آکادمیا کافه
سوالات مربوط به مهر دادگستری و وزارت خارجه - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مدارک مورد نیاز (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2)
+---- انجمن: ترجمه مدارک (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AA%D8%B1%D8%AC%D9%85%D9%87-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9)
+---- موضوع: سوالات مربوط به مهر دادگستری و وزارت خارجه (/Thread-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%B1%D8%A8%D9%88%D8%B7-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D9%87%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%D9%87)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

RE: سوالات مربوط به مهر دادگستری و وزارت خارجه - Karim - 08-11-2012

درود مجدد،
پژمان جان، منظور من ازنظر وجاهت قانونی برای خارج از کشور بود، وگرنه در داخل که اصلا نیازی به ترجمه و طبیعتا مهر دادگستری نمی باشد و همون ریز نمرات فارسی و دانشنامه هم ارزش و اعتبار قانونی دارد.
درواقع ، مهروزارت امور خارجه از این نظر مهم است که بالاترین اداره دیپلماسی مربوط به امور بین الملل یک کشور اسناد داخلی ( در اینجا همرون ریز نمرات و..) را تایید میکند بعبارتی وزرات امور خارجه مهر دادگستری و مترجم رسمی اون رو تایید می کنه ، یعنی با اون مهر به مخاطب اون سند در خارج از کشور می گوید که این سندیا مدرک از نظر وزارت امور خارجه ایران دارای اعتبار قانونی است زیرا همواره مخاطب مدارک در خارج از کشور این احتمال را میدهند که فردی نه تنها مدرک جعلی بلکه مهر دادگستری و مترجم را هم جعل کرده باشدو وزرات امور خارجه با این تایید این احتمال رو به حداقل میرسونه.
و همچنین مخاطب این اسناد در خارج فرضشون بر این است که اگه کسی آنقدر زرنگ باشد که همه مدارک رو جعل کنه به احتمال خیلی زیاد نمیتونه مهر و تایید وزرات امور خارجه رو جعل کنه واسه همین می خواهند که بالاترین اداره دیپلماسی بین المللی(وزارت امور خارجه) تایید کنه.
نکته دیگر اینکه دارالترجمه ها هم از وزارتین علوم و بهداشت ویا دیگر مراکز آموزش عالی کشور استعلام میکنند که آیا مدارکی که این فرد واسه ترجمه آورده واقعی هستند یا جعلی اما این استعلام آنها هرچند کافی بنظر میرسند از نظر ما ،اما خود این استعلام وزارت دادگستری ( یعنی مترجمین رسمی) باید به تایید وزارت خارجه هم برسند.
خلاصه کلام، وزرات امور خارجه مهرهای وزارت دادگستر و مترجمینش رو تایید می کنه. و اگه یه وقت مدارک تقلبی از آّب درآیند اون اداره خارجی میتونه ازطریق سفارت ایران در کشور مذکور پیگیری کنند ، سفارت هم به وزارت امور خارجه و وزارت امور خارجه به دادگستری ارجاع می دهند و دادگستری هم یقه مترجم معلوم الهویه رو می گیره که چرا مدرک تقلبی رو ترجمه رسمی کردی و آبروی یک کشور رو در خارج بردی و تا مشخص بشه مقصر اصلی در جعل چه کسی بوده و به سزای اعمالش برسه!!!!!!.

شاید گفتنش خالی از لطف نباشه که اگه فردی چنین جعل مدارک را انجام دهد با این کارش اعتبار تمام مدارکی رو که از اون کشور ارسال می شود را زیر سوال برده و باعث بی اعتمادی کشور مقصد به مدارک داخلی شده است و نتنها از خارج دیپورت میشه در داخل هم مجازات سنگینی (زندان های بیش از یک سال بسته به نوع جعل وجرایم نقدی) را در پی خواهد داشت

پ.ن :البته جایی که من ترجمه کردم خودش میبرد مهر وزارت خارجه هم میزد و گفتنی است که تقریبا همه استانداری های سراسر کشور یک واحد بهشون اضافه شده که مهر وزرات خارجه را میزند و درواقع نیاز به پایتخت رفتن جهت یک مهر مرتفع شده. شاید دانشگاه خارجی نخواهد مهر وزارت امور خارجه را ( شایدم فرضشون اینه که مهر و تایید روزارت خارجه یه چیز روتینی هستش وهمه خودشون بدون اینکه بهشون گفته بشه مهر می زنند و دیگه توی سایشتون قید نمی کنند که حتما مهر کنید !!)اما بنظر من اگه مهر وزارت خارجه زده شود دیگر جا برای هیچ حرف و حدیثی باقی نمیمونه و درو اقع با این مهر اسناد( نه فقط مدارک تحصیلی کلاهر مدرکی که در سطح بین الملل نیازند) خود را اعتبار بین المللی بدهیم چه بسا اگه دانشگاه یا هر اداره خارجی سابقه اسناد جعلی از دیگر کشورها را داشته باشند مدارک فاقد مهر وزارت خارجه را بی اعتبار تلقی کنند

شاد باشید

RE: سوالات مربوط به مهر دادگستری و وزارت خارجه - Pejman - 08-11-2012

کریم جان، برای اپلای کردن دانشگاه ها از شما ترجمه رسمی مدارک رو می خوان و تا زمانی که خودشون اعلام نکرده باشن، نیازی به زدن مهر وزارت خارجه نیست. در واقع حداقل برای کانادا و آمریکا می دونم که درصد دانشگاه هایی که این مهر رو می خوان خیلی کمه. مسلماً شما اگر مهر وزارت خارجه رو بزنید کسی بهتون گیر نمی ده، ولی بحث اینه که با این هزینه های اپلای، وقتی نیازی به یک هزینه اضافی نیست، چرا باید این هزینه رو متحمل شد. بله کسی اگر براش هزینه ها اصلاً مهم نیست، من می گم همه رو از دم مهر وزارت خارجه هم بزنه.

(08-11-2012, 10:51 AM)Pejman نوشته: کریم جان، برای اپلای کردن دانشگاه ها از شما ترجمه رسمی مدارک رو می خوان و تا زمانی که خودشون اعلام نکرده باشن، نیازی به زدن مهر وزارت خارجه نیست. در واقع حداقل برای کانادا و آمریکا می دونم که درصد دانشگاه هایی که این مهر رو می خوان خیلی کمه. مسلماً شما اگر مهر وزارت خارجه رو بزنید کسی بهتون گیر نمی ده، ولی بحث اینه که با این هزینه های اپلای، وقتی نیازی به یک هزینه اضافی نیست، چرا باید این هزینه رو متحمل شد. بله کسی اگر براش هزینه ها اصلاً مهم نیست، من می گم همه رو از دم مهر وزارت خارجه هم بزنه.

درود مجدد
پژمان جان شما می دونی چقدر هزینه وزارت خارجه میشه؟ من یادم نیست دقیقا.
الان اکثر اروپا میگویند نه تنها وزرات خارجه مهر بزنه بلکه سفارت اون کشورم باید مهرو تایید کنه .چون هدفشون اینه که سفارت تایید کنه که این مهر مهره وزارت امور خارجه ایران هست وحتی حدس میزنم سفارت ازوزرات خارجه هم استعلام میکنه که آیا این مهر صحت داره است خیر ؟چون تا اونجا که یادمه قبلانا در مهر وزرات خارجه یک شماره میزدند و در کامپیوتر خودشون شماره اون سند رو ثبت می کردند که اگه جایی استعلام کردند اصالت سند تایید بشه.
من حدس میزنم( مطمین نیستم ولی خب از نظر منطقی هم همینطور باشه) که کمیته ها پذیرش حتی در آمریکا واحدی رو دارند که اصالت مدارک رو از نظر جعلی بودن یا نبودن بررسی میکنن و بهترین راه هم مهرسفارت اون کشور در داخل ایران است چون سفارت در این موارد با وزراتخارجه ارتباط اداری داره نه دادگستری .
وگرنه دانشگاه خارجی ازکجا بفهمه که این مهر دادگستری که روی مدرک دانشجو هست جعلی نیست؟ حتی مهر وزارت خارجه هم برخی افراد می تونند جعل کنند ولی وقتی سفارت خود اون کشور تایید کنه دیگه احتمال جعلی بودن به صفر میرسه.

حالا آمریکا و کانادا چون سفارت در ایران ندارند خب بهترین کار علاوه بر دادگستری وزرات خارجه است. واقعا ازکجا معلوم برخی ازریجکتی ها به خاطر کامل نبودن همین مهرها و ترجمه باشه؟ موقعی ریجکتی که نمیگن علت چی بوده شاید کمیته پذیرش مدارک رو ازنظر اعتبار بی اعتبار تلقی کنه و ریجکت!!!! ازنظر ما مهر دادگشتری یعنی رسمی بودن ولی ما که نظر کمیته پذیرش رو نمی دونیم ترجمه رسمی دقیقا تعریفشون چی هست! و چه مهرهای رو باید زد

من اطلاع دارم که در برخی کشورها مثلا هند به راحتی مدرک دانشگاهیی جعل میشه مثلا طرف سال سوم لیسانسه مدرک لیسانس و ارشد رو واسش جعل میکنن و حتما کمیته ها پذیرش تمهیداتی واسه اصیل بودن مدارک درنظر دارند که منطقی ترینشون مهرها دادگستری، وزارت خارجه و سفارت می باشد

شاد باشید

RE: سوالات مربوط به مهر دادگستری و وزارت خارجه - spt - 08-11-2012

(07-11-2012, 10:44 PM)blur نوشته: مرسی آقا پژمان بله پست هارو دیدم شما تو یکی از پست ها گفتین اگه سایت دانشگاه ذکر نکرد مهر وزارت خارجه رو، لازم نیست...خب راستش یه کوچولو شک کردم چون فقط تو سایت چندتا دانشگاه دیدم که مسائل مربوط به یه کشور رو بطور خاص ذکر میکنن برا همین سوال کردم. حق با شماست اگه مهرو بزنن خیال آدم راحت تره.
مرسی Smile
شما خودتون هم اگه تهران باشید میتونید برید مهر وزارت خارجه رو بگیرید، از دارالترجمه بپرسید بهتون آدرسش رو میگن، دورو بر موزه ی ملی هست یه دفتری که مدارکتون رو صبح تحویل میدید و ساعت 2 اینا پس میگیرید.... خیلی هم کمتر از اون مبلغی که دارالترجمه میخاد هزینه داره...

(08-11-2012, 09:56 PM)spt نوشته: شما خودتون هم اگه تهران باشید میتونید برید مهر وزارت خارجه رو بگیرید، از دارالترجمه بپرسید بهتون آدرسش رو میگن، دورو بر موزه ی ملی هست یه دفتری که مدارکتون رو صبح تحویل میدید و ساعت 2 اینا پس میگیرید.... خیلی هم کمتر از اون مبلغی که دارالترجمه میخاد هزینه داره...
در دو پست قبلی هم اشاره کردم که برخی استاندارهای سراسر کشور هم بهشون مهر وزرات خارجه داده شده است

RE: سوالات مربوط به مهر دادگستری و وزارت خارجه - blur - 09-11-2012

(08-11-2012, 11:19 PM)Karim نوشته: در دو پست قبلی هم اشاره کردم که برخی استاندارهای سراسر کشور هم بهشون مهر وزرات خارجه داده شده است
ممنونم. از جایی میشه فهمید کدوم استانداری ها دارن مهر رو؟ یا اینکه راهش فقط حضوریه؟ چون فکر نکنم این یه کار معمول باشه و هر روز اونجا اتفاق بیفته...

RE: سوالات مربوط به مهر دادگستری و وزارت خارجه - ahmadpashaei - 03-03-2013

(11-10-2012, 06:45 PM)'maryam4312' نوشته: پس این جناب اقای دارالترجمه کلا به من زیاد پرت و پلا گفته! میگفت تا 6ماه اعتبارشه
و میگفت امریکا اصلا نیاز نداره
میدونم نمیشه دقیق گفت .چون میخوام ترجمه کنم مدارکو میخواستم بدونم چند تا از ترجمه هامو لازمه تایید هم کنم . یه چیز حدودی
ممنون از جوابتون

تا جاییکه منم حتی امروز 12 اسفند1391 شنیدم مهر مترجم رسمی دارای اعتبار 6 ماهه هست و دقیقا پایین هر سند ترجمه شده هم ذکر میشه تاریخش.البته من فکر کنم expire date ندیدم  ولی اینبار بیشتر دقت می کنم و حدود 10 روز دیگه نتیجه رو میگم.مهر وزارت امور خارجه  هم تاریخ داره و اعتبارش وابسته به تاریخ ترجمه هست! پس از پایان اعتبار دوباره در دارالترجمه 40% پول پرداختی برای ترجمه اون مدرک رو میگیرند و پشت صفحه مهر و تاریخ می خوره.در مهر دادگستری من تاریخی ندیدم.اما هردو تمبر هم دارن که باطل می کنن.مهر وزارت امور خارجه ای که من امروز دیدم 1000 تومان بود(10000ریال!!!) یارو مترجمه هول کرد و گفت خانم.... چرا 1000تومان زده؟!! بعد گفت:از ما 5000 میگیرن ولی برای مشتری میزنن 10000 تومان و ما اگر کمتر بگیریم تخلف محسوب میشه. 

RE: سوالات مربوط به مهر دادگستری و وزارت خارجه - blur - 03-03-2013

پس شاید این بنگاه جدیدشونه...چون قبلا این طور نبوده....یه تاریخ زده کنار مهر مترجم و همین طور مهر وزارت خارجه ولی کنارشون چیزی ننوشته و صرفا یه تاریخه.

RE: سوالات مربوط به مهر دادگستری و وزارت خارجه - ahmadpashaei - 03-03-2013

والا من که خودم همین غروب اونجا بودم و حدود 1 ساعت یارو رو سوال پیچ کردم و مدارک رو آورد جلو چشمم و دیدم و گفت منقضی میشه ولی اگر تاریخ انقضا نزنن خوب مشکلی نباید پیش بیاد که اونم دفعه بعد نگاه می کنم ببینم دقیقا تاریخ انقضا میزنن یا نه.ولی تا جاییکه یادمه فقط تاریخ تحویل یا ترجمه به صورت تایپ شده میزنن.

RE: سوالات مربوط به مهر دادگستری و وزارت خارجه - Pejman - 03-03-2013

(03-03-2013, 03:29 AM)'ahmadpashaei' نوشته: والا من که خودم همین غروب اونجا بودم و حدود 1 ساعت یارو رو سوال پیچ کردم و مدارک رو آورد جلو چشمم و دیدم و گفت منقضی میشه ولی اگر تاریخ انقضا نزنن خوب مشکلی نباید پیش بیاد که اونم دفعه بعد نگاه می کنم ببینم دقیقا تاریخ انقضا میزنن یا نه.ولی تا جاییکه یادمه فقط تاریخ تحویل یا ترجمه به صورت تایپ شده میزنن.

احمد جان حالا شما مدارک رو گرفتی به ما هم بگو. ولی من خیلی بعید می دونم اینطور باشه. قبلاًها هم از این حرفها می زدند یه سری دارالترجمه ها، برای اینکه دوباره یه پولی از طرف بگیرن برای این مهرها... ولی هیچ وقت اینطور نبوده... اگر 6 ماه یه مهر اعتبار داره، پس افرادی که خارج از کشور هستند چطوری تا الان با مدارک ترجمه شده سالها پیش اموراتشون می گذره؟!