر از 10 دلار کرایه تاکسی بدین اشتباه محض کردین. اگر با آژانسهایی که دعوتنامه ترکمنستان رو براتون گرفتن هماهنگ کرده باشین یه نفر رو برای ترانسفر شما از گودان به هتل در عشق آباد و برگشت همین مسیر در روز خروج براتون میفرستن که کرایه ونها رو هم ایشون حساب میکنه. شما به این فرد باید 30 دلار بابت همه این کارها بدین.

به هیچ وجه در هتل سیاحت (به اسم هتل توریست هم معروفه) اقامت نکنین. شوفاژهای 3 تا اتاق که من توشون رفتم خراب بودن و اتاق بسیار سرد بود. اگه از سر ناچاری رفتین به این هتل لااقل اتاقهای طبقه دوم رو بگیرین که بازسازی شده هستن، بقیه طبقات بدتر از مسافرخونه های ناصرخسرو تهران هستن. اتاق سینگل این هتل شبی 35 دلار بود. هتل آق آلتین (اتاق سینگل 65 دلار، دو نفره 80 دلار) هتل خوبی هست و هتل پایتخت هم (به اسم هتل عشق آباد هم معروف است) به دلیل نزدیکی به سفارت (سر کوچه سفارت هست) انتخاب برخی از دوستان هست.

RE: نتایج و تجربیات مصاحبه‌ی سفارت در عشق آباد در سال 2011 - Nimaa - 13-12-2011

نکات اضافی و دانستنیهای مفید
- راستی این رو هم اضافه کنم که قبل از اینکه وارد سالن ترانزیت مرز باجگیران بشید یه اتاق هست که مربوط به یک آژانس هست و با نرخ خوب و ثابت 2.8 دلار رو به منات تبدیل میکنه و موقع برگشت هم مناتهای اضافه شما رو میخره و دلار میده بجاش. پس نگران تهیه منات نباشین. در ترکمنستان میتونین دلار هم بپردازین اما اینجوری ضرر خواهید کرد.
- ترکمنستان کشوریست که به روش دیکتاتوری – کمونیستی اداره میشه و ساختمونهای بزرگ و با فاصله از هم و خیابونهای پهن و تمیز و خلوتش هرچند چشم نواز هستن اما به نوعی روح کمونیسم رو به شما القا میکنن. لااقل من که این حس رو داشتم.
- در این کشور کسی انگلیسی بلد نیست و فقط در هتل محل اقامتتون و در سفارت آمریکا با شما انگلیسی صحبت میشه. البته اگر هتل توریست تشریف ببرید که فقط یکی از رسپشن ها انگلیسی بلده و ایشون هم یه روز در میون سر کار هست. بلد بودن ترکی (مخصوصاً استانبولی) به شما بسیار کمک میکنه. بهتره عدد ها رو به ترکی بگید و یا اگه بلد نبودید با دست نشون بدید. مثلاً موقع تاکسی گرفتن با راننده طی کنین که چقدر بهش میدین. تاکسی های زرد رنگ کمی گرونتر هستن اما ماشینهای شخصی هم مسافرکشی میکنن.
- حتماً یه سری به مرکز خرید Yimpas (ییمپاش) بزنین. در این مرکز خرید علاوه بر خرید کردن میتونین تفریح کنین و غذا بخورید. در طبقه سوم میز پینگ پونگ و بیلیارد با قیمتی حداقل نصف ایران میتونین کرایه کنین. دو سه تا رستوران و فست فود هم در همین طبقه هست.
- در خیابونهای عشق آباد سیگار کشیدن ممنوع هست و شما میتونین فقط در اتاق هتلتون و جاهایی مثل اون سیگار بکشین.
- در داخل عشق آباد مرکزی هست که اطلاعات شما در اون ثبت میشن و براس شما کارت مهمان که آبی رنگ هست صادر میشه. البته اگه از طریق دعوتنامه ویزاتون رو گرفته باشین. در این صورت اگه اقامتتون در عشق آباد بیشتر از 3 روز طول بکشه باید به این مرکز که اسمش هم یادم نیست مراجعه کنین و کارت مهمانتون رو تمدید کنین تا حین خروج با جریمه مواجه نشین. اگه از طریق آژانس دعوتنامه گرفته بودین و اونها کسی رو برای ترانسفر شما فرستاده بودن، همون فرد این کارها رو براتون انجام میده. این درسته که شما مثلاً ویزای 7 روزه دارین، اما برای اقامت بیشتر از 3 روز باید به این مرکز اطلاع بدین. تغییر هتل رو هم باید به همینجا اطلاع بدین. حالا اگه این کمونیسم نیست پس چیه؟
بهر حال من از انتخاب عشق آباد راضی هستم چون هم راحت وقت گرفتم و هم 14 روزه کلیر شدم. به شما هم توصیه میکنم پس از مطالعه زیاد در مورد همه سفارتهایی که ایرانیها تا حالا رفتن، مناسبترین گزینه رو انتخاب کنین.
موفق باشین دوستان
نیما

RE: نتایج و تجربیات مصاحبه‌ی سفارت در عشق آباد در سال ۲۰۱۱ - ShahdaD - 14-12-2011

از نیمای عزیز به خاطر قرار دادن تجربیاتش در این بخش ممنونم منم یک سری از تجربیاتم رو در اینجا قرار میدم....

قبل از عزیمت به ترکمنستان حتما این مطلب رو بخونید.

اول در مورد وقت سفارت یک توضیح کوتاهی بدم:

۱)‌ گرفتن وقت سفارت:

همون طور که میدونید شیوه ی وقت گرفتن سفارت آمریکا در عشق آباد عوض شده و به صورت آنلاین میشه وقت گرفت که متاسفانه تمام وقتای امسالشون پر هست. شما بعد از پر کردن یک DS-160 می تونید در بخش ساعت 9 صبح که مروبط به اتباع سایر کشورها به جز ترکمنستان هست وقت بگیرید و تا 10 روز قبل از وقت سفارتتون با پرینت وقت سفارتتون میرید به سفارت ترکمنستان در تهران و با پرداخت 35 دلار(ویزای عادی) حدود 3 هفته طول میکشه و توصیه نمیشه و پرداخت 55 دلار(ویزای فوری) حدودا بعد از 10 روز آماده میشه، ویزای ترکمنستان رو دریافت کنید( شاید 5 روز ویزا اعتبار داشته باشه شایدم 15 روز). سپس اسکن ویزاتون رو برای سفارت آمریکا میفرستید و اونها وقتتون رو کانفرم میکنند( توی مورد ما بعد از 2 ایمیل و بعد از چند روز پاسخ دادند گویا خیلی علاقه ای به کانفرم نداشتند!)

نتایج سیستم جدید وقت گیری در سفارت آمریکا در ترکمنستان

من فکر کنم جزو اولین کسانی بودم که نتایج این رویکرد جدید سفارت رو دیدم و میتونم بگم واقعا این رویکرد اشتباه محض بود! تا اونجایی که اطلاع دارم در هر روز وقت برای اتباع غیر ترکمنستانی 15 وقت موجود میباشد. اما متاسفانه توی تاریخ 25 اکتبر تنها 7 ایرانی عزیز تا ساعت 10 30 اونجا من دیدم(بعید میدونم بعدش دیگه کسی اومده باشه) و در واقع نصف وقت ها بی دلیل از بین رفته بود توسط افرادی که اصلا قصد اومدن نداشتند و با اینکه هنگامی که این افراد 10 روز قبل از وقت سفارت اسکن ویزای ترکمنستان رو برای سفارت آمریکا نفرستند در صورتی که سفارت وقتشون رو هم کنسل کنه فرد جدید که وقت رو پر میکنه وقتی نداره که بخواد ویزای ترکمنستان رو دریافت کنه. در نتیجه کلا بیشتر وقت ها به هدر میروند و بی دلیل هم تمام وقت ها پر میشوند توسط افرادی که اصلا قصد رفتن به ترکمنستان رو ندارند.

RE: نتایج و تجربیات مصاحبه‌ی سفارت در عشق آباد در سال ۲۰۱۱ - ShahdaD - 14-12-2011

4) طی مسیر از مرز ترکمنستان تا عشق آباد

به محض خروج از ساختمان شما معمولا با ون های 10 نفره ای روبرو میشید که شما رو تا نزدیک شهر عشق آباد ترنسفر میکنند. کرایه هر نفر تا رسیدن به نزدیک عشق آباد 40 منات یا 15 دلار هست( به نفتون هست که به منات پرداخت کنید) به محض رسیدن به نزدیک شهر عشق آباد شما باید پاسپورتتون رو به باجه ی پلیس ببرید، و از اون به بعد باید با گرفتن یک تاکسی به داخل شهر عشق آباد بروید.

توصیه ی بسیار مهم:

ترکمنستان کشوری نیست که شما بخواید زرنگ بازی در بیاورید یا مثل کیس بنده بخواید خودتون مثل یک توریست بدون ترس به هر طرفی بروید و به نوعی تنهایی توی این شهر بگردید و از این مضووع لذت ببرید. حتما حتما قبل از رفتن به ترکمنستان با آقای ...و نماینده ایشون آقای ...( بسیار بسیار مرد نازنینی هستن ایشون و تمام دوستانی که اینجا ازشون تعریف کردند تملق نکردند و حقیقت رو گفتند) هماهنگ کنید مطمین باشید در صورتی که مبلغی که میگن بالا به نظرتون بیاد که اصلا هم نیست، به نفعتون خواهد بود و من به دلیل علاقه ی خودم به گشتن در عشق آباد این هماهنگی رو نکردم و تا حدودی از لحاظ مالی و خیلی از لحاظ خستگی دچار مشکل شدم.

در صورت هماهنگی با مسیول ترانسفرتون ایشون نزدیک عشق آباد منتظر شما هستند و خودشون مبلغ ون ها رو حساب میکنند و شما رو تا هتل مورد نظرتون ترسنفر میکنند.

سعی کنید حتما حتما قبل از ورود به ترکمنستان هتل موردنظرتون رو رزو کنید تا مثل گزینه ی ما بعد از سرزدن به 7 هتل و خرج کردن مبلغ زیادی بابت تاکسی ناچار نشوید در یک هتل بسیار گران اقامت کنید.

هتل های عشق آباد:

هتل توریست: شبی 15 دلار، من این هتل رو ندیدم و گویا اصلا مسافرخونست و خیلی ازش بد شنیدم و اصلا تصویه نمیشه.

هتل میزان: به شدت توصیه میشه و قیمتی حدود 40 تا 50 دلار داره(در شرایط عادی)

هتل آک آلتین: هتلی به نسبت مناسب با هزینه ی حدود شبی 81 دلار.

هتل پایتخت: اطلاع خاصی ندارم تاما نزدیک سفارت آمریکا در عشق اباد هست.

گراند هتل: هتلی فوق العاده بی کیفیت و بسیار گران در شرایط خاص اتاق معمولی 105 دلار و اتاق به اصلاح مجلل که نصیب ما شد شبی 135 دلار، این هتل در حد یک هتل 3 ستاره هست اما اصلا امکانات مناسبی نداره، دارای بار، رستوران( به نسبت قیمت مناسب)، استخر( فقط اسمش رو داره و استخرش تعطیل هست)، کازینو، و.........است. این هتل دارای luggage room هست که شما در صورت تمایل میتونید بدون هیچ هزینه ی ای تا مدتی واسیلتون رو در اونجا به امانت بگزارید.

هتل پرزیدنت: هتلی بسیار گران، شبی 207 دلار تک تخته و 227 دلار در شرای خاص که از امکاناتش اطلاعی ندارم اما از اسمش مشخص هست چه نوع هتلی هست.

تعریف شرایط خاص:

شرایط خاص حدودا سالی یک بار و از شانس بد ما دقیقا زمانی بود که بنده در سفارت آمریکا وقت داشتم، در این زمان که حدودا از 27 اکتبر تا اوایل نوامبر حکم فرماست جشن استقلال کشور ترکمنستان برپاست، و از تمام شهرهای این کشور مردم به این شهر میان و تقریبا تمام هتل های خوب و قیمت های مناسب پر میشوند و شما ناچار میشوید زیر بار هزینه هتلی بی کیفیت و گران در حد 150 دلار کمر خم کنید. خوشبختانه به دلیل تمام شدن سریع کار ما در عشق آباد تونستیم حدود 24 ساعت توی این شهر باشیم و در صورت اقامت بیشتر از این در این شرایط متحمل هزینه ها و خسارت های بیشتری بشویم. متاسفانه ویزای ما 5 روز اعتبار داشت و تا 29 اکتبر به پایان میرسید این در حالی بود که مرز باچگیران از پنجشنبه تا دوشنبه به صورت کامل تعطیل بود و در واقع ما ناچار میشدیم در این شرایط در این عشق آباد ساکن باشیم. که این ناهماهنگی سفارت و دولت ترکمنستان در نوع خودش جالب بودو در صورت اقامت هر روز بیشتر از زمان ویزا در ترکمنستان ما ناچار به پراخت 150 دلار برای هر روز به عنوان خسارت به دولت ترکمنستان میشیدیم. احتمالا زمانی که شما سفر می کنید عشق آباد دارای شرایط عادی هست.

استفاده از پاکت سیگار به عنوان راه گشا:

قیت هر پاکت سیگار در ترکمنستان چیزی حدود 12 دلار هست و جنسی بسیار گران حساب میشود به همین دلیل در هنگام ورود به مرز ترکمنستان، هر جا با مشکلی برخودید یا در صورت گرفتن تاکسی و نداشتن منات به نفع شما خواهد بود که با تقدیم کردن یک پاکت سیگار مشکل خود رو حل کنید.

5)‌طی مسیر با تاکسی در عشق آباد:

همانظور که قبلا گفته شد قیمت تاکسی بسیار ارزان هست، اما در صورتی که شما منات ندارید اصلا این کار توصیه نمیشه. برای چنج کردن منات به دلار میتونید به مجتمع بیمپاش طبقه ی اول یا در داخل هتلتتون در صورتی که محلی تعبیه شده است مراجعه کنید. متاسفانه در صورتی که هزینه ی ها ی تاکسی رو ندونید سواری های ترکمن از این موضوع سو استفاده میکنند و خیلی راحت شما رو به مبلغ بسیار بالایی شارج می کنند.

اطلاعات کلی در مورد مردم ترکمنستان:

بنده و همراهم مردم ترکمنستان را مردم شریفی ندیدیدم( به جز آقای قوانچ که واقعا نعمتی هستند)، میشه گفت 90 درصد مردم این کشور ترکمن و 5 درصد دارای نژاد روس هستند، زبان انگلیسی رو حتی در سطح one به معنی 1 هم نمیدانند، و شما در صورت نداشتن راهنما با مشکلات عدیده ای برای ارتباط با آن ها مواجه خواهید شد. بیشتر زنان این کشور افرادی کاری هستند و شما ساعت 8 صبح با سیل عظیم اون ها روبرو میشوید که در حال تمی زکردن شهر به هر نحوی هستند. مدل موی بیشتر مردها شبیه هم هست و هنوز خیلی راحت میشه روح کمونیسم رو توی این کشور حس کرد.

اطلاعات کلی در مورد شهر عشق آباد:

یکی از زیباترین شهرهایی هست که تا به حال دیدم، این شهر بسیار بسیار تمیز هست و بیشتر بناها با سنگ و توسط خود دولت ساخته شده است، دارای ساختمان های جالبی هست که در تمام مکان ها عکس رییس جمهورشون به چشم میخوره.

6)‌ سفارت امریکا:
سفارت امریکا در اول خیابان پوشکین قرار داره خیابان پوشکین عمود بر خیابان مختوم قلی هستش.
ما حدود ساعت 8 از گراند هتل حرکت کردیم و در ارز 5 تا 10 دقیقه به دم در سفارت آمریکا رسیدیم( این کار اصلا توصیه نمیشه و ما به دلیل ترس از، از دست دادن مصاحبه این کار رو رکدیم که اصلا توصیه نمیشه) اونجا پشت در سوال کردیم و گفتند که ساعت 9 تشریف بیارید، و ما مدتی در خیابان های اطراف خیابان گردی کردیم که سوژه ی مناسبی برای مردم ترکمنستان جور کردیم( توی این کشور توریست زیاد نیست) و در صورتی هم که باشه به این صورت در خیابان ها شروع به پیاده روی نمیکنه، معمولا ایرانی ها رو یا آمریکایی ها اشتباه میگیرند.

سفات آمریکا یک سفارت به نسبت کوجیک هست که در گوشه ی چهاراه واقع شده است، و دراای نمای زیبایی هست.

7)ورود به سفارت آمریکا:
حدود ساعت 9 از شما خواسته میشه که به ترتیب( تکرار میکنم به ترتیب خیلی براشون مهم هست) پاستون رو به پشت شیشه اونور دیوار بدهید و بعد از خط زدن اسم شما از لیست دم در، شما وارد ساختمان نگهبانی جلوی سفارت میشوید . پس از قرار دادن وسایل الکترونیکی خود در سدب که اونجا نگهرداری میشه و گذاشتن از زیر دستگاه، وارد ساختمان اصلی میوشید. نکته ی جالب این بود که برخورد بسیار مناسب بود و کار شما در این مرحله کمتر از 2 دقیقه طول میکشه و خیلی راحت شما به ساختمان اصلی هدایت میشوید. در اونجا با خانم مسلحی روبرو میشوید که در حال گشت زدن داخل محوطه داخل سفارت هست و شما رو به اتاق انتظار که در سمت راست واقع شده است هدایت می کند، در اونجا فیلم 007 در حال پخش بود.

اون روز همانطور که عرض کردم 7 نفر ایرانی بیشتر نبودند، و در کل تعداد 7 نفر مصاحبه شونده موجود بودند که تا اونجایی که متوجه شدم کیس ها به این صورت بودند:

یک آقا و همسر محجبشون که توریستی برای دیدن دخترشون به امریکا میخواستند بروند که خوشبختانه ویزا رو گرفتند( این که همون لحظه ویزا رو گرفتند یا بعدا اطلاعی ندارم)

یک آقا ی دکتر و خانموشن به همراه کودک گلشون که اون ها هم برای توریستی اقدام میکردند.

یک خانوم که گویا ایشون هم برای توریستی اقدا میکرد.

بنده که برای ویزای دانشجویی اقدام میکردم، به همراه همراهم که ایشون هم برای ویزای دانشجویی اقدام میکرد، و در واقع ما 2 نفر تنها ویزاهای دانشجویی اونروز بودیم.

فراخوانده شدن برای تحویل مدارک:

پس از مدتی شما به ترتیبی که وارد سالن انتظار شدید به در شیشه ای فراخوانده میشید تا مدارکتون رو تحویل بدید ، اونجا یک خانوم خیلی خوش برخورد از شما میخواد ابتدا فرم DS-160 رو تحویل بدید، سپس اصل آی-20، پاسپورت و هرگونه مدرکی دال بر توانایی شما برای ادامه تحصیل در ایالات متحده هست که بنده با اینکه یک مقدار هول شده بودم مدارک رو به ترتیب به ایوشن تحویل دادم و نکته ی جالب این بود که برورد خوب ایشون باعث شد من خیلی راحت برای مصاحبه با آفیسر آماده بشم. پس از دریافت مدارک و چک کردن اون ها به شما شماره ای داده میشه و از شما خواسته میشه در سالن انتظار منتظر بمانید تا شماره ی شما خوانده شود. همچنین مبلغ 140 دلار هم اونجا دریافت میشه.

نکته ی جالب اینکه نه از بنده و نه همراهم در مرحله ی تحویل مدارک عکس گرفته نشد و اصلا متعجم که عکسی که این قدر روش تاکید شد چرا دریافت نشد؟

نکته ی مهم: سفارت آمریکا در عشق آباد دارای مترجم فارسی هست.

سپس شماره ی شما با زبان شیرین فارسی خوانده میشود، و شما به یک اتاقک کوجیک که افیسر و مترجم اونجا قرار دارند فراخوانده میشوید، در اونجا بعد از گرفتن اثر انگشت از شما یک سری سوالت میشه از جمله اینکه:
How did you find this university?
what is the name of your university?
How are you going to support yourslef while you are in the U.S?
Who is going to pay for you?
What is your father and mother job?

در اونجا ابتدا آفیسر ادمیشن لتر بنده رو به یک خانمی داد که ایشون رفتند و چک کردند برگشتند و هیمن طور از روی نامه ادمیشن لتر مشخصات دقیق دانشگاه بنده رو وارد کامپیوتر کردند.
بعد از پاسخگویی به این سوالات به نظر میومد که آفیسر قانع شده و گفتند که prefect و تمام اطلاعات رو پشت یک کاغذ نوشتند و بعد از من خواستند که چند دقیقه صبر کنم و به من گفتند: Then I may have some questions for you.
بعد از یک انتظار کشنده به بنده یک برگه داده شد که مطمین نیستم همون برگه زرد دبی هست یا نه که در اون ذکر شده بود Your visa is suspended under the 221 g ....... و از بنده خواستند که بعد از 10 روز بهشون ایمیل بزنم و نتیجه کلیرینس رو بپرسم و به بنده تاکید شد که لازم نیست دیگه خودت بیای برای پیک آپ اما تاکید شد که اصل ای-20 رو برای پیکاپ همراه داشته باشند.

سپس من پرسیدم که it means I have just approved که افیسر گفتند هم آره و هم نه و امکان داره در مرحله کلیرینس رد بشی.

سپس من از خودشون و مترجمشون خداخافظی کردم و به دم در سفارت رفتم و بعد از 15 دقیقه همراه من هم به دلیل پیچیدگی های کیسش متاسفانه ریجیکت شد و به ایران برگشتیم.

RE: سفر به ترکمنستان (عشق آباد) برای گرفتن ویزای آمریکا - FARA - 11-04-2012

سلام
من وقت سفارت دارم و باوقت ویزای ترکمنستان خودمو میتونم بگیرم. کسی می دونه میتونم مامان بابامو به عنوان همراه ببرم یا اونا نیاز به دعوت نامه دارن؟
برای دعوتنامه راهی غیر از اژانس ها نیست؟

RE: سفر به ترکمنستان (عشق آباد) برای گرفتن ویزای آمریکا - mehdi adeli - 24-07-2012

سلام دوست عزیز ممنون برای توضیحات شیرین و تاثیرگذارت

دوست عزیز یک سوال کلی داشتم از زمان گرفتن ویزا از سفارت ترکمنستان و اقامت چند روزه و رفتن به سفارت آمریکا ، و غیره . می خواستم بدونم حدودا چقدر هزینه داره ؟ چون خودت بهتر می دونی باید برنامه ریزی کرد .

ممکنه به تفکیک از اول تا گرفتن ویزا بفرمایید هزینه هاشو .

ارادت

مهدی

RE: سفر به ترکمنستان (عشق آباد) برای گرفتن ویزای آمریکا - ShahdaD - 24-07-2012

(24-07-2012, 11:44 AM)mehdi adeli نوشته: سلام دوست عزیز ممنون برای توضیحات شیرین و تاثیرگذارت

دوست عزیز یک سوال کلی داشتم از زمان گرفتن ویزا از سفارت ترکمنستان و اقامت چند روزه و رفتن به سفارت آمریکا ، و غیره . می خواستم بدونم حدودا چقدر هزینه داره ؟ چون خودت بهتر می دونی باید برنامه ریزی کرد .

ممکنه به تفکیک از اول تا گرفتن ویزا بفرمایید هزینه هاشو .

ارادت

مهدی
والا من 8 ماه پیش رفتم، اما هزینه ها نباید تغییر خاصی کرده باشه:
از مشهد تا رسیدن به مرز باچگیران(هاها فکر کنم فهمیدن ترکمن ها همش باج میگیرند) حدود 55 هزارتومان، شایدم خیلی کمتر باشه، باید برید اونجا یا سوار تاکس یمستقیم شید برید باچگیران یا با تاکسی خطی برید..حتما صبح زود حرکت کنید اگر این کار رو بکنید، میتونید همون روز قبل از وقت سفارت عازم بشید.
-خروجی فکر کنم حدود 20 هزارتومان باشه برای مسیرهای زمینی.
-ویزای ترکمنستان خودم فکر کنم اونم خودش چیزی جدود 50 دلار در میمود..(2 نوع ویزا هست فوری و غیر فوری که حتما فوری رو بگیرید)
-حتما با یک آژانس هماهنگ کنید تا راهنما بیاد جلوتون که اونم میشه فکر کنم 100 دلار.
هزینه یک شب اقامت از 40 دلار تا 200 دلار متغییره مثلا ما مجبور شدیم چون هیچ هتلی جای خالی نداشت واسه یک اتاق بی کیفیت 150 دلار یک شب بدیم، پس جتما قبلش هماهنگ کنید که براتون رزو بشه.
-توی مرز ترکمنستان فکر کنم حدود 30 دلار به دلایلی میگیرند.
-همین طور که قبلا گفتم حتما یک بوکس سیگار ببرید که هرجا لازم شد سریع کارتون رو راه بندازید.
-از مرز هم تا رسیدن به شهر عشق اباد فکر کنم اونم الان حدود 20 دلار باشه.
-توی سفارت آمریکا هم باید 140 دلار پول پروسه ویزا رو بدید.
- و بعدم میتونید به کشور برگردید اگر گفتند بمونید تا ویزاتون اماده شه که مشکلی نیست می تونید هماهنگ کنید با راهنماتون که براتون هتل رو تمدید کنه، البته اونجا هتل داراش انگلیسی میفهمند.(البته بازم بستگی داره کجا باشید)

RE: سفر به ترکمنستان (عشق آباد) برای گرفتن ویزای آمریکا - mehdi adeli - 24-07-2012

با تشکر از دوست خوبم .

یعنی به عبارتی حدودا : 1 میلیون تومان باید تقریبا برای این پروسه (از اول تا آخر ) در نظر بگیریم ؟

دوست عزیز الان در سال 2012 از ویزا دادن سفارت آمریکا ، خبری داری ؟ میدونی وضعیت چطوره ؟ جای خوبی برای ویزا گرفتن در مقایسه با جاهای دیگه در سال 2012 هست یا خیر ؟

راستی سیگار چه مارکی باید بگیریم ؟

ارادت

مهدی

RE: سفر به ترکمنستان (عشق آباد) برای گرفتن ویزای آمریکا - ShahdaD - 25-07-2012

(24-07-2012, 07:36 PM)mehdi adeli نوشته: با تشکر از دوست خوبم .

یعنی به عبارتی حدودا : 1 میلیون تومان باید تقریبا برای این پروسه (از اول تا آخر ) در نظر بگیریم ؟

دوست عزیز الان در سال 2012 از ویزا دادن سفارت آمریکا ، خبری داری ؟ میدونی وضعیت چطوره ؟ جای خوبی برای ویزا گرفتن در مقایسه با جاهای دیگه در سال 2012 هست یا خیر ؟

راستی سیگار چه مارکی باید بگیریم ؟

ارادت

مهدی
بله ی چیزی همین حدود، شایدم کمتر بشه...

راستش ما در این تاپیک مشاوره انتخاب سفارت رو نمیدم، فکر کنم یک تاپیک برای این موضوع باشه، اما باتوچه به تجربه شخصی خودم و سایر دوستانی که سفارت عشق اباد رو امتحان کردند، این سفارت در دادن ویزا از ثبات بیشتری برخودار هست در مقایسه با سایر سفارت ها. در ضمن الان شرایط در دادن ویزا در مقایسه با سال 2011 بسیار متفاوت است، الان دوستان اکثرا ویزای مولتیپل و گاهی تا 30% بدون کلییرنس ویزا میگیرند، پس میتونم بگم تقریبا نگرانی خاصی وجود نداره در این مورد.
هرچند هنوز ما باید مثل شهروندان بیشتر کشورها بتونیم ویزای 5 ساله دانشجویی بگیریم که متاسفانه حداکثر 2 سالست.

در مورد سیگار دقیقا یادم نمیاد، اما تاکسی های خطی مرز از این موضوع اطلاع دارند(فقط بهمن نگیرید. Smile )